-22 °c
Kovel'
Вівторок, 19 Січня, 2021
  • Вхід
Капличка
  • Про нас
  • Новини
  • Публікації
  • Трансляція
  • Довідник
  • Розклад
  • Подати записку
  • Контакти
Немає результату
Переглянути всі результати
  • Про нас
  • Новини
  • Публікації
  • Трансляція
  • Довідник
  • Розклад
  • Подати записку
  • Контакти
Капличка
Головна Публікації «Волинь православна»

Хто наш ближній?

15.11.2015
в «Волинь православна»
0

Хто наш ближній?КТО НАШ БЛИЖНИЙ? Священник Валерий Духанин? Амвон, Волинь Православна,

Бог є наше дійсне Життя, а людина – образ Божий. І тому в Священному Писанні ми бачимо дві головні заповіді – любов до Бога і любов до ближнього.

Якщо ти не любиш Бога, то ніколи до Нього не прийдеш, але неможливо досягти любові до Бога, нехтуючи ближнім.

Любов до ближнього – наочна перевірка нашого християнського життя. Але щоб зрозуміти, що є любов до нашого ближнього, добре б спочатку з’ясувати, а хто ж власне це такий – ближній наш?

Начебто все зрозуміло: ближні – це ті, хто знаходяться близько до нас, наші рідні, друзі і знайомі, співробітники по роботі. Так воно, звичайно, і є. Адже дивно було б говорити про любов до людей взагалі і при цьому не терпіти тих, хто нас безпосередньо оточує.

Як часто ми гарячкуємо на близьких нам людей, яких бачимо щодня, і переносимо любов кудись на периферію, до тих, кого практично не знаємо. Така любов несправжня, а справжня любов пізнається стосовно конкретних людей, яких Бог звів по життю з тобою.

Разом з тим в Священному Писанні питання про ближніх куди непростіше і повертає наш погляд до глибших сфер.

У Євангелії є відома притча про милосердного самарянина (Лк.10: 25-37). Проголошенню цієї притчі передувало питання якогось книжника, що робити, щоб успадковувати життя вічне. Господь звертає його увагу на Священне Писання, і книжник сам згадує заповідь любити Бога всією душею і ближнього свого як самого себе (Втор.6: 5; Лев.19: 18). Спаситель підтверджує істинність стародавньої заповіді, і тут  якраз слідує головне запитання книжника, а кого ж власне вважати за ближнього, щоб його любити як самого себе.

У запитанні цьому зовсім не було лукавства або усмішки, як може здатися спочатку. Річ у тому, що в ті часи іудеї ділили все людство на три категорії. Іудеїв, тобто рідних по крові та вірі, вони вважали не просто за ближніх, але і за братів. Іноплемінників, що прийняли іудейство, називали тільки ближніми. А язичників вважали за абсолютно чужих і не поширювали на них дію заповіді про любов.

Помилковість таких уявлень начебто очевидна. Але якщо ми звернемо увагу на власне реальне життя, то виявимо, що і самі інколи неусвідомлено чинимо так само, підрозділяючи всіх людей, що оточують нас, на подібні три категорії.

А саме: одних людей ми обожнюємо, вважаючи за найближчих, відповідно, буваємо готові допомогти їм, аніс­кільки не замислюючись, у будь-яку годину доби. До інших ми розташовані вже не так тепло та відкрито, але в принципі прихильні і за певної ситуації підемо їм назустріч. Третіх ж ми взагалі не переносимо, не терпимо (можливо, через певну образу, заподіяну з їх боку), так що про якусь допомогу та сприяння їм з нашого боку не може бути навіть мови.

Преподобний Максим Сповідник щодо такого підходу до людей говорив: «Якщо ти до одних людей ненависний, до інших ставишся байдуже, а третіх дуже сильно любиш, то з цього зрозумій, як ти ще далеко знаходишся від досконалої любові, яка спонукає однаково любити кожну людину». Тому притча про милосердного самарянина цілком актуальна і для нашого часу.

