Вівторок, 6 Червня, 2023
  • Вхід
Капличка
  • Про нас
  • Новини
  • Трансляція
  • Розклад
  • Подати записку
  • Акафісти
  • Публікації
  • Контакти
Немає результату
Переглянути всі результати
  • Про нас
  • Новини
  • Трансляція
  • Розклад
  • Подати записку
  • Акафісти
  • Публікації
  • Контакти
Капличка
Немає результату
Переглянути всі результати
Головна Публікації «Волинь православна»

Кого «слухає» Бог?

21.12.2012
в «Волинь православна»
A A

Кого "слухає" Бог? Шишкин, Кого «слушает» Бог? Амвон

Як корисно вчитуватися в Євангеліє! І серед безлічі причин цієї необхідності є ось яка: навіть далека від Церкви людина так чи інакше чує євангельські цитати, які звучать і в розмовах знайомих, і на сторінках преси, і з екранів телевізорів…

– але є слова, які чомусь звучать набагато рідше, і значно менше людей про них знає, тоді як ці слова важливі не менше інших, загальновідомих, слів.

І ось чому я заговорив про це.

Абсолютна більшість людей, що приходять в храм вперше, – це ті, у кого в житті трапилася якась біда… виникла проблема… почалася смуга невдач…. Словом, біль­шість тих, що приходять в церкву «ззовні» – це люди, що зіткнулися з тими або іншими труднощами і бажають звернутися за допомогою в вирішенні цих труднощів до Бога.

І ось ми читаємо в Євангелії: «Грішників Бог не слухає; але хто шанує Бога і творить волю Його, того слухає» (Ін. 9: 31). Ці слова сказав колись сліпець, зцілений Господом, сказав про Христа і, звичайно, сказав по натхненню Духу Святого.

Ці слова важливі для тих всіх, що рахують себе православними, так що постараємося зрозуміти їх якомога ясніше і повно.

Отже, грішників Бог не слухає. Що ж це означає?

Адже всі ми без виключення – грішники, і навіть святі люди не позбавлені гріха. Це взагалі поширена помилка – вважати, що свята людина – це людина безгрішна. Безгрішних людей на землі не існує зовсім. Підтвердження цьому ми знаходимо в багатьох місцях Священного Писання. Так, ще псалмоспівець Давид говорить, що «кожна людина брехня» (Пс. 115: 2).

І Господь обвинувачам блудниці, серед яких були найавторитетніші і «бездоганні» в етичному відношенні люди, запропонував кинути в жінку камінь, якщо вони не мають гріха. І всі, починаючи з авторитетних вчителів, усвідомлюючи свою гріховність, розійшлися.

І апостол Павел на підтвердження загальної нашої гріховності говорить: «Всі згрі­шили і позбавлені слави Божої» (Рим. 3: 23). Йому вторить апостол Іоанн: «Якщо говоримо, що не маємо гріха, – одурюємо самих себе, і істини немає в нас» (1 Ін. 1: 8).

Словом, всі ми, що живем на землі, – люди грішні. Але як же зрозуміти тоді слова про те, що грішників Бог не слухає? Що ж виходить: немає сенсу нам звер­татися до Нього за допомогою? А як же слова Господа про те, що без Нього ми не можемо робити нічого (Ін. 15: 5)?

Ось це дуже важливий момент.

Тому що коли заходить мова про гріховність людини, то необхідно сказати і про безліч ступенів гріха, про множину і різноманітність гріховних ста­нів. Так, закоренілий злочинець, що не боїться ні Бога, ні людей, і який-небудь праведник, що живе в зубожінні в монастирі і молиться за весь світ, – обидва вони люди грішні, але ступені їх гріховності різні.

У Церкві існує поняття так званих смертних гріхів, тобто гріхів, що абсолютно запанували над людиною, знайшли над нею владу і ваблять її до загибелі. А це взагалі остання і природна мета гріха – загибель людини, і не тільки тілесна, але і духовна, що невимірно страшніше.

