-1 °c
Kovel'
Вівторок, 26 Січня, 2021
  • Вхід
Капличка
  • Про нас
  • Новини
  • Публікації
  • Трансляція
  • Довідник
  • Розклад
  • Подати записку
  • Контакти
Немає результату
Переглянути всі результати
  • Про нас
  • Новини
  • Публікації
  • Трансляція
  • Довідник
  • Розклад
  • Подати записку
  • Контакти
Капличка
Головна Публікації «Волинь православна»

Чи псують гроші дітей?

24.02.2015
в «Волинь православна»
0

Чи псують гроші дітей?,ПРОТОИЕРЕЙ МАКСИМ ПЕРВОЗВАНСКИЙ, Портят ли деньги детей? АМВОН,Волинь Православна

У якому віці дитину «знайомити» з грошима? Чи давати кишенькові гроші? Чи можна платити за якусь домашню працю?

На ці запитання відповідає протоієрей Максим Первозванський, батько дев’ятьох дітей.

Головна проблема, коли дитина не знає ціну грошам, не розуміє, що це таке. Але при цьому споживчу ціну грошей вона розуміє дуже швидко ще змалечку. Тут є декілька різних, паралельно існуючих моментів.

З одного боку, хотілося б, щоб дитина як можна довше взагалі не думала про гроші, щоб цей світ не існував для неї. Добре б, щоб дитина була не дуже прагматичною.

З іншого боку, ми розуміємо, що дитину потрібно вводити в доросле життя. І потрібно навчати її, у тому числі, і витрачати гроші. На якомусь етапі ми не можемо навчати її заробляти.

З третього боку, дитина знаходиться в колективі, наприклад, в шкільному. І якщо усі однокласники пішли в буфет, а дитина не може собі цього дозволити, оскільки в кишені немає 20 гривень, це може поставити її в особливе становище в колективі. Цього не хотілося б допускати.

Тому зі шкільного віку дитина може мати якісь кишенькові гроші. Вона повинна розуміти, скільки їй буде дано грошей, за яких ситуацій: на буфет, на поїздки вона цілком може гроші отримати.

Є ще одна ситуація: зараз більшість дітей настільки напхана іграшками, різними корисними речами, що складно, збираючись на день народження до дитини, отримати від батьків чітку відповідь, а щоб їй подарувати. Часто родичі дарують гроші.

І у дитини з’являються гроші, якими вона так чи інакше вільно розпоряджається. Я вважаю, що якщо дитина ще не підліток, їй не 14-15 років, то ці гроші повинні зберігатися у батьків. Вона не повинна над ними чахнути, накопичувати їх, перераховувати. Разом з батьками цілком можна вирішити, на що можна ці гроші витратити.

Дитина поступово повинна входити у світ грошових стосунків. У мене син навчається в четвертому класі і у них один з параграфів в підручнику по Навколишньому світу так і називався – «Бюджет сім’ї». Діти вивчали, з чого складається дохід, з чого складаються витрати.

І це не повинно бути абстрактно-теоретичним знанням. Ось є батькова зарплата, бабусина пенсія, є стипендія брата або сестри. А які є витрати? Є квартплата, ще щось. І дитині можна пояснювати якісь речі: «Дивися, у нас стільки-то грошей йде на квартплату. Ось стільки-то мама та тато витрачають на магазин. Ось стільки у нас залишається».

Якщо дитина говорить: «А я хочу купити те-то, чому у нас немає якоїсь дорогої речі?» Батьки можуть запропонувати: «Давай спробуємо, якось нам викроїти ці гроші. Давай ми деякий час не будемо їсти цю смачну їжу, а будемо їсти простішу». Якщо дитина згодна, у неї є прекрасний шанс зрозуміти ціну грошам. Якщо ти хочеш щось купити, ти повинен від чогось відмовитися.

Дитина ні в якому разі не повинна даремно витрачати гроші. А входити у світ грошей вона зобов’язана. Але бажано це робити м’яко.

