П’ятниця, 2 Червня, 2023
  • Вхід
Капличка
  • Про нас
  • Новини
  • Трансляція
  • Розклад
  • Подати записку
  • Акафісти
  • Публікації
  • Контакти
Немає результату
Переглянути всі результати
  • Про нас
  • Новини
  • Трансляція
  • Розклад
  • Подати записку
  • Акафісти
  • Публікації
  • Контакти
Капличка
Немає результату
Переглянути всі результати
Головна Публікації «Волинь православна»

Декілька слів про агресію

06.08.2012
в «Волинь православна»
A A

Декілька слів про агресію, Краснікова, Несколько слов об агрессии, Амвон

«Агресія – це вимушена, погано контрольована, енергозатратна психічна захисна реакція »
(А. Ленглі).

В нашій культурі прийнято до агресії ставитися погано. Агресивних людей засуджують, в собі агресивність намагаються перебороти, не дати їй проявитися, а якщо, не дивлячись на всі зусилля, стриматися не вдалося, то сором і відчуття провини не змусять себе довго очікувати. Оцінювати будь-яку емоційну реакцію, у тому числі і агресію, як погану, негативну не варто.

Перш, ніж починати боротися з нею або позбавлятися від неї, потрібно розібратися, про що йде мова. Так, в агресивному стані мало приємного, але бувають ситуації, коли агресія просто необхідна для захисту себе, своїх близьких або слабких, для відстоювання своїх інтересів або ідеалів, своєї релігійної гідності. У момент сплеску агресії ми мобілізуємося, концентруємося, стаємо сильнішими і, деколи, добиваємося більших результатів, ніж в спокійному стані. І тоді ми можемо подякувати собі за те, що під час «каральних операцій» проти своєї агресивності, трішки її все-таки залишили – про всяк випадок.

Як правило, агресія буває наслідком внутрішньої напруги, якій необхідний вихід. А причини цієї внутрішньої напруги можуть бути найрізноманітнішими. Наприклад, якщо людина не дотримується режиму, не висипається, не відпочиває, то її нервова система може не витримати постійних перевантажень і стресу. І ось людина починає реагувати на якісь незначні речі, на які у нормальному стані не звернула би ані найменшої уваги. Звуки, світло, колір, запахи – її все дратує, а від роздратування до агресії – один крок. Те ж саме з нами відбувається, коли ми голодні або погано себе почуваємо. Я жодного разу не бачила, щоб людина з гострим зубним або головним болем мило посміхнулася у відповідь на бажання оточуючих з нею поговорити або попросити її надати яку-небудь послугу. Швидше вона злобно виблискуватиме очима на докучливих, неохочих їй поспівчувати людей і попросить дати їй спокій .

Всі ці приклади відносяться до фізичних причин напруги, що виливається в агресію. Ми бачимо, що людина у наведених вище випадках злиться не тому, що вона «зла та погана», а тому що їй погано. Тут же можна згадати такі чинники, як загазованість наших вулиць, рівень шуму, що перевищує допустимий, перенаселеність, яка особливо сильно відчувається в суспільному транспорті в час пік. Це, так зване, агресивне навколишнє середовище, яке  безумовно, не покращує наше самопочуття і настрій. Але не можна сказати, що людина в цих випадках не відповідає за свою агресивність. Так, іноді ми не можемо змінити обставини нашого життя, але поклопотатися про те, щоб не доводити себе до нервового зриву — це наша відповідальність. Як? – це вже інше питання. Хто хоче знайти вихід, шукає способи, а хто не хоче – причини.

Є ще одна група причин, які викликають у нас внутрішню напругу. Вони не пов’язані з нашим фізичним станом – це соціальні причини. Відомо, що у кожної людини є свої власні особисті психологічні межі, свій особистий простір – зона, куди не допускаються навіть найближчі люди. В особистий простір, наприклад, входить межа наших відчуттів, наші думки, потреби і бажання, наша віра, наші стосунки – ми не зобов’язані ні з ким цим ділитися і ні перед ким звітувати, якщо тільки самі не захочемо (наприклад, на сповіді). Коли ми спілкуємося один з одним, то вільно або мимоволі можемо «залізти в чужий город». Випадково упущена фраза подруги: «Невже він тобі подобається? Він же такий непривабливий!», може дуже боляче зачепити закохану дівчину. Сказане до слова: «Як ти можеш так думати (або в це вірити) – це ж повна нісенітниця!», ранить в саме серце, якщо мова йде про щось для нас важливе або навіть священне. Приклади можна продовжувати наводити до безкінечності, головне – господареві «городу» дійсно не сподобається будь-яке непрошене вторгнення на його територію, і є велика вірогідність, що він захищатиме свої межі, часом досить агресивно.

