П’ятниця, 2 Червня, 2023
  • Вхід
Капличка
  • Про нас
  • Новини
  • Трансляція
  • Розклад
  • Подати записку
  • Акафісти
  • Публікації
  • Контакти
Немає результату
Переглянути всі результати
  • Про нас
  • Новини
  • Трансляція
  • Розклад
  • Подати записку
  • Акафісти
  • Публікації
  • Контакти
Капличка
Немає результату
Переглянути всі результати
Головна Публікації «Волинь православна»

Духовний отець сім’ї

23.11.2011
в «Волинь православна»
A A

Прості і складні питання сімейного життя

Створити щасливу сім’ю і зберегти її під дією всіх життєвих випробувань завжди було важким завданням. Випробування підстерігають подружжя протягом всього сімейного шляху. Особливо непросто це в наші дні, коли так багато спокус, а традиції сімейного благочестя зруйновані. Як зберегти шлюб? Від кого залежить сімейне щастя? Чи потрібний подружжю загальний духовний отець? І в чому різниця між духівником і духовним отцем? Про це бесіда з керівником інформаційно-видавничого відділу Володимир-Волинської єпархії протоієреєм Володимиром Ровінським.

– Отче Володимире, часто люди плутають поняття «духовний отець» і «духівник». Чи є різниця між цими поняттями?

– Було б добре, щоб духівник і духовний отець були в одній особі. Найчастіше, так воно і буває. Хоча, нерідко це можуть бути різні люди. На думку святителя Феофана Затворника і ряду інших отців Церкви, різниця між ними полягає ось в чому. Духівник – це священик, який приймає нашу сповідь і молиться про прощення (залишення) наших гріхів. Духовний отець – це священик (можливо навіть, духовно досвідчений мирянин або простий чернець), порадами, повчаннями, застереженнями якого ми користуємося на шляху до спасіння.

– Яка роль духовного отця в житті подружжя і чи обов’язково подружжю мати загального духовного отця і духівника?

– Потенційно роль духовного отця для сім’ї величезна. Якби у нас було більше отців, здатних духовно окормляти цілі сім’ї, у нас було б більше і справжніх православних сімей… На практиці, на жаль, в кращому разі тільки один з вінчаного подружжя воцерковлений настільки, що усвідомлено шукає керівництва в духовному житті. Другому із подружжя достатньо від священика ролі духівника, в тій формі, про яку згадує святитель Феофан: прийняти рідкісну сповідь і помолитися про прощення гріхів.

Доводилося мені іноді спостерігати, як подружні пари уникали сповіды у загального духівника або усвідомлено втаювали при цьому ряд гріхів. Не можна нам забувати, що таємниця Сповіді недоторканна, і пастир не має права її відкрити навіть під страхом смертним. Хоча бувають інші ситуації. Наприклад, ще до весілля майбутнє подружжя окормлялось у різних священиків. Після Вінчання, один з них приймає духовного отця своєї половини як духівника, а за порадою і повчанням в духовному житті продовжує звертатися до колишнього священика. Подружжю добре мати загального духовного отця, рівно настільки, наскільки у них загальні цілі і завдання сімейного життя. Якщо мета християнської сім’ї – успадкування життя вічного, то один із засобів його досягнення – загальний покажчик до нього – духовний отець для чоловіка і жінки.

– А якщо склалося так, що в сім’ї у чоловіка і дружини різні духовні отці і їхні думки мають розбіжності, як бути у такому разі?

– По-перше, необхідно сповістити духовного отця про думку духівника одного із подружжя з проблематичного питання. Досвідчений священик завжди зважатиме на реальну ситуацію, яка склалася в сім’ї, зокрема з думкою іншого духівника. По-друге, в питаннях влаштування духовного життя сім’ї, духівники повинні керуватися не стільки своєю думкою, скільки думкою Святого Євангелія і учіння Церкви. Тому особливих розбіжностей тут бути не повинно. По-третє, подружжя не звільняється від особистої відповідальності за життя своєї сім’ї. Тому, розглядаючи і враховуючи думку духівника, повинно самостійно ухвалювати рішення.

– Буває, що подружжя перебільшує роль духівника і намагається перекласти на нього вирішення своїх сімейних проблем.

– А не треба перебільшувати. Ось якби вони жили в духовно добре влаштованому монастирі, де є старці, які уміло ведуть до спасіння, а вони як послушники ради цього спасіння вдаються до абсолютного і безумовного послуху, тоді можна говорити про повне відсікання своєї волі і це було б на користь душі послушника. Але оскільки ми говоримо про життя у миру, і бажанні влаштувати сімейне життя на духовних початках, то тут треба пам’ятати про особисту відповідальність за сім’ю, яку ти створив і за яку даси відповідь. Не повинні тут і духівники допускати надмірного керівництва справами чужої сім’ї. Керівництво повинне торкатися, головним чином, питань духовного життя. Не варто благословляти, в який колір фарбувати огорожу на дачі і скільки раз на рік відвідувати улюблену тещу.

