Середа, 29 Червня, 2022
  • Вхід
Капличка
  • Про нас
  • Новини
  • Публікації
  • Трансляція
  • Розклад
  • Подати записку
  • Контакти
Немає результату
Переглянути всі результати
  • Про нас
  • Новини
  • Публікації
  • Трансляція
  • Розклад
  • Подати записку
  • Контакти
Капличка
Головна Публікації «Волинь православна»

Подолання смутку

25.05.2012
в «Волинь православна»
A A

Подолання зневіри, Шишкін, Шишкин, Преодоление уныния

Це просто біда нашого часу: при очевидному достатку і різноманітності їжі, одягу і «товарів народного споживання» – словом, всього, що повинне по ідеї полегшувати наше життя, – все більше людей впадають в тяжкий, безвихідний (як їм здається) смуток.

Звичайно, бувають випадки виняткові, коли людина пережила гірку втрату або увійшла до «смуги» бід, скорботи і душа її, обтяжена нестерпним (як здається) вантажем обставин, впадає в тяжкий смуток.

Але ж існує безліч інших прикладів, коли «об’єктивні» зовнішні обставини не мають до того, що відбувається в душі людини прямого впливу. Тобто людині здається, що обставини її нестерпні, проте, коли добре проаналізувати, то вони цілком стерпні і навіть при іншому настрої серця можуть служити причиною подяки, щастя та радості.

Дивно, наскільки ми часом не уміємо цінувати те, що маємо!

Здається, чималу роль в нинішній епідемії смутку зіграв нав’язливий  повсюдно дух насолоди, прагнення до володіння, захвату всіма земними благами. Причому саме не задоволення тим, що приходить природним чином при розумній і добрій організації життя, а жадібне, хворобливе прагнення до якогось «середньостатистичного» щастя, прагнення до такого рівня матеріального життя, який чомусь кимось колись був визнаний «золотим стандартом». І якось ми поступово засвоїли думку, що без цього «стандарту» наше щасливе життя не відбулося.

Кажуть, у американців найжорстокіша образа – це назвати людину «невдахою», тобто тим, хто не зумів досягти в житті цього самого «стандарту». І у нас вже прийнято стало оцінювати людину за її соціальним статусом, за ступенем матеріального збагачення.

Але ж раніше нічого подібного не було, принаймні у нас і в широкому значенні. І ніколи не вважалося за образу назвати когось або навіть назватися самому невдахою. І ми навіть знаємо безліч веселих, безжурних і тямущих таких «невдах», які мандрують сторінками нашої класичної, та і сучасної літератури і горя не знають.

І це заслуговує на увагу. Поняття щастя, радості, достатку у нас якось ніколи не пов’язувалося прямо з досягненням матеріальних благ, а все більше з духовним станом, налаштованим усі життєві негаразди переносити благодушно і стійко.

Очевидно, коріння такого ставлення ховається в православній вірі. Пам’ятаєте, як у апостола Павла: «Я навчився бути задоволений тим, що у мене є». До речі, апостол зовсім не наполягає на зовнішній убогості як неодмінній умові благочестя і продовжує так: «Умію я й бути в упокоренні, умію бути й у достатку. Я привчився до всього у всім: вміти насититися й голод терпіти, мати достаток і бути в недостачі. Я все можу в Тім, Хто мене підкріпляє, в Іісусі Христі.» (Флп. 4: 11–13).

Дивовижний уривок! Тобто річ навіть не в тому, жебрак ти або багатий, потребуєш чого чи ні, а в тому, щоб у всіх обставинах залишатися християнином, бути вдячним за те, що є, і не впадати, з одного боку, в смуток, а з іншого – в гордовите самовдоволення.

Примітно, що найчастіший, принаймні – в приватній бесіді висловлюваний, аргумент такого смутку – це порожнеча. Нерозуміння і невідчуття сенсу життя. Тобто і «завал» житейський буває причиною смутку, але все таки саме не зовнішні обставини переважно, а небажання їх терпіти, нерозуміння, для чого і навіщо «це все», стає причиною смутку.

Більшість людей сьогодні, добровільно, з самозабуттям кинулося в гонитву за земним щастям. І «золотий стандарт» став у повному розумінні нашим золотим тільцем. Тепер досягнення кар’єрних висот, зовнішнього благополуччя, достатку і комфорту стало у нас головним мірилом стану життя. І ось це по-справжньому небезпечно, тому що свідчить про повсюдне духовне зубожіння.

