-3 °c
Kovel'
Середа, 20 Січня, 2021
  • Вхід
Капличка
  • Про нас
  • Новини
  • Публікації
  • Трансляція
  • Довідник
  • Розклад
  • Подати записку
  • Контакти
Немає результату
Переглянути всі результати
  • Про нас
  • Новини
  • Публікації
  • Трансляція
  • Довідник
  • Розклад
  • Подати записку
  • Контакти
Капличка
Головна Публікації «Волинь православна»

Лови мить

26.01.2015
в «Волинь православна»
0

ЛОВИ МОМЕНТ,  Маргарита Коваленко,Волинь Православна,АМВОН

Багатьох молодих мам (знаю по собі і по своїх подругах) часто хвилюють питання на кшталт: коли починати навчати дитину тих або інших життєвих навичок, творчих прийомів, починати виховувати в ній певні якості?

Мені знадобилося три роки, щоб переформулювати питання: а чи потрібно починати і чи потрібно навчати?

Візьмемо простий приклад. Як навчити дитину прибирати за собою іграшки, потім заправляти ліжко, прибирати зі столу, а ще пізніше – прибирати своє робоче місце, допомагати в прибиранні будинку? Загалом, як привчити дитину до порядку? – досить утилітарне, але для багатьох серйозне хвилююче запитання. Для мене, як людини, яка з давніх пір страждає особливою любов’ю до порядку, це питання було вкрай важливе з початку першої вагітності. На підставі свого досвіду на сьогоднішній день моя відповідь така: привчати не потрібно.

У навчальній літературі для молодих мам зазвичай говориться, що розпочинати привчати до порядку можна дитину приблизно з двох років, причому весь процес полягає в тому, що збирає іграшки в основному мама, як вона, очевидно, і робила все ці два роки, а дитина злегка допомагає.

Тут починає працювати система «роби, як я», і у результаті дитина залучається до прибирання все більше і більше. Це дуже правильна система, але один момент примушує насторожитися: як дитина сприйме, що в півтора роки їй ще дозволяли кидати речі абияк, а в два у неї раптом з’являються обов’язки?

Здається, саме в цьому питанні полягає причина того, що система ця на практиці працює не дуже добре: багато мам скаржаться, що як прибирали усе самі, так і прибирають. Це схоже на твердження із загалом непоганої книги Джона Грея «Діти – з небес» про те, що до певного віку не потрібно дитині пояснювати свої прохання та ділитися своїми почуттями – нібито це її травмує та надмірно навантажує психологічно. Але невже не більше травмована буде дитина, якщо одного прекрасного дня батько раптово вирішить, що час ділитися почуттями?

Відповідь на приведене вище непорозуміння полягає, на мій погляд, в тому, що рішення будь-якого питання з тієї теми, що ми називаємо словом «виховання», повинно виходити, як не парадоксально, не від батька, а від дитини.

Батьки можуть створювати середовище, в якому ростуть діти, створювати сімейний фон спілкування, але якщо дитина не дозріла зараз для малювання фарбами, то ні ваш власний талант та творчий порив, ні педагогічні таланти, ні куплені матеріали чудової якості – не допоможуть. Якщо ваша дитина ще не доросла до духовних бесід, то немає чого її ними мучити, а потім турбуватися, що вона нічого не зрозуміла або ви не так розповідали. Коли прийде час, вона запитає сама, а Господь покладе на серце, як відповісти. На непоставлені питання відповідати не потрібно.

