0 °c
Kovel'
Четвер, 21 Січня, 2021
  • Вхід
Капличка
  • Про нас
  • Новини
  • Публікації
  • Трансляція
  • Довідник
  • Розклад
  • Подати записку
  • Контакти
Немає результату
Переглянути всі результати
  • Про нас
  • Новини
  • Публікації
  • Трансляція
  • Довідник
  • Розклад
  • Подати записку
  • Контакти
Капличка
Головна Публікації «Волинь православна»

Щоб ми ніколи не хрестилися мимоволі

15.11.2015
в «Волинь православна»
0

Щоб ми ніколи не хрестилися мимоволі, Чтобы мы никогда не крестились машинально,МАРИНА БИРЮКОВА, Амвон, Волинь Православна

27 вересня Церква звершує святкування Воздвиження Чесного та Животворящого Хреста Господнього.
На наші запитання про Хрест, про те, як присутній цей святий знак в нашому житті, чим повинне стати для нас хресне знамення, відпові­дає протоієрей Сергій Ксенофонтов.

– Отче Сергіє, відверто, ми дуже часто хрестимося мимоволі. Чи тільки тому, що у цей момент служби належить перехреститися, або тому, що злякалися чогось.Дуже часто буває так, що людина, котра прийшла до храму, просто не знає ще, що тут робити, не уміє внутрішньо приєднуватися до богослужіння, і від цієї розгубленості раз у раз нетямущо хреститься. І насправді, що повинен усвідомлювати та переживати християнин, який осіняє себе хресним знаменням?

– На жаль, ми дуже багато речей в храмі робимо мимоволі або нетямущо, забуваючи про те, що це – найвищий засіб зміни духовного життя.

Хрестне знамення – це наша зброя. В урочистій молитві Хресту – «Хай воскресне Бог, і розбіжаться вороги Його…» – говориться, що Хрест нам подарований «на прогнання всякого супротивника».

Про якого супротивника йде мова? Апостол Павел в Посланні до Єфесян (6,11-13) пише: Зодягніться в повну Божу зброю, щоб могли ви стати проти хитрощів диявольських. Бо ми не маємо боротьби проти крови та тіла, але проти початків, проти влади, проти світоправителів цієї темряви, проти піднебесних духів злоби. Через це візьміть повну Божу зброю, щоб могли ви дати опір дня злого, і, все виконавши, витримати».

Світ, який Господь подарував нам, в якому Він дав нам жити, звичайно, дивовижний. Але занурений в гріх. І ми самі пошкоджені гріхом, наша природа спотворена ним, і це дозволяє занепалим духам спокушати нас, мучити нас, вести нас шляхом погибелі.

Людина, яка проводить духовне життя, як правило, розуміє, що їй самій себе не змі­ни­ти – потрібно шукати допомоги у Христа. Коли ми здійснюємо хресне знамення, ми в першу чергу Його закликаємо на допомогу нам.

Звичайно, не можна розуміти осіняння хресним знаменням як певний магічний жест, що забезпечує результат. Хрест знаменує Жертву. Жертву Христа, принесену в ім’я любові до нас.

Осіняючи себе хрестом, ми свідчимо, що Його жертва принесена за нас, і що Він для нас – головне в нашому житті. Тілесний, фізичний рух при цьому є молитва тіла, залучення тіла як складової нашого людського єства до цього життя в Ньому: хіба ви не знаєте, що ваше тіло  —то храм Духа Святого, що живе Він у вас, якого від Бога ви маєте, і ви не свої? Бо дорого куплені ви. Отож прославляйте Бога в тілі своєму та в дусі своєму, що Божі вони. Це теж апостол Павел, Перше послання до Коринфян (6, 19-20).

Тіло так само викуплене Хресною Жертвою, як і душа. За допомогою хресного знамення ми намагаємося розіпнути похіть душі та похоті тіла. І це біда, що через недбалість наше хресне знамення стає для нас занадто звичним та здійснюється нами без благоговіння.

Тут нам потрібно згадати слова пророка Ієремії : Проклятий, хто робить роботу Господню недбало (Ієр. 48, 10). Цей рух повинен здійснюватися дуже серйозно, з глибоким почуттям. Чому ми не замислюємося, складаючи для хресного знамення пальці? Адже це слово, втілене в дію: цим, по суті, сповідується Свята Трійця.

