Середа, 29 Червня, 2022
  • Вхід
Капличка
  • Про нас
  • Новини
  • Публікації
  • Трансляція
  • Розклад
  • Подати записку
  • Контакти
Немає результату
Переглянути всі результати
  • Про нас
  • Новини
  • Публікації
  • Трансляція
  • Розклад
  • Подати записку
  • Контакти
Капличка
Головна Публікації «Волинь православна»

Духовний отець сім’ї

23.11.2011
в «Волинь православна»
A A

Прості і складні питання сімейного життя

Створити щасливу сім’ю і зберегти її під дією всіх життєвих випробувань завжди було важким завданням. Випробування підстерігають подружжя протягом всього сімейного шляху. Особливо непросто це в наші дні, коли так багато спокус, а традиції сімейного благочестя зруйновані. Як зберегти шлюб? Від кого залежить сімейне щастя? Чи потрібний подружжю загальний духовний отець? І в чому різниця між духівником і духовним отцем? Про це бесіда з керівником інформаційно-видавничого відділу Володимир-Волинської єпархії протоієреєм Володимиром Ровінським.

– Отче Володимире, часто люди плутають поняття «духовний отець» і «духівник». Чи є різниця між цими поняттями?

– Було б добре, щоб духівник і духовний отець були в одній особі. Найчастіше, так воно і буває. Хоча, нерідко це можуть бути різні люди. На думку святителя Феофана Затворника і ряду інших отців Церкви, різниця між ними полягає ось в чому. Духівник – це священик, який приймає нашу сповідь і молиться про прощення (залишення) наших гріхів. Духовний отець – це священик (можливо навіть, духовно досвідчений мирянин або простий чернець), порадами, повчаннями, застереженнями якого ми користуємося на шляху до спасіння.

– Яка роль духовного отця в житті подружжя і чи обов’язково подружжю мати загального духовного отця і духівника?

– Потенційно роль духовного отця для сім’ї величезна. Якби у нас було більше отців, здатних духовно окормляти цілі сім’ї, у нас було б більше і справжніх православних сімей… На практиці, на жаль, в кращому разі тільки один з вінчаного подружжя воцерковлений настільки, що усвідомлено шукає керівництва в духовному житті. Другому із подружжя достатньо від священика ролі духівника, в тій формі, про яку згадує святитель Феофан: прийняти рідкісну сповідь і помолитися про прощення гріхів.

Доводилося мені іноді спостерігати, як подружні пари уникали сповіды у загального духівника або усвідомлено втаювали при цьому ряд гріхів. Не можна нам забувати, що таємниця Сповіді недоторканна, і пастир не має права її відкрити навіть під страхом смертним. Хоча бувають інші ситуації. Наприклад, ще до весілля майбутнє подружжя окормлялось у різних священиків. Після Вінчання, один з них приймає духовного отця своєї половини як духівника, а за порадою і повчанням в духовному житті продовжує звертатися до колишнього священика. Подружжю добре мати загального духовного отця, рівно настільки, наскільки у них загальні цілі і завдання сімейного життя. Якщо мета християнської сім’ї – успадкування життя вічного, то один із засобів його досягнення – загальний покажчик до нього – духовний отець для чоловіка і жінки.

– А якщо склалося так, що в сім’ї у чоловіка і дружини різні духовні отці і їхні думки мають розбіжності, як бути у такому разі?

– По-перше, необхідно сповістити духовного отця про думку духівника одного із подружжя з проблематичного питання. Досвідчений священик завжди зважатиме на реальну ситуацію, яка склалася в сім’ї, зокрема з думкою іншого духівника. По-друге, в питаннях влаштування духовного життя сім’ї, духівники повинні керуватися не стільки своєю думкою, скільки думкою Святого Євангелія і учіння Церкви. Тому особливих розбіжностей тут бути не повинно. По-третє, подружжя не звільняється від особистої відповідальності за життя своєї сім’ї. Тому, розглядаючи і враховуючи думку духівника, повинно самостійно ухвалювати рішення.

– Буває, що подружжя перебільшує роль духівника і намагається перекласти на нього вирішення своїх сімейних проблем.

– А не треба перебільшувати. Ось якби вони жили в духовно добре влаштованому монастирі, де є старці, які уміло ведуть до спасіння, а вони як послушники ради цього спасіння вдаються до абсолютного і безумовного послуху, тоді можна говорити про повне відсікання своєї волі і це було б на користь душі послушника. Але оскільки ми говоримо про життя у миру, і бажанні влаштувати сімейне життя на духовних початках, то тут треба пам’ятати про особисту відповідальність за сім’ю, яку ти створив і за яку даси відповідь. Не повинні тут і духівники допускати надмірного керівництва справами чужої сім’ї. Керівництво повинне торкатися, головним чином, питань духовного життя. Не варто благословляти, в який колір фарбувати огорожу на дачі і скільки раз на рік відвідувати улюблену тещу.

