🔴👉 Наші опоненти з ПЦУ часто дорікали нам Статутом УПЦ про управління і далі… чіпляли все, що ніде більше чіплятися не хотіло.
А чи не варт заглянути у Статут самої ПЦУ?
Так ось, згідно стамбульського Томосу:
❗️1. ПЦУ є «самостійною і незалежною»?
Ой, ні – «невід’ємно єдиною з Матір’ю Великою Христовою Церквою в Константинополі».
❗️2. Міжправославне спілкування, завдяки «Матері… в Константинополі» – винятково «через неї з усіма іншими Православними Автокефальними Церквами.»
❗️3. ПЦУ є умовно автокефальною і ця умова окреслена в її Статуті: якщо вона «керується відповідно до Патріаршого та Синодального Томосу, яким було надано їй автокефальний статус 6 січня 2019 р.»
❗️4. А далі, цікавіше! Крок в право, крок вліво – не передбачено! «Питання, що не передбачені у цьому Статуті … розглядаються змішаною Комісією, призначеною Вселенським Патріархатом і Автокефальною Церквою в Україні.»
❗️5. Чомусь, не запитавши думки і бажання самих українців, їх під одну гребінку і оптом віднесли до ПЦУ. «Членами Православної Церкви України є усі православні християни цієї країни незалежно від їхньої національності.»
❗️6. А якщо православні українці об‘єдналися в релігійну громаду за кордоном – можна їм у ПЦУ? Забудьте! «Православні християни українського походження в православній діаспорі віднині мають окормлення єпархіальними архієреями Вселенського Патріархату.»
🔴👉 А в той час читаємо Статут УПЦ:
✅ 1. «Українська Православна Церква є самостійною і незалежною у своєму управлінні та устрої». Зауважимо, цей статус вона набула ще до проголошення Україною своєї державної незалежності 27 жовтня 1990 року. І саме його відновила і підтвердила 27 травня 2022 року.
✅ 2. «Керівний центр Української Православної Церкви знаходиться у м. Києві» – без коментарів.
✅ 3. А далі, зовсім без всяких «але». «Найвищими органами церковної влади та управління Української Православної Церкви є Собор Української Православної Церкви, Собор єпископів Української Православної Церкви та Священний Синод Української Православної Церкви на чолі з Митрополитом Київським і всієї України». (Крапка!)
✅ 4. УПЦ не має потреби оглядатися, оскільки «До компетенції Собору єпископів входить розгляд усіх питань, що стосуються життя Української Православної Церкви.» (І знову крапка!)
✅ 5. «Предстоятель Української Православної Церкви обирається пожиттєво єпископатом Української Православної Церкви.» І ніким (від слова «зовсім»), більше не затверджується.
✅ 6. «У зв’язку з самостійністю і незалежністю в управлінні Української Православної Церкви її Предстоятель піклується про благоустрій Української Православної Церкви і керує нею разом зі Священним Синодом.»
✅ 7. Які ще запитання?
Парафії за кордоном?
Собором УПЦ від 27.05 цього року було прийнято рішення про «організацію релігійних громад та закордонних парафій для українців, котрі, внаслідок війни, змушені покинути свої домівки, задля належної пастирської опіки і збереження ними своєї віри, культури, мови та православної ідентичності».
✅ 8. Мироваріння? І воно передбачене в УПЦ.
❓Тож навколо кого варт обʼєднуватися?