2 °c
Kovel'
Неділя, 24 Січня, 2021
  • Вхід
Капличка
  • Про нас
  • Новини
  • Публікації
  • Трансляція
  • Довідник
  • Розклад
  • Подати записку
  • Контакти
Немає результату
Переглянути всі результати
  • Про нас
  • Новини
  • Публікації
  • Трансляція
  • Довідник
  • Розклад
  • Подати записку
  • Контакти
Капличка
Головна Публікації «Волинь православна»

Чому православні християни моляться до святих?

15.11.2015
в «Волинь православна»
0

Чому православні християни моляться до святих? Ієрей Феодор Кулініч, Амвон, Волинь Православна

Саме таке запитання дуже часто можуть православним задати послідовники різних протестантських деномінацій, приводячи як контраргументи наступні біблійні тексти: «Господу Богу твоєму кланяйся і Йому єдиному служи» (Мф. 4. 10).

«Бо Єдиний Бог, Єдиний посередник між Богом і людьми – Людина Христос Іісус» (1 Тим. 2. 5). Вони часто звинувачують православ’я в ідолопоклонстві, в тому, що святі замінили навіть самого Христа…

Такі запитання виникають нерідко і в тих людей, які звершують свої перші кроки на шляху до Православ’я. Тому кожен із нас, за словом апостола Петра, має бути завжди готовим дати чітку та правильну відповідь про свою надію і віру (1 Петр. 3. 15).

Священне Письмо, говорячи нам, що нікому не можна возносити божественне поклоніння, крім єдиного істинного Бога (Вих. 20. 2-5), разом з тим навчає, що святі угодники Божі достойні нашої шани, про що свідчать наступні цитати біблійного тексту: «у вічній па­м’яті буде праведник» (Пс. 11. 6), «пам’ять праведного буде благословенна» (Притч. 10. 7), «тепер возвеличим славних мужів і отців роду нашого» (Сирах. 15. 14).

Почесті та шанування святих – це традиція древніх християн, яка зберігається ще з апостольських часів. Без лишніх слів зрозуміло, що того, кого жорстоко мучили за ім’я Христа, і хто не відрікся від віри, відразу після смерті благогові­йно шанували інші віруючі.

Древнє передання свідчить, що на гробницях християнських мучеників звершували перші богослужіння – літургії, до святих возносили молитви, і зрозуміло, що святому надавалась особлива шана, але не як якомусь окремому богу. В першу чергу самі ці люди, які померли за Іісуса Христа були проти того, щоб їх возносили в ранг божества.

Ми ж,наприклад, шануємо пам’ять людей, які віддали своє життя за Вітчизну, навіть ставимо пам’ятники їм, щоб майбутні покоління пам’ятали та шанували. То чому ж християни не можуть вшановувати пам’ять тих людей, які особливо вгодили Богу своїм життям або мученицькою кончиною, і при цьому називати їх святими.

«Згадуйте наставників ваших», – закликає нас апостол Павел в посланні до євреїв, – «і дивлячись на завршення життя їхнього, наслідуйте їхню віру» (Євр. 13. 7). Псалмопівець та пророк Давид сам прагнув до святості та до святих. В п’ятнадцятому псалмі він вигукує: «… до святих, які на землі і до дивних Твоїх, до них все стремління моє».

Для православного християнина святі мужі, преподобні, подвижники, мученики ніякою навіть найменшою мірою не затіняють і не віддаляють від Христа. Уважно придивіться скільки місця займають святі в текстах ранкових та вечірніх молитов, і ви побачите справжній стан речей… Вникніть в зміст будь-якої молитви тому чи іншому святому – там в центрі Христос Бог. Святі анітрохи не зменшують Його достоїнства та Божої слави.

Навпаки, все їхнє життя було повністю присвячене лише Богу, заради Нього і для Нього вони жили. Їхня слава та честь – це слава Христа: «і славу , яку Ти дав мені, Я дав їм» (Ін. 17. 22). Вони виконали те, до чого призивав Іісус Христос в Євангелії – «будьте святі, тому, що Я є святим», і святі показують своїм життям, що це можливо для кожного із нас.

