-24 °c
Kovel'
Понеділок, 18 Січня, 2021
  • Вхід
Капличка
  • Про нас
  • Новини
  • Публікації
  • Трансляція
  • Довідник
  • Розклад
  • Подати записку
  • Контакти
Немає результату
Переглянути всі результати
  • Про нас
  • Новини
  • Публікації
  • Трансляція
  • Довідник
  • Розклад
  • Подати записку
  • Контакти
Капличка
Головна Публікації «Волинь православна»

Після Воскресіння

20.04.2012
в «Волинь православна»
0

Після Воскресіння. Десницький

У Воскресіння Христове можна тільки повірити — воно не доводиться науковими експериментами. Але у цієї події були свідки — ті, хто безпосередньо бачив Іісуса, говорив з ним, брав участь в суді, стояв біля розп’яття. І те, що трапилося на Голгофі, не могло не вплинути на їх життя.

Ми майже нічого не знаємо про подальше життя людей — сучасників Христа, за винятком апостолів. Це і зрозуміло: з тих часів до нас дійшли відомості лише про окремих, найзнаменитіших осіб, на зразок імператорів і великих письменників. Пам’ять про апостолів зберегли їх послідовники, а про долю всіх інших зазвичай доводиться здогадуватися за непрямими даними.

Понтій Пилат — ось людина, що зіграла ключову роль в розп’ятті Христа. Власне, це він, римський намісник, і ухвалив смертний вирок, хоча не бажав цього робити, і навіть дружина відмовляла його від такого рішення. Чи розкаявся він після розп’яття? Ми нічого не знаємо про це, судячи з усього, ця подія залишилася для нього ще одним незначним епізодом. Хіба мало народу відправив він на страту!

Матфей оповідає, як відразу після розп’яття первосвященики і фарисеї прийшли до Пилата і попросили його виставити варту біля гробниці Іісуса, «щоб учні Його, прийшовши вночі, не вкрали Його і не сказали народу: воскрес з мертвих». Вони, власне, вже передчували, що так і обернуться події — мабуть, теж пам’ятали про пророцтва Іісуса Христа. Пилат відповів: «Маєте варту; підіть, охороняйте, як знаєте». З нього було досить, він не бажав більше мати ніякого відношення до цієї історії.

Іосиф Флавій в «Іудейських древностях» розповідає, як завершилося намісництво Пилата в Іудеї. Релігійні суперечки і обурення відбувалися не тільки в Єрусалимі: одного разу чимало самарян зібралося на священній для них горі Гарізім, причому багато хто був зі зброєю. Все це виглядало украй підозріло, Пилат відправив проти них воїнів, які одних перебили, а інших розігнали. Після цього Пилат наказав страчувати «зачинщиків». Цілком знайомий стиль правління.

Самарянська община не стерпіла такого насильства, поскаржилася на Пилата його начальникові, легату Сірії Вітеллію, і той змістив Пилата з посади, відправивши його у Рим до імператора Тіберія для розгляду. Далі джерела розходяться. Є апокриф, який стверджує, що Тіберій засудив Пилата на смерть, але це навряд чи було так. За іншими даними, Тіберій помер, поки Пилат добирався до Риму, а як з ним обійшовся новий імператор, Калігула, ми точно не знаємо. Церковний історик Євсевій Кесарійський пише, що його відправили в заслання, де він закінчив життя самогубством. Є також версія, що його ще пізніше стратив імператор Нерон… У будь-якому випадку, то була досить рядова доля жорстокого і цинічного римського адміністратора, чиє життя і доля залежали від примхи ще жорстокіших і цинічніших імператорів.

Є, правда, і апокрифи, які оповідають про звернення Пилата до християнства (у Ефіопській церкві він навіть був канонізований), але це, швидше за все, вигадка. На жаль, ми нічого не знаємо навіть про долю його дружини, яка ще в час суду умовляла чоловіка не шкодити Іісусові. В апокрифах зустрічаються докладніші розповіді про її заступництво перед чоловіком, мовиться про її навертання до християнства, і називається її ім’я: Клавдія Прокула. Деякі ототожнюють її з римлянкою Клавдією, згаданою в 2-му Посланні до Тимофія, втім, це не цілком достовірно.