Хресне знамення є відповідальне діяння – коли ми його здійснюємо, ми повинні відчувати і бачити Хрест Христовий, Його страждання, пам’ятати ціну, яка була дана в спокутування наших гріхів, і ту висоту, на яку ми сходимо через хрест.

Хрест сполучає нас з небом, хрест сполучає нас один з одним, тому що Господь Іісус Христос був розіпнутий не за мене одного, а за усіх. І як священик, і як християнин я не раз помічав, що люди, які уміють молитися глибоко і не напоказ, звершують хресне знамення дуже гарно.

У чому саме краса – важко словами передати, тому що це – від­дзеркалення краси їх духовного світу. А коли людина хреститься або напоказ, або просто тому, що належить – це теж видно, і викликає відторгнення… та жалість. Ось так в одному і тому ж русі виражаються різні вну­трішні стани людини. У першому випадку — це плід духовної праці, в другому – порожнеча, що ховається за жестом.

– А чи давно з’явився цей звичай у християн – осіняти себе хрестом?

– Хресне знамення супроводжує християн з глибокої древності. Іоанн Богослов, як ми знаємо з житія, написаного його учнем Прохором, хресним знаменням зцілив лежачого край дороги хворого; благочестивий Ір за повчанням апостола Филипа так само вилікував хворого Аристарха.

Свята Нонна, матір святителя Григорія Богослова, будучи тяжкохворою, уві сні побачила, як її син перехрестив хліб, яким вона зцілилася. Свята мучениця Фекла, учениця апостола Павла, коли було розпалене для неї вогнище, хресним знаменням осінила дрова, і вогонь не завдав їй шкоди. Мученики Колізею хрестом зупиняли голодних звірів. Хрест діє на усе творіння, він є «хранитель усього Всесвіту та красою Церкви» – так співає Церква на Воздвиження Хреста.

– Супротивники християнства запитують: якщо хрест – це усього лише одне з можливих знарядь страти, чому він став сакральним предметом? «А якби Христос був усі­чений мечем, як Іоанн Хреститель, ви б носили на шиї меч?» – доводиться таке чути.

– У Бога нічого не відбувається «просто так». Розп’яття на хресті було однією з найжорстокіших страт стародавнього світу. Це був свого роду шедевр людської жорстокості. Саме там, де жорстокість торжествувала, любов стражданнями вивела людину з полону гріха. Вона саме до самої серцевини жорстокості увійшла, в серцевину нелюбові.

Саме таким чином Агнець Божий узяв на Себе нашу неміч і поніс наші хвороби (Іс. 53, 4), і Хрест це символізує. Хресне знамення – свідоцтво того, що Христос з нами скрізь і завжди, в усіх наших стражданнях.

– Чи не тому ми хрестимося – часом навіть беззвітно – коли нам важко, боляче, страшно…

– Осіняючи себе хресним знаменням у важку хвилину, ми шукаємо допомоги Христової. Адже нам буває важко не лише від зовнішніх причин, але і від незрозумілого жаху та відчаю, що скупчилися десь в глибині. Будучи спокушеними, ми здійснюємо хресне знамення на собі, щоб відігнати спокусу.

Сатана має можливість впливати на нас в тій мірі, в якій в нас розвинений гріх. Колись він в пустелі спокушав Христа, пропонуючи Йому усі царства світу (Лк. 4, 5-8). Як він міг пропонувати Синові Божому те, що йому, занепалому ангелові, не належить? Міг, тому що світ належить йому – через гріх. Ось чому він називається князем світу цього – світу зміненого, гріховного.

Але Христос переміг його. Тоді, в іудейській пустелі, перемога виразилася у відмові від спокуси. Але остаточно вона була закріплена хресними стражданнями, хресною жертвою. Тому і ми осіняємо себе хрестом, щоб перемогти будь-яку спокусу від сатани. Хрестом ми попаляємо та відганяємо його, не даємо йому можливості діяти.