Що стосується тексту із першого послання до Тимофія про єдиного посередника між Богом і людьми – Іісуса Христа (1 Тим. 2. 5), то тут виникає необхідність більш уважно розглянути дане речення. Так, Христос – один посередник між Богом і людьми, тому, що між Сином Божим і Богом Отцем присутній тільки Дух Святий, і ці взаємостосунки не потребують інших посередників.

Але між нами та Христом Іісусом – величезний духовний простір, і тут завжди були і є і посередники, і заступники, і молитвеники. Наприклад, про Мойсея сказано, що коли Господь прийняв рішення покарати ізраїльтян, він (Мойсей) благав за них, при цьому згадуючи імена святих, явно звертаючись до їхнього заступництва. Мойсей став в молитві до Господа свого і сказав: «да не возгориться гнів Твій на народ Твій… згадай Боже Авраама, Ісаака, і Якова…, і відмінив Господь те зло, яке чекало на ізраїльтян». (Вих. 32. 11-13).

Далі в книзі Іова сам Бог говорить наступне: «… І раб мій Іов нехай помолиться за вас, бо тільки його лице Я прийму» (Іов. 42. 8). Апостол Яків в п’ятому розділі свого послання нагадує нам про силу молитви пророка Іллі, коли той помолився і три з половиною років не було дощу, а після цього знову помолився і дощ пішов, і земля дала плоди.

З вище наведених текстів видно, що не в усіх молитви однакові і не всі молитви та прохання Бог приймає, а лише дійсно святих, чистих серцем і з полум’яною вірою. І ми благаємо їх, щоб вони помолились за нас, і віримо та сподіваємося, що Господь виконає їх прохання, «… чого не попросите з вірою в молитві, отримаєте» (Мф. 21. 22).

Протестанти вірять в силу молитви святих, але тих святих, які ще не перейшли межу життя та смерті. А той, хто вже перейшов у вічність, він ніби став безсилий, ніби заснув, очікуючи на суд Божий (Екл. 3. 19). Крім того, говорять вони, святі не чують наші молитви, тому що вони не всюдиприсутні, на відміну від Бога.

Почнемо з останнього, якщо говорити про можливість святих спілкуватись одночасно з різними групами людей, віддалених великою відстанню, то відомо, що деякі святі володіли подібним даром ще при своєму земному житті. Так, наприклад, апостол Павел пише християнам міста Колоси: «хоча я і відсутній тілом, але духом перебуваю з вами, і радію, бачачи благоустрій та твердість вашої віри (Кол. 2. 5).

А про померлих праведних, імена яких згадував вище Мойсей сказано: «Я Бог Авраама, Ісаака і Якова, бог живих а не мертвих» (Мф. 22. 31-32), тобто вони далі живуть з Богом, і померши в цьому світі вони воскресли у світі вічному.

Апостол Павел про це говорить так: « ви приступили до гори Сіону, до міста Бога Живого, до Єрусалиму Небесного, до безлічі ангелів, до Торжествучого Собору і первістків написаних на небесах, і до Судді всіх – Бога, і до духів праведників, які досягли досконалості» (Євр. 17. 22-23).

Ще можна почитати книгу Одкровення п’ятий розділ восьмий вірш: «Тоді двадцять чотири старці впали перед Агнцем, маючи перед собою кожен гуслі і золоті чаші повні фіміаму, які є молитви святих». І це далеко не весь перелік відповідних текстів.

Висновок такий – Церква Христова це сукупність віруючих жителів неба та землі, які і складають Одне Містичне Тіло Христове, главою якого і є Христос (Єф. 1. 22) а всі ми, в тому числі і святі, живі чи померлі – члени одного Тіла живем для Господа, помираєм для Господа, і тому, живем чи помираєм, завжди Господні. (Рим. 14. 7-8).

І невже члени одного тіла не дбають один про одного? Невже нога спіт­кнувшись не перекладає всієї ноші тіла на іншу. Невже права рука не підтримує ліву, переживаючи за неї? Невже не посилає здоровий орган тіла імпульс головному мозку про те , що почав хворіти сусідній?

