Четвер, 23 Березня, 2023
  • Вхід
Капличка
  • Про нас
  • Новини
  • Трансляція
  • Розклад
  • Подати записку
  • Акафісти
  • Публікації
  • Контакти
Немає результату
Переглянути всі результати
  • Про нас
  • Новини
  • Трансляція
  • Розклад
  • Подати записку
  • Акафісти
  • Публікації
  • Контакти
Капличка
Немає результату
Переглянути всі результати
Головна Публікації Колонка настоятеля

«Медовий Спас», або що вбивають українці в гул-пошуку напередодні 14 серпня

01.08.2019
в Колонка настоятеля, Публікації
A A

Про ставлення у народі до християнських свят розмірковує протоієрей Володимир Ровінський, кандидат богослов’я, голова Інформаційно-просвітницького відділу Володимир-Волинської єпархії УПЦ.

Те, що люди цікавляться святом і йдуть до храму, нехай і просто «щось освятити», варто сприймати, як додаткову можливість, а не проблему, коментує священнослужитель Інформаційно-просвітницькому відділу УПЦ. 

—        У нас чимало свят з подвійними назвами і з подвійним ставленням до них — «зелені свята», «Спаси – медовий, яблучний, горіховий»… В умах людей тісно переплелось церковне і язичницьке. Що це блюзнірство чи національна особливість?

— Я не став би занадто драматизувати ситуацію, що склалася в наш час зі ставленням простого народу до церковних свят, хоч і не закликаю її недооцінювати. Протягом всієї історії християнської Церкви ми безперестанно зустрічаємо свідчення і нарікання відомих авторів на язичницьке мислення серед простого народу та тісне переплетіння у побуті християнської віри з марновірством.

Простий народ завжди сприймав все просто. Коли дозрівав перший мед – його несли у храм, аби подякувати Спасителю за милість. І безумовно свято це у свідомості людській віддзеркалилося у терміні «Спас медовий». Прийде пора дякувати за врожай яблук чи горіхів, а в народі вже і назва цим святковим дням готова.

Здається, тут потрібно виправляти не простоту людського мислення, а не допускати лукавого збочення цієї простоти.

Чи бачили ви пшеницю, серед котрої б не примостилися рости бур’яни? Чи не Христос нас попереджав про готовність до подібного повороту справ під час проповіді Євангелія? Чи не повинно це стимулювати проповідників Слова Божого до більшої активності та застерігати від безпечності? Не думаю, що таке переплетіння є типовим тільки для нашого народу і, тим більше, боюся це назвати блюзнірством.

—        Можливо, простим людям складно зрозуміти значення подій, далеких від нашої історії? Як розповісти про свято Винесення Чесних Древ Животворящого Хреста Господня і пам’ять мучеників Маккавеїв господині, яка прийшла в храм «мед освятити»?

— Дуже добре, що люди ідуть в храм, тай ще щось хочуть освятити. Ну дуже добре! Це я Вам говорю, як священик, котрому Христос заповідав: «Ідіть і навчіть!» (Мф. 28, 19). А тут і йти нікуди не потрібно – народ сам іде, а моя справа тільки скористатися цією чудовою нагодою і вчити, вчити і ще раз вчити… Адже ці люди могли бути в цей час в інших, більш привабливих для них місцях. Вони могли б не святити, а сквернити. Де би я їх потім шукав?

Події, котрі згадуються у ті чи інші свята, будуть ближчими до розуміння і сприйняття людей, якщо ми – священики, не полінуємося у своїй проповіді прив’язати та наблизити їх до повсякденного життя і нагальних турбот наших слухачів.

І тут наше слово доречно буде розпочати не з історії мучеників Маккавеїв і навіть не з Древа Хреста Господнього, а все ж таки з меду.

Якщо похвалити ту господиню, котра прийшла в храм «мед святити», та наголосити, що правильно вона робить, коли перш ніж годувати сім’ю цим цілющим для тіла продуктом, турбується, щоб він і для душі був корисним. Адже освячений мед стає носієм (передавачем) благодаті Духа Святого для того, хто його буде споживати. А в підтвердження своїх слів можна ще й привести слова молитви на освячення меду: «пода́ждь ему́ дѣ́йственну благода́ть, па́че всѣ́хъ соверше́нну, да вся́къ отъ него́ вкуша́ющій, пріе́млющій и яду́щій обря́щетъ благополу́чное здра́віе, и пи́щею се́ю насы́тится, и испо́лнится вся́каго бла́га».