Згадаємо, як страшилися і як злилися злі духи завжди, коли відлюдник приходив на порожнє місце і ставив на ньому хрест: «Йди! Це наше місце!». Поки не було людини з молитвою та хрестом, у них була тут хоч би якась ілюзія влади. Звичайно, злий дух може перемогти людину, якщо людина йому піддасться, але людина завжди може перемогти сатану, тому що вона залучена до Христової перемоги – Хресної жертви.

– Отже, людина, котра носить натільний хрест, яка осіняє себе хресним знаменням, має бути і сама до жертви готова?

– Поза сумнівом. Бог є любов (Ін. 4, 8), але не просто любов – любов жертовна. Вищий прояв цієї любові – жертва. До неї веде дорога інших проявів: проповідь, зцілення страждущих, насичення голодних. Євангеліст Іоанн (3, 16) свідчить: так бо Бог полюбив світ, що дав Сина Свого Єдинородного, щоб кожен, хто вірує в Нього, не згинув, але мав життя вічне. І ми, йдучи за Ним, у міру наших можливостей повинні це повторити, служачи усім ближнім нашим. Це і є наше несення хреста : коли хоче хто йти вслід за Мною, хай зречеться самого себе, і хай візьме свого хреста, та й іде вслід за Мною (Мф. 16, 24).

– Де все ж межа між християнським сприйняттям натільного хреста та носінням хреста як амулету: «щоб не потонути і на машині не розбитися?»

– Дійсно, потрібно провести межу, де носіння хреста благочестиве, а де його намагаються використовувати навіть блюзнірськи; відокремити магію від християнської містики. Я вважаю, що тут, як в усьому християнському житті, міра усьому – Христос.

Чого бажає людина, яка носить хрестик, що вона бачить в ньому? Якщо вона бачить розіпнутого на ньому Христа, почуває себе причетною до цієї Жертви, розуміє, що без цієї Жертви неможливий її порятунок, – тоді вона носить хрест гідно та правомірно.

У осоружному ж випадку хрест їй не допоможе. У діряву посудину не наливають воду. Людина, яка не має правильного уявлення про жертву Христову, не має стану віри. А стан віри – це цілісна посудина душі, в яку вливається благодать Божа.

Марина Бірюкова

Джерело публікації – “Православие и мир”

Переклад українською – газета “Волинь Православна”, 2015, №9


Теги: Воздвиження Хреста Господньогоносіння ХрестикастражданняХрестикХрестне знамення
Попередня публікація

Біля Хреста

Наступна публікація

Знайти спокій в руках Божих

Наступна публікація

Знайти спокій в руках Божих

Пряма трансляція

Розклад Богослужінь

Єпархіальні новини

Збори духовенства Старовижівського благочиння

12 січня в Старій Вижівці відбулися збори священиків благочиння. На зборах були підведені підсумки роботи за минулий рік, та окреслені плани на наступний 2021-й рік. Благочинний округи протоієрей Олександр Сандер з духовенством обговорили важливі церковні, богослужбові та господарські та інші питання, а також життя і діяльність общин благочиння. Благочинний привітав всіх з Різдвом Христовим, Новим […] The post Збори духовенства Старовижівського благочиння appeared first on Володимир-Волинська єпархія. [...]

Вітаємо з річницею священницького служіння!

14 січня відзначає 25-років служіння на Сергієво-Радонежській парафії села Залюття протоієрей Юрій Гринько. Двома тижнями раніше в особистому календарику отця Юрія була ще одна пам’ятна дата – 25-річниця священницької хіротонії. Всечесний отче, від усієї православної громади Кримненського благочиння, духовества та парафіян прийміть найщиріші вітання з нагоди славного ювілею! Чверть століття Ви стоїте перед Престолом Божим, […] The post Вітаємо з річницею священницького служіння! appeared first on Володимир-Волинська єпархія. [...]

Вітаємо нового настоятеля Свято-Успенського кафедрального собору міста Володимира-Волинського

6 січня 2021 року з благословення Високопресвященнішого Володимира митрополита Володимир-Волинського і Ковельського, Свято-Успенський кафедральний собор отримав нового настоятеля. Ним став митрофорний протоієрей Олексій Никитюк. Отець Олексій Никитюк – уродженець села Савчиці на Тернопільщині. Народився в селянській родині Олексія і Анни Никитюків 28 березня 1962 року. Батьки дали йому глибоке родинне й релігійне виховання, та з […] The post Вітаємо нового настоятеля Свято-Успенського кафедрального собору міста Володимира-Волинського appeared first on Володимир-Волинська єпархія. [...]

