Середа, 8 Лютого, 2023
  • Вхід
Капличка
  • Про нас
  • Новини
  • Трансляція
  • Розклад
  • Подати записку
  • Акафісти
  • Публікації
  • Контакти
Немає результату
Переглянути всі результати
  • Про нас
  • Новини
  • Трансляція
  • Розклад
  • Подати записку
  • Акафісти
  • Публікації
  • Контакти
Капличка
Немає результату
Переглянути всі результати
Головна Публікації «Волинь православна»

Світла седмиця

26.04.2014
в «Волинь православна»
A A

Пасхальні обряди

Весь Світлий тиждень є немов би тривалим святкуванням першого дня Великодня. Щодня здійснюються ті ж пасхальні богослужіння, тільки хресний хід переноситься на кінець Літургії.

Царські і бічні врата у вівтарі не зачиняються цілодобово, і лише в цей, ні з чим не зрівнянний, відрізок часу, віруючі можуть споглядати все, що відбувається там під час служби.

Таким гарним символічним жестом Церква зримо нагадує християнам про Царство Небесне, котре подарував всім нам Воскреслий Христос.

До особливих пасхальних обрядів належить благословення артоса та червоних яєць.

” Хліб життя “

Артос в перекладі з грецької мови означає просто «хліб». У нас так називається високий хліб циліндрової форми, що нагадує велику просфору. У центрі артоса зазвичай поміщається зображення сцени Воскресіння Христового, а по колу – повний текст пасхального тропаря.

Артос освячується відразу після закінчення пасхальної Літургії. При цьому читається звернена до Бога Отця молитва з проханням «зглянутися на хліб цей і благословити і освятити його». У ній артос трактується як святкове приношення «в честь і славу і в спогад славного воскресіння» Сина, ретроспективно пов’язане з прообразним сенсом єврейського жертовного пасхального агнця.

Після освячення артос встановлюється на аналої у Царських врат, поряд з образом Воскресіння Христового, де перебуває протягом всієї Світлої седмиці.

Після Літургії Світлої суботи в храмах читається молитва, в якій священик просить, «щоб усі, хто куштує артос, тілесного і душевного благословення та здоров’я сподобилися».

Потім артос «роздробляється» (ріжеться на дрібні частини) і роздається всім тим, хто молиться в храмі замість антидора, символічно нагадуючи п’ять хлібів, якими Христос дивовижно нагодував велику кількість народу, що слідував за Ним (Мф. 14:15-21).

Історичне походження артоса пов’язується із звичаєм апостолів. Вони звикли куштувати трапезу разом з Вчителем і відкладали для Нього частину хліба і після Вознесіння, переживаючи Його невидиму з ними присутність та сподіваючись на раптове явлення.

Артос нагадує нам про таємниче перебування з нами воскреслого Сина Божого, що став дійсним «Хлібом життя» (Ін. 6:35). Той же сенс має і паска, що випікається віруючими («домашній артос») та довго прикрашає наші святкові столи.

Ми куштуємо його разом з Христом, просто, через нашу неміч, не можемо Його бачити. Втім, це не страшно: «Блаженні ті, що не бачили і увірували!», – сказав Він не тільки Своєму учневі із занадто раціоналістичною свідомістю, але і всім нам (Ін. 20:29). Це означає, що ми щасливіші, ніж багато тих, що Його бачили і сумнівалися!

Шкарлупа Воскресіння

Звичай дарувати яйця сходить ще до дохристиянських часів. Народи Азії підносили їх на знак пошани в день нового року, дня народження і інших важливих випадках, бажаючи при цьому збільшення потомства (а яйце для цього – чудовий знак!), довголіття та примноження багатства.

Для нас же пасхальне яйце – чудовий символ прихованого життя, що переможно руйнує мертвенну шкаралупу гробу. «Життя людини в тілі, – говорить святитель Філарет (Дроздов), – це життя пташеняти, що починається, в яйці, якому по тому, як сокрушиться шкаралупа відкривається найвище і величезніше коло життя.

