Вівторок, 6 Червня, 2023
  • Вхід
Капличка
  • Про нас
  • Новини
  • Трансляція
  • Розклад
  • Подати записку
  • Акафісти
  • Публікації
  • Контакти
Немає результату
Переглянути всі результати
  • Про нас
  • Новини
  • Трансляція
  • Розклад
  • Подати записку
  • Акафісти
  • Публікації
  • Контакти
Капличка
Немає результату
Переглянути всі результати
Головна Публікації «Волинь православна»

Покров Пресвятої Богородиці: побачити і розповісти

14.10.2013
в «Волинь православна»
A A

Покров ПресвятоІ Богородиці: побачити і розповісти, Ткачев, Амвон

Все, що ми знаємо, знає хтось ще. Причому знає краще за нас. Таємниці, які нам відкриті, відкриті через когось.

Про те, що Матір Божа молиться за весь світ і найбільш за тих, хто любить Її Сина, знає багато хто. Це молитовне клопотання та жалісливе втручання в долі світу називається Покровом. Ми відводимо йому окреме свято, хоча Покров здійсню­ється і відбувається, а значить і гідний святкування, щодня.

Потрібно було Церкві вибрати якийсь одиничний випадок, який би став символом всіх взагалі чудес, здійснених заради нашого блага Богородицею. Цей випадок є, і пов’язаний він з людиною, якій відкрито більше і яка бачить глибше. Без розмови про неї неможливо говорити про походження свята.

Звати цю людину Андрій. Андрій Христа ради юродивий.

«Божевільний» – так переводиться слово «юродивий». Зовнішній вигляд, поведінка і ставлення до таких з боку сус­пільства були відповідними, ос­кільки найважливіша добавка – «ради Христа» – не вимовлялася вголос і на бейджику до одягу не прикріплялася.

Божевільний він і є божевільний, і слина тече по бороді, і погляд божевільний, і розмови дивні. Від таких людей прагнуть триматися віддалік, у разі буйства їх примусово лікують.

Зовні Андрій був саме таким, але за фасадом добровільного безумства здійснював розумну і безперестанну працю – молитву. Складена розмова про святих. Завжди є загроза взяти високу ноту і зірватися на фальцет. Сидіти в грязюці і хвалити орла – хіба це подвиг?

Та й говорити можна лише в тому випадку, якщо щось розумієш. А зрозуміти звичайному грішникові святих так само важко, як важко рибі зрозуміти птаха. Аж надто вони різні, хоч і створені в один день (Бут. 1:20).

Безногий в очах суспільства поважніший, ніж божевільний. Потрібні особливі причини для того, щоб зображати божевілля. Ось Давид прикидався божевільним при дворі царя Гефського, щоб врятувати своє життя (1 Царст. 21:13-15).

Андрій ж юродствував, щоб приховати близькість до горнього світу, щоб зручно здійснювати молитву, щоб його не хвалили за святість і щоб не обтяжували проханнями з боку віруючих.

З усіх стосунків зі світом юродивому залишається тільки презирство і ганьба. Цього він і шукає. У своєму бажанні насититися приниженням і насмішками він вищий за мучеників. Мученик може викривати мучителів, кажучи: ви божевільні і вірите помилково, а я, подібно до Павла, кажу вам «слова правди та щирого розуму» (Дія. 26:25).

Юродивий же цього сказати не може. Навпаки, йому може сказати будь-хто: «Ти божевільний», а він тільки безглуздо розпливеться в усмішці, або викине якийсь фортель.

Безумство добровільне, вдаване, але настільки майстерне, що від справжнього божевілля його неможливо відрізнити, є особливий вид захисту скарбів. Під скарбом розуміємо молитву. Захищати ж її доводиться від похвали, від метушні, від неминучого зв’язку зі світом і сус­пільством, нехай навіть і християнським, але все одно одержимим пристрастями.

Очевидно, що жар молитви, котрий потребує такого захисту, має бути надзвичайним. Тобто скарб має бути справжнім, без домішок.

Юродство не шлях здобуття молитви, а швидше, спосіб збереження молитви. І ще – спосіб служіння.

Адже можна подумати і сказати: «Раз ти такий святий і так вогненно молишся всередині свого серця, то йди собі в пустелю або на гору і там здійснюй своє незвичайне життя. Навіщо ж ти товчешся на базарі або спиш на паперті храму?»

Річ у тому, що юродивий живе в світі заради цього ж світу. Він вже не біжить зі світу, боячись спокуситися чимось, а навмисно перебуває посеред нього, щоб молитва, яка живе в юродивому, гріла світ, та була сліпою у ставленні до подій духовних.

Все це ми говоримо і про все це міркуємо, пам’ятаючи сказане вище: риба птаха не зрозуміє. Хіба може риба з холодною кров’ю і холодним серцем зрозуміти, як б’ється гаряче серце в грудях у чайки, яка ширяє у повітрі? Цю чайку риба, в кращому разі, бачить крізь товщу води, знизу доверху, «ніби крізь тьмяне скло, у загадці» (1 Кор. 13:12).