Митрополит Володимир очолив різдвяні богослужіння у Володимирі-Волинському

7 січня – велике християнське свято – день Різдва Ісуса Христа, Спасителя світу. У день цього величного свята для всіх православних християн, керуючий Володимир-Волинською єпархією Високопреосвященніший Володимир митрополит Володимир-Волинський і Ковельський очолив низку богослужінь в Успенському кафедральному соборі м. Володимир-Волинського. У суботу зранку, 6 січня, в день Навечір’я Різдва Христового, у кафедральному соборі було звершено Вечірню […] The post Митрополит Володимир очолив різдвяні богослужіння у Володимирі-Волинському appeared first on Володимир-Волинська єпархія. [...]

РІЗДВЯНЕ ПОСЛАННЯ Митрополита Володимир-Волинського і Ковельського Володимира

РІЗДВЯНЕ ПОСЛАННЯ Митрополита Володимир-Волинського і Ковельського Володимира боголюбивим пастирям, чернецтву і всім вірним чадам Володимир-Волинської єпархії Української Православної Церкви «Небо і земля сьогодні пророчо будуть радіти, ангели і люди духовно нехай торжествують! Яко Бог у плоті явився … » (стіхіра на літії).   Возлюблені у Господі – всечесне духовенство, ченці та черниці, боголюбиві миряни – вірні чада […] The post РІЗДВЯНЕ ПОСЛАННЯ Митрополита Володимир-Волинського і Ковельського Володимира appeared first on Володимир-Волинська єпархія. [...]

Вітаємо з Днем народження!

8 грудня виповнюється тридцять років настоятелю храму Казанської ікони Божої Матері села Буцинь протоієрею Оресту Ніколайчуку. Духовенство Старовижівського благочиння сердечно вітає ювіляра. Бажаємо Вам отець Орест доброго здоров’я, щастя, любові та пошани від близьких і прихожан. Нехай милосердний Господь допомагає Вам у всіх хороших починаннях і звершеннях, а Пречиста Богородиця посилає мудрість, терпіння та духовні […] The post Вітаємо з Днем народження! appeared first on Володимир-Волинська єпархія. [...]

Вітаємо з ювілеєм!

9 грудня 30-літній ювілей святкує настоятель храму Святої Параскеви с. Кукуріки протоієрей Микола Єфімук. Духовенство Кримненського благочиння та парафіяни щиро вітають іменинника та зичать Божої милості, духовної радості, здоров’я, довголіття, кріпості духовних і тілесних сил. Дорогий отче, прийміть найщиріші і найтепліші слова вітання. Нехай Господь пошле Своє благословення і допомогу на всі починання і труди […] The post Вітаємо з ювілеєм! appeared first on Володимир-Волинська єпархія. [...]

Вітаємо із сорокаріччям!

7 грудня настоятель Преображенського храму села Нова Вижва протоієрей Анатолій Корнелюк святкує сорокаріччя. З ювілеєм отця Анатолія вітає духовенство Старовижівського благочиння. Бажаємо ювіляру Божого благословення, довгих років пастирського служіння на ниві Христовій. А також мудрості і терпіння в несенні нелегкого священицького послуху і міцного здоров’я. На многая і благая літа! The post Вітаємо із сорокаріччям! appeared first on Володимир-Волинська єпархія. [...]

Міжприходські зустрічі молоді продовжуються

Молодіжні групи при храмах Володимир-Волинської єпархії Української Православної Церкви з благословення митрополита Володимира започаткували мандрівки в гості один до  одного. Мета: продовження спілкування, започаткованого влітку в молодіжному таборі «Цитадель».  Так, 6 грудня 2020 року молодь Свято-Воскресенського собору міста Ковеля з керівником священником Ігорем Рожиком завітали до своїх однолітків храму великомученика Георгія Побідоносця селища Голоби.  Андрій […] The post Міжприходські зустрічі молоді продовжуються appeared first on Володимир-Волинська єпархія. [...]