Цар Ірод — ще одна політична фігура, що володіла чималою владою. Євангеліст Лука навіть оповідає, що Ірод і Пілат, які раніше ворогували один з одним, помирилися під час «суду» над Іісусом Христом. Мова йде про Ірода Антипу, одного з синів царя Ірода Великого, який правив Галілеєю з 4-го по 39 рік н.е. Його «сімейна хроніка» теж досить характерна для правителів того часу. Ірод Антипа узяв собі дружину свого брата Филиппа — за викриття цього незаконного союзу і був страчений Іоанн Хреститель. Шлюб цей не приніс щастя Іродові. Коли замість Тиберія на римський престол зійшов Калігула, Іродіада змусила Ірода відправитися до імператора у пошуках нових почестей і звань. Проте племінник Ірода, Агріппа, відправив до Риму донос на нього, і замість почестей йому випало заслання в далеку Галію (нинішній Ліон у Франції), де він і помер, а за даними історика Діона Касія — був убитий. Іродіада послідувала у заслання разом з чоловіком, а титули і володіння Ірода перейшли до його племінника-донощика.

А що ж книжники, фарисеї і саддукеї — релігійні вожді, серед яких були не тільки гонителі, але і послідовники Христа? Про них ми практично нічого не знаємо. Але двох книжників і фарисеїв Новий Заповіт мовчанням не обходить.

Перший — Никодим Аримафейський, член верховного суду Синедріону. Він ще за життя був учнем Спасителя, хоч і таємним. Все дійсно важливе про нього сказано в Євангелії від Іоанна. А інший — це Гамаліїл, один із засновників талмудичного іудаїзму, і книга Діянь не дарма іменує його «законовчителем, поважаним всім народом». Він не просто засідав в Синедріоні, але обіймав у ньому посаду «князя», тобто свого роду старійшини. Сам Талмуд, що містить немало висловів Гамаліїла, так оцінює його діяльність: «Коли Гамаліїл помер, разом з ним зникла пошана до Тори і перестали існувати чистота і стриманість».

Гамаліїл належав до помірної течії в іудаїзмі. Мабуть, саме з цієї причини він ніяк не брав участь в судилищі над Христом: туди, мабуть, запросили тільки тих, хто був заздалегідь готовий до крайніх заходів.

Він був учнем іншого знаменитого равина, Гиллеля, і сам мав учнів, один з яких, Савл з Тарсу, згодом став знаменитим апостолом Павлом. Спочатку Гамаліїл зовсім не сприймав  християн, але коли Синедріон почав їх переслідувати, Гамаліїл задумався, наскільки справедливі переслідування. Під час судового засідання він велів вивести апостолів, а своїм товаришам сказав: «…нині, кажу вам, відстаньте від людей цих і залиште їх; бо якщо ця справа — від людей, то вона руйнуватиметься, а якщо від Бога, то ви не можете зруйнувати її» (Діян.5: 33-39).

Втім, позиція Гамаліїла не була особливо популярною: його власний учень Савл люто переслідував християн, і не він один. Але якщо бути до кінця послідовним, якщо оцінювати християнство якраз за тим критерієм, який він сам запропонував, то християнство, поза сумнівом, від Бога. Тому Гамаліїл став не тільки одним з найавторитетніших вчителів в іудаїзмі, але і… святим ранньої Церкви (інших таких прикладів ми не знаємо)!

Коли і як він охрестився, точно невідомо. Можливо, переломним моментом тут стала страта диякона Стефана, коли розлючений натовп, всупереч раді Гамаліїла, узяв правосуддя в свої руки. В усякому разі, передання повідомляє, що саме він узяв і поховав його тіло — і тим самим, до речі, вже пішов проти думки натовпу і формальних вимог закону, що забороняли хоронити страчених за богохульство. Пізніше один пресвітер на ім’я Лукіан розповідав, що Гамаліїл з’явився йому уві сні і вказав, де саме були поховані останки перводиякона Стефана, Никодима Аримафейського, самого Гамаліїла і його сина Авіва, що прийняв християнство разом з ним. Саме тому пам’ять цих святих відзначається в один день — 2/15 серпня.