Що ж робити? Не спілкуватися? Спілкуватися, але бути готовими зустріти відсіч, якщо ми проявили необережність або нечуйність, а також чітко позначати і, при необхідності, відстоювати свій особистий простір… звичайно в пристойних фразах.

І ще є одна дуже велика група причин нашої агресії – це психологічні причини. До них належать: неадекватна самооцінка, незрілість особи, комплекс неповноцінності, різні внутрішньоособові конфлікти та інше. У всіх вище перелічених випадках людина носить усередині себе міну сповільненої дії, і вибухнути вона може у будь-який момент. Але людина не завжди може самостійно розібратися з цими психологічними причинами. Тому, якщо ви добре себе почуваєте, у вас все гаразд із стосунками, але при цьому бувають «безпричинні» спалахи агресії, не мучте себе і своїх близьких, зверніться до психолога — з цим можна щось зробити!

Окрім агресії (психічної захисної реакції) буває ще злий намір, маніпуляція, зло. Там може не бути емоцій, а є тверезий розрахунок, що дозволяє отримати свою вигоду. Людей, які грабують, вбивають заради грошей, здійснюють підлість, не завжди правильно називати агресивними. Не варто плутати агресію і крадіжку, зраду, вбивство. Як це не страшно, заподіюючи біль іншим, люди можуть нічого не відчувати. Але не поспішайте їх засуджувати.

Існує така закономірність: людина здатна на такий ступінь насильства, який вона випробувала на собі сама, або при якому вона була безпосереднім свідком. Адже якщо дитину били і принижували або на її очах заподіювали страждання її близьким, це не може не залишити страшний слід в її душі, в її серці. І якщо насильства в її житті було дуже багато, то її серце, щоб не розірватися від болю, перестає відчувати, ніби впадає в анабіоз – воно живе, але не подає ознак життя. Це не виправдовує жорстокі вчинки, здійснені людьми, які втратили здатність відчувати, але це пояснює, чому вони це роблять. А ще це примушує нас задуматися про нашу відповідальність перед власними дітьми: що вони бачать і чують? Як ми ставимося до них, до себе, до інших?

Краснікова Ольга Михайлівна

Институт христианской психологии

Переклад українською – газета: “Волинь Православна”, 2012, №8

Теги: агресіязлість
Попередня публікація

Щасливий шлюб, де ти?

Наступна публікація

Коли Бог мовчить

Наступна публікація

Коли Бог мовчить

Пряма трансляція згідно розкладу

Розклад Богослужінь

Пожертва

Єпархіальні новини

У ЛЮБОМЛІ ПРОВЕЛИ В ОСТАННЮ ПУТЬ ЗАХИСНИКА УКРАЇНИ
У ЛЮБОМЛІ ПРОВЕЛИ В ОСТАННЮ ПУТЬ ЗАХИСНИКА УКРАЇНИ

1 червня у м.Любомль Ковельського району відспівали Героя України Дмитра Бісюка, який загинув внаслідок артилерійського обстрілу на Донеччині. Напередодні, 31 травня, благочинний Любомльського Різдво-Богородичного благочиння протоієрей Василій Мельничук з настоятелем Свято-Георгіївсього храму протоієреєм Володимиром Лисим прибули віддати шану полеглому воїну у його рідну домівку та відслужили панахиду. Попрощатися з захисником…

Священники єпархії благословили випускників шкіл. Фоторепортаж з с.Залухів
Священники єпархії благословили випускників шкіл. Фоторепортаж з с.Залухів

Сьогодні, у сонячну днину, пролунав останній дзвінок для одинадцятикласників Залухівського ліцею. Достойним початком входу у доросле життя є подяка випускників. Батьки зі своїми дорослими випускниками дякували Богу за роки, проведені за шкільною партою та просили благословіння у доросле, самостійне життя! «І все на світі треба пережити. І кожен фініш, це…

Відбувся навчальний семінар для священників Волині
Відбувся навчальний семінар для священників Волині

