Субота, 13 Серпня, 2022
  • Вхід
Капличка
  • Про нас
  • Новини
  • Публікації
  • Трансляція
  • Розклад
  • Подати записку
  • Контакти
Немає результату
Переглянути всі результати
  • Про нас
  • Новини
  • Публікації
  • Трансляція
  • Розклад
  • Подати записку
  • Контакти
Капличка
Головна Публікації «Волинь православна»

Сім заповідей Великого посту

23.03.2012
в «Волинь православна»
A A

Сім заповідей Великого посту

Як провести Великий піст з користю для себе і оточуючих?

Великий піст — час оновлення, покаяння і радості. Радості не пасхальної, тріумфуючої, а тихої і непомітної на перший погляд, але одночасно якоїсь глибокої. Можливо, це тому, що в піст в черговий раз бажаєш відійти від всієї непотрібної метушні, що оточує тебе кожного буденного дня, і знайти справжнього себе.

Великий піст готує нас до торжества торжеств — Великодня. Це справжня подорож. Це весна духу. І ось цей весняний шлях повинен привести до того, щоб ми до його кінця стали хоч трохи кращими, ніж були на початку.

Що ж можна зробити для того, щоб пережити піст по-справжньому?

1. Харчуватися просто. Перш ніж говорити про духовну складову посту, потрібно звернути увагу на те, як ми харчуватимемося. Адже найпомітніше під час посту саме харчові відмінності. Сенс посту — не в тому, щоб не вживати тваринної їжі (їжа сама по собі не робить нас ні ближче до Бога, ні далі від Нього). Все ж таки ми — істоти з плоті і крові, і питання нашого живлення надзвичайно важливе. Загальне правило: харчуватися потрібно так, щоб відчувати легкість. Можна обтяжити себе і пісною їжею. І не «зациклюватися» на їжі. Навряд чи варто шукати по всьому Інтернету вишукані рецепти пісних страв. Менше часу і уваги приділяти приготуванню трапези. Менше коштів витрачати під час посту на їжу. У зв’язку з цим задумаємося над питанням, наскільки доречно купувати в піст, наприклад, делікатесні морепродукти, які статутом не забороняються. До речі, для деяких категорій людей допустимі визначення послаблення в їжі: для хворих, тих, котрі займаються важкою працею, вагітних, годуючи немовлят і тому подібне. Але для цього краще порадитися з духівником. Якщо немає такої можливості з яких-небудь причин, то переймайте відповідальність на себе. Також відомо, що «краще недопостити, ніж перепостити». Помірність — ось золоте правило.

2. Відмовитися від якої-небудь залежності або прихильності. Піст — час нашого звільнення. Звільнення від того, що нас поневолює. В цей час ми можемо зробити маленький подвиг: відмовитися від руйнівної прихильності. У кожного він буде свій. На цей час хтось повністю утримується від алкоголю, хтось — від куріння, а хтось — від телесеріалів. Подібних подвигів не варто вимагати від інших, але самому добре спробувати.

3. Молитися регулярно. Піст без молитви — зовсім не піст. Свою звичайну «немолитвенність» нам зручно списувати на ритм світського життя, сімейні турботи, проблеми і інше. Але спробуйте під час посту звільнити для молитви хоч би по 10 хвилин вранці і ввечері. Можна читати звичайні ранішні і вечірні молитви або щось ще, наприклад, Псалтир, але під час посту до цих молитов потрібно додавати ще одну — коротку і ємку молитву святого Єфрема Сиріна, задаючу «тон» на ці тижні.

4. Читати Писання. Під час Великого посту Церква за щоденними богослужіннями прочитує три старозавітні книги: Буття, пророка Ісаії та Притчі. Існує також благочестивий звичай за час посту прочитувати самостійно всі чотири Євангелія. Важко бути християнином, не знаючи Писання. Якщо ви ще не прочитали повністю Старий і Новий Завіт — надолужте прогаяне за майбутні сорок днів. А якщо вже осилили всю Біблію, не думайте, що це досить: властивість нашої пам’яті така, що ми, на жаль, багато що забуваємо. Постарайтеся читати Писання регулярно, краще всього щодня, в спокійній обстановці, де можна зосередитися. Буде чудово, якщо після читання ви знайдете час трохи поміркувати про прочитане і подумати, як співвіднести Писання зі своїм життям.

