2 °c
Kovel'
Понеділок, 25 Січня, 2021
  • Вхід
Капличка
  • Про нас
  • Новини
  • Публікації
  • Трансляція
  • Довідник
  • Розклад
  • Подати записку
  • Контакти
Немає результату
Переглянути всі результати
  • Про нас
  • Новини
  • Публікації
  • Трансляція
  • Довідник
  • Розклад
  • Подати записку
  • Контакти
Капличка
Головна Публікації «Волинь православна»

Головний подвиг здійснюється в серці

15.11.2015
в «Волинь православна»
0
Головний подвиг здійснюється в серці

 

Дивлячись на Хрест Спасителя, ми згадуємо про покликання християнина нести свій особистий хрест, про покликання кожного до подвигу. Проте об’єктивно сьогодні мало хто здатний наслідувати подвижницьке життя наших благочестивих предків. Але християнство без подвижництва неможливе.

Яким же тоді може бути подвиг сучасних християн?

Про це розмірковує ігумен Нектарій (Морозов).

Про листя і плоди

Звернувшись до аскетичної традиції Православної Церкви, ми побачимо, що зазвичай під подвигом розумілися, приміром, проведення ночі в молитві, піст більш суворіший, ніж зазвичай, столпництво, відлюдництво, перебування в безмовності, в затворі, носіння вериг або волосяниці, странництво або юродство заради Христа.

Але все-таки, за словом одного святого отця, ці подвиги – лише зовнішня праця, і вона є листям, а плодом стає те, що в результаті цього подвигу повинно народитися в душі людини, – чеснота.

Якщо ж цього не відбувається, то, значить, подвиг здійснюється безрозсудно та справжнього плоду не приносить. А це у свою чергу призводить до думки про те, що є якийсь інший вид християнського подвигу, важливіший, – подвиг внутрішній, – та боротьба за вірність Богу, яка відбувається в серці кожного з нас.

Ніде в Євангелії не говориться про те, що абсолютно невід’ємною частиною життя християнина мають бути ось ті зовнішні подвижницькі праці, про які сказано вище. Є така загальна біда – схильність вставати на шлях формалізації, тому що він простіший.

Ми сьогодні можемо бачити, як людина, приходячи до Церкви та прочитавши або почувши про подвижницьке життя святих отців древності, намагається на себе це приміряти: строго поститися, молитися ночами, мовчати в якісь дні.

Але можна також спостерігати, що з такими сучасними подвижниками найчастіше відбувається наступне: або через певний час вони переконуються, що у них немає на це сил, і якось надриваються, впадають в смуток, не знаючи, що їм робити далі, або навпаки – починають радіти досягнутим «результатам», марнославитися, гордитися, не розуміючи, що насправді подвиг повинен вести до смирення. Але це рідше, частіше все ж людині доводиться просто стикатися зі своєю неміччю.

Чим це зумовлено? Людський організм підпадає під вплив того середовища, в якому ми живемо, і якщо порівняти фізичну міць та стан здоров’я сучасної людини і подвижника з єгипетської пустелі, що жив півтори тисячі років тому, то ми побачимо, що це – дві абсолютно різні людини.

Ми отруєні та ослаблені усім, чим тільки можна, і це – факт. І тому коли людина намагається йти шляхом зовнішнього подвигу, вона дуже швидко дізнається, що до багато чого просто не здатна.

Дивитися, звичайно, потрібно в корінь, тобто – в Євангеліє, адже саме з нього можна дізнатися, в чому полягає подвиг християнського життя. У тому, щоб опиратися злому, коли дуже хочеться не опиратися, щоб не допускати нечистих та недобрих думок, щоб змиритися з волею Божою, коли у відповідь на наші гарячі прохання та навіть іноді вимоги ми не отримуємо того що просимо.

Власне кажучи, найголовніший подвиг в житті християнина – це довіра Богу і здатність не просто змиритися з волею Божою під впливом обставин, а прийняти її серцем та дякувати за усе, що Бог в житті дає. Більшого подвигу не існує.

Шлях до смирення та довіри

Може скластися враження, що наші пращури були у вигіднішому положенні в порівнянні з нами, тому що мали можли­вість нести великі праці заради Христа. І так, і ні.