І коли в свідомості тієї господині пов’яжеться її мед і Божа благодать, тоді вже й можна переходити до розповіді про частку Хреста Господнього, котрий теж є носієм благодаті Божої. Тому в давнину Хрест носили вулицями візантійської столиці, аби захистити людей від важких хвороб та зупинити цілі епідемії. А хто від тих хвороб застрахований у наш час, запитає вас поглядом господиня і поправить на грудях малолітнього сина натільний хрестик. От проповіднику в той час якраз пора переходити до спогаду про подвиг матері братів Маккавеїв.

— Дійсно, у ці дні храми переповнені. Людям подобається, коли щось освячують. Які поради Ви ще дали священикам, щоб використати цю місіонерську можливість?

— Повторюся – це унікальна можливість. Ми, священики, повинні бути вдячні Богу, оскільки Він Сам за нас зібрав цих людей і привів до храму. І в той час, коли на церковному подвір’ї чималий натовп чекає – от зараз батюшка вийде і буде святити мед, Христос чекає, що священик не обмежиться кошиками з медом, а буде святити душі і серця людські.

Священикам, на мою думку, у проповіді не слід боятися користатися тими поняттями, котрі живуть серед народу. Принаймні Сам Христос так і поступав – Він постійно використовував і термінологію, і понятійний апарат своїх слухачів.

Ми мусимо рахуватися з тим фактом, що всяке переплетення грішного з праведним розпочинається в головах людських. Світські медіа активно використовують народні назви та поняття і, розповідаючи на перший погляд при християнські свята, дуже яскраво пропагують язичницьке мислення.

От задайте в гугл-пошуку словосполучення «Спас медовий» – знайдете сотні і сотні світських інтернет-видань, котрі навперебій будуть розповідати про традиції та обряди цього дня, що можна, а чого не можна робити у це свято. І тільки церковні ресурси цнотливо уникають цього терміну. Скажіть, будь-ласка, чи багато користувачів Інтернету, щоби поцікавитися святом стануть набирати «Происхожде́ние (изнесе́ние) честны́х дре́в Животворя́щего Креста́ Госпо́дня»?

До речі, переклад з церковнослов’янської слова «происхождение» українською – «походження», ще більше заплутує той грецький термін, за котрим стоїть відомий усім Хресний хід. Адже мова іде про велику Хресну ходу з часткою дерева, на котрому був розіп’ятий Христос.

— Чи є якісь традиції, які скажімо, Церква прийняла?

— Церква має дуже виважено ставитися до народних традицій. Пам’ятаєте, як святителель Миколай (Касаткін) – православний просвітитель Японії, тривалий час не мав успіху у своїй справі. І тільки коли освоїв мову, став знавцем місцевої (язичницької) культури і традицій народу – зумів звершити непростий подвиг апостольства і є у надзвичайній повазі серед японців до цього часу.

Ми часом дуже однобоко сприймаємо житіє окремих святих.

Нам здається, що за їхнім прикладом, долати язичницьке ідолопоклонство потрібно палицею. Але палицею можна тільки розбити ідола, а щоб подолати язичницьке мислення, потрібно наповнити народні традиції і обряди новим, євангельським змістом.

І робити це потрібно послідовно, з великим терпінням і любов’ю.

Адже нікого тепер не бентежать у храмі зелені березові гілки у день Святої Трійці. Тай вишиті рушники навколо ікон можна часто зустріти не тільки в домівках, але й у храмі. Я вже не говорю про писанки і крашанки, в котрих крім нагадування про Воскресіння Христове, вже ніхто і нічого більше не бачить. І як би приходський священик не обурювався в храмі «медовим Спасом» у день шанування Хреста Господнього – до дому, після служби, він несе дітям не зображення хреста, а мед…

— З освяченням меду і маку теж не все так просто. У народі популярне повір’я, до прикладу, що якщо насінням освяченого маку обсипати будинок – жодна відьма в будинок не проникне. Що б Ви могли сказати про такого роду поради і що робити з освяченими медом і маком?