Проте у випадку з наведенням ладу горезвісний момент, на мою думку, частіше упускається, ніж випереджається. Дивно, але ні в одній проглянутій мною книзі або інтернет-статті на цю тему не згадувалося про те, що набагато раніше ніж у два роки – ще до  року – у дитини з’являється невгамовна тяга вкладати маленький предмет у великий. Матрьошки, сортери, та що там – весь домашній посуд береться в оборот, і мамі залишається тільки заохотити цей інтерес і трішки його направити: у якийсь момент припинити нескінченний цикл розсипання та збирання і сказати: «Який ти молодець: усе зібрав! Який у нас порядок в кімнаті! Тепер можна спокійно йти їсти / спати / гуляти». Але вже якщо ви вирішили стежити за чистотою, не йдете їсти, спати або гуляти, не прибравши в дитячій кімнаті разом з дитиною до 2-3 років, якщо вона не може впоратися сама. Інакше, знову ж таки, все марно.

Матрьошка була улюбленою іграшкою мого сина на другому році життя протягом півроку, якщо не більше. Крім того, за цей час ми вдосталь натренувалися розкладати по трьох різних коробках м’ячі, машинки та іграшкових звірів – це вже, до речі, розвиток математичного мислення на матеріалі множин.

До півтора року син допомагав мені розвішувати білизну після прання і з великим задоволенням викидав сміття у відро, і ніколи йому не приходило в голову розкидати вміст відра по квартирі, спустити абикуди білизну або ще який-небудь вандалізм влаштувати: навіщо? Він же знає, як цим потрібно користуватися, як цим користуються дорослі. Адже всі діти, на нашу біду, хочуть бути схожим на дорослих.

До тих самих двох років, коли нібито потрібно тільки починати привчати її до порядку, у дитини вже виробляється умовний рефлекс, і вона навіть може проявити творчість та смак в цій, здавалося б, нудній справі: «Давай це поставимо сюди, так гарніше».

До зовсім вже свідомого та кризового віку трьох років, коли дитина вже не поміщається впоперек лавки і виховувати пізно, як уже здавна зрозуміли наші предки, коли дитина могла б раптом відмовитися наводити лад – вона цього не робить. Їй просто не приходить в голову, що в цьому місці можна проявити своє незадоволення, бо звичка – друга натура, як говорили стародавні римляни, особливо якщо ця звичка виросла на благодатному грунті власного інтересу, а не була нав’язана ззовні. Якось одна дуже поспішаюча мама ввела свою трирічну дитину в ступор фразою накшталт: «Гаразд, нехай валяється, потім приберемо». Довелося мамі пригальмувати і дати дитині зробити все як належить. Адже діти як відомий герой фільму «Людина дощу»: якщо звикли, то «спочатку кленовий сироп, потім млинці» – і ніяк інакше.

Зараз я бачу, як тепер уже наша молодша донька проходить найпершу стадію освоєння порядку: нескінченно вкладає, складає, перекладає, збирає, поки мама не перерве цикл. Її приводить в захоплення, що мама може її про щось попросити: покласти іграшку в коробку, поставити річ на її місце, щось подати – а вона може це зрозуміти і зробити! Це ж так чудово! Виконання п’ятої заповіді – шанування батьків – природно властиво дитині, і завдання батьків складне та просте одночасно: не відвернути її від цього.

Як його виконати, це завдання? Думається, найлогічніше обернути свій пильний та критичний погляд не на дитину, а на себе самого, на виховання власної душі та перетворення своїх пороків в чесноти. Поки ми зайняті цією найважливішою із справ, наші діти ростуть набагато спокійніше, розвиваються гармонійніше та відчувають себе щасливіше, ніж коли ми граємося з ними у вихователів та вихованців.

Наприклад, якщо відрефлектувати наші власні батьківські думки та сподівання, можна прийти ось до яких припущень. Якщо нас хвилює, з якого віку потрібно починати з дитиною малювати, це свідчить про одне: самі ми малювати не бажаємо (що само по собі зовсім не злочин).