Коли можна давати заробляти

Мені здається, давати заробляти дитині можна. І це можна робити в досить ранньому віці. Буває, що дитина категорично не хоче навчатися і її можна якось стимулювати. В принципі, можна стимулювати грошима. Не якимись там серйозними грошима, звичайно.

Як говорить дитяча психологія, відкладені гроші в цій ситуації не працюють. Марно говорити: «Якщо ти добре навчатимешся і закінчиш рік без трійок, то ми тобі подаруємо новий комп’ютер. Чи, наприклад, ролики. Чи велосипед».

Дитина це не відчує, не зможе зрозуміти. А ось сказати: якщо ти зараз зробиш уроки, ти зможеш пограти в щось, піти на прогулянку. У тому числі, в систему заохочень можна включати гроші. Наприклад: «Завтра ти отримаєш додаткові двадцять гривень на буфет». Якщо це є стимулом, безумовно, можна його використовувати.

Ми розуміємо, що вкрай бажано, щоб дитина навчалася не заради оцінки, а заради знань. Але деякі діти не готові навчатися заради знань, їм потрібні якісь стимулюючі речі. Як менше зло, проти того, щоб вона взагалі не навчалася.

Підліткові цілком можна давати можливість заробляти, я вважаю, нічого страшного в цьому немає. З 12-13 років дитина може брати участь в якихось сезонних роботах. Я пам’ятаю, ми їздили в школі ще за радянських часів на виноградники, в колгоспі підробляли. Це нормально, якщо у дитини є можливість залучитися до якоїсь трудової діяльності і отримати за це гроші.

Наші сусіди по дачі, у яких двоє дітей, хлопчик і дівчинка 13 і 14 років, домовилися з ними, що вони поставлять паркан. Тато вкопав стовпи, а вони «пришивали» вертикальні дошки. За певну грошову винагороду.

Замість того, щоб гуляти, засмагати на річці, вони працювали на своїй власній ділянці. Інакше він їх змусити не міг, але вважав, що дуже корисно та важливо, щоб вони попрацювали, та ще і грошей заробили. Здається, цілком допустима ситуація.

Дитина не зобов’язана ставити огорожу. Чотирнадцятирічний підліток цілком це розуміє. Звичайно, краще без грошей. Якщо можна за інтерес, за спілкування з батьком… Прекрасно, коли у дитини є жадання знань, прекрасно, коли у дитини в руках «горить» молоток. Але так не завжди буває. Іноді альтернатива така: або я дам дитині можливість щось заробити або вона буде незрозуміло де гуляти і не відомо, чим займатися.

Крім того, влаштувати стосунки чистого комунізму в сім’ї вдається дуже небагатьом сім’ям, коли від кожного – за здібностями, кожному – по потребах. Так формулювався принцип комуністичного буття, в житті ніколи не реалізований.

Ми в сім’ях намагаємося реалізовувати такий же принцип, щоб вони за здібностями щось робили, а б їм по потребах щось забезпечували. Але це не завжди можливо. Я дійсно не можу до кожного нового сезону кожній своїй дитині купити новий велосипед. Та це і не завжди потрібно.

Хоче дитина чогось додаткового? Нехай заробить! Додатковий виховний стимул, коли дитина розуміє, що щось можна заробити. А не просто воно з неба валиться. Особливо це стосується підлітків. Для них це важливо розуміти, що щось можна заробити. Нехай навіть у власних батьків.

Розподіл фінансів

Діти – усі дуже різні. Є – жаднюги, куркулі від природи, а є абсолютні безсрібники. Дуже різна може бути виховна політика: того, хто «безсрібник», можна навчати рахувати гроші, «куркуля» важливо навчати ділитися. У цій різниці закладені різні можливості, різні таланти. Кожен з них може бути обернений як на благо, так і на зло.

