Про правила Соборування розповідає архімандрит Спиридон (Ходанич).
– У дні Великого Посту в усіх православних храмах звершується Таїнство Соборування. Однак у багатьох віруючих склалося неправильне уявлення про це Таїнство. Отче, розкажіть, будь ласка, про нього. У чому сенс цього Таїнства?
– Таїнство Маслосвяття, або Соборування, як і всі інші Таїнства Православної Церкви, має євангельське походження і було встановлене Самим Господом. У євангеліста Марка в 6-тій главі читаємо: «І, закликавши дванадцятьох, зачав їх по двох посилати, і владу їм дав над нечистими духами. І вийшли вони, і проповідували, щоб каялися. І багато вигонили демонів, і оливою хворих багато намащували і зціляли» (Мк.6:7,13).
У апостола Якова знаходимо більш конкретну вказівку на зміст Таїнства Соборування: «Чи хворіє хто з вас, нехай покличе пресвітерів Церкви, і нехай помоляться над ним, помазавши його єлеєм в ім’я Господнє. І молитва віри зцілить недужого, і Господь його підійме, і якщо він гріхи вчинив, простяться йому» (Як. 5:14-15). Зі слів апостола можна побачити, що мова йде про хвору людину, котра бажає отримати від Господа зцілення від душевних і тілесних недуг – милість (грец. Elaioa – масло; eleos – милість). При цьому важливо розуміти, що «молитва віри» повинна бути не тільки у пастирів, які звершують Таїнство, але і у стражденного, що припадає до Господа. Іншими словами: яку чашу свого покаяння, серцевого плачу за гріхи, чистої молитви і віри принесе людина Богу, таку і наповнить Отець своєю цілющою благодаттю.
[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]
«… Віра твоя спасла тебе …» (Мк. 5:34).
«… По вірі вашій нехай буде вам» (Мф. 9:29).
«… Той, хто сумнівається подібний до морської хвилі, яку жене й кидає вітер: Нехай і не думає така людина, щось прийняти від Господа» (Як. 1: 6,7).
[/box]
– Правда, що соборують тільки важкохворих та тих, хто помирає?
– Хіба ми можемо визначити критерій важкості хвороби? Немає чітких вказівок щодо того, в якому стані хворого здійснювати це Таїнство. Соборують і тяжкохворих, і вмираючих, і тих, що страждають душевними хворобами: скорботи, зневіри чи розпачу, так як причиною їх найчастіше є неусвідомлені і тому нерозкаяні гріхи людини. Не дозволяється здійснювати Таїнство Соборування над дітьми до 7 років і над людьми без свідомості.
Дуже часто також можна зустріти помилкову думку, що, мовляв, Таїнство Маслосвяття звершується вже перед відходом людини із земного життя. Таким чином люди позбавляють себе цієї милості Божої… Швидше за все, це вплив або середньовічної західної традиції, що існувала до Другого Ватиканського Собору, де дійсно Соборування звершувалося тільки над людиною, що помирала і тому іменувалося Католицькою Церквою «останнім помазанням», або, як свідчить історія, іменування Таїнства Соборування «останнім помазанням» проникло і існувало в нашій Церкві в XVII і XVIII століттях і навіть утвердилось в офіційних церковних документах. Тільки в XIX столітті завдяки працям святителя Філарета (Дроздова) цю назву скасували, як невідповідну православному розумінню. Думаю, зараз не знайдеться людини, яка позиціонувала б себе абсолютно здоровою, і душевно, і тілесно.
– Як часто можна соборуватись?
– Відповідь на це питання ми знаходимо в Требнику святителя Петра Могили, де він говорить, що протягом однієї хвороби належить соборуватися один раз. Якщо ж людина в одній і тій же хворобі вдається до Таїнства багаторазово, то проявляє недовіру до Бога. Потрібно розуміти, що і хвороби посилаються людині для її спасіння, і Господь, як Істинний Лікар душ і тілес, краще знає, кому що корисно. Душевну ж користь отримують всі, хто приступає з вірою.
– Як правильно підготуватися до соборування? Чи потрібно перед цим сповідатися і причащатися?
– Не існує спеціальних вказівок або розпоряджень щодо підготовки до Таїнства Соборування, але, згідно з усталеною благочестивою традицією Православної Церкви, ми випереджуємо Таїнство Соборування сповіддю і завершуємо Причастям Святих Христових Таїн. Якщо ж немає можливості, або не встигли сповідатися до соборування, то можна і після сповідатися і причаститися.
– Свічки, які ми тримаємо в храмі під час Таїнства Соборування, потрібно якось особливо потім зберігати?
– Щодо свічок, масла і зерен пшениці, що використовуються при Таїнстві, також не існує ніяких спеціальних приписів, але є традиція. Свічки можна залишати в храмі або забрати додому і запалювати при домашній молитві. Іноді доводиться чути такі речі щодо свічок, що просто дивуєшся, як віруюча людина говорить і вірить в таке. Розмови про те, що свічка ввібрала в себе хворобу і послужить на шкоду, слід негайно відкидати як марновірство.
Масло, яке нам дають в храмі після Таїнства, можна використовувати, як і зерна пшениці, в приготуванні їжі. Також людина в період тих чи інших хвороб з молитвою може сама помазувати себе в домашніх умовах маслом, наносячи його хрестоподібно.
– Існує думка, що під час соборування прощаються гріхи, про які забули сказати на сповіді. Чи так це?
– З приводу прощення саме забутих гріхів в Таїнстві Соборування говорить великий старець Оптинський преподобний Амвросій: «Сила Таїнства Соборування полягає в тому, що ним особливо прощаються гріхи, забуті через неміч людську, а по прощенні гріхів дарується і здоров’я тілесне, якщо воля Божа буде на це » (Зібрання листів в 3-х частинах. Сергієв Посад, 1908. Ч. 1. С. 80).
Якщо ж ми заглибимося в сенс молитов в чинопослідування Святого єлею, то побачимо, що всі вони пронизані думкою про зв’язок тілесного зцілення з прощенням гріхів. В Євангелії Господь наш Іісус Христос, зцілюючи стражденних, не говорить: «Зцілюю тебе», а завжди вказує на корінь хвороби: «Прощаються тобі гріхи твої».
Під «забутими гріхами», маються на увазі ті, яким людина не надала значення в житті і не пам’ятає їх, але це аж ніяк не навмисне приховані гріхи, котрі турбують нас, але ми їх свідомо не сповідували.
Розмову вела Наталія Горошкова
За матеріалами pravlife.org