Вівторок, 6 Червня, 2023
  • Вхід
Капличка
  • Про нас
  • Новини
  • Трансляція
  • Розклад
  • Подати записку
  • Акафісти
  • Публікації
  • Контакти
Немає результату
Переглянути всі результати
  • Про нас
  • Новини
  • Трансляція
  • Розклад
  • Подати записку
  • Акафісти
  • Публікації
  • Контакти
Капличка
Немає результату
Переглянути всі результати
Головна Публікації «Волинь православна»

Іісусова молитва для мирян

12.06.2013
в «Волинь православна»
A A

Іисусова молитва для мирян, Рожнёва, Иисусова молитва для мирян, Амвон

Тема Іісусової молитви сьогодні сприймається по-різному. Одні вважають дану молитву приналежністю відлюдників та духовних старців, мовляв таких в сучасному світі не знайдеш, а значить і говорити про дане явище непотрібно. Інші, не беруться нею займатися, переконані в тому, що ця молитва тільки для досконалих.

Проте, Іісусова молитва і до нині являється невід’ємною частиною і навіть фундаментом аскетичного життя кожного християнина. Помилково вважати, що Іісусова молитва тільки для ченців. Оптинські старці наставляли і мирян займатися Іісусової молитвою.

Преподобний Варсонофій (Пліханков) повчав: «Щоб завжди мати пам’ять про Бога, для цього і молитва Іісусова». Преподобний писав про різні ступені молитви: «Молитва Іісусова розділяється на три, навіть на чотири ступені.

Перший ступінь – молитва усна; коли розум часто віддаляється і людині потрібно вживати велике зусилля, щоб зібрати свої розсіяні думки. Це молитва трудова, але вона дає людині покаянний настрій.

Другий ступінь – молитва розумово-серцева, коли розум і серце, розум і відчуття заразом; тоді молитва здійснюється безперервно, чим би людина не займалася: їла, пила, відпочивала – молитва все здійснюється.

Третій ступінь – це вже молитва творча, яка здатна пересувати гори одним словом. Тоді таку молитву мав, наприклад, преподобний пустельник Марк Фрачеський.

Нарешті, четвертий ступінь – це така висока молитва, яку мають тільки ангели і яка дається хіба одній людині на все людство».

Для кращого розуміння того, які дари посилає Господь молитвеникам і яка молитва відповідає рівню духовного зростання людина, яка молиться, преподобний Варсонофій пояснював детально: «Перший від Господа дар в молитві – увага, тобто коли розум може триматися в словах молитви, не відволікаючись помислами.

Але при такій уважній, невідволікаючій молитві серце ще мовчить. У цьому-то і справа, що у нас відчуття і думки роз’єднані, немає згоди в них. Таким чином, перша молитва, перший дар є молитва, під час якої не відволікаєшся.

Друга молитва, другий дар – це внутрішня молитва, тобто коли відчуття і думки в згоді направлені до Бога. До цих пір всіляка сутичка із пристрастю закінчувалася перемогою пристрасті над людиною, а з цих пір, коли моляться розум і серце разом, тобто відчуття і думки в Бозі, пристрасті вже переможені.

Переможені, але не знищені, вони можуть ожити при нерадінні, тут пристрасті подібні до небіжчиків, і молитвеник, трохи пристрасть заворушиться, б’є і перемагає.

Третій дар є молитва духовна. Про цю молитву я нічого не можу сказати. Тут в людині немає вже нічого земного. Правда, людина ще живе на землі, по землі ходить, сидить, п’є, їсть, а розумом, думками вона уся в Бозі, на небесах. Деяким навіть відкривалися служіння ангельських чинів.

Ця молитва – молитва бачення. Люди, які досягли цієї молитви бачать духовні предмети, наприклад, стан душі людини, так, як ми бачимо плотські предмети, – неначе на картині. Вони дивляться вже очима духу, у них дивиться вже дух».

Як правильно творити Іісусову молитву

Преподобний Лев повчав молитися в простоті серця, чекаючи милосердя Божого: тільки один Господь знає, що на користь для кожної конкретної людини: «Молитву Іісусову проходь, як твориш, і прийде час, коли сама справа і милосердя Боже прояснить і напоумить вашу душу, як і кого запитати, і пошле те що шукаєш і бажаєш».

Старці радили вимовляти Іісусову молитву якомога частіше, але не шукати при цьому якихось особливих приємних відчуттів, духовних утіх та насолоди.

Преподобний Амвросій пояснював: «Усну молитву як би хто не творив, не було прикладів, щоб впадав в самовдоволення вороже. А розумну і серцеву молитву ті, що проходять неправильно нерідко впадають у вороже самовдоволення.І тому, перш за все, повинно триматися міцніше за усну молитву, а потім вже за розумну, зі смиренням, а пізніше, кому зручно і кому благоволить Господь, переходити до серцевої, за вказівкою святих отців, досвідом тих, що пройшли все це».