Отже, Андрій – птах. Він «не сіє, не жне, не збирає в житниці» (Мф. 6:26). Його живить Бог, причому такою манною, яка примушує пригадати Апокаліпсис: «Переможцеві дам їсти приховану манну, і дам йому білого каменя, а на камені написане ім’я нове» (Откр. 2:17).

Андрій бачить те, чого всі інші не бачать. Він бачить бісів, яким неабияк докучає своїм способом життя. Бачить Ангелів, що захищають його. Бачить святих і спілкується з ними. Нарешті, він бачить Матір Господа Іісуса Христа. Це видіння і дало підставу для виникнення свята.

Далі все більш-менш відомо широкому колу читачів. Видіння відбулося в храмі під час молитви. Як згодом Серафим Саровський бачив від час Літургії Христа в оточенні ангельських сил, так і Андрій побачив Божу Матір, що йде по повітрю в оточенні святих. Андрій чув молитву Богородиці, що просить Сина, щоб Той прийняв благання та прохання кожної людини, що приходить по допомогу через Неї, – Богородицю.

Ніхто, окрім Андрія, не бачив цього. Всі молилися і дивилися в бік вівтаря. Один юродивий задирав голову і розглядав щось на куполі чи на стінах. Так тоді здавалося.

Потім же про видіння своє він розповів. Адже воно стосувалося не його одного, а всього народу! Народ вислухав і не посміявся, а, подібно до Богородиці, запам’ятав все, «складаючи  в серці своєму» (Лук. 2:19).

Не кожне явлення або видіння перетворюється на свято. Хіба мало кому з’явилися небожителі і когось від чогось врятували?! Для того, щоб це святкувалося і не забувалося сторіччями, потрібно щоб церковна свідомість угледіла в приватному – загальне, і в одиничному випадку – прояв правила.

Правило нинішнього свята звучить так: Матір Божа, будучи взятою в славу Сина Свого, не насолоджується Небесним Раєм, а невпинно молиться за світ, відвідуючи цей світ.

Плоди цієї молитви відомі мільйонам людей, оскільки міль­йони в різний час заступництвом Богородиці були захищені та врятовані. Ось ці мільйони окремих випадків і зібрані воєдино під назвою «Покров», щоб одним святом пошанувати незасинаючу і незамовкаючу молитву Преблагословенної Діви Марії.

Так само і чудо Архістратига Михаїла в Хонах цінне не тільки як поодинокий факт, але і як прояв тієї благої участі в історії людства, яке здійснюють чисті духом, вірні Господу.

Андрій бачив і іншим розповів. А інші, в числі яких і ми, серцем відгукнулися на почуте слово. Ми і раніше знали, що «любов не перестає» (1 Кор. 13:8), а раз Богородиця і Матір дійсної Любові, то і Її любов нескінченна. Ми знали, як багато і часто Вона допомагає Церкві і взагалі всім, що просить у Неї допомоги. А завдяки Андрію, ми немов би його очима, побачили цей втілений Покров. Побачили і зраділи. Побачили і зігрілися. Побачили і отримали надію.

Те, що було тоді, продовжується і понині. Молиться Синові за людей благодатна Марія. Беруть участь з Нею в молитві Ангели, пророки, апостоли та мученики. Бачать цю молитовну службу вибрані раби Божі, що продовжують земний шлях.

А всі інші, у яких духовного зору немає, але серце обрізане, тобто до істини сприйнятливе, в день свята співають: «Величаємо Тебе, Пресвятая Діво, і шануємо покров Твій святий, бо Тебе бачив святий Андрій у церкві, як за нас Ти Христу молилася».

Протоієрей Андрій Ткачев

Православие и мир

Переклад українською – газета “Волинь Православна”, 2013, №10

Теги: Андрій Христа ради юродивий.БогородицямолитваПокрова
Попередня публікація

Звiльнитися вiд ЗЕМЛІ

Наступна публікація

Батьки і діти. Справжні стосунки

Наступна публікація

Батьки і діти. Справжні стосунки

Пряма трансляція згідно розкладу

Розклад Богослужінь

Пожертва

Єпархіальні новини

Ковель. Престольне свято Свято-Троїцького кафедрального собору
Ковель. Престольне свято Свято-Троїцького кафедрального собору

5 червня, у другий день Святої Трійці, громада кафедрального собору у Ковелі соборною молитвою вшанувавала Престольне свято. На запрошення настоятеля собору протоієрея Николая Чубиша, духовенство з чотирьох єпархій Волині та Рівненщини зібралося у ковельському соборі-імениннику, аби соборно вшанувати Святу Трійцю. Багатолюдну Божественну літургію завершили урочистим Хресним ходом навколо храму. До…

У Зимненській обителі вшанували престольне свято Троїцького храму
У Зимненській обителі вшанували престольне свято Троїцького храму

З нагоди престольного свята, митрополит Володимир очолив соборне богослужіння. Архіпастирю співслужило духовенство обителі та гості. Літургія супроводжувалася співом хору сестер обителі та вихованок регентської школи під керівництвом настоятельки монастиря – ігумені Стефани. Традиційно для Престольного свята, урочистості закінчились Хресною ходою навколо храму-іменинника. Історична довідка. У часи, коли монастир було закрито,…

м.Ковель. Всенічна престольного свята Свято-Троїцького кафедрального собору
м.Ковель. Всенічна престольного свята Свято-Троїцького кафедрального собору

4 червня, у день Святої Трійці, Високопреосвященніший митрополит Володимир звершив архіпастирський візит на другу архієрейську кафедру у місті Ковель та очолив Всенічне бдіння у Свято-Троїцькому кафедральному соборі. The post м.Ковель. Всенічна престольного свята Свято-Троїцького кафедрального собору appeared first on Володимир-Волинська єпархія.

