Середа, 8 Лютого, 2023
  • Вхід
Капличка
  • Про нас
  • Новини
  • Трансляція
  • Розклад
  • Подати записку
  • Акафісти
  • Публікації
  • Контакти
Немає результату
Переглянути всі результати
  • Про нас
  • Новини
  • Трансляція
  • Розклад
  • Подати записку
  • Акафісти
  • Публікації
  • Контакти
Капличка
Немає результату
Переглянути всі результати
Головна Публікації «Волинь православна»

Хрест – данина моді чи знамення віри?

04.07.2014
в «Волинь православна»
A A

Хрести різноманітної форми та розміру, дорогі та не дуже, продаються сьогодні в ювелірних магазинах, кооперативних ларках та на ринку нерідко поруч із іншими прикрасами: знаками зодіаку, амулетами, оберегами та іншими предметами.

Хрест в нинішній час став даниною моді. Непохина та ненависна позиція атеїстів до розп’яття змінилася новою модою. Хрест стає символом нашого часу і аж ніяк не знаменням віри, скоріше предметом насмішки над Православ’ям.

Хрест – велика християнська святиня, видиме свідчення нашого відкуплення Спасителем. Богослужбові піснеспіви на свято Воздвиження Хреста Господнього оспівують хрест такими словами: «Хрест – хранитель всієї вселенної, Хрест – краса Церкви, Хрест – вірних утвердження, Хрест – ангелів слава та демонів язва».

З перших віків християнства віруючий носить на своїх грудях хрест, виконуючи заповідь Спасителя: «Хто хоче йти за Мною, нехай зречеться себе, і візьме хрест свій, і йде за Мною» (Мк. 8,34).

Щит віри

Натільний хрестик надягається кожному новохрещеному як щит віри та зброя проти демонів, що має силу зцілювати та дарувати життя. Ось чому Хрест Господній називається Животворчим!

Кожен християнин повинен обов’язково носити хрестик на найважливішому місці — біля серця як образ Хреста Господнього та видимий знак православного християнина. Це нам нагадує про те, якою ціною було звершено наше спасіння. Хрест явився жертовником любові, на якому була розіп’ята Божественна Любов за спасіння всіх людей.

Звичай носити на грудях зображення розп’яття чи закланого Агнця існував вже у першохристиянській Церкві. Так відомо, що святитель Григорій Великий посилав Феодолінді, королеві Ломбардській, два натільних зображення розп’яття. Він же посилав й іншим особам хрести.

В ІV акті VІІ Вселенського Собору говориться, що мученик Прокопій, котрий постраждав при Деоклетіані у 303 році носив на шиї хрест наполовину із золота, наполовину із срібла. Те ж саме відомо і про християнського воїна Ореста, що постраждав у 304 році.

Святитель Іоанн Златоуст, дорікаючи нерозсудливим жінкам за те, що ті своїм новохрещеним дітям надягали амулети, говорив: «Не слід покладати на младенця нічого, крім спасительного Хреста».

Хрест свідчить про те, що людина є християнином, тобто послідовником Христа, та членом Його Церкви. Недопустимим є носіння хреста заради моди.

Усвідомлення християнином важливості носіння натільного хреста є безсловесною молитвою, що дозволяє цьому хрестику являти істинну силу Першообразу – Хреста Христового, що захищає людину при наявності віри всюди і завжди, якщо вона навіть і не просить про допомогу, чи не має можливості перехреститися.

«Порадники»

Священик, звершуючи таїнство Хрещення, надягає немовляті хрестик, котрий з цього моменту стає нерозлучним супутником нового члена Церкви. Хрестик не прийнято знімати при купанні чи при переодяганні.

На жаль, є такі «порадники», котрі авторитетно радять мамам зняти з дитини хрестик, мовляв – ще маленький, може заплутатись в стрічечці, шкіру натре …

Відразу дам пораду: маленьким діткам хрестик слід носити не на ланцюжку а на м’якій стрічечці чи шовковій ниточці прив’язуючи його на зап’ястя руки, а коли дитинка підросте і стане сидіти, тоді можна перевісити хрестик на шийку.

Слід зауважити, що сьогодні з’явилась традиція носити на грудях медальйончик із зображенням Богородиці, ангела-хранителя чи святих небесних покровителів.

Проти цього, звичайно, ми не будемо заперечувати, це є цілком прийнятним, але слід сказати, що медальйон не може замінити собою зображення Хреста, тому в першу чергу потрібно мати на собі натільний хрестик, а ікону – за бажанням.