Якщо ми турбуємося скоріше б навчити дитину читати, напевно, нам лінь читати їй вголос вечорами (але ж саме сумісне читання з батьками прищеплює дитині любов до книги). Якщо ми питаємо, коли потрібно починати з дитиною молитися, значить, ми самі молимося мало та погано і нам потрібна вказівка зверху: «Починай молитися через два місяці! А поки можеш відпочити». Якщо нас цікавить, в якому віці потрібно починати проводити з дитиною духовні бесіди та розповідати про Бога, це означає, що наша дитина нас ще про це не запитувала. А не запитувала вона по одній з двох причин: або вона ще дуже мала і це питання не дозріло в її голові, але обов’язково дозріє, або ми проводимо духовне життя такої якості, що їй і в голову не приходить щось таке у нас запитати.

Отже, виховання дітей, на мій погляд, складається з двох моментів: виховувати самого себе і, з любов’ю спостерігаючи за дитиною, ловити мить. Мить появи потреби, на яку можна і потрібно відповісти зі всім старанням.

Дивно, але жити просто, природно та бути щасливим зараз потрібно ще навчитися! Бажаю читачам успіхів в цій нелегкій праці.

Маргарита Коваленко

“Православие.RU”

Газета – “Волинь Православна”

Теги: вихованнядітимолитвапорядок
Попередня публікація

«Пізнє» щастя

Наступна публікація

Чи поєднуєшся з Христом?

Наступна публікація

Чи поєднуєшся з Христом?

Пряма трансляція

Розклад Богослужінь

Єпархіальні новини

Збори духовенства Старовижівського благочиння

12 січня в Старій Вижівці відбулися збори священиків благочиння. На зборах були підведені підсумки роботи за минулий рік, та окреслені плани на наступний 2021-й рік. Благочинний округи протоієрей Олександр Сандер з духовенством обговорили важливі церковні, богослужбові та господарські та інші питання, а також життя і діяльність общин благочиння. Благочинний привітав всіх з Різдвом Христовим, Новим […] The post Збори духовенства Старовижівського благочиння appeared first on Володимир-Волинська єпархія. [...]

Вітаємо з річницею священницького служіння!

14 січня відзначає 25-років служіння на Сергієво-Радонежській парафії села Залюття протоієрей Юрій Гринько. Двома тижнями раніше в особистому календарику отця Юрія була ще одна пам’ятна дата – 25-річниця священницької хіротонії. Всечесний отче, від усієї православної громади Кримненського благочиння, духовества та парафіян прийміть найщиріші вітання з нагоди славного ювілею! Чверть століття Ви стоїте перед Престолом Божим, […] The post Вітаємо з річницею священницького служіння! appeared first on Володимир-Волинська єпархія. [...]

Вітаємо нового настоятеля Свято-Успенського кафедрального собору міста Володимира-Волинського

6 січня 2021 року з благословення Високопресвященнішого Володимира митрополита Володимир-Волинського і Ковельського, Свято-Успенський кафедральний собор отримав нового настоятеля. Ним став митрофорний протоієрей Олексій Никитюк. Отець Олексій Никитюк – уродженець села Савчиці на Тернопільщині. Народився в селянській родині Олексія і Анни Никитюків 28 березня 1962 року. Батьки дали йому глибоке родинне й релігійне виховання, та з […] The post Вітаємо нового настоятеля Свято-Успенського кафедрального собору міста Володимира-Волинського appeared first on Володимир-Волинська єпархія. [...]

Митрополит Володимир очолив різдвяні богослужіння у Володимирі-Волинському

7 січня – велике християнське свято – день Різдва Ісуса Христа, Спасителя світу. У день цього величного свята для всіх православних християн, керуючий Володимир-Волинською єпархією Високопреосвященніший Володимир митрополит Володимир-Волинський і Ковельський очолив низку богослужінь в Успенському кафедральному соборі м. Володимир-Волинського. У суботу зранку, 6 січня, в день Навечір’я Різдва Христового, у кафедральному соборі було звершено Вечірню […] The post Митрополит Володимир очолив різдвяні богослужіння у Володимирі-Волинському appeared first on Володимир-Волинська єпархія. [...]