У преподобного Ісаака Сирина є така думка: якщо ти маєш праці, але не маєш смирення, то праці тебе не врятують. Якщо ж ти не маєш праць, але маєш смирення, то воно тебе врятує. Просто найчастіше без зусиль неможливо до смирення прийти, тому що коли людина починає працювати у виконанні заповідей Христових, вона бачить, наскільки у неї нічого не виходить, і під впливом цього самовідчуття вона поступово приходить до смирення. Гордовитий і не бажаючий упокоритися – впаде в смуток, а прагнучий упокоритися через досвідчене пізнання своєї немочі упокориться і цим наблизиться до Бога.

Який же шлях до довіри? Коли Господь йшов по бурхливих водах Галілейського озера до Своїх учнів, що пливли в човні, Він повелів апостолу Петру піти до Нього назустріч, повелів – у відповідь на готовність апостола зробити це. І Петро вступив на воду і пішов по ній, не боячись потонути. Ось який був його шлях до цієї довіри?

Він до цієї миті встиг якоюсь мірою впізнати Христа, хоч і не цілком, але навіть таке недосконале пізнання зумовило для апостола Петра цю готовність йти по воді і чинити те, що здавалося абсолютно неможливим і тому по-справжньому  страшним.

Старець Паїсій Афонський розповідає, що коли він в ранньому дитинстві почав духовно працювати – багато проводити часу в молитві, віддалившись з будинку, поститися, один освічений студент на прохання його батьків, що розхвилювалися, одного дня став йому доводити, що Бога немає і що Христос насправді – просто історична особа.

Студент не переконав хлопчика, але посіяв в його серці страшне сім’я сумніву. І майбутній старець Паїсій із сльозами та скорботою змолився: «Господи, якщо Ти є насправді, доведи мені, щоб цей сумнів пішов з мого серця» – і по-дитячому вважав, що цей доказ повинен прийти, раз він йому потрібний. Але не було ніякої відповіді на його молитву.

Врешті-решт він сказав собі: «А що ж, навіть якщо Христос – усього лише людина, невже я знаю хоч би когось на землі, хто був би такий, який Він? Невже я знаю когось кращого за Нього? І невже усе це не є для мене основою, щоб я присвятив своє життя Йому?».

У ту саму мить хлопчик побачив перед собою Христа, Який сказав: «Арсеній (його тоді звали Арсеній), Я є воскресіння і життя, віруючий в Мене, якщо і помре, оживе». З пам’яттю про цю зустріч він прожив до самої смерті, і саме ця зустріч, напевно, стала поворотною, найголовнішою.

Такий шлях до довіри Богу: розуміння, що ніколи нікого кращого за Христа на землі не було, а раз так, то не важливо, чи дасть Він мені те, чого я бажаю, чи ні, чи вчинить зі мною так, як я того бажаю, або вчинить так, як бажає Сам, адже ніколи на землі не було нікого, хто любив би мене більше, ніж Господь.

Але якщо, поглядаючи на щось, ми потім відводимо погляд убік, то скоро забуваємо те, що було перед нашими очима. Так влаштована людина. Тому потрібно постійно мати уявний погляд звернений на Бога, на Його справи, на Його участь в нашому житті, і тоді ось це живе почуття довіри до Бога в нас поглиблюватиметься та посилюватиметься. Інакше ми поступово переходитимемо до забуття, до невідчуття та до втрати довіри.

Доводиться чути, що іноді люди, зіткнувшись у своєму житті з якоюсь скорботою зовнішньою або внутрішньою, починають втрачати впевненість, що Бог їх дійсно любить, що Він безмежно милосердний. І абсолютно ясно, що вони вже не можуть йти істиним шляхом.

Є ключова відмінність між християнином і будь-якою іншою людиною. Нехристиянин живе у цьому світі і для цього світу, і лише тільки те, що відбувається тут розцінює як істотно важливе. Християнин ж живе для вічності, і по-справжньому важливе для нього те, що буде там. Ось це абсолютно чітка межа.

Якщо для людини важливе лише  тутешнє, і саме цим тутешнім визначається, бажає або не бажає в бути з Богом, значить, вона – не християнин або ще не стала ним. І це не осуд цієї людини, а констатація факту.

Життя як сходження

Ще один тип християнського подвигу – подвиг мучеництва, який для древніх християн в умовах гонінь був щоденною страшною реальністю. Виникає природне запитання: наскільки сучасні християни готові понести такий подвиг?

