Великопісне послання Митрополита Володимир-Волинського і Ковельського ВОЛОДИМИРА
пастирям та пастві Володимир-Волинської єпархії Української Православної Церкви
«Постимося сприятливим постом, угодним Господеві: такий піст
– уникнення злоби, стриманість язика, усунення люті, припинення похоті, лихослів’я, неправди і клятвопорушення. Виконання всього цього і є справжній піст»
(стихира на Вечірні понеділка I Седмиці Великого посту).
Возлюблені у Господі всечесні отці, дорогі брати і сестри!
Розпочинається Великий Піст, Свята і спасительна Чотиридесятниця, яка , за словами святих отців, є часом духовної десятини від річного кола нашого життя. Богослужіннями Великого посту Мати – Церква закликає кожного запалити в серці вогонь віри, очистити душу покаянням, щоб в духовній радості зустріти Світле Христове Воскресіння.
Піст – це перша, найважливіша заповідь Творця, дана нашим праотцям. І послух у пості — необхідна умова християнського благочестивого життя . З нього, як із плодовитого кореня, виростають усі заповіді Блаженства, Богом нам обітовані. Порушивши заповідь про піст, наші прабатьки втратили живе спілкування з Богом і були вигнані з раю.
Піст – це сорокаденний перехід від полону пристрастей і гріха до служіння Всемогутньому Богові та своєму ближньому. Виконуючи заповідь посту і обмежуючи себе в тілесній їжі, християнин починає відчувати голод духовний. Це благословенний час, коли висохлий ґрунт нашої душі зрошує благодать Духа Святого, і серце починає відчувати, а розум – усвідомлювати слова Святого Письма про те, що «не хлібом єдиним житиме людина, але всяким словом, що виходить з уст Божих.» (Мф. 4, 4).
Постилися стародавні пророки і праведники, постився Сам Господь наш Ісус Христос, перебувала в пості Пресвята Богородиця, постилися апостоли, святі мужі, постив і поститься весь християнський люд. Піст необхідний як тим, хто досяг духовної досконалості, так і тим, хто лише на шляху до нього.
Господь наш Ісус Христос навчає нас: «Ось піст, який я люблю: кайдани несправедливости розбити, пута ув’язнених розв’язати, пригноблених на волю відпустити, кожне ярмо зламати, з голодним своїм хлібом поділитись, увести до хати бідних, безпритульних, побачивши голого, вдягнути його, від брата твого не ховатись» (Іс. 58, 6–7).
Сучасне неспокійне життя дає нам зрозуміти, що милосердя і взаємна підтримка необхідні сьогодні людям , як ковток води для спраглого. Навколо нас вирують щоденні проблеми, змінюючи нормальне життя на виживання та постійну боротьбу з труднощами.
Кожного дня ми чуємо прохання про допомогу, кожного дня хтось із наших ближніх просить підтримки в тому, нащо не вистачає власних сил, але без чого жити неможливо. «Блаженні милостивії, бо вони помилувані будуть», – говорить нам Спаситель. Прагнення до Господнього милосердя перетворює нас на Його спільників та помічників у справах доброчинності. Святий блаженний Августин так говорить про милосердя: «Перед воротами пекла стоїть милосердя і не дозволяє звергнути у пекельний вогонь нікого».
Дорогі отці, браття і сестри! Свята Чотиридесятниця – шлях до небесної Слави. Ступімо на нього через особисте покаяння і щире прощення образ, завданих нам нашими ближніми. Разом пройдімо його, зростаючи в благодаті Святого Духа. Подвижник і давній аскет преподобний Єфрем Сирін сказав: «Якщо ти, людино, не прощаєш всякого, хто согрішив проти тебе, то не обтяжуй себе постом і молитвою. Якщо брату своєму, на якого за щось гніваєшся, не прощаєш провини його, то зовсім марно постиш і молишся, — Бог не прийме тебе». Також нагадую вам про обов’язок приступити в цей благословенний час до святих таїнств Сповіді та Причастя. Нехай Великий піст дарує нам оновлення і відродження духовного життя, пробудження християнської ревності та любові до Бога й ближнього.
Щиро вітаю вас з прийдешнім Великим постом — духовною весною, і, підносячи свої молитви до Небесного Престолу, закликаю на всіх вас Боже благословіння. Хай Всемилостивий та Всемогутній Господь допоможе нам провести гідно цей Великий піст, щоб у чистоті серця та духовній радості сподобитися нам зустріти Світле Христове Воскресіння.
+Володимир
Митрополит Володимир-Волинський і Ковельський
Місто Володимир
2022р.