Так і святі моляться за нас до Господа, щоб не було розділення в тілі, а усі члени однаково дбали один про одного. Тому якщо страждає один член, з ним страждають усі члени, якщо славиться один член, з ним радіють усі члени (1 кор. 12. 25-27).

«Вишній Єрусалим – … він матір всім нам»( Гал. 4. 26). Жителі одного міста, коли побачать інших в біді, за першим закликом поспішають на допомогу. Так діють і православні і протестанти, і ті, і інші моляться один за одного, не дивлячись на труднощі, тільки аби допомогти справою або молитвою.

То чому за нас не можуть помолитися та попрохати Бога апостоли або інші святі? В дні свого життя апостоли за словом Христа любили ближніх та молилися за них, «ми не перестаємо молитись за вас» (Кол. 1. 8). То невже після того, коли «вони вийшли із тіла і вселились у Господа» (2 Кор. 5. 8 ), вони стали менше любити тих, хто лишився на землі, невже вони втратили ту любов в Христі Іісусі, про яку самі писали, що вона ніколи не перестає (1 Кор. 13. 8)?

Ні, ні і ще раз ні! І просто неможливо повірити в те, що апостоли Петро і Павел, які під час свого земного життя силою Божою творили дива, воскрешали мертвих, звершували інші дивні подвиги, заснули і сплять вже дві тисячі років, забувши про усіх! Ні! Вони можуть нам допомогти, і помолитись за нас перед Богом, якщо ми щиро про це благатимемо.

А скільки див і сьогодні Бог звершує через молитви святих, через їхні нетлінні тіла та святі ікони (зображення святих). Достовірних свідчень цьому – велика множина, і цьому зовсім не протирічить Священне Письмо, «бо віра без діл мертва» (Іак. 2. 25), а справи святих видимі усім тим, хто бажає їх бачити.

Тому якщо людина залишить буквоїдство, вирветься з полону упередженого бачення, та у важких хвилинах свого життя буде в молитві звертатись до святих угодників, то вона отримає справжній благодатний досвід допомоги, який не потребуватиме якихось теоретичних доказів та обгрунтувань.

Священик Феодор Кулініч

Православный взгляд

Газета –  “Волинь Православна”, 2015, №9


Теги: Богмолитванерівністьсвятісвятість
Попередня публікація

Можно ли работать в воскресные и праздничные дни?

Наступна публікація

Три таємниці «дітності»

Наступна публікація

Три таємниці «дітності»

Пряма трансляція

Розклад Богослужінь

Єпархіальні новини

Збори духовенства Старовижівського благочиння

12 січня в Старій Вижівці відбулися збори священиків благочиння. На зборах були підведені підсумки роботи за минулий рік, та окреслені плани на наступний 2021-й рік. Благочинний округи протоієрей Олександр Сандер з духовенством обговорили важливі церковні, богослужбові та господарські та інші питання, а також життя і діяльність общин благочиння. Благочинний привітав всіх з Різдвом Христовим, Новим […] The post Збори духовенства Старовижівського благочиння appeared first on Володимир-Волинська єпархія. [...]

Вітаємо з річницею священницького служіння!

14 січня відзначає 25-років служіння на Сергієво-Радонежській парафії села Залюття протоієрей Юрій Гринько. Двома тижнями раніше в особистому календарику отця Юрія була ще одна пам’ятна дата – 25-річниця священницької хіротонії. Всечесний отче, від усієї православної громади Кримненського благочиння, духовества та парафіян прийміть найщиріші вітання з нагоди славного ювілею! Чверть століття Ви стоїте перед Престолом Божим, […] The post Вітаємо з річницею священницького служіння! appeared first on Володимир-Волинська єпархія. [...]

Вітаємо нового настоятеля Свято-Успенського кафедрального собору міста Володимира-Волинського

6 січня 2021 року з благословення Високопресвященнішого Володимира митрополита Володимир-Волинського і Ковельського, Свято-Успенський кафедральний собор отримав нового настоятеля. Ним став митрофорний протоієрей Олексій Никитюк. Отець Олексій Никитюк – уродженець села Савчиці на Тернопільщині. Народився в селянській родині Олексія і Анни Никитюків 28 березня 1962 року. Батьки дали йому глибоке родинне й релігійне виховання, та з […] The post Вітаємо нового настоятеля Свято-Успенського кафедрального собору міста Володимира-Волинського appeared first on Володимир-Волинська єпархія. [...]

