0 °c
Kovel'
Понеділок, 25 Січня, 2021
  • Вхід
Капличка
  • Про нас
  • Новини
  • Публікації
  • Трансляція
  • Довідник
  • Розклад
  • Подати записку
  • Контакти
Немає результату
Переглянути всі результати
  • Про нас
  • Новини
  • Публікації
  • Трансляція
  • Довідник
  • Розклад
  • Подати записку
  • Контакти
Капличка
Головна Публікації «Волинь православна»

Входити тільки у відчинені двері

14.08.2012
в «Волинь православна»
0

Входити тільки у відчинені двері, Амвон

Усім нам доводиться говорити про найголовніше у житті — про віру. Говорити з рідними та близькими, з друзями і з людьми, які «випадково» зустрілися на нашому шляху. Інколи така розмова буває корисною і нам вдається поділитися зі співрозмовником набуттям свого серця. Інколи — зовсім не корисною. А іноді приносить шкоду, а не користь. І тому ми постійно впираємося у два, вкрай важливі запитання: чи потрібно говорити про віру і якщо потрібно, то як це робити? Про це – замітки Ігумена Нектарія (Морозова).

Не уподібнитися мусі

Говорити однозначно потрібно, тому що віра, по слову апостольському, від слухання (Рим. 10, 17). Але говорити треба тільки в тих випадках, коли нам насправді є що сказати, коли ми можемо повідомити людині те, що їй необхідне, чого їй не вистачає для того, щоб відкрити для себе новий і прекрасний світ — світ віри. Ми не повинні при цьому вдиратися в замкнуті двері, нав’язуватися, не повинні розсипати перли перед свинями (Мф. 7, 6). Обов’язково потрібно переконатися, що нас готові слухати, що наші слова не сприймаються як докучливе дзижчання мухи, яка б’ється об скло. Слово про Бога дуже дороге, щоб розкидатися ним просто так, це і є — вимовляти ім’я Боже марно.

З любов’ю і без «самодіяльності»

Отже, як же зрозуміти: коли саме говорити, а коли — промовчати? Перш за все, з чого взагалі треба виходити? Гадаю — з любові і з розуміння, що без віри немає спасіння, що розкладається, вмирає без неї душа і у вічності позбавляється справжнього життя — Бога. Якщо дорога нам людина (а справжньому християнинові кожен має бути дорогий), то чи можна байдуже поглядати на те, як летить вона крізь простір і час, немов пущена повз ціль стріла? Звичайно ж, ні. Але і кидатися на неї в лобову атаку з метою «змусити повірити», «навернути» не варто: найчастіше це буде сприйнято як агресія, вторгнення в особистий простір, що так ревно оберігається сучасною людиною. І викличе закономірну реакцію відторгнення.

Потрібно вичікувати, вдивлятися в того, хто перед нами, прагне вгадати момент, коли через якісь внутрішні процеси або ж зовнішні обставини його душа відкриється, стане найбільш здібною до прийняття слова про головне. І, безумовно, молитися, тому що вкрай важливо пам’ятати: ми в цій справі — лише провідники волі Божої, співробітники благодаті, її знаряддя, але у жодному випадку не діячі самостійні і самовладні. Якщо так, правильно, ставитися до себе і своєї апостольській місії, то буде вона успішною. Варто ж відхилитися до «самодіяльності» — і нічого доброго не вийде.

Знайти підставу

Необхідно побачити в людині привід, внутрішню опору для розмови. Чому Господь, бажаючи врятувати всіх, всіх не рятує? Чому не проявляє тут Своєї Божественної влади і всемогутності? Тому що таємниця спасіння — в любові Бога до людини і любові у відповідь, відгуку людському. Можна витягнути з води того, хто вирішив втопитися, врятувати того, хто вирішив звести рахунки з життям якимось іншим чином. Але це означає — врятувати на якийсь час. А як врятувати для вічності — людину, яка цього не бажає? Не можна змусити полюбити, а без любові немає спасительного єднання творіння з Творцем, без нього творіння залишається зовні, в пітьмі непроглядній, як той самий бідолаха, який увійшов на шлюбну вечерю, в несвятковій одежі (Мф. 22, 11–13).

