Четвер, 23 Березня, 2023
  • Вхід
Капличка
  • Про нас
  • Новини
  • Трансляція
  • Розклад
  • Подати записку
  • Акафісти
  • Публікації
  • Контакти
Немає результату
Переглянути всі результати
  • Про нас
  • Новини
  • Трансляція
  • Розклад
  • Подати записку
  • Акафісти
  • Публікації
  • Контакти
Капличка
Немає результату
Переглянути всі результати
Головна Публікації «Волинь православна»

«Молитва в металі», або про історію церковних дзвонів

05.09.2012
в «Волинь православна»
A A

«Молитва в металі», або про історію церковних дзвонів, Жулковский, Амвон

Якщо православну храмову архітектуру можна назвати молитвою у камені, іконопис – молитвою у фарбах, літургійну гімнографію – молитвою у співі, то дзвони справедливо можна окреслити, як молитву в металі.

Найдавніші форми дзвонів відносяться до часу виникнення перших цивілізацій та держав. Вони були відомі у Єгипті та Ірані, Месопотамії та Палестині, Китаї та Індії, Кореї та Японії. Такі дзвони, як правило, виготовлялись малих розмірів і видавали, переважно, шумові звуки. Проте вже у першому тисячолітті до нашої ери були відомі набори дзвонів, настроєні як музичні тони. Приблизно в той же час дзвони потрапили до Античної Греції та Риму, де отримали поширення завдяки експериментам Піфагора, котрий досліджував закономірності впливу форми на звук.

При Старозавітному храмі дзвони не використовувались, а віруючі скликались на богослужіння звуками труб. Останні виготовлялись, як правило, зі срібла і на них могли грати лише священики. Труби використовувались також для різних організаційних потреб – збору громади, заклику до походу, а також сповіщали про якесь лихо. Із сторінок Старого Завіту ми дізнаємось, що одними із головних у боях завжди були трубачі. Коли трубачі грали, то військо перемагало (тут можна згадати труби, котрі зіграли вирішальну роль під час взяття міста Єрихон). Відомо, що невеличкі дзвіночки були частиною облачення первосвященика Аарона, брата пророка Мойсея. У наш час кілька маленьких дзвіночків є частиною верхньої ризи єпископів – саккоса, та прикріплені до архієрейського кадила і хоругв.

Під час гонінь на Церкву Христову віруючі сходились на богослужіння таємно. Їх скликали диякони, або спеціальні посланці, а іноді й сам єпископ виголошував дату і час наступного богослужіння під час проповіді. Після припинення гонінь у IV століття віруючих почали скликати в різний спосіб. У монастирі святого Пахомія та деяких інших грецьких монастирях ченців скликали до храму ударами молоточка по дверях келії, а у одному жіночому монастирі Єрусалиму – відвідуванням усіх келій однією монахинею зі співом «Алілуя». Відомо, що до посоха преподобного Антонія Великого, засновника скитського типу чернецтва, були прикріплені невеликі дзвіночки.

Приблизно з кінця V – початку VI століття у монастирях та великих храмах грецького сходу почали використовуватись била та клепала. Била (грецькою «агієсидерон») – це дерев`яні дошки, а клепала («сімантрон») – залізні, чи мідні смуги, зігнуті у півколо. Вони могли бути двох різновидів: ручні й ті, що підвішувались на спеціальні ланцюги, чи шнурки.

У VI – VII століттях до Італії, Швеції, Англії, Німеччини та деяких інших країн латинського заходу потрапили звичайні дзвони. Існує переказ, згідно якого запровадження дзвонів належить святителю Павліну, єпископу Ноланському, котрий жив на межі IV – V століть. Проте у своїх творах святий Павлін не згадує про дзвони, що становить під сумнів дану версію. Вперше про дзвони ми дізнаємось із творів Григорія Турського та папи Римського Савиніана, котрий поширив дзвони на усьому заході.

Здавна славилась прекрасними традиціями дзвонарства і лиття дзвонів Ірландія. Відомо, що єпископ Ірландський Дагей за своє життя змайстрував біля трьохсот дзвонів. Починаючи з VIII століття у Франції та Італії існували спеціальні зібрання правил лиття дзвонів – формуляри, що затверджувались спеціальними ухвалами латинських єпископів. Впродовж VIII – IX століть дзвони міцно увійшли в літургійну практику Західної Європи.