– Отче Володимире, в багатьох сім’ях виникають ситуації, коли один з подружжя відмовляється приступати до будь-якої, навіть дріб’язкової, справи і ухвалювати яке-небудь рішення, поки не отримає на це благословення священика, а чоловік (дружина) проти такої позиції. Виникають складнощі і конфлікти. Як тут правильно поступати?

– Поступати треба так, щоб в сім’ю повернути мир і згоду. По-перше, в обов’язки духівника не входить благословляти або не благословляти «будь-яку справу» і «будь-яке рішення». Поганий той духівник, який такі функції на себе покладає, удвічі погане те чадо, яке від духівника того вимагає. По-друге, наявність духовного отця у подружжя повинна не ускладнювати стосунки між ними, а, навпаки, сприяти їх поліпшенню.

– Наскільки, на вашу думку, допустиме втручання духівника в інтимну сферу життя?

– Мені здається, якщо людина на сповіді кається, згадуючи про ту або іншу сторону інтимного життя, духівник повинен від чогось застерегти, в чомусь нагадати норми євангельської моралі.

– Відомі випадки, коли духівники благословляють розлучатися або жити подружжю як братові з сестрою. Чи допустимо це?

– Я чув про такі випадки. Знаю, що дійсно існують такі ситуації, коли невідворотною стає необхідність розлучатися – це допускають і церковні правила. Подальше сумісне життя може привести до духовної загибелі чоловіка і жінки. Тому не поспішаю засуджувати всі благословення такого роду. Але, як я розумію, тут питання ставиться про інше – деякі духівники взагалі вважають шлюб за справу погану і негідну своїх «високогідних» духовних чад. Безумовно, такий підхід недопустимий. Він противоречить учінню Церкви. У Священному Писанні сказано однозначно: «Що Бог поєднував, того людина да не розлучає» (Мар.10:9). Обов’язок духовного отця вчити, наставляти, але не наказувати, не ламати волю своїх чад.

– Наскільки значуще слово духовного отця в ухваленні рішень подружжям?

– Слово духовного отця має бути значущим. Але воно має бути в той же час мудрим, тверезим, зваженим, відповідальним, покірливим і головне – рекомендаційним. Пам’ятаєте, як в Євангелії, Христос, коли оповістив Заповіді Блаженств, то не наказував, не ламав волю Своїх слухачів, а, ніби радив, бажав їм щастя (слово «блаженний» на старослов’янській мові означає те ж саме, що в сучасній російській мові слово «щасливий»). Ось такий підхід і повинен здобувати духовний отець стосовно своїх чад. А подружжя повинне прислухатися до поради духовного отця і самостійно ухвалювати рішення.

– Яке ж головне завдання духовного отця в православній сім’ї?

– Бути на життєвому шляху сім’ї тим придорожнім стовпом, який вірно указує напрям до Христа і життя вічного. Ця думка, гадаю, буде згодна і зі святими отцями, які бачили в духовному отцеві «покажчика» до спасіння, а в старцеві – «водія». Не треба від духовного отця вимагати ролі старця. Старець може бути там, де є послушник, який готовий повністю віддати свою волю в руки старця, здатного привести цю душу в Царство Небесне. А оскільки ми, в умовах сім’ї, не зможемо бути такими послушниками, керуватимемося порадами духовного отця і братимемо на себе відповідальність за ухвалення рішень.

– Що, на Ваш погляд, є головним у стосунках між подружжям?

– На мій погляд, любов… жертовна.

Бесідувала Наталія Єрмакова

Культурно-просвітницький православний жіночий журнал «Самарянка»
Підписний індекс в «Каталозі видань України» – 49503
Замовлення журналів через редакцію телефоном – (056)-789-15-48,
або по електронною поштою: samaryanka@i.ua
Адреса редакції для листів: 49027, місто Дніпропетровськ, а/я 1853
Попередня публікація

10 способів зупинити дитячу істерику

Наступна публікація

Год с преподобными Оптинскими старцами. 24 ноября

Наступна публікація

Год с преподобными Оптинскими старцами. 24 ноября

Пряма трансляція згідно розкладу

Розклад Богослужінь

Пожертва

Єпархіальні новини

У ЛЮБОМЛІ ПРОВЕЛИ В ОСТАННЮ ПУТЬ ЗАХИСНИКА УКРАЇНИ
У ЛЮБОМЛІ ПРОВЕЛИ В ОСТАННЮ ПУТЬ ЗАХИСНИКА УКРАЇНИ

1 червня у м.Любомль Ковельського району відспівали Героя України Дмитра Бісюка, який загинув внаслідок артилерійського обстрілу на Донеччині. Напередодні, 31 травня, благочинний Любомльського Різдво-Богородичного благочиння протоієрей Василій Мельничук з настоятелем Свято-Георгіївсього храму протоієреєм Володимиром Лисим прибули віддати шану полеглому воїну у його рідну домівку та відслужили панахиду. Попрощатися з захисником…

Священники єпархії благословили випускників шкіл. Фоторепортаж з с.Залухів
Священники єпархії благословили випускників шкіл. Фоторепортаж з с.Залухів

