Субота, 13 Серпня, 2022
  • Вхід
Капличка
  • Про нас
  • Новини
  • Публікації
  • Трансляція
  • Розклад
  • Подати записку
  • Контакти
Немає результату
Переглянути всі результати
  • Про нас
  • Новини
  • Публікації
  • Трансляція
  • Розклад
  • Подати записку
  • Контакти
Капличка
Головна Публікації «Волинь православна»

Дорогоцінний страх

22.01.2015
в «Волинь православна»
A A

Дорогоцінний страх,  Сергей Худиев, ДРАГОЦЕННЫЙ СТРАХ, АМВОН,Волинь Православна

Страх Божий – поняття, про яке у наш час говорити особливо важко.

Життя сучасної людини набагато ситніше, легше, безпечніше, та й просто довше, ніж життя ще відносно недавніх наших предків.

За це, звичайно, потрібно бути вдячним, але в той же час наша культура позбавлена чогось, що для людей минулого було постійно присутнім в їх житті. І дуже важливим.

Емоційний (і, як правило, духовний) світ нашого сучасника бідніший – і тому деякі речі в людях минулого і їх книгах йому незрозумілі. Йому особливо багато що незрозуміло в Біблії.

Уявимо собі, що з життя людей майбутнього зникло таке явище, як шлюб. Їм можна буде пояснити, що у минулому було таке: чоловік і жінка, зазвичай молоді  давали урочисту обітницю провести все життя, що залишилося, разом, зберігати вірність, піклуватися один про одного, ростити дітей, які у них (зазвичай) народжувалися, поки смерть не розлучить їх.

Але весь спектр емоційного, етичного та духовного досвіду, пов’язаного з тим, що молоді закохуються, вступають в шлюб, разом зустрічають його радощі та тяжкості, разом старіють, а потім їх поряд ховають, буде їм чужий. Вони не переживали цього самі, вони не бачили цього у своїх сусідів.

Вони намагатимуться зрозуміти шлюб через призму чогось їм знайомого: ділового партнерства, наприклад, але це розу­міння неминуче буде збитковим. Зі шлюбом справа досить тривожна, але він поки не зник з нашого життя.

Проте є те, що майже зникло і що в наші дні людям важко зрозуміти – страх Божий.

У Біблії страх Божий – це щось дуже хороше. Це те, що пов’язане з присутністю Бога, те, що відрізняє добру, благочестиву людину, те, що є початком премудрості. «Бійтеся Господа, всі святії Його, бо ті, що бояться Його, недостатку не мають» (Пс. 33: 10), – закликає Псалмопевець, а автор Послання до Євреїв наставляє служити Богу «з благоговінням та страхом» (Євр. 12: 28).

У нашому звичайному слововживанні страх – щось однозначно погане. Це вкрай неприємне переживання, від якого ми хотіли б позбавитися. Люди бояться чогось, якщо допустити таку тавтологію, страшного. Діагнозу, який означатиме наближення неминучої та важкої смерті. Розорення, втрати роботи, нападу злочинців, війни, катастрофи, каліцтва, біди. Чогось, з чим ми б вважали за краще не зустрічатися ніколи.

Коли наш сучасник чує вислів «страх Божий», він думає найчастіше про страх перед покаранням. Глузливі атеїсти люблять малювати собі карикатури на віруючих, які, мов, залякали себе до посиніння Богом, Який тільки і шукає як слід покарати їх за гріхи. Колись група британських атеїстів навіть випустила рекламу на автобусах «Бога, ймовірно, не існує. Отже розслабтеся та насолоджуйтеся життям». У їх уявленні бідні віруючі живуть в болісному страху, і їх потрібно заспокоїти і втішити: мовляв, боятися нічого.

Вони помиляються. У страху – в такому страху – віруючі не живуть. «Бо не взяли ви духа неволі знов на страх, але взяли ви Духа синівства, що через Нього кличемо: Авва, Отче! Сам Цей Дух свідчить разом із духом нашим, що ми діти Божі» (Рим. 8: 15-16).

Віруючі живуть в страху Божому. А це щось інше. Це важко пояснити тим, у кого такого досвіду немає. В той же час, у нас є деякі зачіпки, тому що потенційно ми здібні до страху Божого, у нас бувають відблиски чогось схожого.

Якось я дивився документальний фільм про архітектуру, де мені запам’яталася одна фраза: «Входячи під склепіння цього собору, атеїст відчуває себе ніяково». Ця незручність вказує на те, що тут належить, слід робити щось важливе, чого атеїст робити не може – благоговійно поклонитися Богові.