— Як би людина не вдавала з себе духовну істоту, тіло завжди буде нагадувати про себе. У нас тісно переплітається матеріальне і духовне на усіх рівнях нашої свідомості, життя і побуту. От і в проявах віри і благочестя відбувається теж саме – ми сповідуємо Святу Трійцю і при цьому зображуємо на собі хресне знамення, ми кажемо «Господи, прости» і робимо земний поклон, шануємо святого і спішимо приложитися до його ікони, в храмі запалюємо свічку, обіцяючи Богу горіння душі.

Скажіть, будь-ласка, чим сучасний ладан, принесений в жертву Богу далеко не з гір Ліванських і свічка, вилита не зовсім з бджолиного воску, можуть бути більш богоугодними носіями благодаті Божої, аніж натуральний мак чи мед. Адже на те і інше прикликається у молитві благословення Боже. І якщо свічки і ладан традиційно використовуються в наших домівках, за умови відповідного молитовного і смислового наповнення, в тому числі і для захисту від злих та нечистих сил, то на якій підставі в цьому відмовляти маку.

А чому б Церкві цю традицію не наповнити новим змістом (як це робилося в давнину)? Можливо дати їй належний молитовний супровід. Можливо намагання людей захиститися від зовнішньої відьми поєднати з боротьбою з власним внутрішнім злом.

Чи не принесе це більшої користі, аніж продовження багаторічної і марної боротьби?

Та найпростіше – освячені мак і мед треба споживати. Їсти і бути здоровими.

— Про що б Ви нагадали кожному християнину перед цим святом і початком Успенського посту?

— Бажаю кожному з нас протягом Успенського посту, за прикладом християн давнього Константинополя, так шанувати Хрест Господній, щоби ніяка інфекція і ніяка епідемія віку цього нам не нашкодила.

Опубліковано на сайті Синодального Інформаційно-Просвітницького відділу УПЦ news.church.ua

Теги: Винесення Древа Хреста ГосподньогоМедовий Спасмучеників Маккавеїв
Попередня публікація

А дівчатка шили спіднички

Наступна публікація

Благословення дітей на навчання

Наступна публікація
Благословення дітей на навчання

Благословення дітей на навчання

Пряма трансляція згідно розкладу

Розклад Богослужінь

Пожертва

Єпархіальні новини

Духовенство і парафіяни ковельських храмів щиро вітають з 40-літтям протоієрея Андрія Бекерея
Духовенство і парафіяни ковельських храмів щиро вітають з 40-літтям протоієрея Андрія Бекерея

Духовенство і парафіяни ковельських храмів щиро вітають з 40-літтям настоятеля храму Всіх святих землі Волинської протоієрея Андрія Бекерея. У день шанування памʼяті сорока мучеників Севастійських, отець Андрій цього року подякував Богу за своє сорокаріччя від народження. У храмі Всіх святих землі Волинської, де батюшка є настоятелем, було звершено Літургію Передосвячених…

До мощей не пускатимуть – екстренне повідомлення
До мощей не пускатимуть – екстренне повідомлення

Доступ до святих мощей і храмів на території Дальніх печер Києво-Печерської Лаври припиняється 20 березня 2023 року від керівництва національного заповідника “Києво-Печерська лавра” на адресу монастиря надійшов лист з повідомленням про те, що із 21 березня доступ до Ближніх та Дальніх печер музеєм буде припинений через роботу комісії, яка визначатиме…

Звернення Священного Синоду УПЦ до Президента України Володимира Зеленського – Українська Православна Церква

Звернення Священного Синоду Української Православної Церкви до Президента України Володимира Зеленського від 20 березня 2023 року Вельмишановний Володимире Олександровичу! Звертаємось до Вас як глави Української держави, громадянами якої ми є, з надією, що наш голос буде почутий. Українська Православна Церква, до якої належить багато мільйонів наших співгромадян, завжди виховувала і…

У селі Текля похоронили воїна Шилюка Петра
У селі Текля похоронили воїна Шилюка Петра

ВІЧНА ПАМ‘ЯТЬ ЗАХИСНИКУ 19 березня Дубечненська громада провела в вічність мужнього захисника жителя села Текля Шилюка Петра Івановича, 1976 р.н. Бойове завдання поблизу Павлівка Донецької області 27 січняБільше стало для воїна останнім. Впродовж двох місяців захисник вважався зниклим безвісти. 18 березня повернувся додому востаннє. Соборний чин відспівування раба Божого Петра…

