Стикаючись з підлітками, які перебувають в депресії: клієнтами, знайомими, у храмі на сповіді, часто доводиться чути від них майже одне і те ж. Питання, які в першу чергу цікавлять молодих від 12 і старше – це стосунки з батьками та друзями. З одного боку молодим складно налагодити ці стосунки, щоб домогтися розуміння. З іншого – впоратися з почуттям провини через те, що не виправдовуєш чиїхось очікувань.
Що стосується стосунків з друзями, то вони теж можуть бути причиною підліткової депресії. Тут є проблема самотності і нерозуміння, невміння налагодити стосунки. Дівчата ж страждають від того, що вони погано виглядають, що їм випала така зовнішність і принц, лицар, на них не зверне увагу.
Ще одна причина підліткової депресії – це роздуми про майбутню соціалізацію. Буває страшно за своє майбутнє: чи зумію влаштуватися в ньому, здобути освіту, бажаний статус, створити сім’ю? Молодим це видається дуже складним у сучасних умовах. Може виникнути відчуття, що ноша не по плечу.
І тут, звертаючись до батьків, хочу нагадати, що підліткові в період депресії дуже важко, тому що у нього складний період самоствердження і становлення. Він дорослий і дитина одночасно. Йому все одно доведеться відокремитися від батьків, хоча повністю зробити цього він поки не може. Але єдиної схеми стосунків не існує. Це завжди питання конкретної сім’ї. Принцип допомоги тут заснований насамперед на любові і повазі. А любов бачить все найкраще: підтримує, одночасно помічаючи найважче.
І якщо підлітка сприймають як особистість, він відчуває, що його люблять і поважають не за те, що він досяг чогось. Наприклад, закінчив з відзнакою школу, вступив до пристойний вуз. А просто тому, що він – людина, особистість. Тоді у нього виникає відчуття власної цінності і мотиви до розвитку. І тоді причин для депресії просто не буде!
Вам же, молодим, я хотів би побажати бути відважними. Не замикатися, не ховатися за чиюсь спину і не примикати до клану. Не назад в дитинство, а тільки вперед! Пробувати, зважуватися, вчитися!
Блог священика Андрія Лоргуса, ректора Інституту християнської психології