Митрополит Володимир очолив різдвяні богослужіння у Володимирі-Волинському

7 січня – велике християнське свято – день Різдва Ісуса Христа, Спасителя світу. У день цього величного свята для всіх православних християн, керуючий Володимир-Волинською єпархією Високопреосвященніший Володимир митрополит Володимир-Волинський і Ковельський очолив низку богослужінь в Успенському кафедральному соборі м. Володимир-Волинського. У суботу зранку, 6 січня, в день Навечір’я Різдва Христового, у кафедральному соборі було звершено Вечірню […] The post Митрополит Володимир очолив різдвяні богослужіння у Володимирі-Волинському appeared first on Володимир-Волинська єпархія. [...]

РІЗДВЯНЕ ПОСЛАННЯ Митрополита Володимир-Волинського і Ковельського Володимира

РІЗДВЯНЕ ПОСЛАННЯ Митрополита Володимир-Волинського і Ковельського Володимира боголюбивим пастирям, чернецтву і всім вірним чадам Володимир-Волинської єпархії Української Православної Церкви «Небо і земля сьогодні пророчо будуть радіти, ангели і люди духовно нехай торжествують! Яко Бог у плоті явився … » (стіхіра на літії).   Возлюблені у Господі – всечесне духовенство, ченці та черниці, боголюбиві миряни – вірні чада […] The post РІЗДВЯНЕ ПОСЛАННЯ Митрополита Володимир-Волинського і Ковельського Володимира appeared first on Володимир-Волинська єпархія. [...]

Вітаємо з Днем народження!

8 грудня виповнюється тридцять років настоятелю храму Казанської ікони Божої Матері села Буцинь протоієрею Оресту Ніколайчуку. Духовенство Старовижівського благочиння сердечно вітає ювіляра. Бажаємо Вам отець Орест доброго здоров’я, щастя, любові та пошани від близьких і прихожан. Нехай милосердний Господь допомагає Вам у всіх хороших починаннях і звершеннях, а Пречиста Богородиця посилає мудрість, терпіння та духовні […] The post Вітаємо з Днем народження! appeared first on Володимир-Волинська єпархія. [...]

Вітаємо з ювілеєм!

9 грудня 30-літній ювілей святкує настоятель храму Святої Параскеви с. Кукуріки протоієрей Микола Єфімук. Духовенство Кримненського благочиння та парафіяни щиро вітають іменинника та зичать Божої милості, духовної радості, здоров’я, довголіття, кріпості духовних і тілесних сил. Дорогий отче, прийміть найщиріші і найтепліші слова вітання. Нехай Господь пошле Своє благословення і допомогу на всі починання і труди […] The post Вітаємо з ювілеєм! appeared first on Володимир-Волинська єпархія. [...]

Вітаємо із сорокаріччям!

7 грудня настоятель Преображенського храму села Нова Вижва протоієрей Анатолій Корнелюк святкує сорокаріччя. З ювілеєм отця Анатолія вітає духовенство Старовижівського благочиння. Бажаємо ювіляру Божого благословення, довгих років пастирського служіння на ниві Христовій. А також мудрості і терпіння в несенні нелегкого священицького послуху і міцного здоров’я. На многая і благая літа! The post Вітаємо із сорокаріччям! appeared first on Володимир-Волинська єпархія. [...]

Міжприходські зустрічі молоді продовжуються

Молодіжні групи при храмах Володимир-Волинської єпархії Української Православної Церкви з благословення митрополита Володимира започаткували мандрівки в гості один до  одного. Мета: продовження спілкування, започаткованого влітку в молодіжному таборі «Цитадель».  Так, 6 грудня 2020 року молодь Свято-Воскресенського собору міста Ковеля з керівником священником Ігорем Рожиком завітали до своїх однолітків храму великомученика Георгія Побідоносця селища Голоби.  Андрій […] The post Міжприходські зустрічі молоді продовжуються appeared first on Володимир-Волинська єпархія. [...]

