П’ятниця, 2 Червня, 2023
  • Вхід
Капличка
  • Про нас
  • Новини
  • Трансляція
  • Розклад
  • Подати записку
  • Акафісти
  • Публікації
  • Контакти
Немає результату
Переглянути всі результати
  • Про нас
  • Новини
  • Трансляція
  • Розклад
  • Подати записку
  • Акафісти
  • Публікації
  • Контакти
Капличка
Немає результату
Переглянути всі результати
Головна Публікації «Волинь православна»

Безсмертя правди: усікновення глави Іоанна Предтечі

10.09.2012
в «Волинь православна»
A A

Безсмертя правди: усікновення глави Іоанна Предтечі,  Немнонов, Бессмертие правды: усекновение главы Предтечи, Амвон

Всередині у кожної людини борються дві стихії, між якими вона сама повинна зробити вибір. Одна з них — це загальний для всіх нас потяг до Бога або до чогось вищого нас. Інша стихія — це бажання догодити самому собі. Якщо ми не йдемо до Бога з твердим переконанням, що собою потрібно в чомусь жертвувати, ми заглиблюємося в любов до себе і приносимо їй в жертву своє спасіння.

Свято усікновення глави Іоанна Хрестителя якраз про це. Цей день Ірод відзначив свій день народження вбивством Іоанна Предтечі.

Сам Христос називає Іоанна найбільшим зі всіх пророків. Він був посланий, щоб виправити будь-яку кривизну в душах людей, які вважали себе віруючими. У цьому сенсі Предтеча ніс те ж служіння, яке в кожному з нас несе наша совість. Він був посланий, щоб говорити правду при всіх обставинах, незважаючи на осіб.

Ми не знаємо, коли і як відбулася його зустріч з Іродом; знаємо тільки, про що йшла мова і чим вона закінчилася. Ірод одружувався на дружині свого брата Филипа при його житті, і цим вони творили великий гріх. Іоанн Хреститель не міг його не викрити, і Ірод по намові дружини узяв Іоанна під варту.

Небагатослівний євангельський текст передає внутрішнє роздвоєння Ірода. Він не гірше за інших розумів, що Іоанн Хреститель був праведником. У Євангелії сказано прямо, що Ірод боявся Іоанна, знаючи, що він чоловік праведний і святий, та беріг його, багато що робив, слухаючись його, та із задоволенням слухав його (Мк. 6, 20). Проте в іншому місці там мовиться, що Ірод хотів убити його (Мф. 14, 5) .

Чи був Ірод людиною невіруючою? Звичайно ж, ні. В ті часи таких просто не було. Проте його віра була дуже слабкою, зате сильною була любов до себе і бажання всіляко ублажити себе.

І ось настав день народження Ірода, і дочка Іродіади танцювала перед Іродом і всіма гостями. Неважко зрозуміти, якого роду був цей танець, якщо Ірод так збожеволів, що присягався дати все, що дівчина попросить, навіть півцарства. Вона питає у матері, чого просити, та говорить їй — і на блюді приносять главу Іоанна Хрестителя. Говорять, при цьому голова прошепотіла: “Не повинно тобі мати дружину Филипа, брата твого”. Тоді Іродіада з усмішкою проткнула язик пророка голкою.

Коли Ірод сам себе змусив стратити Іоанна Предтечу, він засмутився, і навіть почувши про те, які творить чудеса Христос, він злякався, думаючи, що це Іоанн Хреститель воскрес з мертвих. Але ця печаль була недовгою. Ірод не змінився, тобто не покаявся, і про це свідчить його зустріч з Христом.

Коли іудеї засудили Христа і привели Його на суд до Пилата, той, дізнавшись, що Христос прийшов до Єрусалиму з Галілеї, де намісником римського імператора був саме Ірод, послав Його до Ірода, який в ці дні був також в Єрусалимі. Тим самим Пилат запропонував Іродові самому звершити над Ним суд. У Євангелії від Луки сказано, що Ірод, побачивши Іісуса, дуже зрадів, бо давно бажав бачити Його, тому що багато чув про Нього і бажав бачити від Нього яке-небудь чудо. Ірод пропонував Йому багато запитань, але Він нічого не відповідав йому. Тоді Ірод зі своїми воїнами, ізневажив Його і насміявшись над Ним, одягнув Його в світлий одяг і відіслав назад до Пилата (Лк. 23, 7-11). Про що міг питати Ірод Спасителя? Ймовірно, про Царство Боже. Але оскільки за цим стояло бажання розважитися і подивитися на диво, Христос, знаючи і бачивши його лицемірство, не відповів йому. Відіславши Іісуса Христа до Пилата в світлому одязі, Ірод в знущальній формі засвідчив Його праведність. Таким чином, він засудив сам себе в тому, що не виправдав Христа, коли йому була дана така можливість.