Що відрізняє жебрака, який просить милостиню, від такого ж бідняка, що зважився швидше померти, аніж прийняти від кого б то не було допомоги? Перший простягає руку, сподіваючись, що хтось вкладе в неї гроші або їжу, або потрібну річ. Або кладе перед собою на землю шапку. Або хоч би заглядає з надією в очі тим, хто проходить — чи не знайдеться в них іскорки співчуття. Інший же замкнутий в собі, і той, хто спробує допомогти йому непрошено, поплатиться за це добро. Втім, якщо говорити про жебраків на вулиці, то тут краще вже поплатитися. Краще запропонувати допомогу — не так вже і страшно, якщо відповіддю на пропозицію стане лайка… Взагалі з милостинею матеріальною все набагато простіше, ніж з милостинею духовною, а вже тим більше — зі спасінням.

Повинно бути в людині щось, до чого могла б прищепитися благодать, щось споріднене їй. Щось таке, що ніби прочинить якісь дверцята в серці людини. Кинув святий Петро Митар в жебрака хліб зі злості, і це стало підставою для того, щоб увійшла в його душу благодать покаяння. Зовнішньою, зрозуміло, підставою. А яка була внутрішня, про те Господь знає. Але факт, що вона була присутня, інакше б не було після неї дивовижного життя — у вражаючому смиренні, самовідреченні, яке дійшло не тільки до роздачі всього майна свого і звільнення рабів, але і до бажання самому стати рабом в чужому краї, щоб так понести спокуту за колишні гріхи.

Головне — чого чекає від нас Господь

По-різному можемо ми чинити з людьми, яких знаємо давно і добре, і з тими, з ким дороги наші перетнулися тільки що і, швидше за все, ненадовго. У першому випадку у нас є можливість все гарненько обдумати, розрахувати і знову ж таки — молитвою виклопотати у Бога потрібне слово, і потрібний спосіб, і потрібний момент. У другому ми можемо спиратися лише на те, що вдалося нам в людині в якісь короткі миті вгадати, і на розуміння, що Господь дійсно саме через нас бажає до серця цієї людини достукатися. З добре знайомими людьми все і простіше, і складніше. Простіше — тому що, як я вже сказав, ми більше знаємо їх і про них і маємо в своєму розпорядженні і час, і різні можливості. Складніше — тому що проти нас (і нашої віри) можуть стати наше власне недосконале життя і не завжди гідні звання християнина вчинки. Адже це не тільки ми знаємо, але і нас знають.

Тепер — про короткі зустрічі. Попутник в потязі, «колега» по хворобі, що змусила нас зайняти чергу на прийом до лікаря, перехожий. Дивлячись на таку «випадкову» в нашому житті людину, вдивляючись уважно і з любов’ю, постараємося зрозуміти, а точніше — запитати Господа, чого чекає Він від нас стосовно цього Свого творіння, що повинні і що можемо ми зробити для нього і чого не можемо і не повинні. Якщо буде це запитання смиренним, якщо воно задане з вірою, то Христос не залишить його без відповіді. І без допомоги не залишить, коли згідно з відповіддю діяти будемо, але Сам дасть вуста і премудрість (Лк. 21, 15).

Буває і так, що людина сама заговорить або про щось запитає, вгадавши в нас людей віруючих. Буває, проговориться про свою біду або біль. Повідає про якусь життєву ситуацію, яку інакше як дивом не назвеш. І тоді сам побачиш «коридор», по якому далі йти. А буває, що залишиться закритим і відчуженим і будь-яка спроба достукатися буде подібна спробі злому, і залишиться лише відступити і помолитися…

Необхідна делікатність

Важливо і тоді, коли «контакт» встановився, не наполягати, не проявляти стосовно душі людини насильства, а бути дбайливим, делікатним, щоб серце її відчувало це, щоб вона не боялася нас і того, чим ми хочемо з нею у цей момент поділитися. Тут, в цій першій, швидше за все, розмові, як мені здається, особливо важливо виділити декілька моментів.