Безумовно, ніхто з нас не може сказати, чи готовий він до подвигу мучеництва або ні, аж до тієї миті, як він опиниться зі своїми мучителями лицем до лиця. Проте впродовж усього життя серце кожної людини наповнюється певним змістом, який і обумовлює те рішення, яке вона приймає в критичний момент.

Ось ми бачимо двох розбійників на хресті, один з яких сповідує Христа Богом і просить згадати його в Царстві Небесному, а інший хулить Спасителя; бачимо святого мученика Вонифатія, який до прийняття мученицької смерті вів розпусне, абсолютно аморальне життя. Але підійшовши до моменту вибору, він виявився готовим вибрати швидше смерть, ніж зраду.

Значить, усе життя цих людей було наповнене скорботою, болем, покаянням перед Богом, яких більше ніхто, окрім Бога, не знав і не бачив. І в той ж час ми знаємо випадки, коли люди, що жили цілком благочестиво, доброчесно, відмовлялися від усього та зраджували і свою віру, і Бога.

Мучеництво – те, до чого людина повинна готуватися. Звичайно, неможливо підготуватися так, щоб переносити безболісно страждання та біль або не відчувати страху.

Проте можливо прийти до усвідомлення того, що важливіше та дорожче за Бога для нас немає нічого.І тоді в мить, коли, можливо, доведеться страждати, для нас страх і біль будуть менш стра­шні, ніж зрада. Ось найголовніший стан, до якого християнин повинен прийти, – до нездатності зрадити Бога. Але це – праця усього життя, це сходження.

Як слідувати цим шляхом? Коли ти, наприклад, дізнаєшся людину, зближуєшся з нею, тоді вона займає в твоєму житті певне місце. А коли дивишся на людину здалеку і навіть про неї не думаєш, яке місце знайдеться їй? Так само і стосовно Бога. Якщо в нашому житті присутнє постійне спілкування з Ним, прагнення до Нього і пізнавання Його, тоді Він стає для нас близьким та дорогим.

Згадаємо апостола Петра, який, втративши в якусь мить колишню рішучість померти за Христа і проявивши легкодухість, переживає такий жах, що потім виявляється готовий на будь-яку найстрашнішу та найтяжчу смерть, аби лише вже ніколи від Христа не відійти. Саме це потрібно, саме це головне: щоб Господь став найдорожчим за усе на світі.

Інна Стромілова

Джерело статті – “Православие и мир”

Переклад українською – газета “Волинь Православна”, 2015, №11


Теги: вірадовіраподвигсмиреннястражданнятерпіння
Попередня публікація

Почему распадаются семьи? Четыре причины

Наступна публікація

Жертв Голодомору пом’янули молитвою

Наступна публікація
Жертв Голодомору пом’янули молитвою

Жертв Голодомору пом'янули молитвою

Пряма трансляція

Розклад Богослужінь

Єпархіальні новини

Збори духовенства Старовижівського благочиння

12 січня в Старій Вижівці відбулися збори священиків благочиння. На зборах були підведені підсумки роботи за минулий рік, та окреслені плани на наступний 2021-й рік. Благочинний округи протоієрей Олександр Сандер з духовенством обговорили важливі церковні, богослужбові та господарські та інші питання, а також життя і діяльність общин благочиння. Благочинний привітав всіх з Різдвом Христовим, Новим […] The post Збори духовенства Старовижівського благочиння appeared first on Володимир-Волинська єпархія. [...]

Вітаємо з річницею священницького служіння!

14 січня відзначає 25-років служіння на Сергієво-Радонежській парафії села Залюття протоієрей Юрій Гринько. Двома тижнями раніше в особистому календарику отця Юрія була ще одна пам’ятна дата – 25-річниця священницької хіротонії. Всечесний отче, від усієї православної громади Кримненського благочиння, духовества та парафіян прийміть найщиріші вітання з нагоди славного ювілею! Чверть століття Ви стоїте перед Престолом Божим, […] The post Вітаємо з річницею священницького служіння! appeared first on Володимир-Волинська єпархія. [...]