Згадаємо роман Достоєвського «Підліток», де головний герой поставив перед собою мету, відмовляючись від обідів, стати мільйонером, накопичивши за певний час якусь суму грошей. Погано це або добре? (Я вже не про Достоєвського, а про сам факт). З одного боку – добре: дитина, підліток, молода людина готова поставити перед собою певну мету, до неї йти. Це чудово.

З іншого боку – якась особлива скупуватість, готовність рахувати кожну копійку: наскільки це вважається по-справжньому християнською рисою вдачі?

Це завжди вимагає ситуативної оцінки. Що для однієї дитини добре та корисно, для іншої може виявитися шкідливим.

Гроші самі по собі не зло. Навчитися розпоряджатися грошима дитина зобов’язана, і батьки зобов’язані її навчати, привчати до цього світу, в якому гроші є кров’ю економіки. Якщо дитина не розумітиме, що це таке, вона не зможе нормально вписатися в навколишню дійсність.

До того, з чим ти стикатимешся в реальному дорослому житті, ти повинен звикати з дитинства. Ми живемо в реальності, де гроші важливі. І навчити правильно до них ставитися – дуже важливо. Це можливо зробити тільки на практиці.

Записала Оксана Головко

Відео і стаття – “Православие и мир”

Переклад українською – газета “Волинь Православна”


Теги: грошідіти
Попередня публікація

Хронічна неслухняність

Наступна публікація

Чи можна уявити собі райське блаженство?

Наступна публікація

Чи можна уявити собі райське блаженство?

Пряма трансляція

Розклад Богослужінь

Єпархіальні новини

Збори духовенства Старовижівського благочиння

12 січня в Старій Вижівці відбулися збори священиків благочиння. На зборах були підведені підсумки роботи за минулий рік, та окреслені плани на наступний 2021-й рік. Благочинний округи протоієрей Олександр Сандер з духовенством обговорили важливі церковні, богослужбові та господарські та інші питання, а також життя і діяльність общин благочиння. Благочинний привітав всіх з Різдвом Христовим, Новим […] The post Збори духовенства Старовижівського благочиння appeared first on Володимир-Волинська єпархія. [...]

Вітаємо з річницею священницького служіння!

14 січня відзначає 25-років служіння на Сергієво-Радонежській парафії села Залюття протоієрей Юрій Гринько. Двома тижнями раніше в особистому календарику отця Юрія була ще одна пам’ятна дата – 25-річниця священницької хіротонії. Всечесний отче, від усієї православної громади Кримненського благочиння, духовества та парафіян прийміть найщиріші вітання з нагоди славного ювілею! Чверть століття Ви стоїте перед Престолом Божим, […] The post Вітаємо з річницею священницького служіння! appeared first on Володимир-Волинська єпархія. [...]

Вітаємо нового настоятеля Свято-Успенського кафедрального собору міста Володимира-Волинського

6 січня 2021 року з благословення Високопресвященнішого Володимира митрополита Володимир-Волинського і Ковельського, Свято-Успенський кафедральний собор отримав нового настоятеля. Ним став митрофорний протоієрей Олексій Никитюк. Отець Олексій Никитюк – уродженець села Савчиці на Тернопільщині. Народився в селянській родині Олексія і Анни Никитюків 28 березня 1962 року. Батьки дали йому глибоке родинне й релігійне виховання, та з […] The post Вітаємо нового настоятеля Свято-Успенського кафедрального собору міста Володимира-Волинського appeared first on Володимир-Волинська єпархія. [...]

Митрополит Володимир очолив різдвяні богослужіння у Володимирі-Волинському

7 січня – велике християнське свято – день Різдва Ісуса Христа, Спасителя світу. У день цього величного свята для всіх православних християн, керуючий Володимир-Волинською єпархією Високопреосвященніший Володимир митрополит Володимир-Волинський і Ковельський очолив низку богослужінь в Успенському кафедральному соборі м. Володимир-Волинського. У суботу зранку, 6 січня, в день Навечір’я Різдва Христового, у кафедральному соборі було звершено Вечірню […] The post Митрополит Володимир очолив різдвяні богослужіння у Володимирі-Волинському appeared first on Володимир-Волинська єпархія. [...]