Як і говорить про це апостол Іоанн: «Кожна неправда є гріх, але є гріх не до смерті» (1 Ін. 5: 17). Так от, не дивлячись на те, що закоренілий лиходій вже знаходиться напередодні смерті, а праведник перебуває напередодні віч­ного життя, обидва вони – гріш­ники в очах Божих.

Тут вся річ у тому, з чим або з ким себе порівнювати. Закоренілий, нерозкаяний грішник, як би не були жахливі його гріхи, немов би дивиться в пекло і порівнює себе з тими, хто вже дійсно по своєму життю, по вчинках знаходиться в самих його глибинах.

І бачивши приклади поведінки пекельного, цей грішник заспокоює себе, мислячи, що він ще не такий поганий, як будь-які явно демонічні особи; або ж він постійно прагне виправдати свою гріховну поведінку і в цій лукавій хитрості досягає воістину бісів­ської майстерності. Чи потрібно говорити, що таку «премуд­рість» і дають людині самі демонічні сили, які як вогню бояться покаяння і всіма силами стараються грішника від цього покаяння відвести?

Не так буває з праведником, який невпинно поглядає на висоту небесну і нарікає і плаче про свою нечистоту і гріховність саме в порівняні з чистотою і святістю Самого Бога. Тому немає ніякого лукавства в тому, що праведник абсолютно щиро вважає себе за грішника. Просто гріх для нього – це не тільки якась явна і груба провина, а й кожен рух душі, серця, будь-яке необережне слово або думка, що незгодні з тією святістю, з тією чистотою і любов’ю, до якої покликана людина Богом.

Отже, ми бачимо, що всі лю­ди грішні, але є велика різниця між гріховністю закоренілого лиходія і гріховністю праведника. Але що найдивовижніше: виявляється, навіть не це є головним критерієм у визначенні того, кого Бог «слухає», а кого ні.

Головною умовою того, щоб нас почув Бог, є наше покаяння, плач про свої гріхи, і ось тут можливі дивовижні метаморфози. Страшного розбійника і лиходія, якщо він від щирого серця з покаянням і плачем про свої гріхи звернеться до Бога, – Бог «почує», а від великого праведника, якщо він втратить це покаянне усвідомлення своєї грі­хо­вності, – Бог може відступити миттю, і ми знаємо немало прикладів цьому з історії Церкви.

Це страшна небезпека для кожного, хто прагне бути «причасником Божого єства», і це головне, на що повинен звертати пильну увагу кожен, хто бажає бути почутим Богом. Не випадково першими словами, які промовив Господь, вийшовши на проповідь, були слова: «Покайтеся, бо наблизилося Царство Небесне» (Мф. 4: 17).

Але що означає бути «почутим» Богом?

Невже може хоч щось сховатися від Його всезнання? Звичайно, ні! Він знає все, навіть такі глибини нашої душі, про які ми самі деколи не здогадуємося. Але коли говориться про те, що Бог «слухає» або «не слухає» тієї або іншої людини, мова йде про те, наскільки сама людина бажає вступити в живе і дійсне спілкування зі своїм Творцем, наскільки вона здатна сприйняти ту благодать, яку Господь з любов’ю готовий віддати кожному, аби сама людина прагнула до її сприйняття.

Можна сказати, що коли благодать осіняє людину, перетворює, обожнює її, тоді і «почув» Бог людину, і саме тоді людина стає в повному розумінні щаслива, в яких би зовні важких і тісних обставинах вона не знаходилася. І лише тоді розуміє людина зі всією очевидністю, що саме єдність з Богом і є найвище бажання її людського життя.

Отже через осяяння благодаттю людина і усвідомлює як почув її Бог – це як відповідь на найпотаємніші сподівання і стремління свого серця.