Думається, що це «добровільне рабство» якраз і позбавляє нас благодаті Духу Святого – саме тому, що не викликано ніяким зовнішнім примусом або насильством.

А без благодаті Божої жити людина не може! Життя її тоді обмежується плотськими і душевними потребами і гонитвою за їх задоволенням. Але навіть задоволення цих потреб не приносить відраду душі, не задовольняє її, а, навпроти, виснажує, тому що ніщо не може замінити людині спілкування з Богом в Дусі Святому.

Тому і говорить святий Іоанн Златоустий, що головний засіб від туги і смутку – це подяка Богові. Нехай навіть із великим зусиллям, але свідомо принесена подяка і є дійсним показом  нашої віри, і без цього ніякого духовного життя не має і бути не може.

Ще в цьому зв’язку святі отці говорять про рішучість. Про твердий намір переносити всі випробування, що приходять, терпляче і з всецілим покладанням надії на Бога, на Його милість, яка і важкі випробування обертає в блага при нашій згоді і довірі. Це нам дуже важливо зрозуміти і пам’ятати! Бог бажає нам такої виняткової радості, що, якби ми могли хоч в малому ступені відчути її, то, по слову багатьох отців, погодилися б в цьому земному житті зазнати найжорстокіших мук.

І притому вся наша скорбота і нещастя часто тільки здаються нам такими в порівнянні з нав’язаним нам уявленням про «золотий стандарт» щастя. А на ділі всі наші біди та негаразди всього лише неважкі і необтяжливі «труднощі», що надаються нам по милості Божій для нашого спасіння, яке без праці, скорботи та терпіння ніяк не можливе.

І навпаки – внутрішнє розслаблення, постійна незадоволеність і болісні мрії про комфорт і достаток паралізують волю, роблять людину схильною до меланхолії і смутку.

Справа часто зовсім не в труднощах, а у ставленні до життя, в рішучості переносити скорботу і випробування, у внутрішній зібраності. Ось чому нам потрібно вчитися самим і чому учити дітей, щоб вони виросли дійсно добрими людьми, міцними душею і тілом.

І найголовніше, що нам потрібно мати, – це тверде покладання надії на милість Божу і таку ж тверду рішучість ради Нього переносити спокуси, що приходять. І слова подяки, сказані нехай навіть над силу в найскрутнішу хвилину, навіть всупереч збентеженому відчуттю і розуму, – це найцінніші, золоті слова. Тому що ці слова – вираз справжньої свободи, довіри Богові, що любить нас більше, ніж ми можемо собі уявити.

Священик Димитрій Шишкин

Переклад: “Волинь Православна”, 2012, №5

“Православие.RU”

Попередня публікація

Самостійні прогулянки

Наступна публікація

Обережно: безДуховність!

Наступна публікація

Обережно: безДуховність!

Пряма трансляція згідно розкладу

Розклад Богослужінь

Пожертва

Єпархіальні новини

У ПОЧАПАХ ВІДСПІВАЛИ ПОЛЕГЛОГО ГЕРОЯ УКРАЇНИ
У ПОЧАПАХ ВІДСПІВАЛИ ПОЛЕГЛОГО ГЕРОЯ УКРАЇНИ

26 червня у Свято-Сергіївському храмі с.Почапи Ковельського району було звершено Чин поховання Андрія Давидюка, який загинув на Донеччині під час виконання бойового завдання. Відспівування військовослужбовця очолив настоятель храму протоієрей Ярослав Остапюк. Заупокійна молитва зібрала у храмі численну кількість односельців та жителів з навколишніх сіл. Поховали воїна Андрія на місцевому кладовищі.…

Благословення випускникам школи с.Дубечне
Благословення випускникам школи с.Дубечне

БОЖОГО БЛАГОСЛОВЕННЯ ВИПУСКНИКАМ 2022 РОКУ Свято-Покровський храм радісно зустрів на своєму порозі випускників 2022 року. 25 червня 2022 року був звершений святковий молебен на завершення навчання в Дубечненському ліцеї. Випускники, батьки та вчителі принесли Богу подячні молитви за завершення навчального року та попросили благословіння та допомоги Божої у майбутньому дорослому…

В Кримному молилися за випускників
В Кримному молилися за випускників

25 червня в Кримному прощалися зі школою випускники. Святковим урочистостям передувала спільна молитва в Михайлівському храмі. Юнаки, дівчата та їх батьки дякували Богу за благополучне завершення навчання та просили Божої помочі у дорослому житті. Благочинний кримненської округи прот. Сергій Никонюк привітав випускників з важливою подією, побажав здоров’я, мирного неба, а…