Пригадаємо її зміст: один чоловік, що йшов з Єрусалиму в Ієрихон, попався розбійникам, які його пограбували і, нанісши багато ран, пішли. Іудейський священик та левіт, що проходили повз, не звернули на нещасного ніякої уваги. Проїжджаючий ж самарянин, тобто людина, що зневажається іудеями, не тільки надав першу медичну допомогу: перев’язав рани побитого, возлив на них масло та вино (що дезинфікували та пом’якшувари рани, за правилами тодішньої медицини), але і поклопотався про подальше існування пограбованого: довіз до готелю і дав його власникові кошти на турботу про пораненого, обіцяючи по дорозі назад додати ще, якщо буде витрачено більше.

Хто з цих трьох був ближнім постраждалому, очевидно. Господь бажав показати, що справжня близькість визначається не категоріями спорідненості, сумісного мешкання або навіть віросповідання, а перш за все безкорисливою та щирою любов’ю до іншої людини, ким би вона не була.

У запитанні книжника: «Хто мій ближній?» було присутнє побоювання, як би він не почав любити того, кого любити не повинен. Господь ж Іісус Христос показав, що дійсна любов не знає ніяких вигаданих людською уявою меж в турботі про користь людини, що має потребу. «Тоді Іісус сказав йому: йди, і ти чини так само» (Лк.10: 37), тобто вважай за свого ближнього кожну людину, що потребує твоєї допомоги, хоч би вона була іновірець та ворожа тобі, благодій їй, і таким чином знайдеш вічне життя, про яке ти запитував.

Щодо притчі хочеться відзначити і ще дещо. Давайте подумаємо, чому власне самарянин проявив співчуття? Та тому, що він бачив в постраждалому свого ближнього, не замислюючись, як до нього ставиться цей іудей. І ось це дуже глибока істина.

Насправді, наш ближній – не той, від кого ми очікуємо допомоги, а той, хто потребує нашої допомоги, кому ми могли б допомогти, не очікуючи від нього ніякої подяки. Тому ось те золоте правило, якому повинен слідувати християнин: не очікуй, що добро вчинить хтось інший, поспіши сам вчинити його. Це і є виконання Божої заповіді про любов до наших ближніх (Лев. 19:  18).

Апостол Павел писав: «Нехай у вас будуть ті самі думки, що й у Христі Іісусі» (Флп. 2: 5). Як Спаситель сприймав оточуючих людей, як чинив Він з тими, що мали потребу, як ставився Він до Своїх ворогів, які розпинали Його?

Апостол Павел про це писав: «щоб думали ви одне й те, щоб мали ту саму любов, одну згоду й один розум. Не робіть нічого підступом або з чванливості, але в покорі майте один одного за більшого від себе. Нехай кожен дбає не про своє, але кожен і про інших» (Флп. 2: 2-4).

Так вже в нашому житті трапляється, що найлегше нам буває любити тих, хто знаходиться далеко від нас, з ким ми зустрічаємося лише час від часу. Це зрозуміло: кожен прагне виглядати перед іншими якомога більш гідно, привабливо, не виставляючи напоказ своїх негативних якостей. І це легко вдається, якщо спілкування буває рідкісним.

При тіснішому ж зіткненні з людьми все більш розкриваються сторони, які виявляються для нас неприємними. Тому ближніх, виявляється, любити вже важче, ніж далеких. Але любов до далекого, хоча і здається легкою, не може бути глибокою, вона не випробувана серйозним спілкуванням, сумісним вирішенням певних проблем.

Значить, справжня любов перевіряється буднями? Так, вона виражається в дрібницях, на яких ми так не любимо звертати увагу. Особливо ж вона виявляється в доброті та милості, які варто виявляти до ближніх саме в будень.

На завершення хочеться привести слова святителя Феофана Затворника: «Корінна, головна заповідь: люби. Мале слово, а виражає всеосяжну справу. Легко сказати – люби, але не легко досягти належної міри любові. Не зовсім ясно і те, як її досягти; через те Спаситель обставляє цю заповідь іншими правилами пояснень: люби, як самого себе (Мф. 22: 39), як бажаєте, щоб з вами чинили люди, так і ви вчиняйте з ними (Лк. 6: 31).