На запитання, як досягти серцевої молитви і що означає «опускати розум в серце», преподобний Анатолій (Зерцалов) відповідав, застерігаючи: «Серцевого місця відшукувати не повинно: коли зросте молитва, вона сама відшукає дане. Наше старання – вкладати розум в слова: «Господи Іісусе Христе, Сину Божий, помилуй мене грішного».

Під час Іісусової молитви часто находить буря помислів, які сіє ворог. Преподобний Іларіон повчав не суперечити ворожив помислам, оскільки це під силу тільки досвідченим молитвеникам, а просто продовжувати молитися в простоті серця, сподіваючись на милість Божу: «А якщо коли проти бажання розум полониться, тоді продовжувати молитву, а не суперечити – суперечити не твоїй ще мірі».

Оптинські старці попереджали про необхідність смирення при молитві. Якось духовне чадо отця Амвросія поскаржилася йому на те, що при вимовленні Іісусової молитви вона запинається на словах «Помилуй мене, грішну».

Старець відповідав: «Пишеш ти, що в молитві Іісусовій є у тебе якась запинка на словах «Помилуй мене, грішну»; це показує, що раніше ця молитва здійснювалася тобою без належного смирення, без якого неприємна Богові і молитва наша. Тому принудь себе акцентувати свою увагу на слово «грішну» з належним поняттям».

Преподобний Варсонофій нагадував про те, що той хто йде шляхом Іісусової молитви може зазнавати скорботи, які, потрібно приймати без ремства: «Шлях молитви Іісусової є шлях найкоротший, найзручніший. Але не ремствуй, бо кожен, хто йде цим шляхом випробовує скорботи».

Про небезпеку «випрошування» духовних дарів та молитви високого ступеня

Оптинські старці застерігали від самовільного прагнення домагатися більш високого рівня молитви або домагатися духовних дарів, чи це сльози на молитві або чистота та безпристрасність.

Преподобний Лев писав, що, не очистивши серця, не перемігши пристрастей, не можна зберегти духовне багатство без шкоди для себе: «Ви, скуштувавши по милосердю Божому солодкість і утіху від молитви, тепер не знаходячи цього в собі, бентежитеся, сумуєте, вважаєте себе за винуватицю цієї втрати, і ваше нерадіння – це дійсна правда.Але я знаходжу тут і Промисл Божий, що відняв від вас цю утіху. Не перемігши пристрастей і не очистивши серця свого, чи можна зберегти це багатство без шкоди! І не дасться вам воно на користь вашу, щоб не впали в самовдоволення».

Преподобний Варсонофій також застерігав про небезпеку «випрошування» дарів і молитви високого ступеня: «Молитися про дарування уважної молитви можна, але молитися про дарування високих молитовних станів, я вважаю, хибно. Це потрібно цілком надати Богові. Деякі випрошують собі молитву високого ступеня; Господь давав їм по безмежному Своєму милосердю, але їм самим вона не була в користь…»

Старець Макарій написав статтю «Застереження тим, хто читає духовні отцівські книги і охочим проходити розумну Іісусову молитву», де він попереджав, що Іісусову молитву потрібно читати просто і головним має бути відчуття покаяння, а не шукання високих духовних дарів.

Преподобний Макарій навчав: «Пам’ятайте: молитва – це дар, а не власність твоя; потрібно на цей дар заслужити не однією молитвою, але і іншими добрими справами: смиренною мудрістю, простотою, терпінням, а без цих чеснот, хоча багато хто з тих, що звершують Іісусову молитву думають інакше: не молитва це, а маска молитви».

Ольга Рожнева

Православие.RU

Переклад українською – газета “Волинь Православна”, 2013, №6

Теги: Ісусова молитвамолитвамонашествоОптинські старці
Попередня публікація

Екклезіаст упокорює душу

Наступна публікація

Істинна любов взаємна

Наступна публікація

Істинна любов взаємна

Пряма трансляція згідно розкладу

Розклад Богослужінь

Пожертва

Єпархіальні новини

Ковель. Престольне свято Свято-Троїцького кафедрального собору
Ковель. Престольне свято Свято-Троїцького кафедрального собору

5 червня, у другий день Святої Трійці, громада кафедрального собору у Ковелі соборною молитвою вшанувавала Престольне свято. На запрошення настоятеля собору протоієрея Николая Чубиша, духовенство з чотирьох єпархій Волині та Рівненщини зібралося у ковельському соборі-імениннику, аби соборно вшанувати Святу Трійцю. Багатолюдну Божественну літургію завершили урочистим Хресним ходом навколо храму. До…

У Зимненській обителі вшанували престольне свято Троїцького храму
У Зимненській обителі вшанували престольне свято Троїцького храму

З нагоди престольного свята, митрополит Володимир очолив соборне богослужіння. Архіпастирю співслужило духовенство обителі та гості. Літургія супроводжувалася співом хору сестер обителі та вихованок регентської школи під керівництвом настоятельки монастиря – ігумені Стефани. Традиційно для Престольного свята, урочистості закінчились Хресною ходою навколо храму-іменинника. Історична довідка. У часи, коли монастир було закрито,…

м.Ковель. Всенічна престольного свята Свято-Троїцького кафедрального собору
м.Ковель. Всенічна престольного свята Свято-Троїцького кафедрального собору

4 червня, у день Святої Трійці, Високопреосвященніший митрополит Володимир звершив архіпастирський візит на другу архієрейську кафедру у місті Ковель та очолив Всенічне бдіння у Свято-Троїцькому кафедральному соборі. The post м.Ковель. Всенічна престольного свята Свято-Троїцького кафедрального собору appeared first on Володимир-Волинська єпархія.