Сьогодні, у сонячну днину, пролунав останній дзвінок для одинадцятикласників Залухівського ліцею. Достойним початком входу у доросле життя є подяка випускників. Батьки зі своїми дорослими випускниками дякували Богу за роки, проведені за шкільною партою та просили благословіння у доросле, самостійне життя! «І все на світі треба пережити. І кожен фініш, це…

Відбувся навчальний семінар для священників Волині
Відбувся навчальний семінар для священників Волині

Потреба парафіяльних священників у підтриманні належного богословського та освітнього рівня, необхідність самовдосконалення та обміну практичним досвідом, викликали перед Володимир-Волинською єпархією необхідність організації та проведення відповідних заходів. З благословення Високопреосвященнішого митрополита Володимира, голови єпархіальних відділів по роботі з молоддю та інформаційно-просвітницького 29 травня вдруге організували «Пастирський воркшоп» на тему «Служіння православного…

Митрополит Володимир взяв участь у святковому богослужінні в Городницькому монастирі
Митрополит Володимир взяв участь у святковому богослужінні в Городницькому монастирі

У День Ангела архієпископа Городницького Олександра, намісника монастиря великомученика Георгія, Високопреосвященніший митрополит Володимир взяв участь у соборному богослужінні та вітанні владики-іменинника. The post Митрополит Володимир взяв участь у святковому богослужінні в Городницькому монастирі appeared first on Володимир-Волинська єпархія.

Воїна Тараса Троця погребли у с.Чорніїв на Турійщині
Воїна Тараса Троця погребли у с.Чорніїв на Турійщині

29 травня 2023 року у с. Чорніїв, що на Турійщині, в останню дорогу духовенство Турійського благочиння УПЦ провели мужнього, доброго, мудрого воїна Тараса Троця. 24.05.2023 року в Бахмутському напрямку, від прильоту в окоп 120 -ої міни , загинув старший солдат 23 окремого батальйону спеціального призначення Троць Тарас Іванович 29.10.1990р.н. житель…

Відеозамальовки Літургії в Успенському соборі міста Володимира
Відеозамальовки Літургії в Успенському соборі міста Володимира

The post Відеозамальовки Літургії в Успенському соборі міста Володимира appeared first on Володимир-Волинська єпархія.

В кафедральному соборі Володимира прозвучала особлива подячна молитва
В кафедральному соборі Володимира прозвучала особлива подячна молитва

У неділю, 28 травня, в Успенському кафедральному соборі, Високопреосвященніший митрополит Володимир з собором священників звершив Божественну літургію та Подячний Молебень з нагоди першої річниці Собору Української Православної Церкви у Феофанії та тридцять першої річниці Архієрейского Собору у Харкові. Для усіх присутніх за богослужінням було зачитано Звернення Синоду УПЦ з нагоди…

В селі Секунь в останню путь провели воїна Миколу Сахарчука
В селі Секунь в останню путь провели воїна Миколу Сахарчука

27 травня духовенство Старовижівського благочиння звершило Чин похорону над убієнним воїном Миколою Сахарчуком в Свято-Михайлівському храмі с.Секунь. Сахарчук Микола Петрович – воїн-кулеметник, мужньо захищав Україну від ворога. Свій останній бій Микола прийняв на Донеччині, поблизу населеного пункту Діброва. Ворожа снайперська куля 24 травня обірвала його молоде життя. Вічна пам‘ять Герою!…

Жителі села Седлище перед іконою Божої Матері засвідчили свою вірність УПЦ
Жителі села Седлище перед іконою Божої Матері засвідчили свою вірність УПЦ

Жителі села Седлище перед іконою Божої Матері засвідчили свою вірність Українській Православній Церкві У селі Седлище, що на Старовижівщині, у відповідь на намагання сторонніми особами змінити конфесійне підпорядкування громади храму Георгія Побідоносця, 25 травня відбулися збори релігійної громади цього храму, котрий є в канонічному підпорядкуванні Української Православної Церкви. По завершенні…

Яревище: престольне свято. У день Вознесіння Господнього парафіяни села Яревище відзнача
Яревище: престольне свято.
 У день Вознесіння Господнього парафіяни села Яревище відзнача

Яревище: престольне свято. У день Вознесіння Господнього парафіяни села Яревище відзначають своє храмове свято. Тому на звук церковного дзвону спішили віряни цього маленького села, щоб усім разом єдиним серцем та устами прославити Бога. Святкову Літургію очолив благочинний протоієрей Сергій Никонюк, якому співслужили настоятель протоієрей Петро Бабюк та інші священики благочиння.…

Designed by ROOM SIXTY NINE

Designed by ROOM SIXTY NINE
Немає результату
Переглянути всі результати
  • Про нас
  • Новини
  • Трансляція
  • Розклад
  • Подати записку
  • Акафісти
  • Публікації
  • Контакти
  • Вхід

Designed by R69M

З поверненням!

Увійдіть у свій обліковий запис нижче

Забули пароль?

Відновіть ваш пароль

Введіть своє ім’я користувача або електронну адресу, щоб скинути пароль.

Увійти
Go to mobile version