Вітаємо нового настоятеля Свято-Успенського кафедрального собору міста Володимира-Волинського

6 січня 2021 року з благословення Високопресвященнішого Володимира митрополита Володимир-Волинського і Ковельського, Свято-Успенський кафедральний собор отримав нового настоятеля. Ним став митрофорний протоієрей Олексій Никитюк. Отець Олексій Никитюк – уродженець села Савчиці на Тернопільщині. Народився в селянській родині Олексія і Анни Никитюків 28 березня 1962 року. Батьки дали йому глибоке родинне й релігійне виховання, та з […] The post Вітаємо нового настоятеля Свято-Успенського кафедрального собору міста Володимира-Волинського appeared first on Володимир-Волинська єпархія. [...]

Митрополит Володимир очолив різдвяні богослужіння у Володимирі-Волинському

7 січня – велике християнське свято – день Різдва Ісуса Христа, Спасителя світу. У день цього величного свята для всіх православних християн, керуючий Володимир-Волинською єпархією Високопреосвященніший Володимир митрополит Володимир-Волинський і Ковельський очолив низку богослужінь в Успенському кафедральному соборі м. Володимир-Волинського. У суботу зранку, 6 січня, в день Навечір’я Різдва Христового, у кафедральному соборі було звершено Вечірню […] The post Митрополит Володимир очолив різдвяні богослужіння у Володимирі-Волинському appeared first on Володимир-Волинська єпархія. [...]

РІЗДВЯНЕ ПОСЛАННЯ Митрополита Володимир-Волинського і Ковельського Володимира

РІЗДВЯНЕ ПОСЛАННЯ Митрополита Володимир-Волинського і Ковельського Володимира боголюбивим пастирям, чернецтву і всім вірним чадам Володимир-Волинської єпархії Української Православної Церкви «Небо і земля сьогодні пророчо будуть радіти, ангели і люди духовно нехай торжествують! Яко Бог у плоті явився … » (стіхіра на літії).   Возлюблені у Господі – всечесне духовенство, ченці та черниці, боголюбиві миряни – вірні чада […] The post РІЗДВЯНЕ ПОСЛАННЯ Митрополита Володимир-Волинського і Ковельського Володимира appeared first on Володимир-Волинська єпархія. [...]

Вітаємо з Днем народження!

8 грудня виповнюється тридцять років настоятелю храму Казанської ікони Божої Матері села Буцинь протоієрею Оресту Ніколайчуку. Духовенство Старовижівського благочиння сердечно вітає ювіляра. Бажаємо Вам отець Орест доброго здоров’я, щастя, любові та пошани від близьких і прихожан. Нехай милосердний Господь допомагає Вам у всіх хороших починаннях і звершеннях, а Пречиста Богородиця посилає мудрість, терпіння та духовні […] The post Вітаємо з Днем народження! appeared first on Володимир-Волинська єпархія. [...]

Вітаємо з ювілеєм!

9 грудня 30-літній ювілей святкує настоятель храму Святої Параскеви с. Кукуріки протоієрей Микола Єфімук. Духовенство Кримненського благочиння та парафіяни щиро вітають іменинника та зичать Божої милості, духовної радості, здоров’я, довголіття, кріпості духовних і тілесних сил. Дорогий отче, прийміть найщиріші і найтепліші слова вітання. Нехай Господь пошле Своє благословення і допомогу на всі починання і труди […] The post Вітаємо з ювілеєм! appeared first on Володимир-Волинська єпархія. [...]

Вітаємо із сорокаріччям!

7 грудня настоятель Преображенського храму села Нова Вижва протоієрей Анатолій Корнелюк святкує сорокаріччя. З ювілеєм отця Анатолія вітає духовенство Старовижівського благочиння. Бажаємо ювіляру Божого благословення, довгих років пастирського служіння на ниві Христовій. А також мудрості і терпіння в несенні нелегкого священицького послуху і міцного здоров’я. На многая і благая літа! The post Вітаємо із сорокаріччям! appeared first on Володимир-Волинська єпархія. [...]

Міжприходські зустрічі молоді продовжуються

Молодіжні групи при храмах Володимир-Волинської єпархії Української Православної Церкви з благословення митрополита Володимира започаткували мандрівки в гості один до  одного. Мета: продовження спілкування, започаткованого влітку в молодіжному таборі «Цитадель».  Так, 6 грудня 2020 року молодь Свято-Воскресенського собору міста Ковеля з керівником священником Ігорем Рожиком завітали до своїх однолітків храму великомученика Георгія Побідоносця селища Голоби.  Андрій […] The post Міжприходські зустрічі молоді продовжуються appeared first on Володимир-Волинська єпархія. [...]

