П’ятниця, 2 Червня, 2023
  • Вхід
Капличка
  • Про нас
  • Новини
  • Трансляція
  • Розклад
  • Подати записку
  • Акафісти
  • Публікації
  • Контакти
Немає результату
Переглянути всі результати
  • Про нас
  • Новини
  • Трансляція
  • Розклад
  • Подати записку
  • Акафісти
  • Публікації
  • Контакти
Капличка
Немає результату
Переглянути всі результати
Головна Публікації «Волинь православна»

Обережно: безДуховність!

30.05.2012
в «Волинь православна»
A A

Обережно: безДуховність, Роман Савчук, Волинь Православна, Амвон

Ми часто говоримо про духовність. Сьогодні духовний розвиток став навіть популярним напрямком у світській освіті, громадському житті. Однак така увага до нематеріального життя людського єства не завжди веде до добрих наслідків. Більше того, значні труднощі виникають у нас не лише в соціумі, але і в церковному житті, особливо, коли воно лиш розпочинається і ми робимо перші кроки на шляху пізнання життя у Христі.

Перше, що необхідно чітко усвідомити, коли ми говоримо про сутність духовності, це те, що у нас немає звичного інструментарію пізнання цього світу. Ми позбавлені будь-якої можливості описати «закони духовного життя» з позиції спостерігача. Тут спостерігач – сліпець, який думає вести іншого сліпця. Сучасна антропологія (в широкому розумінні – всі науки про людину) особливо любить виводити закономірності, намічати мету духовного розвитку людини апріорі, тобто залишаючись на позиції спостерігача. Ось так і виходить ціла низка теорій, поглядів, гіпотез, які переходять у громадську думку, формуючи викривленні уявлення про духовність. Вона загалом описується такими поняттями як мораль, творчість, естетика, талант… А звідси, під проявами духовності ми часто розуміємо моральну поведінку, високохудожні твори мистецтва, душевні переживання, «багатий внутрішній світ». Здавалось би, нічого поганого у цьому немає. Однак, зверніть увагу, в такій духовності немає місця для Бога! Його місце займає людина-бог.

Цей процес прийнято називати підміною понять. Його мета – створити альтернативу нормальному духовному розвитку людини, в якому основою всього виступає особиста зустріч із Богом.

Для того, щоб зрозуміти суть істинної духовності, необхідно поглянути на її природу. Ще Тертуліан говорив, що всяка душа – християнка. Апологет мав на увазі вроджене прагнення Бога кожної людини. Бог, створивши людину, заклав у її єство відчуття сенсу її життя – пізнання Бога. Воно присутнє і сьогодні в душі кожного із нас. Звідси народжується необхідність, яка не може бути зрозумілою з практичної точки зору – будівництво величних храмів, відчуття прекрасного, совість. Таким чином, наша духовність – ніщо інше як природна потреба пізнання Бога, наближення до Нього.

Однак після гріхопадіння умови існування людини, як і її природа, змінились, вони стали заражені гріхом. Ми опинилися у світі, де «князем віку цього» є аж ніяк не Бог. Відтак людство, відкинувши можливість найтіснішого спілкування з Богом, почало виводити власні закони духовного життя, керуючись установками пошкодженого гріхом світу. Безперечно, навіть сьогодні пізнання світу є одним із шляхів богопізнання, адже все навкруги нас говорить про Мудрість і Благість Творця. Це засвідчує і Апостол: «Тому що невидиме Його, вічна сила Його і Божество, від сотворіння світу через роздивляння творінь видимі…» (Рим. 1, 20). Однак факт існування великої кількості різноманітних релігій свідчить про те, що вражена гріхом людина не може самостійно через пізнання природних законів прийти до правильного поклоніння Богу, правильного розуміння.

Сказане в повній мірі стосується і сучасного погляду на духовність. Більше того, в даному випадку необхідно говорити і про цілеспрямовані зусилля в бік все більшого розходження понять «духовність» і «Бог». У нас всіма способами пропагується саме така духовність без Духа.

