Вівторок, 7 Лютого, 2023
  • Вхід
Капличка
  • Про нас
  • Новини
  • Трансляція
  • Розклад
  • Подати записку
  • Акафісти
  • Публікації
  • Контакти
Немає результату
Переглянути всі результати
  • Про нас
  • Новини
  • Трансляція
  • Розклад
  • Подати записку
  • Акафісти
  • Публікації
  • Контакти
Капличка
Немає результату
Переглянути всі результати
Головна Публікації «Волинь православна»

Закон любові

28.11.2013
в «Волинь православна»
A A

Закон любові, Священник Димитрий Шишкин, Закон любви, Амвон

Легко сказати: потрібно любити. А як? От як це – узяти та полюбити того, кого любити начебто і потрібно, але не хочеться; і навіть якщо захотіти по велінню обов’язку, скажімо, або по навіюванню совісті, то невже можливо себе змусити любити?

І через що саме, яким чином примножується в людині любов? Ми говоримо зараз не про те відчуття симпатії або закоханості, яке виникає як би саме по собі і захоплює людину в «піднесений», романтичний світ, незважаючи на її зусилля. Ні, про такі відчуття – розмова окрема.

Ми говоримо зараз про ту християнську любов – про відчуття, як правило, тісно пов’язане з подоланням труднощів, з примушуванням себе, про яке оповідає Євангеліє, та й уся церковна література, що відображає реальність іншого, – духовною – життя. Як нам полюбити ближнього – незручного, шкідливого, нудного та неприємного іноді просто до неможливості?

Відповісти на це питання нам допоможе «метод від протилежного», а саме та вказівка Нового Завіту, де говориться про причини зубожіння любові в людях взагалі, та і в кожній людині зокрема. Так от, як це не здасться дивним, любов в людському суспіль­стві убожіє від безлічі здійснюваного в цьому суспільстві беззаконня (Мф. 24:12).

Дивно це чути, чи не так? Якось ми звикли вважати, що любов і закон жодним чином не пов’язані. І навіть, що любов в деякій мірі робить людину вільною від закону, і вчинки, здійснені по любові, мають оцінюватися з якоїсь іншої, відмінної від звичайного права, точки зору.

Це частково правда, і ми знаємо від Самого Господа, що тим, хто полюбив багато, прощається безліч гріхів. І вчинки Самого Господа та Його святих впродовж всієї історії християнства часто виходили за рамки «актуального законодавства». Але про яку любов тут йде мова? Чи про ту, яка пов’язана тільки з приємними і сентиментальними переживаннями, із зворушливими обіймами, зворушливими сльозами, захопленими поцілунками, неважкими подарунками та необтяжливими позиками?

Саме про таку любов прийнято у нас зараз говорити найчастіше, саме до такої любові закликати та її вихваляти. Але на перевірку така любов зовсім не відповідає євангельському уявленню про любов – про ту, що тісно пов’язана з відчуттям обов’язку та з необхідністю виконання Закону Божого.

Більш того, якщо від безлічі беззаконня любов убожіє, то логічно припустити, що від прагнення ретельно цей Закон виконувати, вона повинна примножитися. І ось тут дуже цікаво прослідкувати, як це, яким саме чином, виконання Закону Божого стає причиною примноження в людині любові.

Виконуючи заповіді Божі, людина свідомо, в міру своєї немочі, прагне уподібнюватися Христу. Це прагнення преклоняє, якщо можна так сказати, Христа на милість, привертає до людини Божественну благодать, так що вона стає причасником Духу Христового, без Якого ніхто не може бути християнином. Цей Дух є Джерело справжньої любові. Більш того, Бог Сам є Любов, як ми знаємо з Євангелія. Отже, послух Його волі є головний засіб єднання з Ним і здобування любові.

Про любов до Бога теж часто говорять, маючи на увазі душевні переживання, самовідчуття. Говорять: «Я Бога люблю!» – тому що в душі знаходять якесь відчуття до Бога, яке називають любов’ю. Дивно, але це переживання, це самовідчуття може бути помилковим, якщо воно не спонукає нас до реальних вчинків, до поведінки, згідної із Законом Божим.