А ще Бог «слухає» людину в тому сенсі, що виконує прохання того, хто шанує Його, хто чинить по Його правді. І тут теж мова йде про єднання людини з благістю Божою, про наслідки цього єднання. Добра людина і побажання має добрі, благі, більш того – що сходяться з волею Божою, от чому ці побажання виконуються.

Більше того, людина, що проявила старан­ність і постійність в служінні Богові, отримує особливу благодать втручатися в природний хід речей, розривати гріховні зв’язки і їх наслідки, тому що і скорбота, і страждання, і сама смерть – це все прояви дії гріха на цьому світі. Благість же діє зворотним чином, даруючи ра­дість, втіху і життя з лишком. Як і Господь говорить: «Віруючий в Мене, справи, які творю Я, і він сотворить» (Ін. 14: 12).

Коли Господь говорить, що навіть мала віра здатна перемістити гору в море, Він говорить про те, що дійсна віра сполучає людину з Богом. Воля людини тоді повністю співпадає з волею Отця Небесного і є як би її продовженням. Богові ж можливо все, і якщо Він захоче – «перемагається єства чин». Сказати горі: «перемістися в море», – істинно віруюча людина зможе тільки тоді, коли цього захоче Господь. А вже якщо Господь захоче, то гора дійсно переміститься в море.

Думається, про це ж говорив Спаситель, коли сказав: «Отець Мій донині робить, і Я роблю» (Ін. 5: 17).

Отже і зовнішні обставини життя людини часто змінюються кардинально, якщо людина з вірою, в покаянні своєму звернулася до Бога, тому що бла­гість Божа виливається тоді на все життя людини у всій її багатоскладовості. Тільки сама людина жодною мірою не рахує вже цю зовнішню зміну життя головним. А головним вона вважає вже тільки єдність з Богом, якою дорожить як головним скарбом свого життя і якого боїться позбутися більше всього на світі.

Але, прийшовши в храм через якісь важкі та болісні обставини, що настали в житті, людина ще інакше дивиться на стосунки з Богом: вона насамперед просить у нього розв’язання своїх проблем, позбавлення від скорботи. І Господь, бажаючи виправлення життя людини, бажаючи позбавлення її і її близьких від багатьох бід, вказує їй шлях цього позбавлення – шлях до доброго і мирного життя.

«Шанувати Бога і творити волю Його» – ось як позначений цей шлях; він визначений як правило, дотримуючи яке людина не позбудеться допомоги Божої. Але що означає «шанування Бога»? Це дуже важливе питання. Цим словом шанування визначені не якісь зовнішні, формальні дії, не виконання певних розпоряджень і правил, а найголовніше – розташування серця людського, його живе прагнення пізнати волю Бога і виконати її.

Сам Господь говорить про це багато разів, наприклад і такими словами: «Си­ну, дай мені твоє серце» (Притч. 23: 26). Ось повз цих надзвичайно важливих слів багато хто і проходить, звертаючи увагу лише на зовнішнє виконання якихось обрядів і розпоряджень. А тим часом без плачу про свої гріхи, без живого і щирого стремління до Бога, без бажання щонайтіснішого спілкування з Ним все інше втрачає сенс.

Отже саме з шанування Бога, з усвідомлення, що тільки Він є законодавцем життя – як в повсякденному, так і у вищому, духовному її вимірі, з прагнення усвідомити і виконати волю Божу – і народжується дійсне «слухання» людини Богом.

Але в чому ж полягає воля Божа?

Апостол Павел з граничною ясністю говорить про це так: «Воля Божа є освячення ваше» (1 Фес. 4: 3). Але яким же чином освячується людина? Тільки тоді, коли прагне цього освячення, коли прагне бути причасником світла, все робить для того, щоб наповнитися цим світлом. І головний засіб – це покаяння, плач про свої гріхи, скрушне розчулення, а в ширшому сенсі – зміна життя.