Ірод сам прирік себе на вічні муки, але чи багато він придбав в цьому житті? Незабаром після Воскресіння Христового цар аравійський Арефа — батько першої дружини Ірода, яку той відкинув, вирішив помститися за честь дочки і пішов війною проти Ірода. Сам Ірод зумів врятуватися, але втратив чималу частину війська. Але царство разом з військом було римське, а не його, і римляни більше всього не терпіли, коли в їх провінціях порушувався порядок. Розібравшись, вони, нарешті, зрозуміли, що за скандальна особа управляє чвертю Іудеї, і що Ірод не може правити ні сам собою, ні тим, що йому ввірене. Після цього Ірод був позбавлений своєї влади і відправлений до заслання кудись в Європу разом з сім’єю.

А дочка Іродіади йшла якось взимку по тонкому льоду, провалилася, і лід здавив її шию. Її голову принесли матері, як колись главу Іоанна Предтечі. Самі Ірод з Іродіадою провалилися під землю живими. Описано безліч випадків, коли під час землетрусу утворюються тріщини, куди падають люди. Ми не знаємо, чи був землетрус, але саме так і відбулося.

Ми бачимо, що Ірод при бажанні міг би у будь-який момент зупинитися на цьому шляху. Він мав змогу розлучитися з дружиною свого брата. Він міг не давати їй над собою влади і не брати під варту Іоанна Хрестителя. Він міг порушити свідомо гріховну клятву, що, поза сумнівом, було б краще. Він міг, нарешті, при зустрічі з Христом заступитися за Нього перед натовпом і Пилатом, і цим, мабуть, виправдав би той гріх вбивства Іоанна Предтечі.

Заслуговує нашої уваги і подальша доля самої глави Іоанна Хрестителя. Священний Переказ розповідає нам про те, що після усікновення глави Предтечі, нечестива Іродіада не дозволила її похованню разом з тілом святого, а поглумившись над нею, закопала біля свого палацу. Тіло ж таємно забрали і поховали учні Іоанна. Дружині приставника царя Ірода було відомо, де Іродіада закопала святу главу. І вона вирішила перезахоронити її на Елеонській горі в одному з маєтків Ірода.

Коли до царського палацу дійшли чутки про проповідь Іісуса і чудеса, що здійснювалися ним, Ірод разом з дружиною Іродіадою пішли перевірити, чи на місці глава Іоанна Хрестителя. Не знайшовши її, вони почали думати, що Іісус Христос – це воскреслий Іоанн Предтеча. Про цю їх помилку свідчить Святе Євангеліє (Мф. 14, 2).

Опісля багато років, в час царювання рівноапостольного царя Костянтина, його матір свята Єлена відновлювала Єрусалимські святині. На Святу Землю почали стікатися безліч паломників, в числі яких прийшли поклонитися Чесному Хресту і Гробу Господньому два ченці зі сходу. Їм і довірив святий Іоанн знайти свою главу. Нам відомо тільки, що він з’явився їм уві сні, і що після отримання святої глави у вказаному ним місці, вони вирішили повернутися назад. Проте воля Божа була іншою. По дорозі їм зустрівся бідний гончар з сірійського міста Емеси, вимушений із-за убогості відправитися на пошуки роботи в сусідню країну. Ченці, знайшовши собі попутника, по недбальству чи через лінощі, довірили йому нести мішок зі святинею. А той і ніс собі, до тих пір доки з’явився йому святий Іоанн Хреститель та повелів залишити недбайливих ченців і бігти від них разом з ввіреним йому мішком.

Господь заради глави Предтечі благословив будинок гончаря великим достатком. Гончар же все своє життя прожив, пам’ятаючи чим і Кому зобов’язаний, не гордився і рясно роздавав милостиню, а незадовго до відходу у вічність передав главу святого своїй сестрі та заповідав передавати її далі богобоязливим і добродійним християнам.