Більш того, саме це відчуття може присипляти людську совість, тому що людині здаватиметься, що якщо вона Бога «любить», то одного цього вже досить для згоди з Ним, що це і є вже духовне життя. Але можна з впевненістю сказати: відчуття душевного розташування, «симпатії» до Бога якщо і добре, то недостатнє для повноцінного духовного життя, яке складається саме зі свідомого послуху Богові, проходження за Ним.

Апостол Іоанн Богослов говорить: «Бо то є любов до Бога, щоб ми дотримували заповіді Його; заповіді Його ж не тяжкі» (1 Ін. 5: 3). Очевидно, дійсна любов, будучи даром Божим, все-таки тісно пов’язана з нашим розташуванням, з нашою доброю волею дотримувати та виконувати Закон Божий. І в цьому сенсі людина стає причасником Божої любові. І зростає саме в цій любові і лише тоді, коли прагне чинити у всіх обставинах життя так, як чинив та заповідав чинити Господь.

Якщо ми гарненько вникнемо в суть заповідей Христа, то побачимо, що більшість з них говорить про те, як ми повинні ставитися до людей, що оточують нас, як ми повинні відчувати себе з ближніми, причому незалежно від того, при­ємні вони нам чи ні, доброзичливо настроєні чи вороже. Дивовижним чином саме в любові до ближнього і проявляється переважно наша любов до Бога. Або бажання любові, якщо ми говоримо про те, як стати причасником любові, як відчути її, як виростити і примножити в серці.

Закон Божий як би має дві сторони – зовнішню та внутрішню, і обидві вони важливі в рівній мірі.

Преподобний Амвросій Оптинський говорив: «Якщо ти знаходиш, що в тобі немає любові, а бажаєш її мати, то роби справи любові, хоча спочатку без любові. Господь побачить твоє бажання та старання і вкладе в серце твоє любов».

Тобто, якщо людина свідомо почне чинити по-євангельски заради Христа, заради Його правди, то вона поступово, по непомилковій обіцянці Божій, стане причасником та відчуття любові, яке служить основою духовного життя. Цьому навчає нас Євангеліє, до цього закликає нас Господь.

Вчинки любові здійснювати непросто. Особливо, коли в серці мла та озлоблення, холодність та ворожнеча. Але і в цих відчуттях, посеред них, як в серцевині урагану, завжди залишається в людини недоторканне «місце тиші» – його вільна і не зв’язувана нічим воля.

Отже, і посеред буревіїв, тривог та сумнівів, якщо тільки людина захоче, вона може, за допомогою Божою, і думати, і чинити по-доброму, і в цьому поміщена велика таємниця людської свободи – свободи, яку подарував нам Христос; свободи, що була викуплена для нас дорогоцінною ціною Його страждань та смерті.

Інша справа, що міра цієї свободи може бути наймінімальнішою, якщо людина свідомо і повсякденно підкорялася гріху, якщо добровільно та довго служила пристрастям. Але і тоді в людини залишається нехай маленьке, але невід’ємне її право на свободу, хоч маленька, але особиста воля. І якщо ця воля буде звернена до Бога, якщо людина почне себе, хоч би і в маленькій степені, примушувати до виконання Закону Божого – «територія» її свободи милістю Божою обов’язково збільшуватиметься і ростиме.

Пам’ятатимемо про це. І які б не охоплювали нас похмурі, тривожні та неприязні відчуття, старатимемося свідомо, всупереч їм чинити по-євангельськи, і за цю вірність Закону Божому, за це через силу здійснюваного виконання Його заповідей, Господь обов’язково – надасть нам відчути і справжню любов до Нього і до наших ближніх.

Але, говорячи про дотримання Закону Божого, про те, що це тверда основа та шлях придбання і примноження любові, потрібно сказати і ось про що. Закон Божий відрізняється від закону людського тим, що останній розповсюджується тільки на справи та вчинки, Закон же Божий, в першу навіть чергу, звернений до серцевих глибин, до відчуттів та думок, діє в частині віри і в цій незримій, але виразній області встановлює свої правила.

