Неділя, 22 Травня, 2022
  • Вхід
Капличка
  • Про нас
  • Новини
  • Публікації
  • Трансляція
  • Розклад
  • Подати записку
  • Контакти
Немає результату
Переглянути всі результати
  • Про нас
  • Новини
  • Публікації
  • Трансляція
  • Розклад
  • Подати записку
  • Контакти
Капличка
Головна Публікації «Волинь православна»

Святий праведний Іоанн Руський – грецький чудотворець українського походження

16.08.2012
в «Волинь православна»
A A

Святий праведний Іоанн Руський – грецький чудотворець українського походження, Лисенко, Амвон

За кордоном прикметник «руський» нечасто асоціюється із позитивним образом слов’янського народу. І тим цінніший подвиг того, кого ще за життя навіть вороги-магометани називали «святим руським».Чи замислюємося ми, що іноді наші вчинки можуть скласти враження у інших не лише про нас самих, а й про увесь народ, який ми представляємо?

На жаль, в багатьох країнах слово «руський» асоціюється не лише з позитивом. Дійсно, «руською» може бути не тільки широка натура, а й, скажімо, горілка або мафія. Тим ціннішим є подвиг людини, завдяки якій поруч зі словом «руський» ще за земного життя з’явилося слово «святий». І так його називали не лише одновірці, а й навіть вороги-магометани. Мова піде про святого праведного Іоанна Руського.

Українське коріння руського святого Іоанна

Цікаво, що, хоча і звемо ми Іоанна руським, але за походженням цей святий – українець. Просто народився він у 1690-му році, коли Україна адміністративно входила до Російської імперії. Тому юнак на ймення Іванко став рекрутом у військах Петра Першого. А воювати йому довелося зі споконвічними ворогами козаків – турками. Саме під час русько-турецької війни, а точніше у 1711 році, під час знаменитого Прутського походу та битви за Азов –  і потрапив Іоанн у полон. Після продажу на невільницькому базарі Стамбула бранець опинився у власності начальника турецької кавалерії, який повіз його в Анатолію до свого містечка під назвою Прокопіон, або турецькою – Ургюп.

Спочатку новий хазяїн намагався примусити свого раба разом з іншими полоненими прийняти магометанство. Починалося це, зазвичай, умовляннями, після яких йшли погрози, а далі – для найбільш непоступливих – слідувало жорстоке побиття. Іоанн, натомість, тримався міцно.

«Зараз я – ваш раб тілом, і вірно вам служу, – промовив він до господаря. – А душа моя вам не належить. Правої віри батьків своїх я не зречуся: в християнстві народився я, християнином і помру».

Дивний полонений

Відчувши сміливість і твердість духу свого бранця, господар припинив мордувати Іоанна та поставив на важку працю – доглядати худобу, розташувавши його ліжко прямо в стайні. Оточуючі жорстоко знущались з християнина, але Іоанн не лише прощав образи, але й сумлінно виконував свої обов’язки. Поступово він став для господарів незамінним помічником та навіть втішав їх, коли траплялось якесь лихо.

Хазяїн почав із повагою ставитись до віри свого полоненого і не забороняв йому молитись. А бранець, тим часом, попри важкі обставини вів справжнє християнське життя. Не зважаючи на свою бідність та рабське становище, Іоанн завжди допомагав нужденним. Важко та сумлінно працюючи вдень, він багато молився вночі, а іноді відвідував місцевий православний храм на честь Георгія Побідоносця, в якому приймав Святе Причастя.

Іоанн настільки підкорив хазяїна власною любов’ю та жертовністю, що турок запропонував йому жити на правах вільної людини, перейшовши із стайні у нормальне приміщення. Проте подвижник вирішив продовжити своє життя на стайні – адже там він міг щоночі вільно підносити Богові свої щирі молитви, які й надавали сили для подальшого існування.

Перед святим Іоанном благоговіли мусульмани

Тим часом хазяїн Іоанна розбагатів, та збагнув, що усі Божі благословення сходять на його дім тому, що в нього живе справжній праведник. Поступово за Іоанном серед мусульман закріпилося ймення «велі» – цебто – святий.

Коли прийшов час вмирати, єдиною турботою Іоанна, який важко захворів, було причаститись. Він попросив знайти для цього священика, але той не наважився заходити в помешкання до мусульман. Натомість він передав помираючому Святі Тіло і Кров Спасителя, які той із благоговінням прийняв, після чого спочив. Сталося це 9 червня 1730 року. Коли турок-господар дізнався про смерть свого робітника, він покликав православних священиків та усіх тамтешніх християн, які урочисто поховали тіло праведного Іоанна Руського.