Є в Євангелії і ще одна непримітна фігура, яку можна було б назвати випадковою, якби в Євангелії взагалі було щось випадкове. Це Симон Кіринейський — виходець з міста Кіринеї в Лівії. Можливо, до Єрусалиму він приїхав як паломник на свято Пасхи. Коли Іісус знеміг під тяжкістю хреста, римські воїни веліли першій людині, що трапилася на шляху, понести Його хрест. Цією людиною і був Симон. Але чи може життя людини залишитися незмінним після того, як він став, нехай і мимоволі, причасником хресних страждань Христа? Євангеліст Марк називає Симона батьком Олександра і Руфа — ймовірно, того самого Руфа, якого згадує і Павел в Посланні до Римлян. Значить, його сім’я стала християнською, причому сини були добре відомі першим християнським общинам. За переданнями, ця сім’я переселилася до Риму, Руф став апостолом від 70 (місцем його служіння називають Грецію і Іспанію), а Олександр — священномучеником, постраждалим в Карфагені. Про самого Симона більше нічого не говориться.

Життя апостолів після Воскресіння — окрема тема. Але на закінчення все ж таки варто назвати одного з них — Фому. Він не був з жонами-мироносицями в порожній гробниці, він навіть не був з апостолами, коли їм з’явився Іісус Христос. Про Воскресіння йому розповіли інші люди. Це об’єднує його з кожним з нас.

Фома не поспішав довіряти чужим розповідям: «… якщо не побачу на руках Його ран від цвяхів, і не вкладу перста мого в рани від цвяхів, і не вкладу руки мої в ребра Його, не повірю» (Ін. 20: 25). Тиждень пройшов між цими його словами і наступним явленням Христа. Тиждень сумнівів і надій. Євангеліст розповідає, що, коли Христос знов з’явився учням, він протягнув Фомі долоні із слідами від цвяхів. На цьому епізоді закінчується останнє, четверте, Євангеліє, і починається історія Церкви. Скоро апостоли відправляться на проповідь, яка приведе кожного з них до мученицької кончини. У Фоми і проповідь, і мучеництво відбудуться в Індії, так що місцеві общини ще довгі століття називатимуть себе «християнами святого Фоми».

Десницький Андрій

www.pravmir.ru

Переклад: “Волинь Православна”, 2012, №4

Теги: ВоскресінняГолгофасвідки
Попередня публікація

Воскресіння Христове

Наступна публікація

“Володимир – Волинська єпархія на рубежі тисячоліть”

Наступна публікація

“Володимир – Волинська єпархія на рубежі тисячоліть”

Пряма трансляція

Розклад Богослужінь

Єпархіальні новини

Вітаємо нового настоятеля Свято-Успенського кафедрального собору міста Володимира-Волинського

6 січня 2021 року з благословення Високопресвященнішого Володимира митрополита Володимир-Волинського і Ковельського, Свято-Успенський кафедральний собор отримав нового настоятеля. Ним став митрофорний протоієрей Олексій Никитюк. Отець Олексій Никитюк – уродженець села Савчиці на Тернопільщині. Народився в селянській родині Олексія і Анни Никитюків 28 березня 1962 року. Батьки дали йому глибоке родинне й релігійне виховання, та з […] The post Вітаємо нового настоятеля Свято-Успенського кафедрального собору міста Володимира-Волинського appeared first on Володимир-Волинська єпархія. [...]

Митрополит Володимир очолив різдвяні богослужіння у Володимирі-Волинському

7 січня – велике християнське свято – день Різдва Ісуса Христа, Спасителя світу. У день цього величного свята для всіх православних християн, керуючий Володимир-Волинською єпархією Високопреосвященніший Володимир митрополит Володимир-Волинський і Ковельський очолив низку богослужінь в Успенському кафедральному соборі м. Володимир-Волинського. У суботу зранку, 6 січня, в день Навечір’я Різдва Христового, у кафедральному соборі було звершено Вечірню […] The post Митрополит Володимир очолив різдвяні богослужіння у Володимирі-Волинському appeared first on Володимир-Волинська єпархія. [...]

