Вівторок, 7 Лютого, 2023
  • Вхід
Капличка
  • Про нас
  • Новини
  • Трансляція
  • Розклад
  • Подати записку
  • Акафісти
  • Публікації
  • Контакти
Немає результату
Переглянути всі результати
  • Про нас
  • Новини
  • Трансляція
  • Розклад
  • Подати записку
  • Акафісти
  • Публікації
  • Контакти
Капличка
Немає результату
Переглянути всі результати
Головна Публікації «Волинь православна»

Православ’я на Гаїті

08.04.2014
в «Волинь православна»
A A

В січні 2010 року найсильніший землетрус менше ніж за хвилину забрав тисячі життів та перетворив маленьку острівну країну Гаїті в хаос. Але непохитною залишилася віра православних гаїтян.

Наперекір прибічникам вуду

Сьогодні, через 18 років після заснування, православна місія на Гаїті налічує сім приходів, п’ять шкіл та близько 3 тисяч охрещених вірян. На території усієї країни служать два священики – отець Грегуар Легутє та отець Жан Шаньє-Дюме, яким допомагають 14 посвячених чтеців.

Богослужіння в усіх приходах здійснюються регулярно, у відсутність священика служба повністю читається причетникoм. При церкві святого Мойсея Мурина під керівництвом матінки Рози Легутє працює школа «Обитель любові» для дітей із затримками в розвитку.

У Гаїті такі школи – велика рідкість. Держава не вважає за потрібне піклуватися про цих дітей – вони на Гаїті нікому не потрібні. Школа матінки Рози – їх єдина надія на майбутнє.

Як же з’явилося Православ’я у франкомовній країні, де католицизм протягом декількох століть був головною релігією, а близько половини населення практикує культ вуду? Місіонерську діяльність тут розпочав отець Авраам, у минулому англіканський священик, хрещений в Православній Антиохійській Церкві.

Гарячі та чисті креольські серця місцевого населення з радістю прийняли нову віру, але через декілька років священик Авраам залишив і Гаїті, і лоно Православної Церкви через відсутність фінансування. Залишена ним паства виявилася у вірі міцнішою за свого наставника і до цього дня продовжує зростати, незважаючи на голод, розруху, політичні та кліматичні катастрофи.

Випробування віри

Богослужбове життя православних гаїтян проходить у рамках православної місії – це структурний підрозділ РПЦЗ. Декілька років місія існувала сама по собі, поки її не виявила Руська Зарубіжна Церква. У 1998 році Священний Синод призначив адміністратором місії священика Григорія Уільяма.

З його допомогою життя приходів змінилося в кращу сторону. Це відносне благоденствування практично зруйнувалося в 2007 році, коли отець Григорій виступив проти об’єднання Руської Зарубіжної Церкви з Московським Патріархатом та залишив місію, при цьому прихопивши з собою майже усі її заощадження, документи, що підтверджують право власності на ділянки землі з будівлями, усі ікони, бібліотеку та богослужбові книги.

На щастя, вдалося зберегти найважливіше – паству. Отець Грегуар, один з двох гаїтянських священиків, пояснив, чому приходи не пішли в розкол, хоча у фінансовому відношенні це було б вигідніше: «Ми розуміємо, що розкол гірший, ніж єресь, і ми не хотіли наносити рану тілу Христовому».

Ледве богослужбове життя налагодилося, Гаїті охопила страшна трагедія – землетрус, що забрав життя тисяч людей. Гаїтяни досі так і не отямилися від наслідків цієї катастрофи. Три роки поспіль багато сімей як і раніше туляться в наметах, в містах панує розруха, а більша частина населення живе напівголодним.

Життя після катастрофи

Безмірними були і втрати православної місії. Церква святих апостолів Петра і Павла, що опинилася в епіцентрі землетрусу, була зруйнована до фундаменту. Потребують капітального ремонту храм Різдва Пресвятої Богородиці в Порт-о-Пренсе та церква святого Мойсея Мурина у Фонтамара.

Школа матінки Рози Легутє для дітей-інвалідів через сильні ушкодження відновленню не підлягає. Зруйнована приходська школа в Порт-о-Пренсе, якою завідував отець Жан Шаньє-Дюме, він під час землетрусу втратив і свій будинок.

Прихід блаженного Августина в Жакмеле, що складається з 600 чоловік, тулиться в крихітній подібності храму. Священики служать всередині, а народ стоїть навкруги на вулиці.

Церковні приміщення або знаходяться в аварійному стані, або є поспішно збитими сараями. У буденні дні церкви в багатьох приходах використовуються для проведення шкі­льних занять. Але щосуботи зсовують парти, ховається шкі­льна дошка і храм преображається.

На аналой в центрі встановлюється головна ікона. І запалюються свічки… Свічки для православних гаїтян розкіш, яку багато хто не може собі дозволити, тому священики роздають їх безкоштовно. Оскільки рівень безробіття на Гаїті складає 70%, прихожани не можуть підтримувати своїх священиків.