РІЗДВЯНЕ ПОСЛАННЯ Митрополита Володимир-Волинського і Ковельського Володимира

РІЗДВЯНЕ ПОСЛАННЯ Митрополита Володимир-Волинського і Ковельського Володимира боголюбивим пастирям, чернецтву і всім вірним чадам Володимир-Волинської єпархії Української Православної Церкви «Небо і земля сьогодні пророчо будуть радіти, ангели і люди духовно нехай торжествують! Яко Бог у плоті явився … » (стіхіра на літії).   Возлюблені у Господі – всечесне духовенство, ченці та черниці, боголюбиві миряни – вірні чада […] The post РІЗДВЯНЕ ПОСЛАННЯ Митрополита Володимир-Волинського і Ковельського Володимира appeared first on Володимир-Волинська єпархія. [...]

Вітаємо з Днем народження!

8 грудня виповнюється тридцять років настоятелю храму Казанської ікони Божої Матері села Буцинь протоієрею Оресту Ніколайчуку. Духовенство Старовижівського благочиння сердечно вітає ювіляра. Бажаємо Вам отець Орест доброго здоров’я, щастя, любові та пошани від близьких і прихожан. Нехай милосердний Господь допомагає Вам у всіх хороших починаннях і звершеннях, а Пречиста Богородиця посилає мудрість, терпіння та духовні […] The post Вітаємо з Днем народження! appeared first on Володимир-Волинська єпархія. [...]

Вітаємо з ювілеєм!

9 грудня 30-літній ювілей святкує настоятель храму Святої Параскеви с. Кукуріки протоієрей Микола Єфімук. Духовенство Кримненського благочиння та парафіяни щиро вітають іменинника та зичать Божої милості, духовної радості, здоров’я, довголіття, кріпості духовних і тілесних сил. Дорогий отче, прийміть найщиріші і найтепліші слова вітання. Нехай Господь пошле Своє благословення і допомогу на всі починання і труди […] The post Вітаємо з ювілеєм! appeared first on Володимир-Волинська єпархія. [...]

Вітаємо із сорокаріччям!

7 грудня настоятель Преображенського храму села Нова Вижва протоієрей Анатолій Корнелюк святкує сорокаріччя. З ювілеєм отця Анатолія вітає духовенство Старовижівського благочиння. Бажаємо ювіляру Божого благословення, довгих років пастирського служіння на ниві Христовій. А також мудрості і терпіння в несенні нелегкого священицького послуху і міцного здоров’я. На многая і благая літа! The post Вітаємо із сорокаріччям! appeared first on Володимир-Волинська єпархія. [...]

Міжприходські зустрічі молоді продовжуються

Молодіжні групи при храмах Володимир-Волинської єпархії Української Православної Церкви з благословення митрополита Володимира започаткували мандрівки в гості один до  одного. Мета: продовження спілкування, започаткованого влітку в молодіжному таборі «Цитадель».  Так, 6 грудня 2020 року молодь Свято-Воскресенського собору міста Ковеля з керівником священником Ігорем Рожиком завітали до своїх однолітків храму великомученика Георгія Побідоносця селища Голоби.  Андрій […] The post Міжприходські зустрічі молоді продовжуються appeared first on Володимир-Волинська єпархія. [...]

Вітаємо Владику Володимира з Днем народження!

Його Високопреосвященству, Високопреосвященнішому Володимиру, митрополиту Володимир-Волинському і Ковельському   Ваше Високопреосвященство, дорогий Владико!   У світлий і радісний День Вашого Народження прийміть наші сердечні вітання та найщиріші молитви! Сьогодні, коли Ви дякуєте Богу за прожиті роки на землі, ми приєднуємось до Вашої молитви і просимо милосердного Господа, щоб Він  дарував Вашому Високопреосвященству ще більше сил, […] The post Вітаємо Владику Володимира з Днем народження! appeared first on Володимир-Волинська єпархія. [...]