Тут вказується міра любові, можна сказати, безмірна; бо чи є міра любові до самого себе і чи є добро, якого не побажав би собі хто від інших? Тим часом, проте, це розпорядження не нездійсненне. Вся справа стоїть за  тим, щоб увійти до досконалого співчуття з іншими так, щоб їх відчуття цілком переносити в себе, відчувати так, як вони відчувають. Коли це буде, нічого і вказувати, що у такому разі потрібно вчинити для інших: саме серце вкаже.

Ти тільки поклопочися підтримувати співчуття, інакше негайно підійде егоїзм та поверне тебе до себе і вкладе в себе. Тоді і пальцем не поворухнеш для іншого, і дивитися на нього не почнеш, хоч би що з ним сталося. Коли Господь сказав: люби ближнього твого, як самого себе, Він бажав, щоб замість нас став в нас, тобто в серці нашому, ближній. Якщо ж там, буде знаходитися наше «я», то не очікуй добра».

Священик Валерій Духанін

ПРАВОСЛАВИЕ.RU

Газета –  “Волинь Православна”, 2015, №8


Теги: ближнійБогвчинкилюбовПритча про милосердного самарянинастосунки
Попередня публікація

Синдром спорожнілого гнізда. Коли виростають діти…

Наступна публікація

Можно ли работать в воскресные и праздничные дни?

Наступна публікація
Можно ли работать в воскресные и праздничные дни?

Можно ли работать в воскресные и праздничные дни?

Пряма трансляція

Розклад Богослужінь

Єпархіальні новини

Збори духовенства Старовижівського благочиння

12 січня в Старій Вижівці відбулися збори священиків благочиння. На зборах були підведені підсумки роботи за минулий рік, та окреслені плани на наступний 2021-й рік. Благочинний округи протоієрей Олександр Сандер з духовенством обговорили важливі церковні, богослужбові та господарські та інші питання, а також життя і діяльність общин благочиння. Благочинний привітав всіх з Різдвом Христовим, Новим […] The post Збори духовенства Старовижівського благочиння appeared first on Володимир-Волинська єпархія. [...]

Вітаємо з річницею священницького служіння!

14 січня відзначає 25-років служіння на Сергієво-Радонежській парафії села Залюття протоієрей Юрій Гринько. Двома тижнями раніше в особистому календарику отця Юрія була ще одна пам’ятна дата – 25-річниця священницької хіротонії. Всечесний отче, від усієї православної громади Кримненського благочиння, духовества та парафіян прийміть найщиріші вітання з нагоди славного ювілею! Чверть століття Ви стоїте перед Престолом Божим, […] The post Вітаємо з річницею священницького служіння! appeared first on Володимир-Волинська єпархія. [...]

Вітаємо нового настоятеля Свято-Успенського кафедрального собору міста Володимира-Волинського

6 січня 2021 року з благословення Високопресвященнішого Володимира митрополита Володимир-Волинського і Ковельського, Свято-Успенський кафедральний собор отримав нового настоятеля. Ним став митрофорний протоієрей Олексій Никитюк. Отець Олексій Никитюк – уродженець села Савчиці на Тернопільщині. Народився в селянській родині Олексія і Анни Никитюків 28 березня 1962 року. Батьки дали йому глибоке родинне й релігійне виховання, та з […] The post Вітаємо нового настоятеля Свято-Успенського кафедрального собору міста Володимира-Волинського appeared first on Володимир-Волинська єпархія. [...]

Митрополит Володимир очолив різдвяні богослужіння у Володимирі-Волинському

7 січня – велике християнське свято – день Різдва Ісуса Христа, Спасителя світу. У день цього величного свята для всіх православних християн, керуючий Володимир-Волинською єпархією Високопреосвященніший Володимир митрополит Володимир-Волинський і Ковельський очолив низку богослужінь в Успенському кафедральному соборі м. Володимир-Волинського. У суботу зранку, 6 січня, в день Навечір’я Різдва Христового, у кафедральному соборі було звершено Вечірню […] The post Митрополит Володимир очолив різдвяні богослужіння у Володимирі-Волинському appeared first on Володимир-Волинська єпархія. [...]