Ми пам’ятаємо, як уподібнює апостол Павел слово вчення або молоку, яке необхідне немовляті, або твердій їжі, потрібній віковим і досконалим (1 Кор. 3, 2). Цього принципу слід триматися і нам, щоб слово сказане приносило належний плід. І про інше не забувати: значення має не тільки якість «їжі», але і її кількість. Адже іноді так хочеться передати співрозмовникові разом усе, що ми знаємо, що складає наш власний досвід. І забуваємо, що накопичувалися ці знання роками і що досвід наш — досвід, знову ж таки, багатьох років, плід спроб і помилок, втрат і знахідок. Не можна нагодувати дитину про запас — навіть якщо годуємо ми її м’якою і смачною кашею. У якийсь момент, переситившись, вона відчує до неї огиду. Не можна і в співрозмовника відразу все, чим багаті, заштовхати. Треба уміти вчасно зупинитися, по очах, по реакціях зрозуміти: вже досить, поки — досить. Нехай краще залишиться у людини відчуття деякого «голоду», тоді наступного разу буде простіше продовжити.

І ще. Не можна весь час говорити. Обов’язково потрібно слухати. Тільки тоді кожне наше слово буде в ціль, інакше великий ризик того, що воно виявиться зверненим до людини, яку ми придумали, а не до тої, яка реально знаходиться перед нами.

Розумний, майстерний місіонер повинен постійно в словах, в житті співрозмовника, міліметр за міліметром відкривати фундамент і ґрунт для проповіді. Те добре в самій людині, на що ця проповідь може опертися і в чому вона може пустити в той же час коріння.

www.eparhia-saratov.ru

Переклад українською мовою “Волинь Православна”, 2012, №8

Теги: віра
Попередня публікація

Маккавеї – мученики за чистоту віри

Наступна публікація

Скільки Спасів у Православній Церкві?

Наступна публікація

Скільки Спасів у Православній Церкві?

Пряма трансляція

Розклад Богослужінь

Єпархіальні новини

Збори духовенства Старовижівського благочиння

12 січня в Старій Вижівці відбулися збори священиків благочиння. На зборах були підведені підсумки роботи за минулий рік, та окреслені плани на наступний 2021-й рік. Благочинний округи протоієрей Олександр Сандер з духовенством обговорили важливі церковні, богослужбові та господарські та інші питання, а також життя і діяльність общин благочиння. Благочинний привітав всіх з Різдвом Христовим, Новим […] The post Збори духовенства Старовижівського благочиння appeared first on Володимир-Волинська єпархія. [...]

Вітаємо з річницею священницького служіння!

14 січня відзначає 25-років служіння на Сергієво-Радонежській парафії села Залюття протоієрей Юрій Гринько. Двома тижнями раніше в особистому календарику отця Юрія була ще одна пам’ятна дата – 25-річниця священницької хіротонії. Всечесний отче, від усієї православної громади Кримненського благочиння, духовества та парафіян прийміть найщиріші вітання з нагоди славного ювілею! Чверть століття Ви стоїте перед Престолом Божим, […] The post Вітаємо з річницею священницького служіння! appeared first on Володимир-Волинська єпархія. [...]

Вітаємо нового настоятеля Свято-Успенського кафедрального собору міста Володимира-Волинського

6 січня 2021 року з благословення Високопресвященнішого Володимира митрополита Володимир-Волинського і Ковельського, Свято-Успенський кафедральний собор отримав нового настоятеля. Ним став митрофорний протоієрей Олексій Никитюк. Отець Олексій Никитюк – уродженець села Савчиці на Тернопільщині. Народився в селянській родині Олексія і Анни Никитюків 28 березня 1962 року. Батьки дали йому глибоке родинне й релігійне виховання, та з […] The post Вітаємо нового настоятеля Свято-Успенського кафедрального собору міста Володимира-Волинського appeared first on Володимир-Волинська єпархія. [...]

