В сезон відпусток, відправляючись з міст на відпочинок, багато віруючих задають собі і священикам запитання – як провести літню відпустку правильно, по-християнськи?
Важливо, щоб наш відпочинок був шляхом до Христа, щоб даний нам час не пролетів непомітно, але щоб ми провели його насичено і з духовною користю. Один старець високого духовного життя на запитання: «Як Ви провели відпустку?» відповів: «Молитовно».
Мені здається, можна дати такі рекомендації:
1. Докладіть усі сили до того, щоб покращити своє здоров’я – постарайтеся виспатися, якомога більше гуляти на повітрі, привести до ладу режим дня – погана відпустка і невідновлені сили приводять до того, що протягом року важко буде працювати з належною інтенсивністю.
2. Розширте молитовне правило – додайте те, що зазвичай не встигаєте читати: молитви, псалми, главу з Євангелія — або читайте звичайне правило з великою увагою і зосередженістю.
3. Прочитайте хоч би одну книгу про віру – когось зі святих отців (наприклад, святителя Іоанна Златоустого), або сучасних богословів.
4. Постарайтеся відвідати монастир, прикластися до святині і не дозволяйте собі пропускати недільну Літургію, виправдовуючи себе тим, що Ви у відпустці.
5. Інформаційний відпочинок теж обов’язковий. Виділіть декілька днів відпустки повністю вільних від Інтернету, соціальних мереж, довгих смс-переписок; скоротіть читання новин і проглядання телепрограм. Протримайтеся так довго, скільки тільки можливо.
6. Поспілкуйтеся серйозно і глибоко з членами своєї сім’ї – дружиною, чоловіком, батьками, не поспішаючи і не відволікаючись кожні п’ять хвилин на телефон. Поговоріть про життя, про радощі, про проблеми, про плани, порадійте спілкуванню один з одним.
7. Коли діти підростають, ми часто перестаємо їх навчати новому так, як вчили, поки вони були маленькими. Прочитайте вголос якийсь цікавий але серйозний твір, який розкриє їм щось нове. Подивіться разом хороший, змістовний фільм. Навчіть їх слухати тишу або розуміти красу вірша.
8. Пригадайте, про що домашні вас просять дуже давно, і що ви відкладаєте не вперше. Сходити з дітьми в зоопарк, щось полагодити або щось підшити – виконайте ці прохання.
9. Зробіть ту справу милосердя, яку давно відкладали.
10. Відвідайте своїх хресних або хрещеників, або старих друзів сім’ї, з якими давно не бачилися.
Протоієрей Олександр Ільяшенко
Переклад українською – газета: “Волинь Православна”, 2012, №8