Урочисте богослужіння у день Святої Трійці в кафедральному соборі
Урочисте богослужіння у день Святої Трійці в кафедральному соборі

4 червня, у день Святої Трійці, в Успенському кафедральному соборі Високопреосвященнійший митрополит Володимир, у співслужінні кліриків храму, очолив святкову Божественну літургію. Під час святкової молитви вознесли прохання до Святої Трійці про Церкву Христову, про багатостраждальний український народ та воїнів, що боронять незалежність держави. The post Урочисте богослужіння у день Святої…

Всенічна Святої Трійці у кафедральному соборі
Всенічна Святої Трійці у кафедральному соборі

3 червня 2023 року, перед святом П’ятидесятниці, митрополит Володимир-Волинський і Ковельський звершив Всенічне бдіння в Успенському кафедральному соборі м.Володимира в співслужінні кліриків храму. The post Всенічна Святої Трійці у кафедральному соборі appeared first on Володимир-Волинська єпархія.

У ЛЮБОМЛІ ПРОВЕЛИ В ОСТАННЮ ПУТЬ ЗАХИСНИКА УКРАЇНИ
У ЛЮБОМЛІ ПРОВЕЛИ В ОСТАННЮ ПУТЬ ЗАХИСНИКА УКРАЇНИ

1 червня у м.Любомль Ковельського району відспівали Героя України Дмитра Бісюка, який загинув внаслідок артилерійського обстрілу на Донеччині. Напередодні, 31 травня, благочинний Любомльського Різдво-Богородичного благочиння протоієрей Василій Мельничук з настоятелем Свято-Георгіївсього храму протоієреєм Володимиром Лисим прибули віддати шану полеглому воїну у його рідну домівку та відслужили панахиду. Попрощатися з захисником…

Священники єпархії благословили випускників шкіл. Фоторепортаж з с.Залухів
Священники єпархії благословили випускників шкіл. Фоторепортаж з с.Залухів

Сьогодні, у сонячну днину, пролунав останній дзвінок для одинадцятикласників Залухівського ліцею. Достойним початком входу у доросле життя є подяка випускників. Батьки зі своїми дорослими випускниками дякували Богу за роки, проведені за шкільною партою та просили благословіння у доросле, самостійне життя! «І все на світі треба пережити. І кожен фініш, це…

Відбувся навчальний семінар для священників Волині
Відбувся навчальний семінар для священників Волині

Потреба парафіяльних священників у підтриманні належного богословського та освітнього рівня, необхідність самовдосконалення та обміну практичним досвідом, викликали перед Володимир-Волинською єпархією необхідність організації та проведення відповідних заходів. З благословення Високопреосвященнішого митрополита Володимира, голови єпархіальних відділів по роботі з молоддю та інформаційно-просвітницького 29 травня вдруге організували «Пастирський воркшоп» на тему «Служіння православного…

Митрополит Володимир взяв участь у святковому богослужінні в Городницькому монастирі
Митрополит Володимир взяв участь у святковому богослужінні в Городницькому монастирі

У День Ангела архієпископа Городницького Олександра, намісника монастиря великомученика Георгія, Високопреосвященніший митрополит Володимир взяв участь у соборному богослужінні та вітанні владики-іменинника. The post Митрополит Володимир взяв участь у святковому богослужінні в Городницькому монастирі appeared first on Володимир-Волинська єпархія.

Воїна Тараса Троця погребли у с.Чорніїв на Турійщині
Воїна Тараса Троця погребли у с.Чорніїв на Турійщині

29 травня 2023 року у с. Чорніїв, що на Турійщині, в останню дорогу духовенство Турійського благочиння УПЦ провели мужнього, доброго, мудрого воїна Тараса Троця. 24.05.2023 року в Бахмутському напрямку, від прильоту в окоп 120 -ої міни , загинув старший солдат 23 окремого батальйону спеціального призначення Троць Тарас Іванович 29.10.1990р.н. житель…

Designed by ROOM SIXTY NINE

Designed by ROOM SIXTY NINE
Немає результату
Переглянути всі результати
  • Про нас
  • Новини
  • Трансляція
  • Розклад
  • Подати записку
  • Акафісти
  • Публікації
  • Контакти
  • Вхід

Designed by R69M

З поверненням!

Увійдіть у свій обліковий запис нижче

Забули пароль?

Відновіть ваш пароль

Введіть своє ім’я користувача або електронну адресу, щоб скинути пароль.

Увійти
Go to mobile version