Митрополит Володимир очолив різдвяні богослужіння у Володимирі-Волинському

7 січня – велике християнське свято – день Різдва Ісуса Христа, Спасителя світу. У день цього величного свята для всіх православних християн, керуючий Володимир-Волинською єпархією Високопреосвященніший Володимир митрополит Володимир-Волинський і Ковельський очолив низку богослужінь в Успенському кафедральному соборі м. Володимир-Волинського. У суботу зранку, 6 січня, в день Навечір’я Різдва Христового, у кафедральному соборі було звершено Вечірню […] The post Митрополит Володимир очолив різдвяні богослужіння у Володимирі-Волинському appeared first on Володимир-Волинська єпархія. [...]

РІЗДВЯНЕ ПОСЛАННЯ Митрополита Володимир-Волинського і Ковельського Володимира

РІЗДВЯНЕ ПОСЛАННЯ Митрополита Володимир-Волинського і Ковельського Володимира боголюбивим пастирям, чернецтву і всім вірним чадам Володимир-Волинської єпархії Української Православної Церкви «Небо і земля сьогодні пророчо будуть радіти, ангели і люди духовно нехай торжествують! Яко Бог у плоті явився … » (стіхіра на літії).   Возлюблені у Господі – всечесне духовенство, ченці та черниці, боголюбиві миряни – вірні чада […] The post РІЗДВЯНЕ ПОСЛАННЯ Митрополита Володимир-Волинського і Ковельського Володимира appeared first on Володимир-Волинська єпархія. [...]

Вітаємо з Днем народження!

8 грудня виповнюється тридцять років настоятелю храму Казанської ікони Божої Матері села Буцинь протоієрею Оресту Ніколайчуку. Духовенство Старовижівського благочиння сердечно вітає ювіляра. Бажаємо Вам отець Орест доброго здоров’я, щастя, любові та пошани від близьких і прихожан. Нехай милосердний Господь допомагає Вам у всіх хороших починаннях і звершеннях, а Пречиста Богородиця посилає мудрість, терпіння та духовні […] The post Вітаємо з Днем народження! appeared first on Володимир-Волинська єпархія. [...]

Вітаємо з ювілеєм!

9 грудня 30-літній ювілей святкує настоятель храму Святої Параскеви с. Кукуріки протоієрей Микола Єфімук. Духовенство Кримненського благочиння та парафіяни щиро вітають іменинника та зичать Божої милості, духовної радості, здоров’я, довголіття, кріпості духовних і тілесних сил. Дорогий отче, прийміть найщиріші і найтепліші слова вітання. Нехай Господь пошле Своє благословення і допомогу на всі починання і труди […] The post Вітаємо з ювілеєм! appeared first on Володимир-Волинська єпархія. [...]

Вітаємо із сорокаріччям!

7 грудня настоятель Преображенського храму села Нова Вижва протоієрей Анатолій Корнелюк святкує сорокаріччя. З ювілеєм отця Анатолія вітає духовенство Старовижівського благочиння. Бажаємо ювіляру Божого благословення, довгих років пастирського служіння на ниві Христовій. А також мудрості і терпіння в несенні нелегкого священицького послуху і міцного здоров’я. На многая і благая літа! The post Вітаємо із сорокаріччям! appeared first on Володимир-Волинська єпархія. [...]

Міжприходські зустрічі молоді продовжуються

Молодіжні групи при храмах Володимир-Волинської єпархії Української Православної Церкви з благословення митрополита Володимира започаткували мандрівки в гості один до  одного. Мета: продовження спілкування, започаткованого влітку в молодіжному таборі «Цитадель».  Так, 6 грудня 2020 року молодь Свято-Воскресенського собору міста Ковеля з керівником священником Ігорем Рожиком завітали до своїх однолітків храму великомученика Георгія Побідоносця селища Голоби.  Андрій […] The post Міжприходські зустрічі молоді продовжуються appeared first on Володимир-Волинська єпархія. [...]

Вітаємо Владику Володимира з Днем народження!

