П’ятниця, 2 Червня, 2023
  • Вхід
Капличка
  • Про нас
  • Новини
  • Трансляція
  • Розклад
  • Подати записку
  • Акафісти
  • Публікації
  • Контакти
Немає результату
Переглянути всі результати
  • Про нас
  • Новини
  • Трансляція
  • Розклад
  • Подати записку
  • Акафісти
  • Публікації
  • Контакти
Капличка
Немає результату
Переглянути всі результати
Головна Публікації «Волинь православна»

Після Причастя

18.08.2012
в «Волинь православна»
A A

Після Причастя, Ткачов, После Причастия, Амвон

Є немало книг і посібників, присвячених приготуванню до Божественного Причастя. Мета цих книг – дати людині знання, необхідні для свідомого, благоговійного і неганебного підходу до Чаші з Їжею Безсмертя. Ці книги не одноманітні. У них є різночитання, пов’язані в основному з різною строгістю приготування і різними підходами до частоти причащання. Але, все одно, така література є, і вона чисельна.

Але чого немає у нас! У нас немає книг, які ведуть з читачем розмову про те, як поводитися після причастя, як зберігати отриманий дар, як користуватися на благо реальністю богоспілкування! Це очевидна прогалина. І немає ніякої зухвалості швидко цю прогалину заповнити. Серйозність завдання вимагає, по-перше, формулювання запитання, а по-друге, спільних зусиль пошуку правильної відповіді.

Досвід, і духовний, і світський, говорить про те, що отримати буває легше, ніж утримати. Якщо мова йде про великий дар, то уміння користуватися ним – найважче, що чекає одержувача. Благословення здатне перетворитися на прокляття у міру невмілого користування або зневаги дарами. Історія Ізраїлю – тому приклад. Безліч чудес, Боже піклування, стосунки народу і Бога, подібні дружнім! Що ж більше? Але зворотною стороною цих стосунків невблаганно виступають покарання і важкі удари, що падають на голови людей, які ведуть себе негідно обрання. Що стосується причащання, то реальність присутності Христа в Євхаристії ще в апостольські часи примушувала говорити про хвороби і смерті негідних причасників. Отже, давно пора вести мову не тільки про приготування до причастя, але і про правильний спосіб життя після отриманого причастя.

Ось перша думка, що лежить на поверхні: чи не доречно в день причащання замість вечірніх покаянних молитов прочитати на ніч ще раз молитви подячні після причастя? В них прохання не просто пробачити і помилувати, але «увійти в утробу, укріпити сустави і кістки, попалити терни усіх гріхів». Ці короткі молитви досить сильні, насичені сенсом, радісні, енергійні. Багаторазове або хоч би повторне їх читання в день причащання збільшує в християнській душі відчуття подяки Богові, народжує пам’ять про Господа, запалює бажання причащатися частіше.

Святитель Іоанн (Максимович) після звершеної літургії часто залишався у вівтарі надовго. Він читав Євангеліє, «тягнув» чотки, здійснював інші молитви і потім із зусиллям йшов на щоденні праці, оскільки не хотів покидати вівтар. Це теж урок. Очевидно, що світська людина завантажена турботами і що напружений темп життя є ворог зосередженості. Але потрібно старатися після причастя не відразу занурюватися в справи, потрібно постаратися пошукати хоч краплю тиші, використовуючи її для читання і роздуму.

Боюся стверджувати, хто саме з Оптинських старців (здається, Варсонофій) радив читати в день причащання Апокаліпсис Іоанна Богослова. Очевидно, малося на увазі, що розум християнина, котрий наповнився благодаттю, в цей час здібніший до сприйняття таємниць Божих, ніж в звичайні дні. Це не стільки конкретна порада, скільки контури загального правила: в день причащання присвячувати можливий час і сили вивченню слова Божого і іншим духовним працям.