Неспалимі мощі

А вже за три роки святий з’явився уві сні місцевому священнослужителю та сповістив, що тіло його залишилось нетлінним. Відкриті мощі святого довгий час перебували в місцевому Ургюпському храмі. Біля них по молитвах Іоанна звершувалося безліч чудес. А у 1832 році стався військовий конфлікт між Туреччиною та Єгиптом, під час якого ворожі війська розграбували Ургюп. Солдати шукали в храмі цінності, але знайшли лише нетлінні мощі, які й вирішили спалити. Натомість ідея ця провалилась: святість знову порушила закони фізики – і вогонь, попри бажання єгиптян, не знищив тіло праведника.

Як руський святий опинився в турецькому селі

У 1898 році в містечку з’являється новий храм на честь святого, збудований ченцями Руського Пантелеймонівського монастиря на Афоні – зробили вони це в подяку за дивовижний порятунок по молитвах сповідника під час небезпечної подорожі.

А у 1924-му році, після греко-турецької війни, відбувся так званий обмін населенням – усі християни Ургюпа (або ж грецькою – Прокопіона) залишають Анатолію назавжди та переїжджають на острів Евбея. Турецьке село, яке стає їх новою батьківщиною, вони перейменовують у Нео-Прокопіон, а з собою привозять головну святиню – нетлінні мощі святого Іоанна.

У 1930-му році на колишньому турецькому, а відтоді – грецькому острові Евбея з’являється красень-храм, освячений на честь святого Іоанна Руського – свідчення великої пошани до праведника, який в житті спромігся втілити Євангеліє. Донині нетлінні, його мощі і по сьогодні вшановуються не лише православними, а й вірменами, та навіть турками.

Диво зі смачним пловом

Господь явив через цього святого багато великих чудес. Про одне з них розповімо детальніше. Диво це було незвичайним і не вписується в традиційні рамки людської логіки, тим не менше воно ще раз каже: у святості людина настільки наближується до Бога, що отримує від Нього певну силу порушувати звичайні закони матеріального світу. І якщо ми віримо в існування 4-го виміру, чорних дір та квантової механіки, тоді це диво не є чимось неможливим для нашої свідомості, тим більше, що вражені ним були якраз не щирі християни, а скептично налаштовані до них представники іншої релігії, а саме – мусульмани.

Отже, трапилось наступне. Хазяїн праведного Іоанна вирішив звершити хадж – цебто паломництво в Мекку. В той час, коли він подорожував, його дружина покликала на обід рідних та друзів. І ось, коли подавали улюблену страву хазяїна, а саме – плов, жінка, зітхнувши, зауважила Іоаннові: «Який був би щасливий твій господар, якщо б він був тут та куштував цей чудовий плов разом із нами!» Почувши її слова, Іоанн попросив у неї блюдо з пловом, пообіцявши, що надішле його в Мекку. Усі присутні звеселились, розцінивши сказане як жарт, але прохання виконали, вирішивши, що Іоанн сам бажає з’їсти смачну страву, або віддасть плов бідним.

Про подію згадали лише тоді, коли з далекої подорожі повернувся сам хазяїн. Серед інших речей він привіз те саме блюдо та розповів, як увійшов одного дня до кімнати, де зупинився, та побачив у ній гарячий плов на посуді з його домашнього фамільного сервізу.

Диякон Миколай Лисенко

Православіє в Україні

Газета “Волинь Православна” , 2012, №8

Теги: ІоаннмагометанимощімусульманимученикправединийРуський
Попередня публікація

Непростий шлях до працьовитості

Наступна публікація

Після Причастя

Наступна публікація

Після Причастя

Пряма трансляція згідно розкладу

Розклад Богослужінь

Пожертва

Єпархіальні новини

Вітання благочинному Гірниківської округи прот.Іоану Хіночику
Вітання благочинному Гірниківської округи прот.Іоану Хіночику

Вітання благочинному Гірниківської округи прот.Іоану Хіночику з 59-річчям з дня народження. ХРИСТОС ВОСКРЕС! Ваше Преподобіє, дорогий БЛАГОЧИНИЙ! Духовенство та віряни Ратнівщини сердечно вітаємо Вас з 59-річчям з дня Вашого народження. Ви з дитинства бажали нести послух у храмі Божому і, дослухавшись слів Христових про те, що жниво велико, а женців…

У Низкиницькому монастирі проводжали у вічність воїна-захисника Суслова Павла
У Низкиницькому монастирі проводжали у вічність воїна-захисника Суслова Павла

Сьогодні Нововолинськ прощався із воїном-захисником Павлом Сусловом, який загинув 15 травня 2022 року, під час виконання бойового завдання. Священники Нововолинського благочиння Української Православної Церкви на чолі з настоятелем Свято-Успенського Низкиницького монастиря архімандритом Вікентієм, провели до вічного спочинку воїна-захисника. Життя воїна, чоловіка та батька обірване в неповних 27 років! Архімандрит Вікентій…

У Видраниці прощалися з воїном Сергієм Єременком
У Видраниці прощалися з воїном Сергієм Єременком