Потреба парафіяльних священників у підтриманні належного богословського та освітнього рівня, необхідність самовдосконалення та обміну практичним досвідом, викликали перед Володимир-Волинською єпархією необхідність організації та проведення відповідних заходів. З благословення Високопреосвященнішого митрополита Володимира, голови єпархіальних відділів по роботі з молоддю та інформаційно-просвітницького 29 травня вдруге організували «Пастирський воркшоп» на тему «Служіння православного…

Митрополит Володимир взяв участь у святковому богослужінні в Городницькому монастирі
Митрополит Володимир взяв участь у святковому богослужінні в Городницькому монастирі

У День Ангела архієпископа Городницького Олександра, намісника монастиря великомученика Георгія, Високопреосвященніший митрополит Володимир взяв участь у соборному богослужінні та вітанні владики-іменинника. The post Митрополит Володимир взяв участь у святковому богослужінні в Городницькому монастирі appeared first on Володимир-Волинська єпархія.

Воїна Тараса Троця погребли у с.Чорніїв на Турійщині
Воїна Тараса Троця погребли у с.Чорніїв на Турійщині

29 травня 2023 року у с. Чорніїв, що на Турійщині, в останню дорогу духовенство Турійського благочиння УПЦ провели мужнього, доброго, мудрого воїна Тараса Троця. 24.05.2023 року в Бахмутському напрямку, від прильоту в окоп 120 -ої міни , загинув старший солдат 23 окремого батальйону спеціального призначення Троць Тарас Іванович 29.10.1990р.н. житель…

Відеозамальовки Літургії в Успенському соборі міста Володимира
Відеозамальовки Літургії в Успенському соборі міста Володимира

The post Відеозамальовки Літургії в Успенському соборі міста Володимира appeared first on Володимир-Волинська єпархія.

В кафедральному соборі Володимира прозвучала особлива подячна молитва
В кафедральному соборі Володимира прозвучала особлива подячна молитва

У неділю, 28 травня, в Успенському кафедральному соборі, Високопреосвященніший митрополит Володимир з собором священників звершив Божественну літургію та Подячний Молебень з нагоди першої річниці Собору Української Православної Церкви у Феофанії та тридцять першої річниці Архієрейского Собору у Харкові. Для усіх присутніх за богослужінням було зачитано Звернення Синоду УПЦ з нагоди…

В селі Секунь в останню путь провели воїна Миколу Сахарчука
В селі Секунь в останню путь провели воїна Миколу Сахарчука

27 травня духовенство Старовижівського благочиння звершило Чин похорону над убієнним воїном Миколою Сахарчуком в Свято-Михайлівському храмі с.Секунь. Сахарчук Микола Петрович – воїн-кулеметник, мужньо захищав Україну від ворога. Свій останній бій Микола прийняв на Донеччині, поблизу населеного пункту Діброва. Ворожа снайперська куля 24 травня обірвала його молоде життя. Вічна пам‘ять Герою!…

Жителі села Седлище перед іконою Божої Матері засвідчили свою вірність УПЦ
Жителі села Седлище перед іконою Божої Матері засвідчили свою вірність УПЦ

Жителі села Седлище перед іконою Божої Матері засвідчили свою вірність Українській Православній Церкві У селі Седлище, що на Старовижівщині, у відповідь на намагання сторонніми особами змінити конфесійне підпорядкування громади храму Георгія Побідоносця, 25 травня відбулися збори релігійної громади цього храму, котрий є в канонічному підпорядкуванні Української Православної Церкви. По завершенні…

Яревище: престольне свято. У день Вознесіння Господнього парафіяни села Яревище відзнача
Яревище: престольне свято.
 У день Вознесіння Господнього парафіяни села Яревище відзнача

Яревище: престольне свято. У день Вознесіння Господнього парафіяни села Яревище відзначають своє храмове свято. Тому на звук церковного дзвону спішили віряни цього маленького села, щоб усім разом єдиним серцем та устами прославити Бога. Святкову Літургію очолив благочинний протоієрей Сергій Никонюк, якому співслужили настоятель протоієрей Петро Бабюк та інші священики благочиння.…

Designed by ROOM SIXTY NINE

Designed by ROOM SIXTY NINE
Немає результату
Переглянути всі результати
  • Про нас
  • Новини
  • Трансляція
  • Розклад
  • Подати записку
  • Акафісти
  • Публікації
  • Контакти
  • Вхід

Designed by R69M

З поверненням!

Увійдіть у свій обліковий запис нижче

Забули пароль?

Відновіть ваш пароль

Введіть своє ім’я користувача або електронну адресу, щоб скинути пароль.

Увійти
Go to mobile version