РІЗДВЯНЕ ПОСЛАННЯ Митрополита Володимир-Волинського і Ковельського Володимира

РІЗДВЯНЕ ПОСЛАННЯ Митрополита Володимир-Волинського і Ковельського Володимира боголюбивим пастирям, чернецтву і всім вірним чадам Володимир-Волинської єпархії Української Православної Церкви «Небо і земля сьогодні пророчо будуть радіти, ангели і люди духовно нехай торжествують! Яко Бог у плоті явився … » (стіхіра на літії).   Возлюблені у Господі – всечесне духовенство, ченці та черниці, боголюбиві миряни – вірні чада […] The post РІЗДВЯНЕ ПОСЛАННЯ Митрополита Володимир-Волинського і Ковельського Володимира appeared first on Володимир-Волинська єпархія. [...]

Вітаємо з Днем народження!

8 грудня виповнюється тридцять років настоятелю храму Казанської ікони Божої Матері села Буцинь протоієрею Оресту Ніколайчуку. Духовенство Старовижівського благочиння сердечно вітає ювіляра. Бажаємо Вам отець Орест доброго здоров’я, щастя, любові та пошани від близьких і прихожан. Нехай милосердний Господь допомагає Вам у всіх хороших починаннях і звершеннях, а Пречиста Богородиця посилає мудрість, терпіння та духовні […] The post Вітаємо з Днем народження! appeared first on Володимир-Волинська єпархія. [...]

Вітаємо з ювілеєм!

9 грудня 30-літній ювілей святкує настоятель храму Святої Параскеви с. Кукуріки протоієрей Микола Єфімук. Духовенство Кримненського благочиння та парафіяни щиро вітають іменинника та зичать Божої милості, духовної радості, здоров’я, довголіття, кріпості духовних і тілесних сил. Дорогий отче, прийміть найщиріші і найтепліші слова вітання. Нехай Господь пошле Своє благословення і допомогу на всі починання і труди […] The post Вітаємо з ювілеєм! appeared first on Володимир-Волинська єпархія. [...]

Вітаємо із сорокаріччям!

7 грудня настоятель Преображенського храму села Нова Вижва протоієрей Анатолій Корнелюк святкує сорокаріччя. З ювілеєм отця Анатолія вітає духовенство Старовижівського благочиння. Бажаємо ювіляру Божого благословення, довгих років пастирського служіння на ниві Христовій. А також мудрості і терпіння в несенні нелегкого священицького послуху і міцного здоров’я. На многая і благая літа! The post Вітаємо із сорокаріччям! appeared first on Володимир-Волинська єпархія. [...]

Міжприходські зустрічі молоді продовжуються

Молодіжні групи при храмах Володимир-Волинської єпархії Української Православної Церкви з благословення митрополита Володимира започаткували мандрівки в гості один до  одного. Мета: продовження спілкування, започаткованого влітку в молодіжному таборі «Цитадель».  Так, 6 грудня 2020 року молодь Свято-Воскресенського собору міста Ковеля з керівником священником Ігорем Рожиком завітали до своїх однолітків храму великомученика Георгія Побідоносця селища Голоби.  Андрій […] The post Міжприходські зустрічі молоді продовжуються appeared first on Володимир-Волинська єпархія. [...]

Вітаємо Владику Володимира з Днем народження!

Його Високопреосвященству, Високопреосвященнішому Володимиру, митрополиту Володимир-Волинському і Ковельському   Ваше Високопреосвященство, дорогий Владико!   У світлий і радісний День Вашого Народження прийміть наші сердечні вітання та найщиріші молитви! Сьогодні, коли Ви дякуєте Богу за прожиті роки на землі, ми приєднуємось до Вашої молитви і просимо милосердного Господа, щоб Він  дарував Вашому Високопреосвященству ще більше сил, […] The post Вітаємо Владику Володимира з Днем народження! appeared first on Володимир-Волинська єпархія. [...]