І можна сказати, що вчинки, відпо­відні до Закону Божого, хоч і важливі, безумовно, але не мають сили без дотримання закону внутрішнього, зверненого до глибини відчуттів, тому що саме цей Закон визначає стосунки людини з Творцем в частині віри, вільної совісті та волі.

Саме у цій таємничій частині і зароджується в згоді людини з Божественною волею любов, розповсюджується на всю повноту людської природи та проявляється неминуче у вчинках та в зовнішньому дотриманні Закону. Але без віри сокровенної, без живого і свідомого стремління до Бога, без наполегливого шукання Його – неможливий навіть початок виконання Його Закону.

Отже, початок любові в людині – любові в дійсному та вищому значенні цього слова – розпочинається в чуйному та уважному зверненні до Бога, в прагненні пізнати та виконати Його святу волю.

А в міру нашої наполегливості у виконанні Закону Божого – наполегливості не зовнішньої тільки, але і внутрішньої, всецілої – буде неодмінно і в нас самих, і в суспільстві нашому зростати і примножуватися любов. В усякому разі, саме до цього прагнутимемо, якщо тільки ми називаємо себе християнами.

І хоч ми знаємо, що беззаконня на цьому світі лише примножуватимуться, та не стане це причиною нашого зубожіння в любові. І в морі гріха можливе з Божою допомогою творення та побудова доброго життя. Це можливо в тому випадку, якщо кожен з нас, не дивлячись на важкі обставини, тривоги та смути, буде твердий і з постійністю в серці своєму і в думках та вчинках дотримуватися закону любові Христової.

Священик Димитрій Шишкін

Православие.RU

Переклад українською – газета “Волинь Православна”, 2013, №11

Теги: ближнійБогжертвалюбовлюдипочуття
Попередня публікація

У Бога немає онуків

Наступна публікація

Нещасним людину робить не сім’я, а невміння любити

Наступна публікація

Нещасним людину робить не сім'я, а невміння любити

Пряма трансляція згідно розкладу

Розклад Богослужінь

Пожертва

Єпархіальні новини

ВІТАЙМО митрополита Володимир-Волинського і Ковельського Володимира (Мельника) з днем тезо
ВІТАЙМО митрополита Володимир-Волинського і Ковельського Володимира (Мельника) з днем тезо

💐ВІТАЙМО митрополита Володимир-Волинського і Ковельського Володимира (Мельника) з днем тезоіменитства! 🕊Многая і благая літа! 🌿Митрополит Володимир народився 26 листопада 1968 року у селі Невір Любешівського району Волинської області. 🌿1990 року вступив до Волинської духовної семінарії. 🌿1992 року Преосвященнішим Варфоломієм, єпископом Луцьким і Волинським, пострижений у чернецтво з іменем на честь…

Недільну Літургію митрополит Володимир звершив у кафедральному соборі
Недільну Літургію митрополит Володимир звершив у кафедральному соборі

Фоторепортаж богослужіння. The post Недільну Літургію митрополит Володимир звершив у кафедральному соборі appeared first on Володимир-Волинська єпархія.

Студенти Духовного училища взяли участь у спортивних змаганнях
Студенти Духовного училища взяли участь у спортивних змаганнях

Студенти 2 класу Ткачук Сергій і Дащук Станіслав Дащук взяли участь у Чемпіонаті Володимир-Волинської міської територіальної громади з настільного тенісу . Ткачук Сергій здобув 1 місце. The post Студенти Духовного училища взяли участь у спортивних змаганнях appeared first on Володимир-Волинська єпархія.