РІЗДВЯНЕ ПОСЛАННЯ Митрополита Володимир-Волинського і Ковельського Володимира

РІЗДВЯНЕ ПОСЛАННЯ Митрополита Володимир-Волинського і Ковельського Володимира боголюбивим пастирям, чернецтву і всім вірним чадам Володимир-Волинської єпархії Української Православної Церкви «Небо і земля сьогодні пророчо будуть радіти, ангели і люди духовно нехай торжествують! Яко Бог у плоті явився … » (стіхіра на літії).   Возлюблені у Господі – всечесне духовенство, ченці та черниці, боголюбиві миряни – вірні чада […] The post РІЗДВЯНЕ ПОСЛАННЯ Митрополита Володимир-Волинського і Ковельського Володимира appeared first on Володимир-Волинська єпархія. [...]

Вітаємо з Днем народження!

8 грудня виповнюється тридцять років настоятелю храму Казанської ікони Божої Матері села Буцинь протоієрею Оресту Ніколайчуку. Духовенство Старовижівського благочиння сердечно вітає ювіляра. Бажаємо Вам отець Орест доброго здоров’я, щастя, любові та пошани від близьких і прихожан. Нехай милосердний Господь допомагає Вам у всіх хороших починаннях і звершеннях, а Пречиста Богородиця посилає мудрість, терпіння та духовні […] The post Вітаємо з Днем народження! appeared first on Володимир-Волинська єпархія. [...]

Вітаємо з ювілеєм!

9 грудня 30-літній ювілей святкує настоятель храму Святої Параскеви с. Кукуріки протоієрей Микола Єфімук. Духовенство Кримненського благочиння та парафіяни щиро вітають іменинника та зичать Божої милості, духовної радості, здоров’я, довголіття, кріпості духовних і тілесних сил. Дорогий отче, прийміть найщиріші і найтепліші слова вітання. Нехай Господь пошле Своє благословення і допомогу на всі починання і труди […] The post Вітаємо з ювілеєм! appeared first on Володимир-Волинська єпархія. [...]

Вітаємо із сорокаріччям!

7 грудня настоятель Преображенського храму села Нова Вижва протоієрей Анатолій Корнелюк святкує сорокаріччя. З ювілеєм отця Анатолія вітає духовенство Старовижівського благочиння. Бажаємо ювіляру Божого благословення, довгих років пастирського служіння на ниві Христовій. А також мудрості і терпіння в несенні нелегкого священицького послуху і міцного здоров’я. На многая і благая літа! The post Вітаємо із сорокаріччям! appeared first on Володимир-Волинська єпархія. [...]

Міжприходські зустрічі молоді продовжуються

Молодіжні групи при храмах Володимир-Волинської єпархії Української Православної Церкви з благословення митрополита Володимира започаткували мандрівки в гості один до  одного. Мета: продовження спілкування, започаткованого влітку в молодіжному таборі «Цитадель».  Так, 6 грудня 2020 року молодь Свято-Воскресенського собору міста Ковеля з керівником священником Ігорем Рожиком завітали до своїх однолітків храму великомученика Георгія Побідоносця селища Голоби.  Андрій […] The post Міжприходські зустрічі молоді продовжуються appeared first on Володимир-Волинська єпархія. [...]

Вітаємо Владику Володимира з Днем народження!