15 травня ,духовенство Ратнівщини на чолі з благочинним прот Анатолієм Гурським звершили відспівування новопреставленого Єременка Сергія в селі Видраниця Ковельського району Володимир- Волинської єпархії, який загинув в Донецькій області, захищаючи рідну землю від ворога. Отець благочинний висловив співчуття для близьких та рідних покійного та закликав посилити молитви за новопреставленого воїна…

Неділя про розслабленного та День сім‘ї через призму Євхаристії
Неділя про розслабленного та День сім‘ї через призму Євхаристії

Високопреосвященніший митрополит Володимир в співслужінні духовенства кафедрального собору звершив Літургію у Неділю про розслабленного. Парафіяни та священники мали можливість поглянути на світський День сім‘ї через призму єднання во Христі та Євхаристії. Під час Літургії Митрополитом було вознесено молитву за мир в Україні. The post Неділя про розслабленного та День сім‘ї…

Митрополит Володимир взяв участь у вшануванні преп.Амфілохія
Митрополит Володимир взяв участь у вшануванні преп.Амфілохія

Девять архієреїв, серед яких керуючий Володимир-Волинською єпархією, чисельне духовенство та тисячі вірян УПЦ вшанували пам’ять подвижника XX століття у Свято-Успенській Почаївській Лаврі. Цього року виповнюється 20 років канонізації святого. Урочистості розпочались ще 10 травня. Після вечірнього богослужіння відбувся хресний хід навколо Почаївської обителі з мощами преподобного Амфілохія. Святиню перенесли з…

В Гірниках похоронили Васила Палія – воїна-захисника
В Гірниках похоронили Васила Палія – воїна-захисника

Сьогодні плач рідних та сльози односельчан чути в кожному куточку с.Гірники та за його межами. Війна трагічно обірвала життя ще одного нашого земляка – воїна Василя Миколайовича Палія, який за покликанням серця з перших днів війни пішов добровольцем з побратимами захищати рідну землю. Неодноразово ми чуємо вислів, що війна забирає…

🔴🎥Підсумки засідання Священного Синоду УПЦ
🔴🎥Підсумки засідання Священного Синоду УПЦ

  У Києво-Печерській Лаврі відбувся Священний Синод УПЦ Насамперед Священний Синод розглянув ситуацію в умовах збройної агресії Російської Федерації проти України та оприлюднив з цього приводу Заяву. У документі, зокрема, підкреслено, що Українська Православна Церква повністю розділяє біль і страждання Українського народу. Крім того, зазначено, що 14 з 53 єпархій…

Вшанування собору Волинських святих та 1030-річчя заснування Володимир-Волинської єпархії
Вшанування собору Волинських святих та 1030-річчя заснування Володимир-Волинської єпархії

У день пам’яті преподобного Стефана Печерського та Собору Волинських святих, цього року вшановується 1030-річчя заснування древньої Володимир-Волинської кафедри. Божественну Літургію у кафедральному Успенському соборі єпархії, на запрошення Керуючого Володимир-Волинською єпархією, очолив Намісник Києво-Печерської Лаври. Під час богослужіння митрополиту Вишгородському і Чорнобильському Павлу співслужили митрополит Володимир Почаївський, митрополит Володимир-Волинський і Ковельський…

Митрополит Володимир взяв участь в Престольному святі Городницького монастиря
Митрополит Володимир взяв участь в Престольному святі Городницького монастиря

6 травня, в день шанування великомученика і побідоносця Георгія, Високопреосвященніший митрополит Володимир разом з єпископами та духовенством Української Православної Церкви брав участь у Престольному святі Городницького чоловічого Свято-Георгіївського монастиря. Візит Архіпастиря до відомої чернечої обителі на Житомирщині відбувся на запрошення намісника ставропігійного монастиря архієпископа Городницького Олександра. The post Митрополит Володимир…

Молитва, вітання та солодкі подарунки. Митрополит Володимир привітав парафіянок
Молитва, вітання та солодкі подарунки. Митрополит Володимир привітав парафіянок

В Неділю жінок-мироносиць Високопреосвященніший митрополит Володимир звершив Божественну літургію в Св.-Успенському кафедральному соборі та привітав жіночу частину парафії зі святом. Владика щиро подякував усім жінкам, хто несе послух в храмі та доглядає за його територією. Митрополит побажав, аби сучасна жінка наслідувала добрий приклад вірності служіння Христу Воскресшому у жінок-мироносиць. The…

Designed by ROOM SIXTY NINE

Designed by ROOM SIXTY NINE
  • Вхід
  • Про нас
  • Новини
  • Публікації
  • Трансляція
  • Розклад
  • Подати записку
  • Контакти
Немає результату
Переглянути всі результати

Designed by R69M

З поверненням!

Увійдіть у свій обліковий запис нижче

Забули пароль?

Відновіть ваш пароль

Введіть своє ім’я користувача або електронну адресу, щоб скинути пароль.

Увійти
Go to mobile version