Новини УПЦ

Предстоятель дав практичну пораду щодо святої агіасми (відео)
Предстоятель дав практичну пораду щодо святої агіасми (відео)

Про це Блаженніший Митрополит Київський і всієї України Онуфрій розповів у своїй проповіді в день свята Богоявлення, повідомляє Інформаційно-просвітницький відділ УПЦ.  Як наголосив Предстоятель, Своїм Хрещенням в Іордані Господь наш Іісус Христос показав приклад того, що ми повинні хреститися, аби бути спадкоємцями Вічного життя. Тому, за словами Його Блаженства, миДОКЛАДНІШЕ → [...]

Предстоятель звершив освячення вод Дніпра (+фото)
Предстоятель звершив освячення вод Дніпра (+фото)

19 січня 2021 року, у день свята Богоявлення, Хрещення Господа Бога і Спаса нашого Іісуса Христа, Блаженніший Митрополит Київський і всієї України Онуфрій освятив води Дніпра поблизу Свято-Покровського собору УПЦ в районі Оболонь м. Київ, повідомляє Інформаційно-просвітницький відділ УПЦ. Чин великого освячення води Архіпастир звершив після святкового богослужіння у Києво-Печерській Лаврі. Предстоятелю  співслужилиДОКЛАДНІШЕ → [...]

У свято Хрещення Господнього Блаженніший Митрополит Онуфрій очолив Божественну літургію у Києво-Печерській Лаврі (+фото, відео)
У свято Хрещення Господнього Блаженніший Митрополит Онуфрій очолив Божественну літургію у Києво-Печерській Лаврі (+фото, відео)

19 січня 2021 року, у день Святого Богоявлення, Хрещення Господа Бога і Спаса нашого Іісуса Христа, Блаженніший Митрополит Київський і всієї України Онуфрій звершив Божественну літургію у храмі на честь преподобних Антонія і Феодосія Свято-Успенської Києво-Печерської Лаври, повідомляє Інформаційно-просвітницький відділ УПЦ.  Предстоятелю співслужили намісник обителі митрополит Вишгородський і Чорнобильський Павел, архієпископДОКЛАДНІШЕ → [...]

Як зустріти день Богоявлення, Хрещення Господа нашого Іісуса Христа правильно? – роздуми прот. Олександра Клименка (відео)
Як зустріти день Богоявлення, Хрещення Господа нашого Іісуса Христа правильно? – роздуми прот. Олександра Клименка (відео)

«Хтось сприйме день Хрещення Господнього лише як можливість зануритись у води і помилково почне думати, що це змінить його життя. А хтось зануриться у глибину молитви – обов’язково відвідає храм Божий, спробує вкотре прочитати Святе Євангеліє і збагнути, що ж трапилося, коли на цю землю прийшов Спаситель. Хтось спробує по-справжньомуДОКЛАДНІШЕ → [...]

Напередодні Богоявлення Предстоятель очолив всенічне бдіння у Києво-Печерській Лаврі
Напередодні Богоявлення Предстоятель очолив всенічне бдіння у Києво-Печерській Лаврі

18 січня 2021 року, напередодні свята Богоявлення, Блаженніший Митрополит Київський і всієї України Онуфрій очолив всенічне бдіння у храмі на честь преподобних Антонія і Феодосія Свято-Успенської Києво-Печерської Лаври, повідомляє Інформаційно-просвітницький відділ УПЦ. За богослужбовим уставом всенічне бдіння у Різдвяний і Хрещенський святвечір складається з великого повечір’я, літії з освяченням хлібів, святкової утрені з полієлеємДОКЛАДНІШЕ → [...]