Урочисте богослужіння у день Святої Трійці в кафедральному соборі
Урочисте богослужіння у день Святої Трійці в кафедральному соборі

4 червня, у день Святої Трійці, в Успенському кафедральному соборі Високопреосвященнійший митрополит Володимир, у співслужінні кліриків храму, очолив святкову Божественну літургію. Під час святкової молитви вознесли прохання до Святої Трійці про Церкву Христову, про багатостраждальний український народ та воїнів, що боронять незалежність держави. The post Урочисте богослужіння у день Святої…

Всенічна Святої Трійці у кафедральному соборі
Всенічна Святої Трійці у кафедральному соборі

3 червня 2023 року, перед святом П’ятидесятниці, митрополит Володимир-Волинський і Ковельський звершив Всенічне бдіння в Успенському кафедральному соборі м.Володимира в співслужінні кліриків храму. The post Всенічна Святої Трійці у кафедральному соборі appeared first on Володимир-Волинська єпархія.

У ЛЮБОМЛІ ПРОВЕЛИ В ОСТАННЮ ПУТЬ ЗАХИСНИКА УКРАЇНИ
У ЛЮБОМЛІ ПРОВЕЛИ В ОСТАННЮ ПУТЬ ЗАХИСНИКА УКРАЇНИ

1 червня у м.Любомль Ковельського району відспівали Героя України Дмитра Бісюка, який загинув внаслідок артилерійського обстрілу на Донеччині. Напередодні, 31 травня, благочинний Любомльського Різдво-Богородичного благочиння протоієрей Василій Мельничук з настоятелем Свято-Георгіївсього храму протоієреєм Володимиром Лисим прибули віддати шану полеглому воїну у його рідну домівку та відслужили панахиду. Попрощатися з захисником…

Священники єпархії благословили випускників шкіл. Фоторепортаж з с.Залухів
Священники єпархії благословили випускників шкіл. Фоторепортаж з с.Залухів

Сьогодні, у сонячну днину, пролунав останній дзвінок для одинадцятикласників Залухівського ліцею. Достойним початком входу у доросле життя є подяка випускників. Батьки зі своїми дорослими випускниками дякували Богу за роки, проведені за шкільною партою та просили благословіння у доросле, самостійне життя! «І все на світі треба пережити. І кожен фініш, це…

Відбувся навчальний семінар для священників Волині
Відбувся навчальний семінар для священників Волині

Потреба парафіяльних священників у підтриманні належного богословського та освітнього рівня, необхідність самовдосконалення та обміну практичним досвідом, викликали перед Володимир-Волинською єпархією необхідність організації та проведення відповідних заходів. З благословення Високопреосвященнішого митрополита Володимира, голови єпархіальних відділів по роботі з молоддю та інформаційно-просвітницького 29 травня вдруге організували «Пастирський воркшоп» на тему «Служіння православного…

Митрополит Володимир взяв участь у святковому богослужінні в Городницькому монастирі
Митрополит Володимир взяв участь у святковому богослужінні в Городницькому монастирі

У День Ангела архієпископа Городницького Олександра, намісника монастиря великомученика Георгія, Високопреосвященніший митрополит Володимир взяв участь у соборному богослужінні та вітанні владики-іменинника. The post Митрополит Володимир взяв участь у святковому богослужінні в Городницькому монастирі appeared first on Володимир-Волинська єпархія.

Воїна Тараса Троця погребли у с.Чорніїв на Турійщині
Воїна Тараса Троця погребли у с.Чорніїв на Турійщині

29 травня 2023 року у с. Чорніїв, що на Турійщині, в останню дорогу духовенство Турійського благочиння УПЦ провели мужнього, доброго, мудрого воїна Тараса Троця. 24.05.2023 року в Бахмутському напрямку, від прильоту в окоп 120 -ої міни , загинув старший солдат 23 окремого батальйону спеціального призначення Троць Тарас Іванович 29.10.1990р.н. житель…

Designed by ROOM SIXTY NINE

Designed by ROOM SIXTY NINE
Немає результату
Переглянути всі результати
  • Про нас
  • Новини
  • Трансляція
  • Розклад
  • Подати записку
  • Акафісти
  • Публікації
  • Контакти
  • Вхід

Designed by R69M

З поверненням!

Увійдіть у свій обліковий запис нижче

Забули пароль?

Відновіть ваш пароль

Введіть своє ім’я користувача або електронну адресу, щоб скинути пароль.

Увійти
Go to mobile version