Вітаємо Владику Володимира з Днем народження!

Його Високопреосвященству, Високопреосвященнішому Володимиру, митрополиту Володимир-Волинському і Ковельському   Ваше Високопреосвященство, дорогий Владико!   У світлий і радісний День Вашого Народження прийміть наші сердечні вітання та найщиріші молитви! Сьогодні, коли Ви дякуєте Богу за прожиті роки на землі, ми приєднуємось до Вашої молитви і просимо милосердного Господа, щоб Він  дарував Вашому Високопреосвященству ще більше сил, […] The post Вітаємо Владику Володимира з Днем народження! appeared first on Володимир-Волинська єпархія. [...]

Новини УПЦ

Інтерв’ю митрополита Вінницького Варсонофія для ЗМІ Сербської Православної Церкви
Інтерв’ю митрополита Вінницького Варсонофія для ЗМІ Сербської Православної Церкви

В ефірі радіо Белградо-Карловацької Архієпископії Сербської Православної Церкви відбулась трансляція інтерв’ю митрополита Вінницького і Барського Варсонофія, яке владика дав співробітнику прес-служби Сербської Православної Церкви Николаю Сапсаю. В інтерв’ю митрополит Варсонофій відзначив важливість для віруючих УПЦ стояння сербів за православну віру та захист святинь в Чорногорії.  У ході розмови Його Високопреосвященство розповів віруючим Сербської Церкви про труднощі, зДОКЛАДНІШЕ → [...]

У день свята Богоявлення в єпархіях УПЦ освятили води морів, річок і водойм — фото, відео (оновлено)
У день свята Богоявлення в єпархіях УПЦ освятили води морів, річок і водойм — фото, відео (оновлено)

19 січня 2021 року, у день свята Богоявлення, Хрещення Господа Бога і Спаса нашого Іісуса Христа, єпископатом і духовенством Української Православної Церкви було звершено чин Великого освячення води Чорного и Азовського морів, озер і рік України, повідомляє Інформаційно-просвітницький відділ УПЦ із посиланням на пресслужби єпархій. Нагадаємо, цього дня Блаженніший Митрополит Київський іДОКЛАДНІШЕ → [...]

У Джанкойській єпархії освятили храм на честь ікони Божої Матері “Живоносне джерело”, в Ізюмській — каплицю-купальню
У Джанкойській єпархії освятили храм на честь ікони Божої Матері “Живоносне джерело”, в Ізюмській — каплицю-купальню

16 січня 2021 року, в суботу перед Богоявленням, митрополит Джанкойський і Роздольненський Аліпій звершив чин освячення храму на честь ікони Божої Матері “Живоносне джерело” на території соборного комплексу м. Джанкоя в Криму. 18 січня, у Водохресний святвечір, митрополит Ізюмський і Куп’янський Єлисей звершив освячення каплиці-купальні на честь святого славного Пророка, ПредтечіДОКЛАДНІШЕ → [...]

Дезінформація в ЗМІ. У Хустській єпархії опублікували відкритий лист щодо ситуації в Діловому
Дезінформація в ЗМІ. У Хустській єпархії опублікували відкритий лист щодо ситуації в Діловому

18 січня 2021 року пресслужба Хустської єпархії опублікувала на своєму офіційному сайті «Звернення до автора газети “Зоря Рахівщини” щодо розповсюдження неправдивої інформації». Відкритий лист, з проханням розмістити його на шпальтах газети, було направлено від голови парафіяльної ради релігійної громади Успенського храму Української Православної Церкви села Ділове Рахівського району Закарпатської області Петрецького ІванаДОКЛАДНІШЕ → [...]

Православний календар на 20 січня (відео)
Православний календар на 20 січня (відео)

Інформаційно-просвітницький відділ УПЦ представляє мультимедійний православний календар на кожен день.  20 січня Свята Церква згадує пам’ять Собору святого Пророка, Предтечі та Хрестителя Господнього Іоанна та преподобного Пахомія Кенського.  Просмотров: 539 [...]