Під цим розуміється не тільки «переломний момент», коли людина усвідомлює своє життя як гріховне і покладає початок виправленню, але і постійна праця над своєю душею, над своїм життям, повсякденне і послі­довне наближення до Бога в своїх відчуттях, думках, словах і вчинках, що відбувається, коли людина погодиться з духом євангельським, чинить і живе по заповідях Божих. Це стремління надзвичайне важливе, і саме бажання наблизитися до Бога, бути готовим до спілкування з Ним, бажання святості і є власне покаяння в значенні постійного перетворення, оновлення життя.

Отже, ось кого «слухає Бог».

Того, хто по справжньому не байдужий до своєї душі, до її вічного життя, хто шукає Бога всім серцем і всією душею, шанує Його, тобто з благоговінням і зі всією повнотою уваги і серйозності звіряє свої відчуття, думки, слова і вчинки з Божим законом.

Того «слухає Бог», хто прагне виконувати Його волю, докладаючи всі можливі зусилля до освячення свого життя, не сподіваючись, втім, на себе, а на Бога, на Його допомогу, в той же час не забуваючи і про те, що наші зусилля визначають міру нашої віри, нашої спрямованості до Бога, нашого бажання бути з Ним у вічності.

Священик Димитрій Шишкин

Православие.RU

Переклад українською – газета “Волинь Православна”, 2012, №12

Теги: благодатьБоггріхгріховністьмолитвапокаянняШишкин
Попередня публікація

Місіонерія

Наступна публікація

Про смішне серйозно: розвиток почуття гумору у дітей

Наступна публікація

Про смішне серйозно: розвиток почуття гумору у дітей

Пряма трансляція згідно розкладу

Розклад Богослужінь

Пожертва

Єпархіальні новини

Ковель. Престольне свято Свято-Троїцького кафедрального собору
Ковель. Престольне свято Свято-Троїцького кафедрального собору

5 червня, у другий день Святої Трійці, громада кафедрального собору у Ковелі соборною молитвою вшанувавала Престольне свято. На запрошення настоятеля собору протоієрея Николая Чубиша, духовенство з чотирьох єпархій Волині та Рівненщини зібралося у ковельському соборі-імениннику, аби соборно вшанувати Святу Трійцю. Багатолюдну Божественну літургію завершили урочистим Хресним ходом навколо храму. До…

У Зимненській обителі вшанували престольне свято Троїцького храму
У Зимненській обителі вшанували престольне свято Троїцького храму

З нагоди престольного свята, митрополит Володимир очолив соборне богослужіння. Архіпастирю співслужило духовенство обителі та гості. Літургія супроводжувалася співом хору сестер обителі та вихованок регентської школи під керівництвом настоятельки монастиря – ігумені Стефани. Традиційно для Престольного свята, урочистості закінчились Хресною ходою навколо храму-іменинника. Історична довідка. У часи, коли монастир було закрито,…

м.Ковель. Всенічна престольного свята Свято-Троїцького кафедрального собору
м.Ковель. Всенічна престольного свята Свято-Троїцького кафедрального собору

4 червня, у день Святої Трійці, Високопреосвященніший митрополит Володимир звершив архіпастирський візит на другу архієрейську кафедру у місті Ковель та очолив Всенічне бдіння у Свято-Троїцькому кафедральному соборі. The post м.Ковель. Всенічна престольного свята Свято-Троїцького кафедрального собору appeared first on Володимир-Волинська єпархія.

Урочисте богослужіння у день Святої Трійці в кафедральному соборі
Урочисте богослужіння у день Святої Трійці в кафедральному соборі

4 червня, у день Святої Трійці, в Успенському кафедральному соборі Високопреосвященнійший митрополит Володимир, у співслужінні кліриків храму, очолив святкову Божественну літургію. Під час святкової молитви вознесли прохання до Святої Трійці про Церкву Христову, про багатостраждальний український народ та воїнів, що боронять незалежність держави. The post Урочисте богослужіння у день Святої…

Всенічна Святої Трійці у кафедральному соборі
Всенічна Святої Трійці у кафедральному соборі

3 червня 2023 року, перед святом П’ятидесятниці, митрополит Володимир-Волинський і Ковельський звершив Всенічне бдіння в Успенському кафедральному соборі м.Володимира в співслужінні кліриків храму. The post Всенічна Святої Трійці у кафедральному соборі appeared first on Володимир-Волинська єпархія.