Його Високопреосвященству, Високопреосвященнішому Володимиру, митрополиту Володимир-Волинському і Ковельському   Ваше Високопреосвященство, дорогий Владико!   У світлий і радісний День Вашого Народження прийміть наші сердечні вітання та найщиріші молитви! Сьогодні, коли Ви дякуєте Богу за прожиті роки на землі, ми приєднуємось до Вашої молитви і просимо милосердного Господа, щоб Він  дарував Вашому Високопреосвященству ще більше сил, […] The post Вітаємо Владику Володимира з Днем народження! appeared first on Володимир-Волинська єпархія. [...]

Новини УПЦ

Одеська єпархія оскаржує дії Мін’юста і клірика «ПЦУ», який захопив храм УПЦ у Сараті
Одеська єпархія оскаржує дії Мін’юста і клірика «ПЦУ», який захопив храм УПЦ у Сараті

Дії клірика «ПЦУ» Владислава Шимана, який після заборони у служінні захопив храм УПЦ в смт Сарата та видає себе за священника канонічної Церкви, класифікуються як шахрайство і самоуправство. Про це заявила юрист Одеської єпархії УПЦ Ксенія Колотенко в коментарі для каналу «Перший Козацький», передає Інформаційно-просвітницький відділ УПЦ. Зокрема, згідно з указом відДОКЛАДНІШЕ → [...]

Карантинні обмеження в храмах після локдауну не зміняться — Мінкультури
Карантинні обмеження в храмах після локдауну не зміняться — Мінкультури

Після завершення локдауну, з 25 січня 2021 року, по всій території України умови відвідування храмів і проведення богослужінь залишилися незмінними. Про це повідомили на своїй сторінці у Facebook  Міністерство культури і інформаційної політики України, передає Інформаційно-просвітницький відділ УПЦ. Релігійні заходи в закритих приміщеннях можливі при тій же кількості віруючих. Число відвідувачів обмежено 1 людиною наДОКЛАДНІШЕ → [...]

25 січня Церква вшановує пам’ять святої мучениці Тетяни (+відео)
25 січня Церква вшановує пам’ять святої мучениці Тетяни (+відео)

Інформаційно-просвітницький відділ УПЦ публікує матеріал, підготовлений редакцією журналу «Фома в Україні». Житіє святої Тетяни Свята Тетяна народилася в Римі у кінці другого століття у сім’ї знатного вельможі, який був тричі консулом Риму. Він таємно сповідував Христа, тому виховав дочку в побожності і відданості Богу. Тетяна добре знала Святе Писання і,ДОКЛАДНІШЕ → [...]

Священнослужителі Запорізької єпархії розповіли ЗМІ про подробиці нападу на них (відео)
Священнослужителі Запорізької єпархії розповіли ЗМІ про подробиці нападу на них (відео)

Про напад на двох кліриків Запорізької єпархії УПЦ – протоієрея Володимира Гуменюка та диякона Георгія Черпакова і його сім’ю зняли сюжет ЗМІ. Про це повідомляє Інформаційно-просвітницький відділ УПЦ з посиланням на podrobnosti.ua. Нагадаємо, 12 січня невідомий напав на священника Свято-Покровського собору в Запоріжжі протоієрея Володимира Гуменюка, вдаривши його ножем вДОКЛАДНІШЕ → [...]

Не треба прикликати диявола! Прикликайте лише Бога! – Блаженніший Митрополит Онуфрій (відео)
Не треба прикликати диявола! Прикликайте лише Бога! – Блаженніший Митрополит Онуфрій (відео)

Коли згрішив, то без зайвих слів і виправдань потрібно сказати: «Господи, я згрішив, прости мене!». Це найвірніший шлях покаяння. Про це Блаженніший Митрополит Київський і всієї України Онуфрій сказав у своїй проповіді в Неділю після Богоявлення, повідомляє Інформаційно-просвітницький відділ УПЦ. Предстоятель нагадав, що Господь розпочав Своє служіння словами покаяння: «Покайтеся,ДОКЛАДНІШЕ → [...]