Як же виглядає вона на практиці, ця бездуховність? Зло завжди діє за одним і тим же принципом. Воно не може існувати саме по собі, а паразитує у вигляді напівправди. Головне завдання тут – збити з правильного шляху, заманити привабливими, безневинними і навіть доброчесними лозунгами. Реклама виграє битву за серця людей! Що ж ми зазвичай розуміємо під духовністю? Моральна поведінка, високе мистецтво, совість, рідше – релігійність (церковність ще рідше). Ці поняття, звичайно, несуть позитивний відтінок, вони потрібні людині. Але проблема в тому, що ними духовність не те що не вичерпується, вона постає у деформованому вигляді. Усе назване вимірюється еквівалентами суспільного життя і ми без особливих труднощів можемо досягнути статусу «духовно розвиненої особистості», «хорошої людини». З іншого боку, керуючись такими установками щодо визначення наших духовних потреб, ми можемо їх повністю задовольняти в умовах повсякденного життя через етичну поведінку, виховання естетичних смаків і їх задоволення у творчості. Перед нами відкривається прекрасна можливість хорошого життя тут на землі, з можливістю повного задоволення усіх запитів. Навіщо тоді нам Бог? Ми і так, по-перше, «хороші люди», а, по-друге, живемо «повноцінним духовним життям»!

На такі твердження прекрасно відповів святитель Феофан Затворник: «Біда, коли в серці людина нагодована та задоволена» . Справді, феномен «хороших людей» – одна із найбільших проблем взаємин Церкви із суспільством. Православ’я вчить нас не як бути «хорошим», а як нам усвідомити свою порочність. Зверніть увагу на молитви, написані святими. Ось, приміром, великий подвижник благочестя преподобний Макарій Великий в першій ранковій молитві говорить дивні для нас слова: «Боже, очисти мене грішного, що  ніколи нічого доброго не сотворив перед Тобою…». Як же так…? А ми, лиш трішки доторкнемося до добрих справ – відразу думаємо про винагороду від Бога, ось я, мовляв, виконав свій обов’язок, я «хороший». Хто із нас, «духовно розвинених особистостей» зможе так сказати про себе.

Отже, сучасний світ із його пориваннями до розвитку духовності несе дуже багато «підводних каменів» для людини, яка має намір розпочати істинне духовне життя в Церкві. Найбільша небезпека тут – у підміні понять і обмежені духовності – життям у світі, де Духу місця немає. Нам необхідно пам’ятати, що істинна духовність – це не комфортна самореалізація якоїсь частини нашого єства. Духовність – це важкий шлях реалізації потреби в богопізнанні, що пролягає через усвідомлення власної обмеженості і безсилля, а відтак – звернення до Бога.

Роман Савчук

Журнал “Православный взгляд” 2011, №6

“Волинь Православна” 2012, №5

Теги: БездуховністьБогДухДуховністьрелігія
Попередня публікація

Подолання смутку

Наступна публікація

Хвалити чи не хвалити

Наступна публікація

Хвалити чи не хвалити

Пряма трансляція згідно розкладу

Розклад Богослужінь

Пожертва

Єпархіальні новини

У ЛЮБОМЛІ ПРОВЕЛИ В ОСТАННЮ ПУТЬ ЗАХИСНИКА УКРАЇНИ
У ЛЮБОМЛІ ПРОВЕЛИ В ОСТАННЮ ПУТЬ ЗАХИСНИКА УКРАЇНИ

1 червня у м.Любомль Ковельського району відспівали Героя України Дмитра Бісюка, який загинув внаслідок артилерійського обстрілу на Донеччині. Напередодні, 31 травня, благочинний Любомльського Різдво-Богородичного благочиння протоієрей Василій Мельничук з настоятелем Свято-Георгіївсього храму протоієреєм Володимиром Лисим прибули віддати шану полеглому воїну у його рідну домівку та відслужили панахиду. Попрощатися з захисником…

Священники єпархії благословили випускників шкіл. Фоторепортаж з с.Залухів
Священники єпархії благословили випускників шкіл. Фоторепортаж з с.Залухів

Сьогодні, у сонячну днину, пролунав останній дзвінок для одинадцятикласників Залухівського ліцею. Достойним початком входу у доросле життя є подяка випускників. Батьки зі своїми дорослими випускниками дякували Богу за роки, проведені за шкільною партою та просили благословіння у доросле, самостійне життя! «І все на світі треба пережити. І кожен фініш, це…

Відбувся навчальний семінар для священників Волині
Відбувся навчальний семінар для священників Волині

Потреба парафіяльних священників у підтриманні належного богословського та освітнього рівня, необхідність самовдосконалення та обміну практичним досвідом, викликали перед Володимир-Волинською єпархією необхідність організації та проведення відповідних заходів. З благословення Високопреосвященнішого митрополита Володимира, голови єпархіальних відділів по роботі з молоддю та інформаційно-просвітницького 29 травня вдруге організували «Пастирський воркшоп» на тему «Служіння православного…