Потрібно тільки, щоб зародок пташеняти був обійнятий, пройнятий та збуджений теплотою материнської крові, – тобто потрібно, щоб зародок небесного життя в людині був обійнятий, пройнятий і збуджений Животворящою силою Крові Христової!» Обмінюючись яйцями при пасхальному вітанні, ми зримо нагадуємо один одному про головний догмат нашої віри – Воскресіння Боголюдини Іісуса Христа.

Червоний колір указує на життєдайну кров Агнця Божого, що замінив собою щорічну жертву старозавітних агнців в Єрусалимському храмі.

Всі ці святкові обряди завершуються для багатьох із закінченням Пасхального тижня. Це поширена в нецерковному середовищі помилка. Слід пам’ятати, що Світлою седмицею не завершується святкування Воскресіння Христового.

Вшановування цієї події продовжується протягом сорока днів (в пам’ять сорокаденного перебування на землі Воскреслого Господа) і завершується «відданням Пасхи» – урочистим пасхальним богослужінням напередодні свята Вознесіння.

Сонце над зірками

Тут – ще одна вказівка на перевагу Великодня перед іншими християнськими торжествами, з яких жодне не святкується Церквою більше чотирнадцяти днів. «Пасха підноситься над іншими святами, як Сонце над зірками», – нагадує нам святий Григорій Богослов.

Знаменно, що Церковний статут повеліває нам не тільки до віддання Великодня, але навіть до Дня Святої Трійці молитися стоячи, – адже земні поклони, що часто здійснюються в інший час (особливо у Великий Піст), символізують негідність занепалої людини.

Але таке принижене переживання стародавнього гріхопадіння несумісне з пасхальним торжеством перемоги над його наслідками, – і тому колінопреклоніння відміняються.

Кандидат історичних наук, кандидат богослов’я Юрій Рубан

Джерело – nsad.ru

Переклад українською – газета “Волинь Православна”, 2014, №4

Теги: АртосПасхасвітлий тижденьяйця
Попередня публікація

П’ЯТЬ ПРАВИЛ ПРО ПАСХАЛЬНУ РАДІСТЬ

Наступна публікація

КОВЕЛЬСЬКИХ СВЯЩЕНИКІВ ЗАПІДОЗРИЛИ У МАСШТАБНОМУ ФІНАНСУВАННІ РОСІЙСЬКОЇ АРМІЇ

Наступна публікація

КОВЕЛЬСЬКИХ СВЯЩЕНИКІВ ЗАПІДОЗРИЛИ У МАСШТАБНОМУ ФІНАНСУВАННІ РОСІЙСЬКОЇ АРМІЇ

Пряма трансляція згідно розкладу

Розклад Богослужінь

Пожертва

Єпархіальні новини

ВІТАЙМО митрополита Володимир-Волинського і Ковельського Володимира (Мельника) з днем тезо
ВІТАЙМО митрополита Володимир-Волинського і Ковельського Володимира (Мельника) з днем тезо

💐ВІТАЙМО митрополита Володимир-Волинського і Ковельського Володимира (Мельника) з днем тезоіменитства! 🕊Многая і благая літа! 🌿Митрополит Володимир народився 26 листопада 1968 року у селі Невір Любешівського району Волинської області. 🌿1990 року вступив до Волинської духовної семінарії. 🌿1992 року Преосвященнішим Варфоломієм, єпископом Луцьким і Волинським, пострижений у чернецтво з іменем на честь…

Недільну Літургію митрополит Володимир звершив у кафедральному соборі
Недільну Літургію митрополит Володимир звершив у кафедральному соборі

Фоторепортаж богослужіння. The post Недільну Літургію митрополит Володимир звершив у кафедральному соборі appeared first on Володимир-Волинська єпархія.

Студенти Духовного училища взяли участь у спортивних змаганнях
Студенти Духовного училища взяли участь у спортивних змаганнях

Студенти 2 класу Ткачук Сергій і Дащук Станіслав Дащук взяли участь у Чемпіонаті Володимир-Волинської міської територіальної громади з настільного тенісу . Ткачук Сергій здобув 1 місце. The post Студенти Духовного училища взяли участь у спортивних змаганнях appeared first on Володимир-Волинська єпархія.