Їм самим частенько доводиться допомагати прихожанам, що потребують допомоги та терплять голод. Незважаючи на складнощі і невлаштованість, в православних приходах Гаїті кипить життя.

Допомога та підтримка

Останні роки адміністратором православної місії на Гаїті є священик Даниїл Маккензі, настоятель храму святого князя Володимира в Майамі. Він регулярно приїжджає на Гаїті і проводить там богослужіння. Разом з матінкою Софією вони займаються збором пожертвувань для приходів місії – нині це є єдиним джерелом їх фінансування.

Особливо цінна організована ними програма допомоги православним сім’ям в Гаїті, що мають особливу потребу, по якій місія надає кожній сім’ї 100$ в місяць.

Наскільки важлива ця невелика сума, свідчать самі гаїтяни. Ось один з багатьох листів – він присланий Анною, прихожанкою храму святого Августина в Жакмеле: «Після землетрусу 2010 року мій будинок був повністю зруйнований. Завдяки пожертвуванням я починаю придбавати цеглу для будівництва нового будинку, тепер я в змозі прогодувати моїх шістьох дітей та відправити їх до школи».

Після об’єднання двох гілок Руської Православної Церкви з’явилася можливість відправити п’ятеро кращих чтеців в семінарію Московської Патріархії в Парижі для підготовки до прийняття священства. Для них була розроблена трирічна безкоштовна програма, так що незабаром богослужбове життя гаїтянських приходів знайде друге дихання.

Очима волонтера

Нинішнього літа на Гаїті відправився в якості волонтера прихожанин Володимирського храму в Майамі Олександр Герцович, реставратор за фахом.

– На сьогодні, на жаль, ситуація тут дуже плачевна, – розповідає волонтер. – В багатьох храмах немає вівтарної частини, вологий гаїтянський клімат руйнує ікони, яких і так дуже мало.

Олександр привіз в дар гаїтянським приходам ікони, богослужбове начиння, а також зібрані в Майамі пожертвування. На ці кошти вдалося облаштувати іконостас в храмі святого Мойсея Мурина. Руками волонтера були зроблені два аналоя і відреставровано декілька ікон.

Окрім конкретних ремонтно-реставраційних робіт Олександр зробив, напевно, ще важливішу справу: після повернення в Америку він придбав відмінні інструменти для робіт по дереву і посилкою відправив їх на Гаїті. Сенс цього кроку в тому, що Олександр в наступний свій приїзд навчить прихожан з ними поводитися, і вони опанують спеціальність, яку можна застосувати не лише для облаштування церкви, але і зробити джерелом заробітку.

Враховуючи тотальне безробіття в країні, це щедрий та життєво необхідний подарунок.

Тут руський дух…

Православ’я в руській традиції виявилося дуже близьким серцям простих гаїтян. Вони розуміють і цінують красу православного богослужіння.

Їм дуже подобаються церковні піснеспіви, вони познайомилися з житіями таких святих, як Серафим Саровський, оптин­ські старці. Гаїтяни гордяться приналежністю до Православної Церкви і всіляко підкреслюють свою православність.

Православні гаїтяни покірливо несуть свій хрест. Незважаючи на випробування, що випали на їх долю, одного дня прийнявши хрещення в лоні Православної Церкви, вони зберігають їй вірність, благоговійно молячись перед святими ликами Господа нашого Іісуса Христа, Пресвятої Богородиці та Іоанна Хрестителя.

А ще вони мріють про те, що коли-небудь на їх землі за­блищить золотими куполами білокам’яний храм і над гористим островом Карибського моря розіллються благозвучні дзвони. «Ми щасливі бути частиною Православної Церкви! Хоча ми і бідний народ Західного світу, ми почуваємо себе багатими, знаходячись під омофором Пресвятої Богородиці та Святої Правосланої Церкви» – ці слова ієрея Грегуара повною мірою віддзеркалюють дух православних креольців.

Олена Прокофьєва

pravoslavie.ru

Переклад українською – газета “Волинь Православна”, 2014, №3

Теги: Гаїті
Попередня публікація

Чоловік і жінка: від боротьби до єдності

Наступна публікація

Як і для чого стають хресними?

Наступна публікація

Як і для чого стають хресними?

Пряма трансляція згідно розкладу

Розклад Богослужінь

Пожертва

Єпархіальні новини

ВІТАЙМО митрополита Володимир-Волинського і Ковельського Володимира (Мельника) з днем тезо
ВІТАЙМО митрополита Володимир-Волинського і Ковельського Володимира (Мельника) з днем тезо

💐ВІТАЙМО митрополита Володимир-Волинського і Ковельського Володимира (Мельника) з днем тезоіменитства! 🕊Многая і благая літа! 🌿Митрополит Володимир народився 26 листопада 1968 року у селі Невір Любешівського району Волинської області. 🌿1990 року вступив до Волинської духовної семінарії. 🌿1992 року Преосвященнішим Варфоломієм, єпископом Луцьким і Волинським, пострижений у чернецтво з іменем на честь…

Недільну Літургію митрополит Володимир звершив у кафедральному соборі
Недільну Літургію митрополит Володимир звершив у кафедральному соборі

Фоторепортаж богослужіння. The post Недільну Літургію митрополит Володимир звершив у кафедральному соборі appeared first on Володимир-Волинська єпархія.