РІЗДВЯНЕ ПОСЛАННЯ Митрополита Володимир-Волинського і Ковельського Володимира

РІЗДВЯНЕ ПОСЛАННЯ Митрополита Володимир-Волинського і Ковельського Володимира боголюбивим пастирям, чернецтву і всім вірним чадам Володимир-Волинської єпархії Української Православної Церкви «Небо і земля сьогодні пророчо будуть радіти, ангели і люди духовно нехай торжествують! Яко Бог у плоті явився … » (стіхіра на літії).   Возлюблені у Господі – всечесне духовенство, ченці та черниці, боголюбиві миряни – вірні чада […] The post РІЗДВЯНЕ ПОСЛАННЯ Митрополита Володимир-Волинського і Ковельського Володимира appeared first on Володимир-Волинська єпархія. [...]

Вітаємо з Днем народження!

8 грудня виповнюється тридцять років настоятелю храму Казанської ікони Божої Матері села Буцинь протоієрею Оресту Ніколайчуку. Духовенство Старовижівського благочиння сердечно вітає ювіляра. Бажаємо Вам отець Орест доброго здоров’я, щастя, любові та пошани від близьких і прихожан. Нехай милосердний Господь допомагає Вам у всіх хороших починаннях і звершеннях, а Пречиста Богородиця посилає мудрість, терпіння та духовні […] The post Вітаємо з Днем народження! appeared first on Володимир-Волинська єпархія. [...]

Вітаємо з ювілеєм!

9 грудня 30-літній ювілей святкує настоятель храму Святої Параскеви с. Кукуріки протоієрей Микола Єфімук. Духовенство Кримненського благочиння та парафіяни щиро вітають іменинника та зичать Божої милості, духовної радості, здоров’я, довголіття, кріпості духовних і тілесних сил. Дорогий отче, прийміть найщиріші і найтепліші слова вітання. Нехай Господь пошле Своє благословення і допомогу на всі починання і труди […] The post Вітаємо з ювілеєм! appeared first on Володимир-Волинська єпархія. [...]

Вітаємо із сорокаріччям!

7 грудня настоятель Преображенського храму села Нова Вижва протоієрей Анатолій Корнелюк святкує сорокаріччя. З ювілеєм отця Анатолія вітає духовенство Старовижівського благочиння. Бажаємо ювіляру Божого благословення, довгих років пастирського служіння на ниві Христовій. А також мудрості і терпіння в несенні нелегкого священицького послуху і міцного здоров’я. На многая і благая літа! The post Вітаємо із сорокаріччям! appeared first on Володимир-Волинська єпархія. [...]

Міжприходські зустрічі молоді продовжуються

Молодіжні групи при храмах Володимир-Волинської єпархії Української Православної Церкви з благословення митрополита Володимира започаткували мандрівки в гості один до  одного. Мета: продовження спілкування, започаткованого влітку в молодіжному таборі «Цитадель».  Так, 6 грудня 2020 року молодь Свято-Воскресенського собору міста Ковеля з керівником священником Ігорем Рожиком завітали до своїх однолітків храму великомученика Георгія Побідоносця селища Голоби.  Андрій […] The post Міжприходські зустрічі молоді продовжуються appeared first on Володимир-Волинська єпархія. [...]

Вітаємо Владику Володимира з Днем народження!

Його Високопреосвященству, Високопреосвященнішому Володимиру, митрополиту Володимир-Волинському і Ковельському   Ваше Високопреосвященство, дорогий Владико!   У світлий і радісний День Вашого Народження прийміть наші сердечні вітання та найщиріші молитви! Сьогодні, коли Ви дякуєте Богу за прожиті роки на землі, ми приєднуємось до Вашої молитви і просимо милосердного Господа, щоб Він  дарував Вашому Високопреосвященству ще більше сил, […] The post Вітаємо Владику Володимира з Днем народження! appeared first on Володимир-Волинська єпархія. [...]

Вітаємо з ювілеєм

2 листопада свій 40-річний ювілей святкує настоятель храму в честь 2000-річчя Різдва Христового с. Колодяжно, протоієрей Іоанн (Горун). Всечесний отче, в цей святковий день, день вашого народження, прийміть найщиріші вітання від своєї пастви. Бажаємо Вам Божої помочі у всіх ваших трудах, терпіння, смирення, любові. Бажаємо щоб ваші труди, які ви сієте на ниві Христовій, давали […] The post Вітаємо з ювілеєм appeared first on Володимир-Волинська єпархія. [...]

ОБЕРЕЖНО: ПРОВОКАЦІЯ!