У Неділю після Богоявлення Блаженніший Митрополит Онуфрій очолив Божественну літургію у Києво-Печерській Лаврі (+відео)
У Неділю після Богоявлення Блаженніший Митрополит Онуфрій очолив Божественну літургію у Києво-Печерській Лаврі (+відео)

24 січня 2021 року, у Неділю після Богоявлення, Блаженніший Митрополит Київський і всієї України Онуфрій очолив Божественну літургію в Успенському соборі Свято-Успенської Києво-Печерської Лаври, повідомляє Інформаційно-просвітницький відділ УПЦ. Предстоятелю співслужили намісник Києво-Печерської Лаври митрополит Вишгородський і Чорнобильський Павел, єпископ Бородянський Марк, гості у священному сані та духовенство обителі. Після читанняДОКЛАДНІШЕ → [...]

Якими були перші слова Господа? – прот. Олександр Клименко (відео)
Якими були перші слова Господа? – прот. Олександр Клименко (відео)

«Сьогодні день спомину перших слів, які Господь сказав, вийшовши на проповідь, а отже вони є надзвичайно для нас важливі. „Покайтеся, наблизилось бо Царство Небесне“ (Мф. 4: 17). Сповідь – це не момент сумний, це момент глибоко радісний, коли ти, виходячи з храму або підіймаючи свою голову з-під єпитрахилі священника, відчуваєш,ДОКЛАДНІШЕ → [...]

У Харкові вандали за три дні пограбували два храми УПЦ
У Харкові вандали за три дні пограбували два храми УПЦ

21 січня 2021 року в Харкові зі Свято-Володимирського храму невідомі викрали ікону святителя Луки Кримського з часткою мощей, а в ніч на 18 січня було обкрадено храм Різдва Іоанна Хрестителя. Про це повідомляє Інформаційно-просвітницький відділ УПЦ з посиланням на SQ. Як розповіли в Харківській єпархії,  у викраденій іконі зі Свято-ВолодимирськогоДОКЛАДНІШЕ → [...]

В Ізюмській єпархії помолились про упокій загиблих в будинку для літніх людей у Харкові
В Ізюмській єпархії помолились про упокій загиблих в будинку для літніх людей у Харкові

22 січня 2021 року у Вознесенському кафедральному соборі Ізюмської єпархії УПЦ відслужили панахиду за 15 загиблими у пожежі мешканцям приватного будинку престарілих «Золотий час» у Харкові. Про це повідомляє Інформаційно-просвітницький відділ УПЦ з посиланням на пресслужбу єпархії. Митрополит Ізюмський і Куп’янський Єлисей підніс свої молитви до Бога, що б Всемилостивий Господь простив їмДОКЛАДНІШЕ → [...]

Ієрарх Дніпропетровської єпархії провів робочу зустріч з представниками ОБСЄ
Ієрарх Дніпропетровської єпархії провів робочу зустріч з представниками ОБСЄ

20 січня 2021 року, з благословення митрополита Дніпропетровського і Павлоградського Іринея, відбулася робоча зустріч архієпископа Новомосковського Євлогія, вікарія Дніпропетровської єпархії з представниками Організації з безпеки та співпраці в Європі (ОБСЄ), під час якої обговорили вплив епідемії коронавірусу на церковне життя в регіоні, а також проблему тиску на віруючих УПЦ зДОКЛАДНІШЕ → [...]

Designed by ROOM SIXTY NINE
Designed by ROOM SIXTY NINE
  • Вхід
  • Про нас
  • Новини
  • Публікації
  • Трансляція
  • Довідник
  • Розклад
  • Подати записку
  • Контакти
Немає результату
Переглянути всі результати

Designed by R69M

З поверненням!

Увійдіть у свій обліковий запис нижче

Забули пароль?

Створити новий обліковий запис!

Заповніть форми нижче, щоб зареєструватися

Всі поля обов'язкові для заповнення Увійти

Відновіть ваш пароль

Введіть своє ім’я користувача або електронну адресу, щоб скинути пароль.

Увійти