Новини УПЦ

Напередодні Богоявлення Предстоятель очолив всенічне бдіння у Києво-Печерській Лаврі
Напередодні Богоявлення Предстоятель очолив всенічне бдіння у Києво-Печерській Лаврі

18 січня 2021 року, напередодні свята Богоявлення, Блаженніший Митрополит Київський і всієї України Онуфрій очолив всенічне бдіння у храмі на честь преподобних Антонія і Феодосія Свято-Успенської Києво-Печерської Лаври, повідомляє Інформаційно-просвітницький відділ УПЦ. За богослужбовим уставом всенічне бдіння у Різдвяний і Хрещенський святвечір складається з великого повечір’я, літії з освяченням хлібів, святкової утрені з полієлеємДОКЛАДНІШЕ → [...]

Що обов’язково потрібно зробити на Водохреще? (рос)
Що обов’язково потрібно зробити на Водохреще? (рос)

Про обов’язкові та необов’язкові традиції цього дня. Христос приходит на берег Иордана в то время, когда Иоанн Предтеча крестит людей. Он тоже принимает такое крещение. Когда Христос вышел из воды, разверзлись Небеса и раздался голос: Сей есть Сын Мой возлюбленный, в Котором Мое благоволение (Мф. 3:17). В это время с Неба на Спасителя сошёл Дух Святой в образе голубя. Бог впервые явил Себя в трёхДОКЛАДНІШЕ → [...]

У Навечір’я Богоявлення Блаженніший Митрополит Онуфрій очолив святкове богослужіння у Києво-Печерській Лаврі (+відео)
У Навечір’я Богоявлення Блаженніший Митрополит Онуфрій очолив святкове богослужіння у Києво-Печерській Лаврі (+відео)

18 січня 2021 року, у Навечір’я Богоявлення, Блаженніший Митрополит Київський і всієї України Онуфрій звершив Божественну літургію та чин великого освячення води у храмі на честь преподобних Антонія і Феодосія Свято-Успенської Києво-Печерської Лаври, повідомляє Інформаційно-просвітницький відділ УПЦ. Предстоятелю співслужили намісник Києво-Печерської Лаври митрополит Вишгородський і Чорнобильський Павел, митрополит Бориспільський і Броварський Антоній, архієпископ БучанськийДОКЛАДНІШЕ → [...]

Хрещення Господнє — історія, зміст, особливості богослужінь, іконографія свята
Хрещення Господнє — історія, зміст, особливості богослужінь, іконографія свята

Хрещення Господнє, або Богоявлення, православні християни святкують 19 січня. Цього дня Церква згадує євангельську подію — як пророк Іоанн Предтеча хрестив Господа Іісуса Христа в річці Йордан. Інформаційно-просвітницький відділ УПЦ публікує матеріал про історію, традиції та сенс свята, підготовлений редакцією журналу «Фома в Україні». Хрещення Господа Бога і Спаса нашогоДОКЛАДНІШЕ → [...]

Навечір’я Богоявлення (Хрещенський святвечір) — історія, зміст, особливості
Навечір’я Богоявлення (Хрещенський святвечір) — історія, зміст, особливості

До 5 століття було прийнято згадувати народження і хрещення Сина Божого в один день – 6 січня, і називалося це свято Феофанією – Богоявленням, що засвідчувало втілення Христа у світ і явлення Трійці у водах Йорданських. Святкування Різдва Христового було перенесено на 25 грудня (за Юліанським календарем, або старим стилем)ДОКЛАДНІШЕ → [...]