До яких тільки брудних способів не вдаються представники новоутвореної «ПЦУ», щоб заволодіти храмами, які на законних правах належать релігійним громадам Української Православної Церкви! Коли рейдерським натиском їм не вдається відвоювати храм, вони намагаються «захопити» юридичне право на володіння церковною спорудою з усім її майном. Тоді в хід іде безсоромна брехня, яка тиражується  засобами масової інформації […] The post ОБЕРЕЖНО: ПРОВОКАЦІЯ! appeared first on Володимир-Волинська єпархія. [...]

Новини УПЦ

У Запоріжжі протягом декількох днів напали з ножем на двох священнослужителів УПЦ
У Запоріжжі протягом декількох днів напали з ножем на двох священнослужителів УПЦ

16 січня 2021 року в Запоріжжі невідомий зловмисник, озброєний ножем, звершив напад на диякона Української Православної Церкви і його сім’ю. Раніше, 12 січня, у цьому ж районі  міста невідомий наніс ножове поранення у голову священнику Запорізької єпархії. Голова Представництва УПЦ при європейських міжнародних організаціях єпископ Баришівський Віктор звертає увагу влади на можливі наслідки таких «тривожних тенденцій» в суспільстві. Про цеДОКЛАДНІШЕ → [...]

Коли батьки слухаються Бога, а діти — батьків, тоді є повна гармонія — Блаженніший Митрополит Онуфрій (+відео)
Коли батьки слухаються Бога, а діти — батьків, тоді є повна гармонія — Блаженніший Митрополит Онуфрій (+відео)

Блаженніший Митрополит Київський і всієї України Онуфрій закликав у своїй проповіді в Неділю перед Богоявленням в усьому наслідувати Господа й правильно насолоджуватися життям, повідомляє Інформаційно-просвітницький відділ УПЦ. Розповідаючи про життя Спасителя до Хрещення в Іордані, Предстоятель підкреслив, що Господь наш Іісус Христос є для нас і Спасителем, і Учителем, іДОКЛАДНІШЕ → [...]

У Неділю перед Богоявленням Предстоятель очолив Божественну літургію у Києво-Печерській Лаврі (+відео)
У Неділю перед Богоявленням Предстоятель очолив Божественну літургію у Києво-Печерській Лаврі (+відео)

17 січня 2021 року, у Неділю 32-гу після П’ятидесятниці, перед Богоявленням, Блаженніший Митрополит Київський і всієї України Онуфрій очолив Божественну літургію в Успенському соборі Свято-Успенської Києво-Печерської Лаври, повідомляє Інформаційно-просвітницький відділ УПЦ.  Предстоятелю співслужили намісник Києво-Печерської Лаври митрополит Вишгородський і Чорнобильський Павел, єпископ Баришівський Віктор, єпископ Бородянський Марк та духовенство обителі. Після читанняДОКЛАДНІШЕ → [...]

Керуючий Вінницькою єпархією УПЦ викрив у брехні колишнього митрополита Симеона (Шостацького)
Керуючий Вінницькою єпархією УПЦ викрив у брехні колишнього митрополита Симеона (Шостацького)

Митрополит Вінницький і Барський Варсонофій викрив у брехні колишнього митрополита УПЦ Симеона (Шостацького), передає Інформаційно-просвітницький відділ УПЦ. 16 січня 2021 року колишній митрополит Вінницький і Барський Симеон дав інтерв’ю сайту «Рісу», у якому відповідаючи на питання про канонічний статус УПЦ, зокрема зазначив, що широку автономію Української Православної Церкви постійно звужують.ДОКЛАДНІШЕ → [...]

Подумай і покайся, перш ніж пірнати — протоієрей Олександр Клименко (відео)
Подумай і покайся, перш ніж пірнати — протоієрей Олександр Клименко (відео)

«Божу благодать ми маємо відчути в день свята Богоявлення, а не шкірні рефлекси від пірнання», – наголосив о. Олександр та закликав розпочати цей святковий день у храмі зі Сповіді і Причастя та «не розміняти його на народні звичаї, натомість принести у дар Господу своє серце, своє покаяння, свою милостиню і радістьДОКЛАДНІШЕ → [...]