ВІДСПІВАЛИ ЗАГИБЛОГО ГОЛОВУ ГРОМАДИ
ВІДСПІВАЛИ ЗАГИБЛОГО ГОЛОВУ ГРОМАДИ

29 січня поховали трагічно загиблого очільника Дубечненської громади Анатолія Костючика. Автокатастрофа, що обірвала життя керівника, сталася 27 січня поблизу Ковеля. Провести в останню путь Анатолія Петровича зібралися жителі громади, колеги, друзі. Чин похорону очолив благочинний протоієрей Сергій Никонюк у співслужінні духовенства району. Священник висловив щирі співчуття осиротілій родині, громаді, що…

Братія Києво-Печерської Лаври звернулася до вірних Української Православної Церкви
Братія Києво-Печерської Лаври звернулася до вірних Української Православної Церкви

Братія Києво-Печерської Лаври звернулася до вірних Української Православної Церкви. «Ми були, є і будемо в Істині і вірними своїй канонічній Церкві та її Предстоятелю». Про це йдеться у зверненні священноначалля та братії Свято-Успенської Києво-Печерської Лаври до всіх вірних чад Української Православної Церкви, опублікованому на сайті обителі 26 січня. Зазначається, що…

Святу мученицю Татіану вшанували у Ковелі
Святу мученицю Татіану вшанували у Ковелі

25 січня митрополит Володимир очолив Божественну Літургію у ковельському храмі на честь святої мучениці Татіани. Настоятель храму протоієрей Володимир Бензюк запросив розділити радість Престольного свята духовенство міста та району. На молитву забралися парафіяни храму та паломники. Богослужіння супроводжував гарний спів парафіяльного хору під управлінням матушки-іменинниці Тетяни Бензюк. Під час Літугії…

Престольне свято храму на честь святого ковельчанина
Престольне свято храму на честь святого ковельчанина

23 січня, у Ковелі, митрополит Володимир очолив Божественну літургію Престольного свята храму на честь священномученика Анатолія, митрополита Одеського, що народився у Ковелі. Правлячому Архієрею співслужили старший благочинний Ковельського району протоієрей Володимир Ровінський, настоятель храму-іменника протоієрей Олександр Кобенко, священники Ковеля та району. The post Престольне свято храму на честь святого ковельчанина…

Митрополит Володимир очолив богослужіння Хрещення Господнього у кафедральному соборі
Митрополит Володимир очолив богослужіння Хрещення Господнього у кафедральному соборі

Фоторепортаж з Успенського кафедрального собору Володимира The post Митрополит Володимир очолив богослужіння Хрещення Господнього у кафедральному соборі appeared first on Володимир-Волинська єпархія.

На Ратнівщині похоронили воїна-захисника
На Ратнівщині похоронили воїна-захисника

19 січня 2023 року, в селі Здомешель, Ратнівської громади прощалися з новопреставленим Іваном Івановичом Хомуком.Чин відспівування в Різдво – Богородичному храмі звершили благочинний ратнівської округи протБільше Анатолій Гурський та духовенство благочиння.Священники висловили співчуття рідним та близьким покійного та закликали молитися за новопреставленого воїна Івана . The post На Ратнівщині похоронили…

На свято Богоявлення, відспівали загиблого воїна Олега Денисюка у Щедрогорі
На свято Богоявлення, відспівали загиблого воїна  Олега Денисюка у Щедрогорі

19 січня у Свято-Аннівському храмі с. Щедрогір, Гірниковського благочиння, відбулося поховання Захисника України Денисюка Олега Івановича . Заупокійне богослужіння очолив настоятель храму прот. Сергій Шамайло у співслужінні духовенства. Із перших днів повномаштабного вторгнення ворога, воїн Олег пішов на захист своєі держави України. Під час виконання свого військового зобов’язання, помер на…

Designed by ROOM SIXTY NINE

Designed by ROOM SIXTY NINE
Немає результату
Переглянути всі результати
  • Про нас
  • Новини
  • Трансляція
  • Розклад
  • Подати записку
  • Акафісти
  • Публікації
  • Контакти
  • Вхід

Designed by R69M

З поверненням!

Увійдіть у свій обліковий запис нижче

Забули пароль?

Відновіть ваш пароль

Введіть своє ім’я користувача або електронну адресу, щоб скинути пароль.

Увійти
Go to mobile version