Іноді ми стикаємося з чимось, що викликає нашу особливу найглибшу пошану: з етичним подвигом, художньою геніальністю або дивовижною красою. Ми схиляємося, тому що розуміємо, що тут потрібно схилитися, визнати, що ми бачимо якийсь відблиск істини, краси, добра.

Іноді таке переживання пов’язане з музикою. Для мене, наприклад, це «O magnum mysterium» іспанського композитора XVI століття Томаса Луіса де Вікторії, гімн, що оспівує Втілення Господа.

Бог – це Джерело та Подавець всякого блага, краси та істини; єдина можлива реакція на Його присутність – це благоговійне, сповнене страху та трепету поклоніння. Це не страх перед загрозою – страшно, жахливо опинитися настільки сліпим, глухим, мертвим, щоб не відчувати цього страху. Жони – мироносиці зустрічають звістку про Воскресіння «зі страхом та радістю великою» (Матф. 28: 8).

Цей страх відводить від гріха, тому що немислимо образити цю Присутність гріхом.

Як говорить святий Іоанн Златоуст: «Образити ж Бога – важче, ніж бути покараним. А ми знаходимося в такому жалюгідному настрої, що якби не було страху геєни, то, можливо, і не побажали б зробити що-небудь добре. Тому ми і гідні геєни, якщо не за що-небудь інше, то саме за те, що страшимося геєни більше, ніж Христа. Не такий був блаженний Павел, але абсолютно протилежного настрою. Але оскільки ми – інші порівняно з ним, тому і засуджуємося в геєну. Якби ми любили Христа, як і повинно любити, то знали б, що образити того кого любиш важче за геєну. Але ми не любимо, тому і не розуміємо величезності цього покарання».

Ми живемо в світі, який не тільки чужий цьому страху Божому, але часто і активно ворожий йому – його блюзнірства та богохульства спеціально направлені на те, щоб вбити в людині саму здібність до благоговіння.

Але страх Божий – найбільший скарб, який ми тільки можемо знайти. І де нам шукати його? У нашому православному богослужінні, яке тільки і може зцілити наші душі і ввести нас в присутність Божу.

Сергій Худієв

“Православие.RU”

Газета – “Волинь Православна”


Теги: святий Іоанн Златоуст:Сергій Худієвстрах Божий
Попередня публікація

Діти і церковна служба

Наступна публікація

«Пізнє» щастя

Наступна публікація

«Пізнє» щастя

Пряма трансляція згідно розкладу

Розклад Богослужінь

Пожертва

Єпархіальні новини

У Ковелі митрополит Володимир очолив свято десятиліття освячення храму
У Ковелі митрополит Володимир очолив свято десятиліття освячення храму

12 серпня громада ковельського храму священномученика Анатолія святкувала десяту річницю освячення церкви. Храм був одним з перших, котрий освячував Владика Володимир після свого призначення на Володимир-Волинську кафедру. Через десять років Високопреосвященнійший митрополит Володимир очолив святкове богослужіння. За цей час храм зібрав чисельну громаду на чолі з протоієреєм Олександром Кобенко. Тут…

В ОСТАННЮ ПУТЬ ПРОВЕЛИ НАСТОЯТЕЛЯ ОЛЕСЬКОГО ХРАМУ
В ОСТАННЮ ПУТЬ ПРОВЕЛИ НАСТОЯТЕЛЯ ОЛЕСЬКОГО ХРАМУ

11 серпня 2022 року відбулося відспівування клірика Любомльського Різдво-Богородичного благочиння настоятеля Свято-Духівського храму с.Олеськ архімандрита Іпатія (Доротюка). З благословення правлячого архієрея Високопреосвященнішого Володимира, митрополита Володимир-Волинського і Ковельського, у храмі Різдва Пресвятої Богородиці м.Любомль відбулася заупокійна Божественна літургія та чин поховання. Богослужіння очолив благочинний Любомльського Різдво-Богородичної округи прот.Василій Мельничук у співслужінні…

Помер архімандрит Іпатій (Доротюк)
Помер архімандрит Іпатій (Доротюк)

10 серпня 2022 року, на 81-му році життя, після важкої і тривалої хвороби відійшов до Господа клірик Любомльського Різдво-Богородичного благочиння, настоятель Свято-Духівського храму с.Олеськ архимандрит Іпатій (Доротюк). Вічна пам’ять і Царство Небесне новопреставленому рабу Божому архимандриту Іпатію! The post Помер архімандрит Іпатій (Доротюк) appeared first on Володимир-Волинська єпархія.