– Отче Володимире, в багатьох сім’ях виникають ситуації, коли один з подружжя відмовляється приступати до будь-якої, навіть дріб’язкової, справи і ухвалювати яке-небудь рішення, поки не отримає на це благословення священика, а чоловік (дружина) проти такої позиції. Виникають складнощі і конфлікти. Як тут правильно поступати?

– Поступати треба так, щоб в сім’ю повернути мир і згоду. По-перше, в обов’язки духівника не входить благословляти або не благословляти «будь-яку справу» і «будь-яке рішення». Поганий той духівник, який такі функції на себе покладає, удвічі погане те чадо, яке від духівника того вимагає. По-друге, наявність духовного отця у подружжя повинна не ускладнювати стосунки між ними, а, навпаки, сприяти їх поліпшенню.

– Наскільки, на вашу думку, допустиме втручання духівника в інтимну сферу життя?

– Мені здається, якщо людина на сповіді кається, згадуючи про ту або іншу сторону інтимного життя, духівник повинен від чогось застерегти, в чомусь нагадати норми євангельської моралі.

– Відомі випадки, коли духівники благословляють розлучатися або жити подружжю як братові з сестрою. Чи допустимо це?

– Я чув про такі випадки. Знаю, що дійсно існують такі ситуації, коли невідворотною стає необхідність розлучатися – це допускають і церковні правила. Подальше сумісне життя може привести до духовної загибелі чоловіка і жінки. Тому не поспішаю засуджувати всі благословення такого роду. Але, як я розумію, тут питання ставиться про інше – деякі духівники взагалі вважають шлюб за справу погану і негідну своїх «високогідних» духовних чад. Безумовно, такий підхід недопустимий. Він противоречить учінню Церкви. У Священному Писанні сказано однозначно: «Що Бог поєднував, того людина да не розлучає» (Мар.10:9). Обов’язок духовного отця вчити, наставляти, але не наказувати, не ламати волю своїх чад.

– Наскільки значуще слово духовного отця в ухваленні рішень подружжям?

– Слово духовного отця має бути значущим. Але воно має бути в той же час мудрим, тверезим, зваженим, відповідальним, покірливим і головне – рекомендаційним. Пам’ятаєте, як в Євангелії, Христос, коли оповістив Заповіді Блаженств, то не наказував, не ламав волю Своїх слухачів, а, ніби радив, бажав їм щастя (слово «блаженний» на старослов’янській мові означає те ж саме, що в сучасній російській мові слово «щасливий»). Ось такий підхід і повинен здобувати духовний отець стосовно своїх чад. А подружжя повинне прислухатися до поради духовного отця і самостійно ухвалювати рішення.

– Яке ж головне завдання духовного отця в православній сім’ї?

– Бути на життєвому шляху сім’ї тим придорожнім стовпом, який вірно указує напрям до Христа і життя вічного. Ця думка, гадаю, буде згодна і зі святими отцями, які бачили в духовному отцеві «покажчика» до спасіння, а в старцеві – «водія». Не треба від духовного отця вимагати ролі старця. Старець може бути там, де є послушник, який готовий повністю віддати свою волю в руки старця, здатного привести цю душу в Царство Небесне. А оскільки ми, в умовах сім’ї, не зможемо бути такими послушниками, керуватимемося порадами духовного отця і братимемо на себе відповідальність за ухвалення рішень.

– Що, на Ваш погляд, є головним у стосунках між подружжям?

– На мій погляд, любов… жертовна.

Бесідувала Наталія Єрмакова

Культурно-просвітницький православний жіночий журнал «Самарянка»
Підписний індекс в «Каталозі видань України» – 49503
Замовлення журналів через редакцію телефоном – (056)-789-15-48,
або по електронною поштою: samaryanka@i.ua
Адреса редакції для листів: 49027, місто Дніпропетровськ, а/я 1853
Попередня публікація

10 способів зупинити дитячу істерику

Наступна публікація

Год с преподобными Оптинскими старцами. 24 ноября

Наступна публікація

Год с преподобными Оптинскими старцами. 24 ноября

Пряма трансляція згідно розкладу

Розклад Богослужінь

Пожертва

Єпархіальні новини

У ПОЧАПАХ ВІДСПІВАЛИ ПОЛЕГЛОГО ГЕРОЯ УКРАЇНИ
У ПОЧАПАХ ВІДСПІВАЛИ ПОЛЕГЛОГО ГЕРОЯ УКРАЇНИ

26 червня у Свято-Сергіївському храмі с.Почапи Ковельського району було звершено Чин поховання Андрія Давидюка, який загинув на Донеччині під час виконання бойового завдання. Відспівування військовослужбовця очолив настоятель храму протоієрей Ярослав Остапюк. Заупокійна молитва зібрала у храмі численну кількість односельців та жителів з навколишніх сіл. Поховали воїна Андрія на місцевому кладовищі.…

Благословення випускникам школи с.Дубечне
Благословення випускникам школи с.Дубечне

БОЖОГО БЛАГОСЛОВЕННЯ ВИПУСКНИКАМ 2022 РОКУ Свято-Покровський храм радісно зустрів на своєму порозі випускників 2022 року. 25 червня 2022 року був звершений святковий молебен на завершення навчання в Дубечненському ліцеї. Випускники, батьки та вчителі принесли Богу подячні молитви за завершення навчального року та попросили благословіння та допомоги Божої у майбутньому дорослому…