В єпархіях УПЦ відбулися фестивалі Різдвяних колядок (відео, оновлено)
В єпархіях УПЦ відбулися фестивалі Різдвяних колядок (відео, оновлено)

В єпархіях Української Православної Церкви відбулися традиційні фестивалі Різдвяних колядок. У зв’язку з карантинними обмеженнями більшість із фестивалів були проведені on-line та знайшли відгук у віруючих. Про це повідомляє Інформаційно-просвітницький відділ УПЦ з посиланням на пресслужби єпархій. 7 січня відбувся фестиваль колядок в Київській духовній академії і семінарії. В академічномуДОКЛАДНІШЕ → [...]

На Буковині освячено приміщення для богослужінь гнаної парафії, у Рівному закладено храм, зведення якого пікетували націоналісти
На Буковині освячено приміщення для богослужінь гнаної парафії, у Рівному закладено храм, зведення якого пікетували націоналісти

На Буковині в с. Горошівці було освячено  тимчасове приміщення для богослужінь парафії УПЦ на честь Успіння Богородиці, храм якої 2 роки тому було захоплено. У Рівному було закладено капсулу під будівництво нового храму УПЦ на честь прп. Серафима Саровського, будівництво якого пікетували націоналісти. Про це повідомляє Інформаційно-просвітницький відділ УПЦ. Як повідомили вДОКЛАДНІШЕ → [...]

Румунська Православна Церква не змінила своєї позиції щодо “українського питання” — радник Патріарха Даниїла
Румунська Православна Церква не змінила своєї позиції щодо “українського питання” — радник Патріарха Даниїла

15 січня 2021 року радник Патріарха Румунської Православної Церкви Даниїла протоієрей Михайло Тіца підтвердив, що позиція Церкви Румунії з питання визнання «ПЦУ» залишається незмінною і він не знає «на яких фактах “митрополит ПЦУ” Епіфаній грунтує своє твердження щодо майбутніх відносин “ПЦУ” з Румунською Православною Церквою». Видання Оrthochristian звернулося до радника ПатріархаДОКЛАДНІШЕ → [...]

Людина любові. Ті, хто виступають проти Блаженнішого Онуфрія, шкодять тільки собі — ієрарх УПЦ
Людина любові. Ті, хто виступають проти Блаженнішого Онуфрія, шкодять тільки собі — ієрарх УПЦ

Намісник Банченського монастиря митрополит Лонгин (Жар) у своїй проповіді 14 січня 2021 року, коментуючи ситуацію з агресивними діями відносно білбордів з Блаженнішим Митрополитом Онуфрієм в Чернівцях сказав, що вандали таким чином проявили себе і ніяк не нашкодили Предстоятелю УПЦ. Про це повідомляє Інформаційно-просвітницький відділ УПЦ. «Не дивіться, хто там кинувДОКЛАДНІШЕ → [...]

Маніпуляції, нахабство, брехня і рейдерство – прот. Миколай Данилевич прокоментував заяву Думенка щодо УПЦ
Маніпуляції, нахабство, брехня і рейдерство – прот. Миколай Данилевич прокоментував заяву Думенка щодо УПЦ

Заява Епіфанія Думенка, що «”ПЦУ” тимчасово терпить» УПЦ «на своїй канонічній території», є відвертими маніпуляціями, подвійними стандартами,  нахабством, брехнею та рейдерством у церковній сфері. На цьому наголосив заступник Голови Відділу зовнішніх церковних зв’язків УПЦ протоієрей Миколай Данилевич у своєму коментарі ситуації на сторінці у Telegram, повідомляє Інформаційно-просвітницький відділ УПЦ. «Ці слова –ДОКЛАДНІШЕ → [...]

Designed by ROOM SIXTY NINE
Designed by ROOM SIXTY NINE
  • Вхід
  • Про нас
  • Новини
  • Публікації
  • Трансляція
  • Довідник
  • Розклад
  • Подати записку
  • Контакти
Немає результату
Переглянути всі результати

Designed by R69M

З поверненням!

Увійдіть у свій обліковий запис нижче

Забули пароль?

Створити новий обліковий запис!

Заповніть форми нижче, щоб зареєструватися

Всі поля обов'язкові для заповнення Увійти

Відновіть ваш пароль

Введіть своє ім’я користувача або електронну адресу, щоб скинути пароль.

Увійти