Вітаємо Владику Володимира з Днем народження!

Його Високопреосвященству, Високопреосвященнішому Володимиру, митрополиту Володимир-Волинському і Ковельському   Ваше Високопреосвященство, дорогий Владико!   У світлий і радісний День Вашого Народження прийміть наші сердечні вітання та найщиріші молитви! Сьогодні, коли Ви дякуєте Богу за прожиті роки на землі, ми приєднуємось до Вашої молитви і просимо милосердного Господа, щоб Він  дарував Вашому Високопреосвященству ще більше сил, […] The post Вітаємо Владику Володимира з Днем народження! appeared first on Володимир-Волинська єпархія. [...]

Новини УПЦ

Якими були перші слова Господа? – прот. Олександр Клименко (відео)
Якими були перші слова Господа? – прот. Олександр Клименко (відео)

«Сьогодні день спомину перших слів, які Господь сказав, вийшовши на проповідь, а отже вони є надзвичайно для нас важливі. „Покайтеся, наблизилось бо Царство Небесне“ (Мф. 4: 17). Сповідь – це не момент сумний, це момент глибоко радісний, коли ти, виходячи з храму або підіймаючи свою голову з-під єпитрахилі священника, відчуваєш,ДОКЛАДНІШЕ → [...]

У Харкові вандали за три дні пограбували два храми УПЦ
У Харкові вандали за три дні пограбували два храми УПЦ

21 січня 2021 року в Харкові зі Свято-Володимирського храму невідомі викрали ікону святителя Луки Кримського з часткою мощей, а в ніч на 18 січня було обкрадено храм Різдва Іоанна Хрестителя. Про це повідомляє Інформаційно-просвітницький відділ УПЦ з посиланням на SQ. Як розповіли в Харківській єпархії,  у викраденій іконі зі Свято-ВолодимирськогоДОКЛАДНІШЕ → [...]

В Ізюмській єпархії помолились про упокій загиблих в будинку для літніх людей у Харкові
В Ізюмській єпархії помолились про упокій загиблих в будинку для літніх людей у Харкові

22 січня 2021 року у Вознесенському кафедральному соборі Ізюмської єпархії УПЦ відслужили панахиду за 15 загиблими у пожежі мешканцям приватного будинку престарілих «Золотий час» у Харкові. Про це повідомляє Інформаційно-просвітницький відділ УПЦ з посиланням на пресслужбу єпархії. Митрополит Ізюмський і Куп’янський Єлисей підніс свої молитви до Бога, що б Всемилостивий Господь простив їмДОКЛАДНІШЕ → [...]

Ієрарх Дніпропетровської єпархії провів робочу зустріч з представниками ОБСЄ
Ієрарх Дніпропетровської єпархії провів робочу зустріч з представниками ОБСЄ

20 січня 2021 року, з благословення митрополита Дніпропетровського і Павлоградського Іринея, відбулася робоча зустріч архієпископа Новомосковського Євлогія, вікарія Дніпропетровської єпархії з представниками Організації з безпеки та співпраці в Європі (ОБСЄ), під час якої обговорили вплив епідемії коронавірусу на церковне життя в регіоні, а також проблему тиску на віруючих УПЦ зДОКЛАДНІШЕ → [...]

Репортаж про нові храми, які парафії УПЦ побудували у 2020 році замість захоплених (відео)
Репортаж про нові храми, які парафії УПЦ побудували у 2020 році замість захоплених (відео)

У житті українських православних громад минулий 2020 рік ознаменувався черговою низкою випробувань. Але попри всі тяготи, православні християни залишаються вірними головним заповідям — про любов до Бога та ближнього — і не фокусуються на злі, яке їм завдали, та продовжують творити свою Церкву.  Українська земля повниться новими храмами замість захоплених. Про нові храми, які громади УкраїнськоїДОКЛАДНІШЕ → [...]