На Ковельщині прощалися зі Станіславом Рибчуком
На Ковельщині прощалися зі Станіславом Рибчуком

Сумна звістка прийшла у село Ворона Ковельського району. Загинув 27- річний житель цього села, захисник України Станіслав Рибчук. З молитвою та військовими почестями провели героя в останню земну дорогу. Вічна пам’ять тобі воїне. The post На Ковельщині прощалися зі Станіславом Рибчуком appeared first on Володимир-Волинська єпархія.

Чин погребіння багаторічного керівника Володимира звершено в Успенському соборі
Чин погребіння багаторічного керівника Володимира звершено в Успенському соборі

7 серпня митрополит Володимир в співслужінні кліру кафедрального собору звершив Чин похорону Петра Даниловича Саганюка, котрий з 1998 по 2020 роки був міським головою Володимира. Попрощатися із колишнім мером прийшли сотні людей. Життя багаторічного очільника Володимира завершилося 6-го серпня близько 11-ї години. Йому стало зле у своєму автомобілі на виїзді…

«Господи, Господи, призри с Небесе, и виждь, и посети виноград сей, и утверди и,
«Господи, Господи, призри с Небесе, и виждь, и посети виноград сей, и утверди и,

«Господи, Господи, призри с Небесе, и виждь, и посети виноград сей, и утверди и, егоже насади десница Твоя»! Високопреосвященніший митрополит Володимир закликає благословення Господнє на паству. м.Ковель. Храмовий комплекс Почаївської ікони Божої Матері. 5.08.2022 #Ковель #Капличка The post «Господи, Господи, призри с Небесе, и виждь, и посети виноград сей, и…

«Малий Почаїв» у Ковелі відвідав митрополит Володимир
«Малий Почаїв» у Ковелі відвідав митрополит Володимир

5 серпня Високопреосвященійший митрополит Володимир відвідав у день Престольного свята громаду храму Почаївської ікони Божої Матері, що у Ковелі. Храм з року в рік збирає на тільки у свята, але й і в будні на молитву багато православних ковельчан. Особливо людно у день шанування Почаївської ікони Божої Матері, 5 серпня,…

Митрополит Володимир відвідав парафію с.Зачернеча на Любомильщині
Митрополит Володимир відвідав парафію с.Зачернеча на Любомильщині

Настоятель храму Архістратига Божого Михаїла ієрей Володимир Корольчук, разом з духовенством округи Любомльського Різдво-Богорогодичного благочиння зустрічали у селі Зачернеча Керуючого єпархії Високопреосвященнішого митрополита Володимира. Владика відвідав парафію у день пророка Божого Іллії. Разом з секретарем єпархії архімандритом Савою (Мякотою) та благочинним округи протоієреєм Василієм Мельничуком, в співслужінні священників благочиння, митрополит…

Митрополит Володимир очолив Престольне свято у Шменьках на Ратнівщині
Митрополит Володимир очолив Престольне свято у Шменьках на Ратнівщині

Перше серпня – день пам‘яті преподобного Серафима Саровського. Цього дня престольне свято у селі Шменьки. У храмі відбулася святкова літургія, яку очолив митрополит Володимир-Волинський і Ковельський Володимир. Співслужили владиці благочинний Ратнівського округи Анатолій (Гурський) і священники Ратнівського благочиння, які своєю присутністю збагатили молитву. Велика кількість людей приїхали із навколишніх сіл,…

У селі Здомишель Ратнівської громади звершили відспівування воїна Івана Шишка
У селі Здомишель Ратнівської громади звершили відспівування воїна Івана Шишка

2 серпня, духовенство Ратнівського благочиння Володимир -Волинської єпархії в Різдво Богородичному храмі села Здомишель Ратнівської громади звершили відспівування воїна Івана Шишка. Чин похорону очолив благочинний Ратнівської округи прот Анатолій Гурський. Священник висловив щирі співчуття рідним та закликав до молитви за новопресталеного воїна Івана. The post У селі Здомишель Ратнівської громади…

Designed by ROOM SIXTY NINE

Designed by ROOM SIXTY NINE
  • Вхід
  • Про нас
  • Новини
  • Публікації
  • Трансляція
  • Розклад
  • Подати записку
  • Контакти
Немає результату
Переглянути всі результати

Designed by R69M

З поверненням!

Увійдіть у свій обліковий запис нижче

Забули пароль?

Відновіть ваш пароль

Введіть своє ім’я користувача або електронну адресу, щоб скинути пароль.

Увійти
Go to mobile version