Субота, 21 Травня, 2022
  • Вхід
Капличка
  • Про нас
  • Новини
  • Публікації
  • Трансляція
  • Розклад
  • Подати записку
  • Контакти
Немає результату
Переглянути всі результати
  • Про нас
  • Новини
  • Публікації
  • Трансляція
  • Розклад
  • Подати записку
  • Контакти
Капличка
Головна Публікації «Волинь православна»

«Молитва в металі», або про історію церковних дзвонів

05.09.2012
в «Волинь православна»
A A

«Молитва в металі», або про історію церковних дзвонів, Жулковский, Амвон

Якщо православну храмову архітектуру можна назвати молитвою у камені, іконопис – молитвою у фарбах, літургійну гімнографію – молитвою у співі, то дзвони справедливо можна окреслити, як молитву в металі.

Найдавніші форми дзвонів відносяться до часу виникнення перших цивілізацій та держав. Вони були відомі у Єгипті та Ірані, Месопотамії та Палестині, Китаї та Індії, Кореї та Японії. Такі дзвони, як правило, виготовлялись малих розмірів і видавали, переважно, шумові звуки. Проте вже у першому тисячолітті до нашої ери були відомі набори дзвонів, настроєні як музичні тони. Приблизно в той же час дзвони потрапили до Античної Греції та Риму, де отримали поширення завдяки експериментам Піфагора, котрий досліджував закономірності впливу форми на звук.

При Старозавітному храмі дзвони не використовувались, а віруючі скликались на богослужіння звуками труб. Останні виготовлялись, як правило, зі срібла і на них могли грати лише священики. Труби використовувались також для різних організаційних потреб – збору громади, заклику до походу, а також сповіщали про якесь лихо. Із сторінок Старого Завіту ми дізнаємось, що одними із головних у боях завжди були трубачі. Коли трубачі грали, то військо перемагало (тут можна згадати труби, котрі зіграли вирішальну роль під час взяття міста Єрихон). Відомо, що невеличкі дзвіночки були частиною облачення первосвященика Аарона, брата пророка Мойсея. У наш час кілька маленьких дзвіночків є частиною верхньої ризи єпископів – саккоса, та прикріплені до архієрейського кадила і хоругв.

Під час гонінь на Церкву Христову віруючі сходились на богослужіння таємно. Їх скликали диякони, або спеціальні посланці, а іноді й сам єпископ виголошував дату і час наступного богослужіння під час проповіді. Після припинення гонінь у IV століття віруючих почали скликати в різний спосіб. У монастирі святого Пахомія та деяких інших грецьких монастирях ченців скликали до храму ударами молоточка по дверях келії, а у одному жіночому монастирі Єрусалиму – відвідуванням усіх келій однією монахинею зі співом «Алілуя». Відомо, що до посоха преподобного Антонія Великого, засновника скитського типу чернецтва, були прикріплені невеликі дзвіночки.

Приблизно з кінця V – початку VI століття у монастирях та великих храмах грецького сходу почали використовуватись била та клепала. Била (грецькою «агієсидерон») – це дерев`яні дошки, а клепала («сімантрон») – залізні, чи мідні смуги, зігнуті у півколо. Вони могли бути двох різновидів: ручні й ті, що підвішувались на спеціальні ланцюги, чи шнурки.

У VI – VII століттях до Італії, Швеції, Англії, Німеччини та деяких інших країн латинського заходу потрапили звичайні дзвони. Існує переказ, згідно якого запровадження дзвонів належить святителю Павліну, єпископу Ноланському, котрий жив на межі IV – V століть. Проте у своїх творах святий Павлін не згадує про дзвони, що становить під сумнів дану версію. Вперше про дзвони ми дізнаємось із творів Григорія Турського та папи Римського Савиніана, котрий поширив дзвони на усьому заході.

Здавна славилась прекрасними традиціями дзвонарства і лиття дзвонів Ірландія. Відомо, що єпископ Ірландський Дагей за своє життя змайстрував біля трьохсот дзвонів. Починаючи з VIII століття у Франції та Італії існували спеціальні зібрання правил лиття дзвонів – формуляри, що затверджувались спеціальними ухвалами латинських єпископів. Впродовж VIII – IX століть дзвони міцно увійшли в літургійну практику Західної Європи.