Глава святого, переходячи довгий час від однієї людини до іншої, потрапила до рук ієромонаха Євстафія, прихильника аріанської єресі. Хворі люди, що зверталися до нього, отримували зцілення, не знаючи, що причиною тому було не уявне благочестя Євстафія, а благодать, що виходила від захованої ним глави. Незабаром хитрість Євстафія була розкрита, і він був вигнаний з Емеси. А навколо печери, де жив ієромонах і в якій була закопана глава Іоанна Предтечі, утворився монастир.

Після багатьох років відбулося друге обретіння глави святого Іоанна. Про це відомо за описом архімандрита емеської обителі Маркелла, а також з житія преподобної Матрони (день її пам’яті – 9 листопада), написаного преподобним Симеоном Метафрастом. По опису першого, глава відкрилася йому 18 лютого 452 року. Через тиждень єпископ Емесський Ураній розпочав її вшанування, а 26 лютого того ж року вона була перенесена в новозбудовану церкву на честь святого пророка Іоанна. Ця подія святкується 24 лютого разом зі святкуванням першого обретіння чесної глави.

Через деякий час глава Предтечі Іоанна була перенесена до Константинополя, де знаходилася аж до іконоборчих часів. Благочестиві християни, покидаючи Константинополь, таємно вивезли з собою і главу Іоанна Хрестителя, а потім заховали її в Команах (поблизу Сухумі), в місті, в якому колись, знаходячись в засланні, помер святитель Іоанн Златоустий (407 рік). Після VII Вселенського Собору (787 рік), що відновив православне шанування ікон, главу святого Іоанна Хрестителя повернули у візантійську столицю близько 850 року. Церква святкує цю подія 25 травня як третє обретіння чесної глави.

В пам’ять усікновення глави святого Іоанна Хрестителя Церквою встановлено свято та строгий піст, як вираз скорботи християн про насильницьку смерть великого Пророка та Предтечі.

Священик Михайло Немнонов

“Православие и мир”

Переклад українською – газета “Волинь Православна”, 2012, №9

Теги: Іоан Хреститель
Попередня публікація

На долонях у Господа

Наступна публікація

Невіруючі близькі

Наступна публікація

Невіруючі близькі

Пряма трансляція згідно розкладу

Розклад Богослужінь

Пожертва

Єпархіальні новини

У ЛЮБОМЛІ ПРОВЕЛИ В ОСТАННЮ ПУТЬ ЗАХИСНИКА УКРАЇНИ
У ЛЮБОМЛІ ПРОВЕЛИ В ОСТАННЮ ПУТЬ ЗАХИСНИКА УКРАЇНИ

1 червня у м.Любомль Ковельського району відспівали Героя України Дмитра Бісюка, який загинув внаслідок артилерійського обстрілу на Донеччині. Напередодні, 31 травня, благочинний Любомльського Різдво-Богородичного благочиння протоієрей Василій Мельничук з настоятелем Свято-Георгіївсього храму протоієреєм Володимиром Лисим прибули віддати шану полеглому воїну у його рідну домівку та відслужили панахиду. Попрощатися з захисником…

Священники єпархії благословили випускників шкіл. Фоторепортаж з с.Залухів
Священники єпархії благословили випускників шкіл. Фоторепортаж з с.Залухів

Сьогодні, у сонячну днину, пролунав останній дзвінок для одинадцятикласників Залухівського ліцею. Достойним початком входу у доросле життя є подяка випускників. Батьки зі своїми дорослими випускниками дякували Богу за роки, проведені за шкільною партою та просили благословіння у доросле, самостійне життя! «І все на світі треба пережити. І кожен фініш, це…

Відбувся навчальний семінар для священників Волині
Відбувся навчальний семінар для священників Волині

Потреба парафіяльних священників у підтриманні належного богословського та освітнього рівня, необхідність самовдосконалення та обміну практичним досвідом, викликали перед Володимир-Волинською єпархією необхідність організації та проведення відповідних заходів. З благословення Високопреосвященнішого митрополита Володимира, голови єпархіальних відділів по роботі з молоддю та інформаційно-просвітницького 29 травня вдруге організували «Пастирський воркшоп» на тему «Служіння православного…

Митрополит Володимир взяв участь у святковому богослужінні в Городницькому монастирі
Митрополит Володимир взяв участь у святковому богослужінні в Городницькому монастирі

У День Ангела архієпископа Городницького Олександра, намісника монастиря великомученика Георгія, Високопреосвященніший митрополит Володимир взяв участь у соборному богослужінні та вітанні владики-іменинника. The post Митрополит Володимир взяв участь у святковому богослужінні в Городницькому монастирі appeared first on Володимир-Волинська єпархія.