Влада призначила УПЦ “ворогами” — Аналітичний матеріал ЗМІ – Українська Православна Церква
Влада призначила УПЦ “ворогами” — Аналітичний матеріал ЗМІ – Українська Православна Церква

Влада призначила УПЦ “ворогами” «В останні дні тема протистояння влади України з Українською Православною Церквою набула нового обігу. 10 березня стало відомо, що Національний заповідник “Києво-Печерська Лавра” розриває договір про використання Нижньої Лаври з Українською Православною Церквою. Чиновники зобов’язали ченців УПЦ залишити територію Лаври до 29 березня 2023 року. У…

Студенти єпархіального Духовного училища взяли участь у науковій конференції в Києві
Студенти єпархіального Духовного училища взяли участь у науковій конференції в Києві

Студенти духовного училища Дмитро Манецький та Максим Багинський взяли участь у науковій конференції. Зблагословення Предстоятеля Української Православної Церкви Блаженнішого Митрополита Київського і всієїБільше України Онуфрія, 14 березня 2023 року в Актовій залі Свято-Успенської Києво-Печерської Лаври (корпус №45) відбулось відкриття ХІІ щорічної студентської конференції «Студентська наука в духовній школі», організована Київською…

Річниця ігуменського послуху та День народження ігумені Стефани (Бандури)
Річниця ігуменського послуху та День народження ігумені Стефани (Бандури)

Настоятельниці Святогірського Успенського Зимненського ставропігійного жіночого монастиря ігумені Стефані Дорога та високоповажна матушка ігуменя! Щиросердно вітаємо Вас з річницею ігуменського послуху та Днем Народження! Шлях усього свого життя Ви присвятили служінню Господу та Його Святій Церкві у монашестві. Багато трудів Ви доклали та щоденно примножуєте їх для відродження найдавнішого історичного…

Господині Кримненського благочиння поділились кухонним начинням з мешканцями Ізюму
Господині Кримненського благочиння поділились кухонним начинням з мешканцями Ізюму

З благословення митрополита Володимир-Волинського і Ковельського Володимира віряни Кримненського благочиння долучилися до збору гуманітарної допомоги постраждалим від російської агресії мешканцям Ізюму. Серед найбільш затребуваних речей – тарілки, чашки, каструлі, кухонна побутова техніка та інше кухонне начиння. Загалом вдалось зібрати близько 2 тонн посуду та побутових речей. Гуманітарний конвой доправили у…

Митрополит Володимир взяв участь у вшануванні Києво-Печерських святих та зробив заяву, щодо ситуації з Лаврою
Митрополит Володимир взяв участь у вшануванні Києво-Печерських святих та зробив заяву, щодо ситуації з Лаврою

  Митрополит Володимир взяв участь у вшануванні Києво-Печерських святих та зробив заяву, щодо ситуації з Лаврою https://youtu.be/YG59ZQR8eus   The post Митрополит Володимир взяв участь у вшануванні Києво-Печерських святих та зробив заяву, щодо ситуації з Лаврою appeared first on Володимир-Волинська єпархія.

Воїна Віталія Кобця провели у вічність на Ратнівщині
Воїна Віталія Кобця провели у вічність на Ратнівщині

12 березня 2023 року, в селі Річиця, Гірниківського благочиння прощалися з новопреставленим, загиблим воїном Віталієм Кобцем. Чин відспівування у Свято-Миколаївському храмі звершив прот. Сергій Шамайло таБільше духовенство благочиння. Священик висловив співчуття рідним та близьким покійного та закликав молитися за новопреставленого воїна Віталія. Царство Небесне захиснику України! The post Воїна Віталія…

Designed by ROOM SIXTY NINE

Designed by ROOM SIXTY NINE
Немає результату
Переглянути всі результати
  • Про нас
  • Новини
  • Трансляція
  • Розклад
  • Подати записку
  • Акафісти
  • Публікації
  • Контакти
  • Вхід

Designed by R69M

З поверненням!

Увійдіть у свій обліковий запис нижче

Забули пароль?

Відновіть ваш пароль

Введіть своє ім’я користувача або електронну адресу, щоб скинути пароль.

Увійти
Go to mobile version