Не існує також ніяких правил, щодо матеріалів, з яких виготовляється хрестик. Натільний хрестик – це не ювелірна прикраса. Який би він не був гарний чи з якого б дорогоцінного матеріалу він би не був виготовлений, в першу чергу – це зримий символ християнської віри.

Православні натільні хрести мають древню традицію і тому на вигляд бувають досить різноманітними, в залежності від часу та місця їхнього виготовлення. Вшановування хреста та любов до нього виражається у різноманітності та вишуканості його прикраси.

Натільні хрести завжди відрізнялись різноманітністю як у виборі матеріалу, з якого вони виготовлялись, як то – золото, срібло, мідь, бронза, дерево звичайних чи цінних порід, слонова кістка, янтар, – так і своєю формою. Традиційним в Православ’ї вважається восьмиконечний хрест.

Але при виборі хреста слід звертати увагу не на матеріал з якого він виготовлений, а на те, чи відповідає форма хреста православним традиціям.

Іконографія православного розп’яття отримала своє кінцеве догматичне обгрунтування в 692 році на Трульському соборі. Згідно з 82 правилом цього собору, умовою канону стає поєднання історичного реалізму з реалізмом Божественного Одкровення.

Постать Спасителя виражає божественний спокій та велич. Вона якби накладена на хрест і Господь відкриває Свої обійми всім, хто до Нього звертається. В цій іконографії художньо розв’язується складна догматична задача: зображення двох природ Христа – Божественної і Людської – що показує одночасно і смерть, і перемогу Спасителя.

Римо-католики, відмовившись від своїх ранніх поглядів, не зрозуміли і не сприйняли правил Трульського собору і відповідно – символічного духовного зображення Іісуса Христа.

В середньовіччі виникає новий тип розп’яття, на якому відображаються риси натуралізму людських страждань та муки хресної страти: тяжкість тіла, що провисає на витягнутих руках, голова увінчана терновим вінцем, схрещені ступні, прибиті одним гвіздком (нововведення кінця ХІІІ століття).

Анатомічні подробиці католицького зображення, передаючи правдивість самої страти, концентрують увагу на муках і смерті, проте, приховують головне – торжество Господа, що переміг смерть і відкрив нам життя вічне.

Православне благочестя висуває вимогу носити хрестик із розп’яттям православно-візантійського зображення, а не католицько-латинського, що порушує основи християнської віри.

Протоієрей Олександр Дудар

Джерело – pravv.km.ua

Переклад українською – “Волинь Православна”2014 ,№6

Теги: розп'яттяХрест
Попередня публікація

Чернець з роду самураїв

Наступна публікація

Тіло і душа: боротьба за здоров’я

Наступна публікація

Тіло і душа: боротьба за здоров’я

Пряма трансляція згідно розкладу

Розклад Богослужінь

Пожертва

Єпархіальні новини

ВІТАЙМО митрополита Володимир-Волинського і Ковельського Володимира (Мельника) з днем тезо
ВІТАЙМО митрополита Володимир-Волинського і Ковельського Володимира (Мельника) з днем тезо

💐ВІТАЙМО митрополита Володимир-Волинського і Ковельського Володимира (Мельника) з днем тезоіменитства! 🕊Многая і благая літа! 🌿Митрополит Володимир народився 26 листопада 1968 року у селі Невір Любешівського району Волинської області. 🌿1990 року вступив до Волинської духовної семінарії. 🌿1992 року Преосвященнішим Варфоломієм, єпископом Луцьким і Волинським, пострижений у чернецтво з іменем на честь…

Недільну Літургію митрополит Володимир звершив у кафедральному соборі
Недільну Літургію митрополит Володимир звершив у кафедральному соборі

Фоторепортаж богослужіння. The post Недільну Літургію митрополит Володимир звершив у кафедральному соборі appeared first on Володимир-Волинська єпархія.

Студенти Духовного училища взяли участь у спортивних змаганнях
Студенти Духовного училища взяли участь у спортивних змаганнях

Студенти 2 класу Ткачук Сергій і Дащук Станіслав Дащук взяли участь у Чемпіонаті Володимир-Волинської міської територіальної громади з настільного тенісу . Ткачук Сергій здобув 1 місце. The post Студенти Духовного училища взяли участь у спортивних змаганнях appeared first on Володимир-Волинська єпархія.