Воїна Тараса Троця погребли у с.Чорніїв на Турійщині
Воїна Тараса Троця погребли у с.Чорніїв на Турійщині

29 травня 2023 року у с. Чорніїв, що на Турійщині, в останню дорогу духовенство Турійського благочиння УПЦ провели мужнього, доброго, мудрого воїна Тараса Троця. 24.05.2023 року в Бахмутському напрямку, від прильоту в окоп 120 -ої міни , загинув старший солдат 23 окремого батальйону спеціального призначення Троць Тарас Іванович 29.10.1990р.н. житель…

Відеозамальовки Літургії в Успенському соборі міста Володимира
Відеозамальовки Літургії в Успенському соборі міста Володимира

The post Відеозамальовки Літургії в Успенському соборі міста Володимира appeared first on Володимир-Волинська єпархія.

В кафедральному соборі Володимира прозвучала особлива подячна молитва
В кафедральному соборі Володимира прозвучала особлива подячна молитва

У неділю, 28 травня, в Успенському кафедральному соборі, Високопреосвященніший митрополит Володимир з собором священників звершив Божественну літургію та Подячний Молебень з нагоди першої річниці Собору Української Православної Церкви у Феофанії та тридцять першої річниці Архієрейского Собору у Харкові. Для усіх присутніх за богослужінням було зачитано Звернення Синоду УПЦ з нагоди…

В селі Секунь в останню путь провели воїна Миколу Сахарчука
В селі Секунь в останню путь провели воїна Миколу Сахарчука

27 травня духовенство Старовижівського благочиння звершило Чин похорону над убієнним воїном Миколою Сахарчуком в Свято-Михайлівському храмі с.Секунь. Сахарчук Микола Петрович – воїн-кулеметник, мужньо захищав Україну від ворога. Свій останній бій Микола прийняв на Донеччині, поблизу населеного пункту Діброва. Ворожа снайперська куля 24 травня обірвала його молоде життя. Вічна пам‘ять Герою!…

Жителі села Седлище перед іконою Божої Матері засвідчили свою вірність УПЦ
Жителі села Седлище перед іконою Божої Матері засвідчили свою вірність УПЦ

Жителі села Седлище перед іконою Божої Матері засвідчили свою вірність Українській Православній Церкві У селі Седлище, що на Старовижівщині, у відповідь на намагання сторонніми особами змінити конфесійне підпорядкування громади храму Георгія Побідоносця, 25 травня відбулися збори релігійної громади цього храму, котрий є в канонічному підпорядкуванні Української Православної Церкви. По завершенні…

Яревище: престольне свято. У день Вознесіння Господнього парафіяни села Яревище відзнача
Яревище: престольне свято.
 У день Вознесіння Господнього парафіяни села Яревище відзнача

Яревище: престольне свято. У день Вознесіння Господнього парафіяни села Яревище відзначають своє храмове свято. Тому на звук церковного дзвону спішили віряни цього маленького села, щоб усім разом єдиним серцем та устами прославити Бога. Святкову Літургію очолив благочинний протоієрей Сергій Никонюк, якому співслужили настоятель протоієрей Петро Бабюк та інші священики благочиння.…

Designed by ROOM SIXTY NINE

Designed by ROOM SIXTY NINE
Немає результату
Переглянути всі результати
  • Про нас
  • Новини
  • Трансляція
  • Розклад
  • Подати записку
  • Акафісти
  • Публікації
  • Контакти
  • Вхід

Designed by R69M

З поверненням!

Увійдіть у свій обліковий запис нижче

Забули пароль?

Відновіть ваш пароль

Введіть своє ім’я користувача або електронну адресу, щоб скинути пароль.

Увійти
Go to mobile version