Ставши будинком Божим за допомогою причащання, християнин стає страшний невидимим ворогам добра. Від нього, як від вогню, «біжить усякий лиходій і усяка пристрасть». Істотним завданням для ворога тому є старання розважити християнина, втягнути його у вихор всяких турбот, оточити його «забуттям, легкодухістю і закам’янілим невідчуттям». І у міру нашої неуважності ворогові це успішно вдається. Чи варто дивуватися з розгулу гріха і сум’яття, що царює в головах, якщо ми до ладу не вчимося користуватися непереможною своєю зброєю – істотним з’єднанням з Боголюдиною та Спасителем?

Питання, без сумніву, не розкрите. Воно вимагає церковної уваги, і саме озвучування питання може передувати закликом: «Будьмо уважні!» І уміння прощати образи, і здатність чинити опір дії пристрастей, і мужність посеред незгод, і передчуття вічних благ, і ще багато іншого подається рясно причасникам. Ось що говорив Іоанн Кронштадтський після причащання: «Господь в мені особисто, Бог і людина, іпостасний, істотно, непорушно, очисний, освятительно, переможнотворно, відновлювально, обожительно, чудотворно, що я і відчуваю в собі».

Багатство дарів, що відчуває Кронштадтський пастир, є те ж саме багатство дарів, яке подається всім, але, на жаль, без такого глибокого з боку причасників відчуття.

У цьому сенсі святі і судитимуть світ. Маючи рівно стільки, скільки і ми, вони зуміли життя своє перетворити на яскраве горіння лампади, тоді як ми лише коптимо і в грізну годину суду ризикуємо опинитися без масла.

Крім того, що вже є у нас, нам, мабуть, зовсім нічого більш не потрібно для чудотворної повноти і повсякденного християнського свідоцтва. Нічого не потрібно понад, але потрібно навчитися користуватися тим, що є. І насамперед потрібно навчитися правильно поводитися у ставленні до пречистих таїнств Тіла і Крові Христових: до благоговійного прийняття їх і до гідного зберігання їх в собі.

Протоієрей Андрій Ткачов

Православие.RU

Переклад українською – газета “Волинь Православна”, 2012, №8

Теги: ЄвхаристіяПричастяТкачов
Попередня публікація

Святий праведний Іоанн Руський – грецький чудотворець українського походження

Наступна публікація

Роздай усе?

Наступна публікація

Роздай усе?

Пряма трансляція згідно розкладу

Розклад Богослужінь

Пожертва

Єпархіальні новини

У ЛЮБОМЛІ ПРОВЕЛИ В ОСТАННЮ ПУТЬ ЗАХИСНИКА УКРАЇНИ
У ЛЮБОМЛІ ПРОВЕЛИ В ОСТАННЮ ПУТЬ ЗАХИСНИКА УКРАЇНИ

1 червня у м.Любомль Ковельського району відспівали Героя України Дмитра Бісюка, який загинув внаслідок артилерійського обстрілу на Донеччині. Напередодні, 31 травня, благочинний Любомльського Різдво-Богородичного благочиння протоієрей Василій Мельничук з настоятелем Свято-Георгіївсього храму протоієреєм Володимиром Лисим прибули віддати шану полеглому воїну у його рідну домівку та відслужили панахиду. Попрощатися з захисником…

Священники єпархії благословили випускників шкіл. Фоторепортаж з с.Залухів
Священники єпархії благословили випускників шкіл. Фоторепортаж з с.Залухів

Сьогодні, у сонячну днину, пролунав останній дзвінок для одинадцятикласників Залухівського ліцею. Достойним початком входу у доросле життя є подяка випускників. Батьки зі своїми дорослими випускниками дякували Богу за роки, проведені за шкільною партою та просили благословіння у доросле, самостійне життя! «І все на світі треба пережити. І кожен фініш, це…

Відбувся навчальний семінар для священників Волині
Відбувся навчальний семінар для священників Волині

Потреба парафіяльних священників у підтриманні належного богословського та освітнього рівня, необхідність самовдосконалення та обміну практичним досвідом, викликали перед Володимир-Волинською єпархією необхідність організації та проведення відповідних заходів. З благословення Високопреосвященнішого митрополита Володимира, голови єпархіальних відділів по роботі з молоддю та інформаційно-просвітницького 29 травня вдруге організували «Пастирський воркшоп» на тему «Служіння православного…

Митрополит Володимир взяв участь у святковому богослужінні в Городницькому монастирі
Митрополит Володимир взяв участь у святковому богослужінні в Городницькому монастирі

У День Ангела архієпископа Городницького Олександра, намісника монастиря великомученика Георгія, Високопреосвященніший митрополит Володимир взяв участь у соборному богослужінні та вітанні владики-іменинника. The post Митрополит Володимир взяв участь у святковому богослужінні в Городницькому монастирі appeared first on Володимир-Волинська єпархія.