На грецький схід, зокрема у Візантію, дзвони потрапили лише у другій половині ІХ століття. Свідченням цього є дарування венеціанським дожем Урусом набору із дванадцяти дзвонів візантійському імператору Михаїлу. Проте широкого вжитку у Східній Церкві дзвони не отримали, тому тут аж до ХІІІ століття використовувались агієсидерон і сімантрон.

На терени Київської Русі дзвони потрапили не з грецького сходу, а з латинського заходу. Існують припущення про існування дзвонів на Русі до офіційної дати її Хрещення, проте вони потребують спеціального наукового підтвердження. Про дзвони згадується в одній із найдавніших літературних пам`яток Київської Русі – «Слові о полку Ігоревім». Про них же пише Нестор Літописець у Житії преподобного Феодосія («Києво-Печерський Патерик»). Є згадки про дзвони у Типографському Уставі-Кондакарі.

До Галицько-Волинського князівства дзвони потрапили з Києва, або ж із Західної Європи. В Іпатіївському літописі є згадка про те, як під час облоги міста Володимира на Волині жителі дзвонили у дзвони, скликаючи народ. Кілька десятиліть тому археологи віднайшли у Володимирі-Волинському частину дзвону ХІІІ століття. Є відомості про дзвін середини XIV століття, що перебував на дзвіниці місцевого Успенського собору.

Велику увагу дзвонарському мистецтву придавали братства. Відомо, що за стан дзвонів у Львівському братстві відповідала спеціальна особа – сосудохранник, якому підпорядковувався дзвонар. До нині на весь світ славиться Львівська дзвіниця – вежа Корнякта – та її унікальні дзвони (серед яких найбільший «Кирило»). Своїми дзвонами пишається багато українських соборів, церков та монастирів, зокрема Києво-Печерська і Почаївська лаври. Деякі українські дзвіниці нині є пам`ятками архітектури.

Це свідчить, що традиція дзвонарства на теренах України не зникла, а продовжує своє активне функціонування, прославляючи в музиці металево чистих тонів Творця Всесвіту – в Троїці Славимого Бога.

Богдан Жулковський,

магістр музичного мистецтва

Газета “Волинь Православна”, 2012, №9

Теги: дзвін
Попередня публікація

Романс о влюбленных, или Как отмечал 5-летие православный женский журнал «Самарянка»

Наступна публікація

Знайди себе

Наступна публікація

Знайди себе

Пряма трансляція згідно розкладу

Розклад Богослужінь

Пожертва

Єпархіальні новини

Вітання благочинному Гірниківської округи прот.Іоану Хіночику
Вітання благочинному Гірниківської округи прот.Іоану Хіночику

Вітання благочинному Гірниківської округи прот.Іоану Хіночику з 59-річчям з дня народження. ХРИСТОС ВОСКРЕС! Ваше Преподобіє, дорогий БЛАГОЧИНИЙ! Духовенство та віряни Ратнівщини сердечно вітаємо Вас з 59-річчям з дня Вашого народження. Ви з дитинства бажали нести послух у храмі Божому і, дослухавшись слів Христових про те, що жниво велико, а женців…

У Низкиницькому монастирі проводжали у вічність воїна-захисника Суслова Павла
У Низкиницькому монастирі проводжали у вічність воїна-захисника Суслова Павла

Сьогодні Нововолинськ прощався із воїном-захисником Павлом Сусловом, який загинув 15 травня 2022 року, під час виконання бойового завдання. Священники Нововолинського благочиння Української Православної Церкви на чолі з настоятелем Свято-Успенського Низкиницького монастиря архімандритом Вікентієм, провели до вічного спочинку воїна-захисника. Життя воїна, чоловіка та батька обірване в неповних 27 років! Архімандрит Вікентій…

У Видраниці прощалися з воїном Сергієм Єременком
У Видраниці прощалися з воїном Сергієм Єременком

15 травня ,духовенство Ратнівщини на чолі з благочинним прот Анатолієм Гурським звершили відспівування новопреставленого Єременка Сергія в селі Видраниця Ковельського району Володимир- Волинської єпархії, який загинув в Донецькій області, захищаючи рідну землю від ворога. Отець благочинний висловив співчуття для близьких та рідних покійного та закликав посилити молитви за новопреставленого воїна…

Неділя про розслабленного та День сім‘ї через призму Євхаристії
Неділя про розслабленного та День сім‘ї через призму Євхаристії