Вітаємо Владику Володимира з Днем народження!

Його Високопреосвященству, Високопреосвященнішому Володимиру, митрополиту Володимир-Волинському і Ковельському   Ваше Високопреосвященство, дорогий Владико!   У світлий і радісний День Вашого Народження прийміть наші сердечні вітання та найщиріші молитви! Сьогодні, коли Ви дякуєте Богу за прожиті роки на землі, ми приєднуємось до Вашої молитви і просимо милосердного Господа, щоб Він  дарував Вашому Високопреосвященству ще більше сил, […] The post Вітаємо Владику Володимира з Днем народження! appeared first on Володимир-Волинська єпархія. [...]

Новини УПЦ

Священнослужителі Запорізької єпархії розповіли ЗМІ про подробиці нападу на них (відео)
Священнослужителі Запорізької єпархії розповіли ЗМІ про подробиці нападу на них (відео)

Про напад на двох кліриків Запорізької єпархії УПЦ – протоієрея Володимира Гуменюка та диякона Георгія Черпакова і його сім’ю зняли сюжет ЗМІ. Про це повідомляє Інформаційно-просвітницький відділ УПЦ з посиланням на podrobnosti.ua. Нагадаємо, 12 січня невідомий напав на священника Свято-Покровського собору в Запоріжжі протоієрея Володимира Гуменюка, вдаривши його ножем вДОКЛАДНІШЕ → [...]

Не треба прикликати диявола! Прикликайте лише Бога! – Блаженніший Митрополит Онуфрій (відео)
Не треба прикликати диявола! Прикликайте лише Бога! – Блаженніший Митрополит Онуфрій (відео)

Коли згрішив, то без зайвих слів і виправдань потрібно сказати: «Господи, я згрішив, прости мене!». Це найвірніший шлях покаяння. Про це Блаженніший Митрополит Київський і всієї України Онуфрій сказав у своїй проповіді в Неділю після Богоявлення, повідомляє Інформаційно-просвітницький відділ УПЦ. Предстоятель нагадав, що Господь розпочав Своє служіння словами покаяння: «Покайтеся,ДОКЛАДНІШЕ → [...]

У Неділю після Богоявлення Блаженніший Митрополит Онуфрій очолив Божественну літургію у Києво-Печерській Лаврі (+відео)
У Неділю після Богоявлення Блаженніший Митрополит Онуфрій очолив Божественну літургію у Києво-Печерській Лаврі (+відео)

24 січня 2021 року, у Неділю після Богоявлення, Блаженніший Митрополит Київський і всієї України Онуфрій очолив Божественну літургію в Успенському соборі Свято-Успенської Києво-Печерської Лаври, повідомляє Інформаційно-просвітницький відділ УПЦ. Предстоятелю співслужили намісник Києво-Печерської Лаври митрополит Вишгородський і Чорнобильський Павел, єпископ Бородянський Марк, гості у священному сані та духовенство обителі. Після читанняДОКЛАДНІШЕ → [...]

Якими були перші слова Господа? – прот. Олександр Клименко (відео)
Якими були перші слова Господа? – прот. Олександр Клименко (відео)

«Сьогодні день спомину перших слів, які Господь сказав, вийшовши на проповідь, а отже вони є надзвичайно для нас важливі. „Покайтеся, наблизилось бо Царство Небесне“ (Мф. 4: 17). Сповідь – це не момент сумний, це момент глибоко радісний, коли ти, виходячи з храму або підіймаючи свою голову з-під єпитрахилі священника, відчуваєш,ДОКЛАДНІШЕ → [...]

У Харкові вандали за три дні пограбували два храми УПЦ
У Харкові вандали за три дні пограбували два храми УПЦ

21 січня 2021 року в Харкові зі Свято-Володимирського храму невідомі викрали ікону святителя Луки Кримського з часткою мощей, а в ніч на 18 січня було обкрадено храм Різдва Іоанна Хрестителя. Про це повідомляє Інформаційно-просвітницький відділ УПЦ з посиланням на SQ. Як розповіли в Харківській єпархії,  у викраденій іконі зі Свято-ВолодимирськогоДОКЛАДНІШЕ → [...]