Його Високопреосвященству, Високопреосвященнішому Володимиру, митрополиту Володимир-Волинському і Ковельському   Ваше Високопреосвященство, дорогий Владико!   У світлий і радісний День Вашого Народження прийміть наші сердечні вітання та найщиріші молитви! Сьогодні, коли Ви дякуєте Богу за прожиті роки на землі, ми приєднуємось до Вашої молитви і просимо милосердного Господа, щоб Він  дарував Вашому Високопреосвященству ще більше сил, […] The post Вітаємо Владику Володимира з Днем народження! appeared first on Володимир-Волинська єпархія. [...]

Новини УПЦ

Священнослужителі Запорізької єпархії розповіли ЗМІ про подробиці нападу на них (відео)
Священнослужителі Запорізької єпархії розповіли ЗМІ про подробиці нападу на них (відео)

Про напад на двох кліриків Запорізької єпархії УПЦ – протоієрея Володимира Гуменюка та диякона Георгія Черпакова і його сім’ю зняли сюжет ЗМІ. Про це повідомляє Інформаційно-просвітницький відділ УПЦ з посиланням на podrobnosti.ua. Нагадаємо, 12 січня невідомий напав на священника Свято-Покровського собору в Запоріжжі протоієрея Володимира Гуменюка, вдаривши його ножем вДОКЛАДНІШЕ → [...]

Не треба прикликати диявола! Прикликайте лише Бога! – Блаженніший Митрополит Онуфрій (відео)
Не треба прикликати диявола! Прикликайте лише Бога! – Блаженніший Митрополит Онуфрій (відео)

Коли згрішив, то без зайвих слів і виправдань потрібно сказати: «Господи, я згрішив, прости мене!». Це найвірніший шлях покаяння. Про це Блаженніший Митрополит Київський і всієї України Онуфрій сказав у своїй проповіді в Неділю після Богоявлення, повідомляє Інформаційно-просвітницький відділ УПЦ. Предстоятель нагадав, що Господь розпочав Своє служіння словами покаяння: «Покайтеся,ДОКЛАДНІШЕ → [...]

У Неділю після Богоявлення Блаженніший Митрополит Онуфрій очолив Божественну літургію у Києво-Печерській Лаврі (+відео)
У Неділю після Богоявлення Блаженніший Митрополит Онуфрій очолив Божественну літургію у Києво-Печерській Лаврі (+відео)

24 січня 2021 року, у Неділю після Богоявлення, Блаженніший Митрополит Київський і всієї України Онуфрій очолив Божественну літургію в Успенському соборі Свято-Успенської Києво-Печерської Лаври, повідомляє Інформаційно-просвітницький відділ УПЦ. Предстоятелю співслужили намісник Києво-Печерської Лаври митрополит Вишгородський і Чорнобильський Павел, єпископ Бородянський Марк, гості у священному сані та духовенство обителі. Після читанняДОКЛАДНІШЕ → [...]

Якими були перші слова Господа? – прот. Олександр Клименко (відео)
Якими були перші слова Господа? – прот. Олександр Клименко (відео)

«Сьогодні день спомину перших слів, які Господь сказав, вийшовши на проповідь, а отже вони є надзвичайно для нас важливі. „Покайтеся, наблизилось бо Царство Небесне“ (Мф. 4: 17). Сповідь – це не момент сумний, це момент глибоко радісний, коли ти, виходячи з храму або підіймаючи свою голову з-під єпитрахилі священника, відчуваєш,ДОКЛАДНІШЕ → [...]

У Харкові вандали за три дні пограбували два храми УПЦ
У Харкові вандали за три дні пограбували два храми УПЦ

21 січня 2021 року в Харкові зі Свято-Володимирського храму невідомі викрали ікону святителя Луки Кримського з часткою мощей, а в ніч на 18 січня було обкрадено храм Різдва Іоанна Хрестителя. Про це повідомляє Інформаційно-просвітницький відділ УПЦ з посиланням на SQ. Як розповіли в Харківській єпархії,  у викраденій іконі зі Свято-ВолодимирськогоДОКЛАДНІШЕ → [...]