У Запоріжжі протягом декількох днів напали з ножем на двох священнослужителів УПЦ
У Запоріжжі протягом декількох днів напали з ножем на двох священнослужителів УПЦ

16 січня 2021 року в Запоріжжі невідомий зловмисник, озброєний ножем, звершив напад на диякона Української Православної Церкви і його сім’ю. Раніше, 12 січня, у цьому ж районі  міста невідомий наніс ножове поранення у голову священнику Запорізької єпархії. Голова Представництва УПЦ при європейських міжнародних організаціях єпископ Баришівський Віктор звертає увагу влади на можливі наслідки таких «тривожних тенденцій» в суспільстві. Про цеДОКЛАДНІШЕ → [...]

Коли батьки слухаються Бога, а діти — батьків, тоді є повна гармонія — Блаженніший Митрополит Онуфрій (+відео)
Коли батьки слухаються Бога, а діти — батьків, тоді є повна гармонія — Блаженніший Митрополит Онуфрій (+відео)

Блаженніший Митрополит Київський і всієї України Онуфрій закликав у своїй проповіді в Неділю перед Богоявленням в усьому наслідувати Господа й правильно насолоджуватися життям, повідомляє Інформаційно-просвітницький відділ УПЦ. Розповідаючи про життя Спасителя до Хрещення в Іордані, Предстоятель підкреслив, що Господь наш Іісус Христос є для нас і Спасителем, і Учителем, іДОКЛАДНІШЕ → [...]

У Неділю перед Богоявленням Предстоятель очолив Божественну літургію у Києво-Печерській Лаврі (+відео)
У Неділю перед Богоявленням Предстоятель очолив Божественну літургію у Києво-Печерській Лаврі (+відео)

17 січня 2021 року, у Неділю 32-гу після П’ятидесятниці, перед Богоявленням, Блаженніший Митрополит Київський і всієї України Онуфрій очолив Божественну літургію в Успенському соборі Свято-Успенської Києво-Печерської Лаври, повідомляє Інформаційно-просвітницький відділ УПЦ.  Предстоятелю співслужили намісник Києво-Печерської Лаври митрополит Вишгородський і Чорнобильський Павел, єпископ Баришівський Віктор, єпископ Бородянський Марк та духовенство обителі. Після читанняДОКЛАДНІШЕ → [...]

Керуючий Вінницькою єпархією УПЦ викрив у брехні колишнього митрополита Симеона (Шостацького)
Керуючий Вінницькою єпархією УПЦ викрив у брехні колишнього митрополита Симеона (Шостацького)

Митрополит Вінницький і Барський Варсонофій викрив у брехні колишнього митрополита УПЦ Симеона (Шостацького), передає Інформаційно-просвітницький відділ УПЦ. 16 січня 2021 року колишній митрополит Вінницький і Барський Симеон дав інтерв’ю сайту «Рісу», у якому відповідаючи на питання про канонічний статус УПЦ, зокрема зазначив, що широку автономію Української Православної Церкви постійно звужують.ДОКЛАДНІШЕ → [...]

Подумай і покайся, перш ніж пірнати — протоієрей Олександр Клименко (відео)
Подумай і покайся, перш ніж пірнати — протоієрей Олександр Клименко (відео)

«Божу благодать ми маємо відчути в день свята Богоявлення, а не шкірні рефлекси від пірнання», – наголосив о. Олександр та закликав розпочати цей святковий день у храмі зі Сповіді і Причастя та «не розміняти його на народні звичаї, натомість принести у дар Господу своє серце, своє покаяння, свою милостиню і радістьДОКЛАДНІШЕ → [...]

Designed by ROOM SIXTY NINE
Designed by ROOM SIXTY NINE
  • Вхід
  • Про нас
  • Новини
  • Публікації
  • Трансляція
  • Довідник
  • Розклад
  • Подати записку
  • Контакти
Немає результату
Переглянути всі результати

Designed by R69M

З поверненням!

Увійдіть у свій обліковий запис нижче

Забули пароль?

Створити новий обліковий запис!

Заповніть форми нижче, щоб зареєструватися

Всі поля обов'язкові для заповнення Увійти

Відновіть ваш пароль

Введіть своє ім’я користувача або електронну адресу, щоб скинути пароль.

Увійти