ВІДСПІВАЛИ ЗАГИБЛОГО ГОЛОВУ ГРОМАДИ
ВІДСПІВАЛИ ЗАГИБЛОГО ГОЛОВУ ГРОМАДИ

29 січня поховали трагічно загиблого очільника Дубечненської громади Анатолія Костючика. Автокатастрофа, що обірвала життя керівника, сталася 27 січня поблизу Ковеля. Провести в останню путь Анатолія Петровича зібралися жителі громади, колеги, друзі. Чин похорону очолив благочинний протоієрей Сергій Никонюк у співслужінні духовенства району. Священник висловив щирі співчуття осиротілій родині, громаді, що…

Братія Києво-Печерської Лаври звернулася до вірних Української Православної Церкви
Братія Києво-Печерської Лаври звернулася до вірних Української Православної Церкви

Братія Києво-Печерської Лаври звернулася до вірних Української Православної Церкви. «Ми були, є і будемо в Істині і вірними своїй канонічній Церкві та її Предстоятелю». Про це йдеться у зверненні священноначалля та братії Свято-Успенської Києво-Печерської Лаври до всіх вірних чад Української Православної Церкви, опублікованому на сайті обителі 26 січня. Зазначається, що…

Святу мученицю Татіану вшанували у Ковелі
Святу мученицю Татіану вшанували у Ковелі

25 січня митрополит Володимир очолив Божественну Літургію у ковельському храмі на честь святої мучениці Татіани. Настоятель храму протоієрей Володимир Бензюк запросив розділити радість Престольного свята духовенство міста та району. На молитву забралися парафіяни храму та паломники. Богослужіння супроводжував гарний спів парафіяльного хору під управлінням матушки-іменинниці Тетяни Бензюк. Під час Літугії…

Престольне свято храму на честь святого ковельчанина
Престольне свято храму на честь святого ковельчанина

23 січня, у Ковелі, митрополит Володимир очолив Божественну літургію Престольного свята храму на честь священномученика Анатолія, митрополита Одеського, що народився у Ковелі. Правлячому Архієрею співслужили старший благочинний Ковельського району протоієрей Володимир Ровінський, настоятель храму-іменника протоієрей Олександр Кобенко, священники Ковеля та району. The post Престольне свято храму на честь святого ковельчанина…

Митрополит Володимир очолив богослужіння Хрещення Господнього у кафедральному соборі
Митрополит Володимир очолив богослужіння Хрещення Господнього у кафедральному соборі

Фоторепортаж з Успенського кафедрального собору Володимира The post Митрополит Володимир очолив богослужіння Хрещення Господнього у кафедральному соборі appeared first on Володимир-Волинська єпархія.

На Ратнівщині похоронили воїна-захисника
На Ратнівщині похоронили воїна-захисника

19 січня 2023 року, в селі Здомешель, Ратнівської громади прощалися з новопреставленим Іваном Івановичом Хомуком.Чин відспівування в Різдво – Богородичному храмі звершили благочинний ратнівської округи протБільше Анатолій Гурський та духовенство благочиння.Священники висловили співчуття рідним та близьким покійного та закликали молитися за новопреставленого воїна Івана . The post На Ратнівщині похоронили…

На свято Богоявлення, відспівали загиблого воїна Олега Денисюка у Щедрогорі
На свято Богоявлення, відспівали загиблого воїна  Олега Денисюка у Щедрогорі

19 січня у Свято-Аннівському храмі с. Щедрогір, Гірниковського благочиння, відбулося поховання Захисника України Денисюка Олега Івановича . Заупокійне богослужіння очолив настоятель храму прот. Сергій Шамайло у співслужінні духовенства. Із перших днів повномаштабного вторгнення ворога, воїн Олег пішов на захист своєі держави України. Під час виконання свого військового зобов’язання, помер на…

Designed by ROOM SIXTY NINE

Designed by ROOM SIXTY NINE
Немає результату
Переглянути всі результати
  • Про нас
  • Новини
  • Трансляція
  • Розклад
  • Подати записку
  • Акафісти
  • Публікації
  • Контакти
  • Вхід

Designed by R69M

З поверненням!

Увійдіть у свій обліковий запис нижче

Забули пароль?

Відновіть ваш пароль

Введіть своє ім’я користувача або електронну адресу, щоб скинути пароль.

Увійти
Go to mobile version