Архієпископ Іона – про причастя на Великдень, Пасху Господню, та на Світлому тижні.
У деяких храмах існує традиція не причащати парафіян на святковому Великодньому богослужінні. Чи є така практика у Церкві загальноприйнятою та вірною?
Як причащатися на Великдень та в дні Світлого тижня – коментує намісник Київського Троїцького Іонінського монастиря архієпископ Обухівський Іона.
Згідно зі Статутом Святої Православної Церкви, не тільки дозволяється, але навіть наказується православним християнам перебувати весь Світлий тиждень у храмі. І, процитую, «…вірні повинні у святих церквах невпинно вправлятися в псалмах і співах і піснях духовних, радіючи і тріумфуючи у Христі, і Святих Христових Таїн насолоджуватись».
Щоденна присутність у храмі, щоденне причастя Святих Христових Таїн, не тільки дозволяється, але прямо наказується, Церковним уставом, нам у дні Світлого тижня.
На жаль, за радянських часів і в попередній їй Синодальний період склалася, на мій погляд, згубна традиція: у багатьох храмах вірних не допускають до причастя Святих Христових Таїн і в Великодню ніч, і в дні Світлого тижня. Ці заборони і з богословської, і з богослужбової точок зору незрозумілі.
На мою думку, така «традиція» є прямим спотворенням Богослужбового статуту. Якщо людина намагається суворо дотримуватися того Статуту, який нам заповідали святі отці, то їй відомо, що Статут, по-перше, наказує на повне скасування посту в дні Світлого тижня, по-друге — щоденне причастя Святих Христових Таїн.
Ми знаємо, що Церковний статут не може собі суперечити. Отже, для того, щоб причащатися щодня в дні Світлого тижня, не потрібно постити, але лише вичитувати певні молитви — до Святого Причастя, Пасхальні часи — і, з благословення свого духовника, приступати до Святих Христових Таїн.
Переклад Марія Коломієць-Дукач