ВІДСПІВАЛИ ЗАГИБЛОГО ГОЛОВУ ГРОМАДИ
ВІДСПІВАЛИ ЗАГИБЛОГО ГОЛОВУ ГРОМАДИ

29 січня поховали трагічно загиблого очільника Дубечненської громади Анатолія Костючика. Автокатастрофа, що обірвала життя керівника, сталася 27 січня поблизу Ковеля. Провести в останню путь Анатолія Петровича зібралися жителі громади, колеги, друзі. Чин похорону очолив благочинний протоієрей Сергій Никонюк у співслужінні духовенства району. Священник висловив щирі співчуття осиротілій родині, громаді, що…

Братія Києво-Печерської Лаври звернулася до вірних Української Православної Церкви
Братія Києво-Печерської Лаври звернулася до вірних Української Православної Церкви

Братія Києво-Печерської Лаври звернулася до вірних Української Православної Церкви. «Ми були, є і будемо в Істині і вірними своїй канонічній Церкві та її Предстоятелю». Про це йдеться у зверненні священноначалля та братії Свято-Успенської Києво-Печерської Лаври до всіх вірних чад Української Православної Церкви, опублікованому на сайті обителі 26 січня. Зазначається, що…

Святу мученицю Татіану вшанували у Ковелі
Святу мученицю Татіану вшанували у Ковелі

25 січня митрополит Володимир очолив Божественну Літургію у ковельському храмі на честь святої мучениці Татіани. Настоятель храму протоієрей Володимир Бензюк запросив розділити радість Престольного свята духовенство міста та району. На молитву забралися парафіяни храму та паломники. Богослужіння супроводжував гарний спів парафіяльного хору під управлінням матушки-іменинниці Тетяни Бензюк. Під час Літугії…

Престольне свято храму на честь святого ковельчанина
Престольне свято храму на честь святого ковельчанина

23 січня, у Ковелі, митрополит Володимир очолив Божественну літургію Престольного свята храму на честь священномученика Анатолія, митрополита Одеського, що народився у Ковелі. Правлячому Архієрею співслужили старший благочинний Ковельського району протоієрей Володимир Ровінський, настоятель храму-іменника протоієрей Олександр Кобенко, священники Ковеля та району. The post Престольне свято храму на честь святого ковельчанина…

Митрополит Володимир очолив богослужіння Хрещення Господнього у кафедральному соборі
Митрополит Володимир очолив богослужіння Хрещення Господнього у кафедральному соборі

Фоторепортаж з Успенського кафедрального собору Володимира The post Митрополит Володимир очолив богослужіння Хрещення Господнього у кафедральному соборі appeared first on Володимир-Волинська єпархія.

На Ратнівщині похоронили воїна-захисника
На Ратнівщині похоронили воїна-захисника

19 січня 2023 року, в селі Здомешель, Ратнівської громади прощалися з новопреставленим Іваном Івановичом Хомуком.Чин відспівування в Різдво – Богородичному храмі звершили благочинний ратнівської округи протБільше Анатолій Гурський та духовенство благочиння.Священники висловили співчуття рідним та близьким покійного та закликали молитися за новопреставленого воїна Івана . The post На Ратнівщині похоронили…

На свято Богоявлення, відспівали загиблого воїна Олега Денисюка у Щедрогорі
На свято Богоявлення, відспівали загиблого воїна  Олега Денисюка у Щедрогорі

19 січня у Свято-Аннівському храмі с. Щедрогір, Гірниковського благочиння, відбулося поховання Захисника України Денисюка Олега Івановича . Заупокійне богослужіння очолив настоятель храму прот. Сергій Шамайло у співслужінні духовенства. Із перших днів повномаштабного вторгнення ворога, воїн Олег пішов на захист своєі держави України. Під час виконання свого військового зобов’язання, помер на…

Designed by ROOM SIXTY NINE

Designed by ROOM SIXTY NINE
Немає результату
Переглянути всі результати
  • Про нас
  • Новини
  • Трансляція
  • Розклад
  • Подати записку
  • Акафісти
  • Публікації
  • Контакти
  • Вхід

Designed by R69M

З поверненням!

Увійдіть у свій обліковий запис нижче

Забули пароль?

Відновіть ваш пароль

Введіть своє ім’я користувача або електронну адресу, щоб скинути пароль.

Увійти
Go to mobile version