Високопреосвященніший митрополит Володимир в співслужінні духовенства кафедрального собору звершив Літургію у Неділю про розслабленного. Парафіяни та священники мали можливість поглянути на світський День сім‘ї через призму єднання во Христі та Євхаристії. Під час Літургії Митрополитом було вознесено молитву за мир в Україні. The post Неділя про розслабленного та День сім‘ї…

Митрополит Володимир взяв участь у вшануванні преп.Амфілохія
Митрополит Володимир взяв участь у вшануванні преп.Амфілохія

Девять архієреїв, серед яких керуючий Володимир-Волинською єпархією, чисельне духовенство та тисячі вірян УПЦ вшанували пам’ять подвижника XX століття у Свято-Успенській Почаївській Лаврі. Цього року виповнюється 20 років канонізації святого. Урочистості розпочались ще 10 травня. Після вечірнього богослужіння відбувся хресний хід навколо Почаївської обителі з мощами преподобного Амфілохія. Святиню перенесли з…

В Гірниках похоронили Васила Палія – воїна-захисника
В Гірниках похоронили Васила Палія – воїна-захисника

Сьогодні плач рідних та сльози односельчан чути в кожному куточку с.Гірники та за його межами. Війна трагічно обірвала життя ще одного нашого земляка – воїна Василя Миколайовича Палія, який за покликанням серця з перших днів війни пішов добровольцем з побратимами захищати рідну землю. Неодноразово ми чуємо вислів, що війна забирає…

🔴🎥Підсумки засідання Священного Синоду УПЦ
🔴🎥Підсумки засідання Священного Синоду УПЦ

  У Києво-Печерській Лаврі відбувся Священний Синод УПЦ Насамперед Священний Синод розглянув ситуацію в умовах збройної агресії Російської Федерації проти України та оприлюднив з цього приводу Заяву. У документі, зокрема, підкреслено, що Українська Православна Церква повністю розділяє біль і страждання Українського народу. Крім того, зазначено, що 14 з 53 єпархій…

Вшанування собору Волинських святих та 1030-річчя заснування Володимир-Волинської єпархії
Вшанування собору Волинських святих та 1030-річчя заснування Володимир-Волинської єпархії

У день пам’яті преподобного Стефана Печерського та Собору Волинських святих, цього року вшановується 1030-річчя заснування древньої Володимир-Волинської кафедри. Божественну Літургію у кафедральному Успенському соборі єпархії, на запрошення Керуючого Володимир-Волинською єпархією, очолив Намісник Києво-Печерської Лаври. Під час богослужіння митрополиту Вишгородському і Чорнобильському Павлу співслужили митрополит Володимир Почаївський, митрополит Володимир-Волинський і Ковельський…

Митрополит Володимир взяв участь в Престольному святі Городницького монастиря
Митрополит Володимир взяв участь в Престольному святі Городницького монастиря

6 травня, в день шанування великомученика і побідоносця Георгія, Високопреосвященніший митрополит Володимир разом з єпископами та духовенством Української Православної Церкви брав участь у Престольному святі Городницького чоловічого Свято-Георгіївського монастиря. Візит Архіпастиря до відомої чернечої обителі на Житомирщині відбувся на запрошення намісника ставропігійного монастиря архієпископа Городницького Олександра. The post Митрополит Володимир…

Молитва, вітання та солодкі подарунки. Митрополит Володимир привітав парафіянок
Молитва, вітання та солодкі подарунки. Митрополит Володимир привітав парафіянок

В Неділю жінок-мироносиць Високопреосвященніший митрополит Володимир звершив Божественну літургію в Св.-Успенському кафедральному соборі та привітав жіночу частину парафії зі святом. Владика щиро подякував усім жінкам, хто несе послух в храмі та доглядає за його територією. Митрополит побажав, аби сучасна жінка наслідувала добрий приклад вірності служіння Христу Воскресшому у жінок-мироносиць. The…

Designed by ROOM SIXTY NINE

Designed by ROOM SIXTY NINE
  • Вхід
  • Про нас
  • Новини
  • Публікації
  • Трансляція
  • Розклад
  • Подати записку
  • Контакти
Немає результату
Переглянути всі результати

Designed by R69M

З поверненням!

Увійдіть у свій обліковий запис нижче

Забули пароль?

Відновіть ваш пароль

Введіть своє ім’я користувача або електронну адресу, щоб скинути пароль.

Увійти
Go to mobile version