В Ізюмській єпархії помолились про упокій загиблих в будинку для літніх людей у Харкові
В Ізюмській єпархії помолились про упокій загиблих в будинку для літніх людей у Харкові

22 січня 2021 року у Вознесенському кафедральному соборі Ізюмської єпархії УПЦ відслужили панахиду за 15 загиблими у пожежі мешканцям приватного будинку престарілих «Золотий час» у Харкові. Про це повідомляє Інформаційно-просвітницький відділ УПЦ з посиланням на пресслужбу єпархії. Митрополит Ізюмський і Куп’янський Єлисей підніс свої молитви до Бога, що б Всемилостивий Господь простив їмДОКЛАДНІШЕ → [...]

Ієрарх Дніпропетровської єпархії провів робочу зустріч з представниками ОБСЄ
Ієрарх Дніпропетровської єпархії провів робочу зустріч з представниками ОБСЄ

20 січня 2021 року, з благословення митрополита Дніпропетровського і Павлоградського Іринея, відбулася робоча зустріч архієпископа Новомосковського Євлогія, вікарія Дніпропетровської єпархії з представниками Організації з безпеки та співпраці в Європі (ОБСЄ), під час якої обговорили вплив епідемії коронавірусу на церковне життя в регіоні, а також проблему тиску на віруючих УПЦ зДОКЛАДНІШЕ → [...]

Репортаж про нові храми, які парафії УПЦ побудували у 2020 році замість захоплених (відео)
Репортаж про нові храми, які парафії УПЦ побудували у 2020 році замість захоплених (відео)

У житті українських православних громад минулий 2020 рік ознаменувався черговою низкою випробувань. Але попри всі тяготи, православні християни залишаються вірними головним заповідям — про любов до Бога та ближнього — і не фокусуються на злі, яке їм завдали, та продовжують творити свою Церкву.  Українська земля повниться новими храмами замість захоплених. Про нові храми, які громади УкраїнськоїДОКЛАДНІШЕ → [...]

Священнослужитель УПЦ в Італії звершив першу Літургію для новоствореної громади в регіоні Тоскана
Священнослужитель УПЦ в Італії звершив першу Літургію для новоствореної громади в регіоні Тоскана

19 січня 2021 року, у свято Богоявлення, кліриком Української Православної Церкви священником Іоанном Малишем була відслужена перша Літургія в православній громаді місцевості Версілія (Тоскана), в старому середньовічному містечку П’єтрасанта, в древньому храмі IX століття Pieve di Santo Stefano. Про це повідомляє Інформаційно-просвітницький відділ УПЦ з посиланням на пресслужбу ВЗЦЗ. За БожественноюДОКЛАДНІШЕ → [...]

Якщо Константинопольський патріарх — Вселенський не тільки за титулом, чому його не обирає вся Вселенська Церква? — Керуючий справами УПЦ
Якщо Константинопольський патріарх — Вселенський не тільки за титулом, чому його не обирає вся Вселенська Церква? — Керуючий справами УПЦ

З огляду на всі заяви, які останнім часом робить Патріарх Варфоломій, виникає все більше і більше питань. І це не порожні питання, це питання, які задає паства. Інформаційно-просвітницький відділ УПЦ публікує актуальний коментар Керуючого справами УПЦ митрополита Бориспільського і Броварського Антонія з посиланням на facebook.com/MitropolitAntoniy. Перш за все, про розуміння титулу «ВселенськийДОКЛАДНІШЕ → [...]

Designed by ROOM SIXTY NINE
Designed by ROOM SIXTY NINE
  • Вхід
  • Про нас
  • Новини
  • Публікації
  • Трансляція
  • Довідник
  • Розклад
  • Подати записку
  • Контакти
Немає результату
Переглянути всі результати

Designed by R69M

З поверненням!

Увійдіть у свій обліковий запис нижче

Забули пароль?

Створити новий обліковий запис!

Заповніть форми нижче, щоб зареєструватися

Всі поля обов'язкові для заповнення Увійти

Відновіть ваш пароль

Введіть своє ім’я користувача або електронну адресу, щоб скинути пароль.

Увійти