У ЛЮБОМЛІ ПРОВЕЛИ В ОСТАННЮ ПУТЬ ЗАХИСНИКА УКРАЇНИ
У ЛЮБОМЛІ ПРОВЕЛИ В ОСТАННЮ ПУТЬ ЗАХИСНИКА УКРАЇНИ

1 червня у м.Любомль Ковельського району відспівали Героя України Дмитра Бісюка, який загинув внаслідок артилерійського обстрілу на Донеччині. Напередодні, 31 травня, благочинний Любомльського Різдво-Богородичного благочиння протоієрей Василій Мельничук з настоятелем Свято-Георгіївсього храму протоієреєм Володимиром Лисим прибули віддати шану полеглому воїну у його рідну домівку та відслужили панахиду. Попрощатися з захисником…

Священники єпархії благословили випускників шкіл. Фоторепортаж з с.Залухів
Священники єпархії благословили випускників шкіл. Фоторепортаж з с.Залухів

Сьогодні, у сонячну днину, пролунав останній дзвінок для одинадцятикласників Залухівського ліцею. Достойним початком входу у доросле життя є подяка випускників. Батьки зі своїми дорослими випускниками дякували Богу за роки, проведені за шкільною партою та просили благословіння у доросле, самостійне життя! «І все на світі треба пережити. І кожен фініш, це…

Відбувся навчальний семінар для священників Волині
Відбувся навчальний семінар для священників Волині

Потреба парафіяльних священників у підтриманні належного богословського та освітнього рівня, необхідність самовдосконалення та обміну практичним досвідом, викликали перед Володимир-Волинською єпархією необхідність організації та проведення відповідних заходів. З благословення Високопреосвященнішого митрополита Володимира, голови єпархіальних відділів по роботі з молоддю та інформаційно-просвітницького 29 травня вдруге організували «Пастирський воркшоп» на тему «Служіння православного…

Митрополит Володимир взяв участь у святковому богослужінні в Городницькому монастирі
Митрополит Володимир взяв участь у святковому богослужінні в Городницькому монастирі

У День Ангела архієпископа Городницького Олександра, намісника монастиря великомученика Георгія, Високопреосвященніший митрополит Володимир взяв участь у соборному богослужінні та вітанні владики-іменинника. The post Митрополит Володимир взяв участь у святковому богослужінні в Городницькому монастирі appeared first on Володимир-Волинська єпархія.

Воїна Тараса Троця погребли у с.Чорніїв на Турійщині
Воїна Тараса Троця погребли у с.Чорніїв на Турійщині

29 травня 2023 року у с. Чорніїв, що на Турійщині, в останню дорогу духовенство Турійського благочиння УПЦ провели мужнього, доброго, мудрого воїна Тараса Троця. 24.05.2023 року в Бахмутському напрямку, від прильоту в окоп 120 -ої міни , загинув старший солдат 23 окремого батальйону спеціального призначення Троць Тарас Іванович 29.10.1990р.н. житель…

Designed by ROOM SIXTY NINE

Designed by ROOM SIXTY NINE
Немає результату
Переглянути всі результати
  • Про нас
  • Новини
  • Трансляція
  • Розклад
  • Подати записку
  • Акафісти
  • Публікації
  • Контакти
  • Вхід

Designed by R69M

З поверненням!

Увійдіть у свій обліковий запис нижче

Забули пароль?

Відновіть ваш пароль

Введіть своє ім’я користувача або електронну адресу, щоб скинути пароль.

Увійти
Go to mobile version