В Ізюмській єпархії помолились про упокій загиблих в будинку для літніх людей у Харкові
В Ізюмській єпархії помолились про упокій загиблих в будинку для літніх людей у Харкові

22 січня 2021 року у Вознесенському кафедральному соборі Ізюмської єпархії УПЦ відслужили панахиду за 15 загиблими у пожежі мешканцям приватного будинку престарілих «Золотий час» у Харкові. Про це повідомляє Інформаційно-просвітницький відділ УПЦ з посиланням на пресслужбу єпархії. Митрополит Ізюмський і Куп’янський Єлисей підніс свої молитви до Бога, що б Всемилостивий Господь простив їмДОКЛАДНІШЕ → [...]

Ієрарх Дніпропетровської єпархії провів робочу зустріч з представниками ОБСЄ
Ієрарх Дніпропетровської єпархії провів робочу зустріч з представниками ОБСЄ

20 січня 2021 року, з благословення митрополита Дніпропетровського і Павлоградського Іринея, відбулася робоча зустріч архієпископа Новомосковського Євлогія, вікарія Дніпропетровської єпархії з представниками Організації з безпеки та співпраці в Європі (ОБСЄ), під час якої обговорили вплив епідемії коронавірусу на церковне життя в регіоні, а також проблему тиску на віруючих УПЦ зДОКЛАДНІШЕ → [...]

Репортаж про нові храми, які парафії УПЦ побудували у 2020 році замість захоплених (відео)
Репортаж про нові храми, які парафії УПЦ побудували у 2020 році замість захоплених (відео)

У житті українських православних громад минулий 2020 рік ознаменувався черговою низкою випробувань. Але попри всі тяготи, православні християни залишаються вірними головним заповідям — про любов до Бога та ближнього — і не фокусуються на злі, яке їм завдали, та продовжують творити свою Церкву.  Українська земля повниться новими храмами замість захоплених. Про нові храми, які громади УкраїнськоїДОКЛАДНІШЕ → [...]

Священнослужитель УПЦ в Італії звершив першу Літургію для новоствореної громади в регіоні Тоскана
Священнослужитель УПЦ в Італії звершив першу Літургію для новоствореної громади в регіоні Тоскана

19 січня 2021 року, у свято Богоявлення, кліриком Української Православної Церкви священником Іоанном Малишем була відслужена перша Літургія в православній громаді місцевості Версілія (Тоскана), в старому середньовічному містечку П’єтрасанта, в древньому храмі IX століття Pieve di Santo Stefano. Про це повідомляє Інформаційно-просвітницький відділ УПЦ з посиланням на пресслужбу ВЗЦЗ. За БожественноюДОКЛАДНІШЕ → [...]

Якщо Константинопольський патріарх — Вселенський не тільки за титулом, чому його не обирає вся Вселенська Церква? — Керуючий справами УПЦ
Якщо Константинопольський патріарх — Вселенський не тільки за титулом, чому його не обирає вся Вселенська Церква? — Керуючий справами УПЦ

З огляду на всі заяви, які останнім часом робить Патріарх Варфоломій, виникає все більше і більше питань. І це не порожні питання, це питання, які задає паства. Інформаційно-просвітницький відділ УПЦ публікує актуальний коментар Керуючого справами УПЦ митрополита Бориспільського і Броварського Антонія з посиланням на facebook.com/MitropolitAntoniy. Перш за все, про розуміння титулу «ВселенськийДОКЛАДНІШЕ → [...]

Designed by ROOM SIXTY NINE
Designed by ROOM SIXTY NINE
  • Вхід
  • Про нас
  • Новини
  • Публікації
  • Трансляція
  • Довідник
  • Розклад
  • Подати записку
  • Контакти
Немає результату
Переглянути всі результати

Designed by R69M

З поверненням!

Увійдіть у свій обліковий запис нижче

Забули пароль?

Створити новий обліковий запис!

Заповніть форми нижче, щоб зареєструватися

Всі поля обов'язкові для заповнення Увійти

Відновіть ваш пароль

Введіть своє ім’я користувача або електронну адресу, щоб скинути пароль.

Увійти