У Бортніві освячено каплицю над святим джерелом
У Бортніві освячено каплицю над святим джерелом

25 червня, релігійна громада УПЦ села Бортнів Нововолинського благочиння, вшанувала пам’ять преподобного Онуфрія Великого освяченням нової каплиці, на честь цього великого угодника Божого. Каплицю зведено над криницею з цілющим джерелом. Багато парафіян та гостей прийшли до святого місця, щоб помолитись та набрати цілющої води із джерела. Адже з давніх давен…

Кабінет Міністрів відповів борцям з Церквою
Кабінет Міністрів відповів борцям з Церквою

🔴⚠️ Кабмін називає спроби заборонити УПЦ необґрунтованими, оскільки немає доказів будь-яких протиправних діянь духовенства та віруючих релігійної організації. ✅ У відповідь на пропозицію народного депутату від партії «Голос» розірвати договір оренди держави зі Свято-Успенськими Києво-Печерською, Почаївською та Святогірською лаврами Української Православної Церкви, у Кабінеті міністрів наголосили, що не вбачають жодних…

Обмеження діяльності громад УПЦ суперечить Конституції України
Обмеження діяльності громад УПЦ суперечить Конституції України

Заборони та обмеження, що накладаються на діяльність та громади УПЦ органами місцевого самоврядування, юридично нікчемні та суперечать положенням Конституції України. Як пояснив у своєму зверненні до віруючих УПЦ заступник голови фракції «Слуга народу» у Верховній Раді Андрій Мотовиловець: «Жодний закон або нормативно-правовий акт України не наділяє органи місцевого самоврядування правом…

У Зимненській обителі прощалися з воїном Засадко Сергієм
У Зимненській обителі прощалися з воїном Засадко Сергієм

ВІЧНА ПАМ‘ЯТЬ ГЕРОЮ 22 червня у Зимненському жіночому монастирі звершилося відспівування Героя України, водія артилерійської батареї ЗСУ – Засадко Сергія. Ігуменя Стефана та сестри обителі, висловили щирі слова співчуття дружині, рідним та близьким. Уклінно вдячні за жертовний подвиг, котрий несуть нашій герої у жорстокій війні з Росією та захищають нашу…

У КРИМНОМУ ОСВЯТИЛИ ОНОВЛЕНИЙ ХРЕСТ
У КРИМНОМУ ОСВЯТИЛИ ОНОВЛЕНИЙ ХРЕСТ

19 червня в день пам’яті Всіх Святих в Кримному на вулиці Молодіжній освятили оновлений хрест. Ініціювали реставрацію святині місцеві жителі, котрі зібрали кошти та допомогли з встановленням. Благочинний Кримненської округи прот. Сергій Никонюк у вітальному слові підкреслив, що центром життя всіх святих був Хрест Господній, і побажав, щоб таким він…

Другий випуск регентського відділу ВВДУ при Зимненському жіночому монастирі
Другий випуск регентського відділу ВВДУ при Зимненському жіночому монастирі

Після Божественної літургії в актовій залі, відбулась офіційна частина та вручення дипломів випускницям. Насамперед, ігуменя Стефана привітала усіх з другим випуском, подякувала педагогічному колективу за плідну працю на ниві просвітництва церковної молоді та побажала випускницям продовжувати розвивати свої регентські здібності на благо Церкви. В часі вітального слова, протоієрей Валентин Марчук,…

ВИПУСК ДУХОВНОГО УЧИЛИЩА
ВИПУСК ДУХОВНОГО УЧИЛИЩА

15 червня 2022 року відбувся випуск богословського відділення Володимир-Волинського Духовного училища. Випускний день розпочався зі святкової Божественної літурігії у Свято-Успенському кафедральному соборі, по завершенні якої також був відслужений подячний молебен. Після богослужіння, Владика-Ректор, викладацький колектив, батьки, випускники та вихованці училища зібралися для подальших урочистостей та вручення дипломів. Привітальне слово виголосив…

Designed by ROOM SIXTY NINE

Designed by ROOM SIXTY NINE
  • Вхід
  • Про нас
  • Новини
  • Публікації
  • Трансляція
  • Розклад
  • Подати записку
  • Контакти
Немає результату
Переглянути всі результати

Designed by R69M

З поверненням!

Увійдіть у свій обліковий запис нижче

Забули пароль?

Відновіть ваш пароль

Введіть своє ім’я користувача або електронну адресу, щоб скинути пароль.

Увійти
Go to mobile version