Митрополит Володимир взяв участь у святковому богослужінні в Городницькому монастирі
Митрополит Володимир взяв участь у святковому богослужінні в Городницькому монастирі

У День Ангела архієпископа Городницького Олександра, намісника монастиря великомученика Георгія, Високопреосвященніший митрополит Володимир взяв участь у соборному богослужінні та вітанні владики-іменинника. The post Митрополит Володимир взяв участь у святковому богослужінні в Городницькому монастирі appeared first on Володимир-Волинська єпархія.

Воїна Тараса Троця погребли у с.Чорніїв на Турійщині
Воїна Тараса Троця погребли у с.Чорніїв на Турійщині

29 травня 2023 року у с. Чорніїв, що на Турійщині, в останню дорогу духовенство Турійського благочиння УПЦ провели мужнього, доброго, мудрого воїна Тараса Троця. 24.05.2023 року в Бахмутському напрямку, від прильоту в окоп 120 -ої міни , загинув старший солдат 23 окремого батальйону спеціального призначення Троць Тарас Іванович 29.10.1990р.н. житель…

Відеозамальовки Літургії в Успенському соборі міста Володимира
Відеозамальовки Літургії в Успенському соборі міста Володимира

The post Відеозамальовки Літургії в Успенському соборі міста Володимира appeared first on Володимир-Волинська єпархія.

В кафедральному соборі Володимира прозвучала особлива подячна молитва
В кафедральному соборі Володимира прозвучала особлива подячна молитва

У неділю, 28 травня, в Успенському кафедральному соборі, Високопреосвященніший митрополит Володимир з собором священників звершив Божественну літургію та Подячний Молебень з нагоди першої річниці Собору Української Православної Церкви у Феофанії та тридцять першої річниці Архієрейского Собору у Харкові. Для усіх присутніх за богослужінням було зачитано Звернення Синоду УПЦ з нагоди…

В селі Секунь в останню путь провели воїна Миколу Сахарчука
В селі Секунь в останню путь провели воїна Миколу Сахарчука

27 травня духовенство Старовижівського благочиння звершило Чин похорону над убієнним воїном Миколою Сахарчуком в Свято-Михайлівському храмі с.Секунь. Сахарчук Микола Петрович – воїн-кулеметник, мужньо захищав Україну від ворога. Свій останній бій Микола прийняв на Донеччині, поблизу населеного пункту Діброва. Ворожа снайперська куля 24 травня обірвала його молоде життя. Вічна пам‘ять Герою!…

Жителі села Седлище перед іконою Божої Матері засвідчили свою вірність УПЦ
Жителі села Седлище перед іконою Божої Матері засвідчили свою вірність УПЦ

Жителі села Седлище перед іконою Божої Матері засвідчили свою вірність Українській Православній Церкві У селі Седлище, що на Старовижівщині, у відповідь на намагання сторонніми особами змінити конфесійне підпорядкування громади храму Георгія Побідоносця, 25 травня відбулися збори релігійної громади цього храму, котрий є в канонічному підпорядкуванні Української Православної Церкви. По завершенні…

Яревище: престольне свято. У день Вознесіння Господнього парафіяни села Яревище відзнача
Яревище: престольне свято.
 У день Вознесіння Господнього парафіяни села Яревище відзнача

Яревище: престольне свято. У день Вознесіння Господнього парафіяни села Яревище відзначають своє храмове свято. Тому на звук церковного дзвону спішили віряни цього маленького села, щоб усім разом єдиним серцем та устами прославити Бога. Святкову Літургію очолив благочинний протоієрей Сергій Никонюк, якому співслужили настоятель протоієрей Петро Бабюк та інші священики благочиння.…

Designed by ROOM SIXTY NINE

Designed by ROOM SIXTY NINE
Немає результату
Переглянути всі результати
  • Про нас
  • Новини
  • Трансляція
  • Розклад
  • Подати записку
  • Акафісти
  • Публікації
  • Контакти
  • Вхід

Designed by R69M

З поверненням!

Увійдіть у свій обліковий запис нижче

Забули пароль?

Відновіть ваш пароль

Введіть своє ім’я користувача або електронну адресу, щоб скинути пароль.

Увійти
Go to mobile version