В Кримному молилися за випускників
В Кримному молилися за випускників

25 червня в Кримному прощалися зі школою випускники. Святковим урочистостям передувала спільна молитва в Михайлівському храмі. Юнаки, дівчата та їх батьки дякували Богу за благополучне завершення навчання та просили Божої помочі у дорослому житті. Благочинний кримненської округи прот. Сергій Никонюк привітав випускників з важливою подією, побажав здоров’я, мирного неба, а…

У Бортніві освячено каплицю над святим джерелом
У Бортніві освячено каплицю над святим джерелом

25 червня, релігійна громада УПЦ села Бортнів Нововолинського благочиння, вшанувала пам’ять преподобного Онуфрія Великого освяченням нової каплиці, на честь цього великого угодника Божого. Каплицю зведено над криницею з цілющим джерелом. Багато парафіян та гостей прийшли до святого місця, щоб помолитись та набрати цілющої води із джерела. Адже з давніх давен…

Кабінет Міністрів відповів борцям з Церквою
Кабінет Міністрів відповів борцям з Церквою

🔴⚠️ Кабмін називає спроби заборонити УПЦ необґрунтованими, оскільки немає доказів будь-яких протиправних діянь духовенства та віруючих релігійної організації. ✅ У відповідь на пропозицію народного депутату від партії «Голос» розірвати договір оренди держави зі Свято-Успенськими Києво-Печерською, Почаївською та Святогірською лаврами Української Православної Церкви, у Кабінеті міністрів наголосили, що не вбачають жодних…

Обмеження діяльності громад УПЦ суперечить Конституції України
Обмеження діяльності громад УПЦ суперечить Конституції України

Заборони та обмеження, що накладаються на діяльність та громади УПЦ органами місцевого самоврядування, юридично нікчемні та суперечать положенням Конституції України. Як пояснив у своєму зверненні до віруючих УПЦ заступник голови фракції «Слуга народу» у Верховній Раді Андрій Мотовиловець: «Жодний закон або нормативно-правовий акт України не наділяє органи місцевого самоврядування правом…

У Зимненській обителі прощалися з воїном Засадко Сергієм
У Зимненській обителі прощалися з воїном Засадко Сергієм

ВІЧНА ПАМ‘ЯТЬ ГЕРОЮ 22 червня у Зимненському жіночому монастирі звершилося відспівування Героя України, водія артилерійської батареї ЗСУ – Засадко Сергія. Ігуменя Стефана та сестри обителі, висловили щирі слова співчуття дружині, рідним та близьким. Уклінно вдячні за жертовний подвиг, котрий несуть нашій герої у жорстокій війні з Росією та захищають нашу…

У КРИМНОМУ ОСВЯТИЛИ ОНОВЛЕНИЙ ХРЕСТ
У КРИМНОМУ ОСВЯТИЛИ ОНОВЛЕНИЙ ХРЕСТ

19 червня в день пам’яті Всіх Святих в Кримному на вулиці Молодіжній освятили оновлений хрест. Ініціювали реставрацію святині місцеві жителі, котрі зібрали кошти та допомогли з встановленням. Благочинний Кримненської округи прот. Сергій Никонюк у вітальному слові підкреслив, що центром життя всіх святих був Хрест Господній, і побажав, щоб таким він…

Другий випуск регентського відділу ВВДУ при Зимненському жіночому монастирі
Другий випуск регентського відділу ВВДУ при Зимненському жіночому монастирі

Після Божественної літургії в актовій залі, відбулась офіційна частина та вручення дипломів випускницям. Насамперед, ігуменя Стефана привітала усіх з другим випуском, подякувала педагогічному колективу за плідну працю на ниві просвітництва церковної молоді та побажала випускницям продовжувати розвивати свої регентські здібності на благо Церкви. В часі вітального слова, протоієрей Валентин Марчук,…

ВИПУСК ДУХОВНОГО УЧИЛИЩА
ВИПУСК ДУХОВНОГО УЧИЛИЩА

15 червня 2022 року відбувся випуск богословського відділення Володимир-Волинського Духовного училища. Випускний день розпочався зі святкової Божественної літурігії у Свято-Успенському кафедральному соборі, по завершенні якої також був відслужений подячний молебен. Після богослужіння, Владика-Ректор, викладацький колектив, батьки, випускники та вихованці училища зібралися для подальших урочистостей та вручення дипломів. Привітальне слово виголосив…

Designed by ROOM SIXTY NINE

Designed by ROOM SIXTY NINE
  • Вхід
  • Про нас
  • Новини
  • Публікації
  • Трансляція
  • Розклад
  • Подати записку
  • Контакти
Немає результату
Переглянути всі результати

Designed by R69M

З поверненням!

Увійдіть у свій обліковий запис нижче

Забули пароль?

Відновіть ваш пароль

Введіть своє ім’я користувача або електронну адресу, щоб скинути пароль.

Увійти
Go to mobile version