Що читати ?
Чи достатньо Священного Писання або цього замало?
Чому книги Старого Завіту настільки важливі для нас?
Священне Писання потрібно повернути людині. Воно створене для того, щоб живити, гріти, наставляти.
Все Писання – богонатхненне та існує для викриття та повчання в праведності. Людину обов’язково потрібно повернути книзі, а книгу – людині. Потрібно, щоб вони зустрілися. Під книгою я маю на увазі головним чином Біблію.
Церква визначає по частині читання в піст наступні книги Старого Завіту: Буття, Притчі, Ісаї, Іова – це Старий Завіт. Ще Псалтир повинна читатися багато разів для того, щоб вона свого часу була вивчена напам’ять цілком або в значних частинах кожним християнином. Це та книга, яка у всіх нас має бути на язиці, в думці і, бажано, в серці.
Старий Завіт ми дуже погано знаємо. Ми і Новий-то погано знаємо. Але ми хоч читаємо його регулярно, у нас є можливість вивчати його. Все-таки корпус апостольських читань та Євангелія прочитуються за рік повністю. А ось Старий Завіт ми читаємо мало, а він надзвичайно корисний.
Якщо ви не читали книгу Виходу, то візьміть і прочитайте книгу Виходу. Це буде корисно, ніж, скажімо, тараторити якесь правило, яке не залишає сліду в голові, а просто вичитується.
Прочитайте книгу Буття, прочитайте книгу, наприклад, Ієремії, прочитайте малих пророків, прочитайте книги Соломона, Еклезіаста, Пісня над піснями. Займіться Писанням. Це живі слова. Зошит заведіть для виписування, для того, щоб ставити запитання, для того, щоб звертатися з цими запитаннями до священиків.
З цього вивчення Писання можуть народитися з часом якісь групи по вивченню Писання. Коли дві або три людини зібрані разом, і слова Писання знаходяться між ними, то Слава Божа осіняє їх. Так говорили в давнину. Саме ці слова, перефразовуючи, наводить Христос, коли говорить, що «де двоє і троє зібрані в ім’я Моє, там Я посеред них».
Христос – це Живе Слово. І Його слово – це живі слова. Зробіть Писання для себе улюбленою книгою, світильником для ніг своїх, як говорить Давид: «для моєї ноги Твоє слово світильник, то світло для стежки моєї».
Все інше потрібно читати постійно. Потрібно читати хорошу літературу: Чехова, Тургенєва, Буніна, неодмінно Достоєвського. Потрібно читати і щоденники, і белетристику, і історичні праці, і філософію. Багато всього. Людина повинна книгами харчуватися.
Але в піст потрібно читати головним чином Біблію, багатьом слід відкрити її для себе як невідомий материк.
Добре б шаленіти від щастя, що є така книга, і розмовляти про неї з людьми. Добре б запам’ятовувати з неї певні уривки, і потім по дорозі на роботу думати про прочитане, притулившись головою до шибки в автобусі.
Якщо у вас буде така любов до книги, як у Сковороди: «Наречена моя, ластовиця весняна, голубка моя – Біблія», то питання «що ще читати» відпаде. Там все є.
протоієрей Андрій Ткачов
Записала Лариса Бойцун
Стаття + відео – “Православие и мир”
Переклад українською – газета “Волинь Православна”, 2015, №3