Воїна Тараса Троця погребли у с.Чорніїв на Турійщині
Воїна Тараса Троця погребли у с.Чорніїв на Турійщині

29 травня 2023 року у с. Чорніїв, що на Турійщині, в останню дорогу духовенство Турійського благочиння УПЦ провели мужнього, доброго, мудрого воїна Тараса Троця. 24.05.2023 року в Бахмутському напрямку, від прильоту в окоп 120 -ої міни , загинув старший солдат 23 окремого батальйону спеціального призначення Троць Тарас Іванович 29.10.1990р.н. житель…

Відеозамальовки Літургії в Успенському соборі міста Володимира
Відеозамальовки Літургії в Успенському соборі міста Володимира

The post Відеозамальовки Літургії в Успенському соборі міста Володимира appeared first on Володимир-Волинська єпархія.

В кафедральному соборі Володимира прозвучала особлива подячна молитва
В кафедральному соборі Володимира прозвучала особлива подячна молитва

У неділю, 28 травня, в Успенському кафедральному соборі, Високопреосвященніший митрополит Володимир з собором священників звершив Божественну літургію та Подячний Молебень з нагоди першої річниці Собору Української Православної Церкви у Феофанії та тридцять першої річниці Архієрейского Собору у Харкові. Для усіх присутніх за богослужінням було зачитано Звернення Синоду УПЦ з нагоди…

В селі Секунь в останню путь провели воїна Миколу Сахарчука
В селі Секунь в останню путь провели воїна Миколу Сахарчука

27 травня духовенство Старовижівського благочиння звершило Чин похорону над убієнним воїном Миколою Сахарчуком в Свято-Михайлівському храмі с.Секунь. Сахарчук Микола Петрович – воїн-кулеметник, мужньо захищав Україну від ворога. Свій останній бій Микола прийняв на Донеччині, поблизу населеного пункту Діброва. Ворожа снайперська куля 24 травня обірвала його молоде життя. Вічна пам‘ять Герою!…

Жителі села Седлище перед іконою Божої Матері засвідчили свою вірність УПЦ
Жителі села Седлище перед іконою Божої Матері засвідчили свою вірність УПЦ

Жителі села Седлище перед іконою Божої Матері засвідчили свою вірність Українській Православній Церкві У селі Седлище, що на Старовижівщині, у відповідь на намагання сторонніми особами змінити конфесійне підпорядкування громади храму Георгія Побідоносця, 25 травня відбулися збори релігійної громади цього храму, котрий є в канонічному підпорядкуванні Української Православної Церкви. По завершенні…

Яревище: престольне свято. У день Вознесіння Господнього парафіяни села Яревище відзнача
Яревище: престольне свято.
 У день Вознесіння Господнього парафіяни села Яревище відзнача

Яревище: престольне свято. У день Вознесіння Господнього парафіяни села Яревище відзначають своє храмове свято. Тому на звук церковного дзвону спішили віряни цього маленького села, щоб усім разом єдиним серцем та устами прославити Бога. Святкову Літургію очолив благочинний протоієрей Сергій Никонюк, якому співслужили настоятель протоієрей Петро Бабюк та інші священики благочиння.…

Designed by ROOM SIXTY NINE

Designed by ROOM SIXTY NINE
Немає результату
Переглянути всі результати
  • Про нас
  • Новини
  • Трансляція
  • Розклад
  • Подати записку
  • Акафісти
  • Публікації
  • Контакти
  • Вхід

Designed by R69M

З поверненням!

Увійдіть у свій обліковий запис нижче

Забули пароль?

Відновіть ваш пароль

Введіть своє ім’я користувача або електронну адресу, щоб скинути пароль.

Увійти
Go to mobile version