На грецький схід, зокрема у Візантію, дзвони потрапили лише у другій половині ІХ століття. Свідченням цього є дарування венеціанським дожем Урусом набору із дванадцяти дзвонів візантійському імператору Михаїлу. Проте широкого вжитку у Східній Церкві дзвони не отримали, тому тут аж до ХІІІ століття використовувались агієсидерон і сімантрон.

На терени Київської Русі дзвони потрапили не з грецького сходу, а з латинського заходу. Існують припущення про існування дзвонів на Русі до офіційної дати її Хрещення, проте вони потребують спеціального наукового підтвердження. Про дзвони згадується в одній із найдавніших літературних пам`яток Київської Русі – «Слові о полку Ігоревім». Про них же пише Нестор Літописець у Житії преподобного Феодосія («Києво-Печерський Патерик»). Є згадки про дзвони у Типографському Уставі-Кондакарі.

До Галицько-Волинського князівства дзвони потрапили з Києва, або ж із Західної Європи. В Іпатіївському літописі є згадка про те, як під час облоги міста Володимира на Волині жителі дзвонили у дзвони, скликаючи народ. Кілька десятиліть тому археологи віднайшли у Володимирі-Волинському частину дзвону ХІІІ століття. Є відомості про дзвін середини XIV століття, що перебував на дзвіниці місцевого Успенського собору.

Велику увагу дзвонарському мистецтву придавали братства. Відомо, що за стан дзвонів у Львівському братстві відповідала спеціальна особа – сосудохранник, якому підпорядковувався дзвонар. До нині на весь світ славиться Львівська дзвіниця – вежа Корнякта – та її унікальні дзвони (серед яких найбільший «Кирило»). Своїми дзвонами пишається багато українських соборів, церков та монастирів, зокрема Києво-Печерська і Почаївська лаври. Деякі українські дзвіниці нині є пам`ятками архітектури.

Це свідчить, що традиція дзвонарства на теренах України не зникла, а продовжує своє активне функціонування, прославляючи в музиці металево чистих тонів Творця Всесвіту – в Троїці Славимого Бога.

Богдан Жулковський,

магістр музичного мистецтва

Газета “Волинь Православна”, 2012, №9

Теги: дзвін
Попередня публікація

Романс о влюбленных, или Как отмечал 5-летие православный женский журнал «Самарянка»

Наступна публікація

Знайди себе

Наступна публікація

Знайди себе

Пряма трансляція згідно розкладу

Розклад Богослужінь

Пожертва

Єпархіальні новини

Духовенство і парафіяни ковельських храмів щиро вітають з 40-літтям протоієрея Андрія Бекерея
Духовенство і парафіяни ковельських храмів щиро вітають з 40-літтям протоієрея Андрія Бекерея

Духовенство і парафіяни ковельських храмів щиро вітають з 40-літтям настоятеля храму Всіх святих землі Волинської протоієрея Андрія Бекерея. У день шанування памʼяті сорока мучеників Севастійських, отець Андрій цього року подякував Богу за своє сорокаріччя від народження. У храмі Всіх святих землі Волинської, де батюшка є настоятелем, було звершено Літургію Передосвячених…

До мощей не пускатимуть – екстренне повідомлення
До мощей не пускатимуть – екстренне повідомлення

Доступ до святих мощей і храмів на території Дальніх печер Києво-Печерської Лаври припиняється 20 березня 2023 року від керівництва національного заповідника “Києво-Печерська лавра” на адресу монастиря надійшов лист з повідомленням про те, що із 21 березня доступ до Ближніх та Дальніх печер музеєм буде припинений через роботу комісії, яка визначатиме…

Звернення Священного Синоду УПЦ до Президента України Володимира Зеленського – Українська Православна Церква

Звернення Священного Синоду Української Православної Церкви до Президента України Володимира Зеленського від 20 березня 2023 року Вельмишановний Володимире Олександровичу! Звертаємось до Вас як глави Української держави, громадянами якої ми є, з надією, що наш голос буде почутий. Українська Православна Церква, до якої належить багато мільйонів наших співгромадян, завжди виховувала і…

У селі Текля похоронили воїна Шилюка Петра
У селі Текля похоронили воїна Шилюка Петра

ВІЧНА ПАМ‘ЯТЬ ЗАХИСНИКУ 19 березня Дубечненська громада провела в вічність мужнього захисника жителя села Текля Шилюка Петра Івановича, 1976 р.н. Бойове завдання поблизу Павлівка Донецької області 27 січняБільше стало для воїна останнім. Впродовж двох місяців захисник вважався зниклим безвісти. 18 березня повернувся додому востаннє. Соборний чин відспівування раба Божого Петра…

