Святий великомученик і цілитель Пантелеймон – християнський святий початку IV ст. Він народився в Вифінії (Мала Азія), в місті Нікомедії (сьогодні м. Ізміт, Туреччина) 280 року після Різдва Христового.
В підлітковому віці Пантелеймон був відданий до школи та навчений лікарському мистецтву. Прийнявши Хрещення, за заповіддю Господньою допомагати ближньому, Пантелеймон став безвідплатним лікарем, не беручи коштів за свої послуги.
В ті часи на християн були гоніння і святий Пантелеймон відвідував ув’язнених і зцілював хворих Богом даним йому талантом в Ім’я Господа Ісуса Христа. Через чудесні зцілення, які звершував Пантелеймон, до християнства, яке було в той час в Римській імперії поза законом та переслідувалося, наверталися численні віруючі.
При імператорі Максиміліані – переслідувачі християн, Пантелеймона, за доносами лікарів-язичників, що заздрили йому, було схоплено. Після жорстоких катувань, з вимогами зректися Христа, та відмови святого це зробити, сповідника віри було страчено, через усікновення голови. Християни з благоговінням поховали його тіло, від якого, за молитвами до святого розпочалися зцілення від різних хвороб.
З тих пір Святий Пантелеймон вшановується як Цілитель, а його ім’я означає «всемилостивий».
Вшанування святого Пантелеймона на теренах сучасної України, розпочалося разом із прийняттям Християнства від Візантії святим Рівноапостольним великим Київським князем Володимиром, Хрестителем Київської Русі в 988 році. Тоді разом із вірою Христовою було перейнято від греків і богослужбову традицію, згідно якої у церковному календарі (святцях) пам’ять Святого Великомученика Пантелеймона святкується 9 серпня.
В кожному куточку нашої України можна знайти храм, побудований на честь цього угодника Божого. Це свідчить про надзвичайне шанування та повагу до святого Цілителя наших тіл та душ.
Серце побожного українця звертається до нього в самий скрутний час і отримує те, що просить. Адже до порожнього колодязя, за водою не йдуть.