Що обов’язково потрібно зробити на Водохреще? (рос)
Що обов’язково потрібно зробити на Водохреще? (рос)

Про обов’язкові та необов’язкові традиції цього дня. Христос приходит на берег Иордана в то время, когда Иоанн Предтеча крестит людей. Он тоже принимает такое крещение. Когда Христос вышел из воды, разверзлись Небеса и раздался голос: Сей есть Сын Мой возлюбленный, в Котором Мое благоволение (Мф. 3:17). В это время с Неба на Спасителя сошёл Дух Святой в образе голубя. Бог впервые явил Себя в трёхДОКЛАДНІШЕ → [...]

У Навечір’я Богоявлення Блаженніший Митрополит Онуфрій очолив святкове богослужіння у Києво-Печерській Лаврі (+відео)
У Навечір’я Богоявлення Блаженніший Митрополит Онуфрій очолив святкове богослужіння у Києво-Печерській Лаврі (+відео)

18 січня 2021 року, у Навечір’я Богоявлення, Блаженніший Митрополит Київський і всієї України Онуфрій звершив Божественну літургію та чин великого освячення води у храмі на честь преподобних Антонія і Феодосія Свято-Успенської Києво-Печерської Лаври, повідомляє Інформаційно-просвітницький відділ УПЦ. Предстоятелю співслужили намісник Києво-Печерської Лаври митрополит Вишгородський і Чорнобильський Павел, митрополит Бориспільський і Броварський Антоній, архієпископ БучанськийДОКЛАДНІШЕ → [...]

Хрещення Господнє — історія, зміст, особливості богослужінь, іконографія свята
Хрещення Господнє — історія, зміст, особливості богослужінь, іконографія свята

Хрещення Господнє, або Богоявлення, православні християни святкують 19 січня. Цього дня Церква згадує євангельську подію — як пророк Іоанн Предтеча хрестив Господа Іісуса Христа в річці Йордан. Інформаційно-просвітницький відділ УПЦ публікує матеріал про історію, традиції та сенс свята, підготовлений редакцією журналу «Фома в Україні». Хрещення Господа Бога і Спаса нашогоДОКЛАДНІШЕ → [...]

Навечір’я Богоявлення (Хрещенський святвечір) — історія, зміст, особливості
Навечір’я Богоявлення (Хрещенський святвечір) — історія, зміст, особливості

До 5 століття було прийнято згадувати народження і хрещення Сина Божого в один день – 6 січня, і називалося це свято Феофанією – Богоявленням, що засвідчувало втілення Христа у світ і явлення Трійці у водах Йорданських. Святкування Різдва Христового було перенесено на 25 грудня (за Юліанським календарем, або старим стилем)ДОКЛАДНІШЕ → [...]

У Запоріжжі протягом декількох днів напали з ножем на двох священнослужителів УПЦ
У Запоріжжі протягом декількох днів напали з ножем на двох священнослужителів УПЦ

16 січня 2021 року в Запоріжжі невідомий зловмисник, озброєний ножем, звершив напад на диякона Української Православної Церкви і його сім’ю. Раніше, 12 січня, у цьому ж районі  міста невідомий наніс ножове поранення у голову священнику Запорізької єпархії. Голова Представництва УПЦ при європейських міжнародних організаціях єпископ Баришівський Віктор звертає увагу влади на можливі наслідки таких «тривожних тенденцій» в суспільстві. Про цеДОКЛАДНІШЕ → [...]

Designed by ROOM SIXTY NINE
Designed by ROOM SIXTY NINE
  • Вхід
  • Про нас
  • Новини
  • Публікації
  • Трансляція
  • Довідник
  • Розклад
  • Подати записку
  • Контакти
Немає результату
Переглянути всі результати

Designed by R69M

З поверненням!

Увійдіть у свій обліковий запис нижче

Забули пароль?

Створити новий обліковий запис!

Заповніть форми нижче, щоб зареєструватися

Всі поля обов'язкові для заповнення Увійти

Відновіть ваш пароль

Введіть своє ім’я користувача або електронну адресу, щоб скинути пароль.

Увійти