Влада призначила УПЦ “ворогами” — Аналітичний матеріал ЗМІ – Українська Православна Церква
Влада призначила УПЦ “ворогами” — Аналітичний матеріал ЗМІ – Українська Православна Церква

Влада призначила УПЦ “ворогами” «В останні дні тема протистояння влади України з Українською Православною Церквою набула нового обігу. 10 березня стало відомо, що Національний заповідник “Києво-Печерська Лавра” розриває договір про використання Нижньої Лаври з Українською Православною Церквою. Чиновники зобов’язали ченців УПЦ залишити територію Лаври до 29 березня 2023 року. У…

Студенти єпархіального Духовного училища взяли участь у науковій конференції в Києві
Студенти єпархіального Духовного училища взяли участь у науковій конференції в Києві

Студенти духовного училища Дмитро Манецький та Максим Багинський взяли участь у науковій конференції. Зблагословення Предстоятеля Української Православної Церкви Блаженнішого Митрополита Київського і всієїБільше України Онуфрія, 14 березня 2023 року в Актовій залі Свято-Успенської Києво-Печерської Лаври (корпус №45) відбулось відкриття ХІІ щорічної студентської конференції «Студентська наука в духовній школі», організована Київською…

Річниця ігуменського послуху та День народження ігумені Стефани (Бандури)
Річниця ігуменського послуху та День народження ігумені Стефани (Бандури)

Настоятельниці Святогірського Успенського Зимненського ставропігійного жіночого монастиря ігумені Стефані Дорога та високоповажна матушка ігуменя! Щиросердно вітаємо Вас з річницею ігуменського послуху та Днем Народження! Шлях усього свого життя Ви присвятили служінню Господу та Його Святій Церкві у монашестві. Багато трудів Ви доклали та щоденно примножуєте їх для відродження найдавнішого історичного…

Господині Кримненського благочиння поділились кухонним начинням з мешканцями Ізюму
Господині Кримненського благочиння поділились кухонним начинням з мешканцями Ізюму

З благословення митрополита Володимир-Волинського і Ковельського Володимира віряни Кримненського благочиння долучилися до збору гуманітарної допомоги постраждалим від російської агресії мешканцям Ізюму. Серед найбільш затребуваних речей – тарілки, чашки, каструлі, кухонна побутова техніка та інше кухонне начиння. Загалом вдалось зібрати близько 2 тонн посуду та побутових речей. Гуманітарний конвой доправили у…

Митрополит Володимир взяв участь у вшануванні Києво-Печерських святих та зробив заяву, щодо ситуації з Лаврою
Митрополит Володимир взяв участь у вшануванні Києво-Печерських святих та зробив заяву, щодо ситуації з Лаврою

  Митрополит Володимир взяв участь у вшануванні Києво-Печерських святих та зробив заяву, щодо ситуації з Лаврою https://youtu.be/YG59ZQR8eus   The post Митрополит Володимир взяв участь у вшануванні Києво-Печерських святих та зробив заяву, щодо ситуації з Лаврою appeared first on Володимир-Волинська єпархія.

Воїна Віталія Кобця провели у вічність на Ратнівщині
Воїна Віталія Кобця провели у вічність на Ратнівщині

12 березня 2023 року, в селі Річиця, Гірниківського благочиння прощалися з новопреставленим, загиблим воїном Віталієм Кобцем. Чин відспівування у Свято-Миколаївському храмі звершив прот. Сергій Шамайло таБільше духовенство благочиння. Священик висловив співчуття рідним та близьким покійного та закликав молитися за новопреставленого воїна Віталія. Царство Небесне захиснику України! The post Воїна Віталія…

Designed by ROOM SIXTY NINE

Designed by ROOM SIXTY NINE
Немає результату
Переглянути всі результати
  • Про нас
  • Новини
  • Трансляція
  • Розклад
  • Подати записку
  • Акафісти
  • Публікації
  • Контакти
  • Вхід

Designed by R69M

З поверненням!

Увійдіть у свій обліковий запис нижче

Забули пароль?

Відновіть ваш пароль

Введіть своє ім’я користувача або електронну адресу, щоб скинути пароль.

Увійти
Go to mobile version