Студенти Духовного училища взяли участь у спортивних змаганнях
Студенти Духовного училища взяли участь у спортивних змаганнях

Студенти 2 класу Ткачук Сергій і Дащук Станіслав Дащук взяли участь у Чемпіонаті Володимир-Волинської міської територіальної громади з настільного тенісу . Ткачук Сергій здобув 1 місце. The post Студенти Духовного училища взяли участь у спортивних змаганнях appeared first on Володимир-Волинська єпархія.

ВІДСПІВАЛИ ЗАГИБЛОГО ГОЛОВУ ГРОМАДИ
ВІДСПІВАЛИ ЗАГИБЛОГО ГОЛОВУ ГРОМАДИ

29 січня поховали трагічно загиблого очільника Дубечненської громади Анатолія Костючика. Автокатастрофа, що обірвала життя керівника, сталася 27 січня поблизу Ковеля. Провести в останню путь Анатолія Петровича зібралися жителі громади, колеги, друзі. Чин похорону очолив благочинний протоієрей Сергій Никонюк у співслужінні духовенства району. Священник висловив щирі співчуття осиротілій родині, громаді, що…

Братія Києво-Печерської Лаври звернулася до вірних Української Православної Церкви
Братія Києво-Печерської Лаври звернулася до вірних Української Православної Церкви

Братія Києво-Печерської Лаври звернулася до вірних Української Православної Церкви. «Ми були, є і будемо в Істині і вірними своїй канонічній Церкві та її Предстоятелю». Про це йдеться у зверненні священноначалля та братії Свято-Успенської Києво-Печерської Лаври до всіх вірних чад Української Православної Церкви, опублікованому на сайті обителі 26 січня. Зазначається, що…

Святу мученицю Татіану вшанували у Ковелі
Святу мученицю Татіану вшанували у Ковелі

25 січня митрополит Володимир очолив Божественну Літургію у ковельському храмі на честь святої мучениці Татіани. Настоятель храму протоієрей Володимир Бензюк запросив розділити радість Престольного свята духовенство міста та району. На молитву забралися парафіяни храму та паломники. Богослужіння супроводжував гарний спів парафіяльного хору під управлінням матушки-іменинниці Тетяни Бензюк. Під час Літугії…

Престольне свято храму на честь святого ковельчанина
Престольне свято храму на честь святого ковельчанина

23 січня, у Ковелі, митрополит Володимир очолив Божественну літургію Престольного свята храму на честь священномученика Анатолія, митрополита Одеського, що народився у Ковелі. Правлячому Архієрею співслужили старший благочинний Ковельського району протоієрей Володимир Ровінський, настоятель храму-іменника протоієрей Олександр Кобенко, священники Ковеля та району. The post Престольне свято храму на честь святого ковельчанина…

Митрополит Володимир очолив богослужіння Хрещення Господнього у кафедральному соборі
Митрополит Володимир очолив богослужіння Хрещення Господнього у кафедральному соборі

Фоторепортаж з Успенського кафедрального собору Володимира The post Митрополит Володимир очолив богослужіння Хрещення Господнього у кафедральному соборі appeared first on Володимир-Волинська єпархія.

На Ратнівщині похоронили воїна-захисника
На Ратнівщині похоронили воїна-захисника

19 січня 2023 року, в селі Здомешель, Ратнівської громади прощалися з новопреставленим Іваном Івановичом Хомуком.Чин відспівування в Різдво – Богородичному храмі звершили благочинний ратнівської округи протБільше Анатолій Гурський та духовенство благочиння.Священники висловили співчуття рідним та близьким покійного та закликали молитися за новопреставленого воїна Івана . The post На Ратнівщині похоронили…

На свято Богоявлення, відспівали загиблого воїна Олега Денисюка у Щедрогорі
На свято Богоявлення, відспівали загиблого воїна  Олега Денисюка у Щедрогорі

19 січня у Свято-Аннівському храмі с. Щедрогір, Гірниковського благочиння, відбулося поховання Захисника України Денисюка Олега Івановича . Заупокійне богослужіння очолив настоятель храму прот. Сергій Шамайло у співслужінні духовенства. Із перших днів повномаштабного вторгнення ворога, воїн Олег пішов на захист своєі держави України. Під час виконання свого військового зобов’язання, помер на…

Designed by ROOM SIXTY NINE

Designed by ROOM SIXTY NINE
Немає результату
Переглянути всі результати
  • Про нас
  • Новини
  • Трансляція
  • Розклад
  • Подати записку
  • Акафісти
  • Публікації
  • Контакти
  • Вхід

Designed by R69M

З поверненням!

Увійдіть у свій обліковий запис нижче

Забули пароль?

Відновіть ваш пароль

Введіть своє ім’я користувача або електронну адресу, щоб скинути пароль.

Увійти
Go to mobile version