Священнослужитель УПЦ в Італії звершив першу Літургію для новоствореної громади в регіоні Тоскана
Священнослужитель УПЦ в Італії звершив першу Літургію для новоствореної громади в регіоні Тоскана

19 січня 2021 року, у свято Богоявлення, кліриком Української Православної Церкви священником Іоанном Малишем була відслужена перша Літургія в православній громаді місцевості Версілія (Тоскана), в старому середньовічному містечку П’єтрасанта, в древньому храмі IX століття Pieve di Santo Stefano. Про це повідомляє Інформаційно-просвітницький відділ УПЦ з посиланням на пресслужбу ВЗЦЗ. За БожественноюДОКЛАДНІШЕ → [...]

Якщо Константинопольський патріарх — Вселенський не тільки за титулом, чому його не обирає вся Вселенська Церква? — Керуючий справами УПЦ
Якщо Константинопольський патріарх — Вселенський не тільки за титулом, чому його не обирає вся Вселенська Церква? — Керуючий справами УПЦ

З огляду на всі заяви, які останнім часом робить Патріарх Варфоломій, виникає все більше і більше питань. І це не порожні питання, це питання, які задає паства. Інформаційно-просвітницький відділ УПЦ публікує актуальний коментар Керуючого справами УПЦ митрополита Бориспільського і Броварського Антонія з посиланням на facebook.com/MitropolitAntoniy. Перш за все, про розуміння титулу «ВселенськийДОКЛАДНІШЕ → [...]

Родина священника просить допомогти вилікувати півторарічного сина
Родина священника просить допомогти вилікувати півторарічного сина

В Синодальний відділ УПЦ з соціально-гуманітарних питань звернулися за допомогою клірик Київської єпархії ієрей Володимир Слободнюк та матушка Катерина. Їх півторарічний син Кирило потребує дороговартісної реабілітації, у т.ч. за кордоном, передає Інформаційно-просвітницький відділ УПЦ.  “Спаси Господи всіх православних християн! Ми батюшка і матушка, у нас троє маленьких діток: 6, 3 рокиДОКЛАДНІШЕ → [...]

Інтерв’ю митрополита Вінницького Варсонофія для ЗМІ Сербської Православної Церкви
Інтерв’ю митрополита Вінницького Варсонофія для ЗМІ Сербської Православної Церкви

В ефірі радіо Белградо-Карловацької Архієпископії Сербської Православної Церкви відбулась трансляція інтерв’ю митрополита Вінницького і Барського Варсонофія, яке владика дав співробітнику пресслужби Сербської Православної Церкви Николаю Сапсаю. В інтерв’ю митрополит Варсонофій відзначив важливість для віруючих УПЦ стояння сербів за Православну віру та захист святинь у Чорногорії.  Під час розмови Його Високопреосвященство розповів віруючим Сербської Церкви проДОКЛАДНІШЕ → [...]

У день свята Богоявлення в єпархіях УПЦ освятили води морів, річок і водойм — фото, відео (оновлено)
У день свята Богоявлення в єпархіях УПЦ освятили води морів, річок і водойм — фото, відео (оновлено)

19 січня 2021 року, у день свята Богоявлення, Хрещення Господа Бога і Спаса нашого Іісуса Христа, єпископатом і духовенством Української Православної Церкви було звершено чин Великого освячення води Чорного и Азовського морів, озер, рік і джерел України, повідомляє Інформаційно-просвітницький відділ УПЦ із посиланням на пресслужби єпархій. Нагадаємо, цього дня Блаженніший Митрополит КиївськийДОКЛАДНІШЕ → [...]

Designed by ROOM SIXTY NINE
Designed by ROOM SIXTY NINE
  • Вхід
  • Про нас
  • Новини
  • Публікації
  • Трансляція
  • Довідник
  • Розклад
  • Подати записку
  • Контакти
Немає результату
Переглянути всі результати

Designed by R69M

З поверненням!

Увійдіть у свій обліковий запис нижче

Забули пароль?

Створити новий обліковий запис!

Заповніть форми нижче, щоб зареєструватися

Всі поля обов'язкові для заповнення Увійти

Відновіть ваш пароль

Введіть своє ім’я користувача або електронну адресу, щоб скинути пароль.

Увійти