Предстоятель дав практичну пораду щодо святої агіасми (відео)
Предстоятель дав практичну пораду щодо святої агіасми (відео)

Про це Блаженніший Митрополит Київський і всієї України Онуфрій розповів у своїй проповіді в день свята Богоявлення, повідомляє Інформаційно-просвітницький відділ УПЦ.  Як наголосив Предстоятель, Своїм Хрещенням в Іордані Господь наш Іісус Христос показав приклад того, що ми повинні хреститися, аби бути спадкоємцями Вічного життя. Тому, за словами Його Блаженства, миДОКЛАДНІШЕ → [...]

Предстоятель звершив освячення вод Дніпра (+фото)
Предстоятель звершив освячення вод Дніпра (+фото)

19 січня 2021 року, у день свята Богоявлення, Хрещення Господа Бога і Спаса нашого Іісуса Христа, Блаженніший Митрополит Київський і всієї України Онуфрій освятив води Дніпра поблизу Свято-Покровського собору УПЦ в районі Оболонь м. Київ, повідомляє Інформаційно-просвітницький відділ УПЦ. Чин великого освячення води Архіпастир звершив після святкового богослужіння у Києво-Печерській Лаврі. Предстоятелю  співслужилиДОКЛАДНІШЕ → [...]

У свято Хрещення Господнього Блаженніший Митрополит Онуфрій очолив Божественну літургію у Києво-Печерській Лаврі (+фото, відео)
У свято Хрещення Господнього Блаженніший Митрополит Онуфрій очолив Божественну літургію у Києво-Печерській Лаврі (+фото, відео)

19 січня 2021 року, у день Святого Богоявлення, Хрещення Господа Бога і Спаса нашого Іісуса Христа, Блаженніший Митрополит Київський і всієї України Онуфрій звершив Божественну літургію у храмі на честь преподобних Антонія і Феодосія Свято-Успенської Києво-Печерської Лаври, повідомляє Інформаційно-просвітницький відділ УПЦ.  Предстоятелю співслужили намісник обителі митрополит Вишгородський і Чорнобильський Павел, архієпископДОКЛАДНІШЕ → [...]

Як зустріти день Богоявлення, Хрещення Господа нашого Іісуса Христа правильно? – роздуми прот. Олександра Клименка (відео)
Як зустріти день Богоявлення, Хрещення Господа нашого Іісуса Христа правильно? – роздуми прот. Олександра Клименка (відео)

«Хтось сприйме день Хрещення Господнього лише як можливість зануритись у води і помилково почне думати, що це змінить його життя. А хтось зануриться у глибину молитви – обов’язково відвідає храм Божий, спробує вкотре прочитати Святе Євангеліє і збагнути, що ж трапилося, коли на цю землю прийшов Спаситель. Хтось спробує по-справжньомуДОКЛАДНІШЕ → [...]

Напередодні Богоявлення Предстоятель очолив всенічне бдіння у Києво-Печерській Лаврі
Напередодні Богоявлення Предстоятель очолив всенічне бдіння у Києво-Печерській Лаврі

18 січня 2021 року, напередодні свята Богоявлення, Блаженніший Митрополит Київський і всієї України Онуфрій очолив всенічне бдіння у храмі на честь преподобних Антонія і Феодосія Свято-Успенської Києво-Печерської Лаври, повідомляє Інформаційно-просвітницький відділ УПЦ. За богослужбовим уставом всенічне бдіння у Різдвяний і Хрещенський святвечір складається з великого повечір’я, літії з освяченням хлібів, святкової утрені з полієлеємДОКЛАДНІШЕ → [...]

Designed by ROOM SIXTY NINE
Designed by ROOM SIXTY NINE
  • Вхід
  • Про нас
  • Новини
  • Публікації
  • Трансляція
  • Довідник
  • Розклад
  • Подати записку
  • Контакти
Немає результату
Переглянути всі результати

Designed by R69M

З поверненням!

Увійдіть у свій обліковий запис нижче

Забули пароль?

Створити новий обліковий запис!

Заповніть форми нижче, щоб зареєструватися

Всі поля обов'язкові для заповнення Увійти

Відновіть ваш пароль

Введіть своє ім’я користувача або електронну адресу, щоб скинути пароль.

Увійти