5. Відвідувати богослужіння. Великий піст — особливий час в ритмі церковних служб. Але відчути це можна, якщо тільки приходити в храм і серед тижня. Адже по суботах та недільних днях здійснюються практично ті ж самі богослужіння, що і завжди. Особливий настрій Великого посту можна відчути тільки в тихій красі буденних служб. Постарайтеся хоч би один раз або двічі прийти в храм на читання Великого покаянного канону святого Андрія Критського. Цей канон, щонайдовший з тих, що існують в Православній Церкві, народжений з глибини покаяння і пронизаний надією на батьківську любов Бога, читається по частинах увечері з понеділка по четвер на першому тижні Великого посту, і потім повторюється повністю в середу увечері на п’ятому тижні. Просто необхідно хоч би одного разу за весь піст прийти на літургію Передосвячених Дарів і причаститися, переживши цей день як час трепетного очікування зустрічі з Христом. І надзвичайно важливо бути в храмі в страсні дні, починаючи з вечора Великого четверга.

6. Очистити свій розум від метушні. Чи варто повністю відключати телевізор, вводити мораторій на відвідини блогів, форумів і соціальних мереж — кожен вирішує сам. Але що дійсно буде корисно — прочитати хоч би одну хорошу книгу духовного змісту. Це може бути книга з історії Церкви, з основ віровчення, тлумачення на Священне Писання або що-небудь ще. Оскільки православна література сьогодні рясніє не завжди «духовно якісними» виданнями, то підходити до вибору книг варто дуже уважно. Можна прочитати і що-небудь зі світової класики — це теж буде корисно для очищення розуму від метушні.

7. Зробити те, що давно збиралися. Визначити для себе справу, про яку давно думали, але так і не зробили. Час посту — це час позитиву. Всі обмежувальні заходи (у їжі, розвагах і іншому) важливі для того, щоб звільнити наш час і сили для головного: зростання в Христі. А рости в Христі — це творити добро. Любити Бога, ближнього і себе. Варто вибрати хоч одну таку справу, від якої буде добре не тільки вам, але і вашим ближнім. Перед постом ми чули слова Христові: «Що ви зробили одному з менших цих, Мені зробили». Трохи поміркувавши, ви напевно виявите, як багато можна зробити за ці 40 днів. Зібрати речі в дитячий будинок, приготувати вечерю своїм батькам, зробити щось корисне для будинку, змайструвати шпаківню, вникнути в те, чим живуть ваші діти, нарешті, — напевно відшукається безліч ідей.

Окрім цього, можна придумати і власні «заповіді» посту. Вони можуть бути різними, але головне — постаратися сприйняти піст серйозно, на найглибшому рівні своєї свідомості. Адже час посту — це час, що вимагає від нас ухвалення рішень і постійних зусиль.

Священик Андрій Дудченко

Переклад українською: “Волинь Православна” 2012, №3

Російською на “Православіє в Україні”:

Теги: Великий ПістДудченко
Попередня публікація

Митрополит Владимир: Я уйду, если так решит Церковь

Наступна публікація

Про культуру подружнього спілкування

Наступна публікація

Про культуру подружнього спілкування

Пряма трансляція згідно розкладу

Розклад Богослужінь

Пожертва

Єпархіальні новини

У Ковелі митрополит Володимир очолив свято десятиліття освячення храму
У Ковелі митрополит Володимир очолив свято десятиліття освячення храму

12 серпня громада ковельського храму священномученика Анатолія святкувала десяту річницю освячення церкви. Храм був одним з перших, котрий освячував Владика Володимир після свого призначення на Володимир-Волинську кафедру. Через десять років Високопреосвященнійший митрополит Володимир очолив святкове богослужіння. За цей час храм зібрав чисельну громаду на чолі з протоієреєм Олександром Кобенко. Тут…

В ОСТАННЮ ПУТЬ ПРОВЕЛИ НАСТОЯТЕЛЯ ОЛЕСЬКОГО ХРАМУ
В ОСТАННЮ ПУТЬ ПРОВЕЛИ НАСТОЯТЕЛЯ ОЛЕСЬКОГО ХРАМУ

11 серпня 2022 року відбулося відспівування клірика Любомльського Різдво-Богородичного благочиння настоятеля Свято-Духівського храму с.Олеськ архімандрита Іпатія (Доротюка). З благословення правлячого архієрея Високопреосвященнішого Володимира, митрополита Володимир-Волинського і Ковельського, у храмі Різдва Пресвятої Богородиці м.Любомль відбулася заупокійна Божественна літургія та чин поховання. Богослужіння очолив благочинний Любомльського Різдво-Богородичної округи прот.Василій Мельничук у співслужінні…

Помер архімандрит Іпатій (Доротюк)
Помер архімандрит Іпатій (Доротюк)

10 серпня 2022 року, на 81-му році життя, після важкої і тривалої хвороби відійшов до Господа клірик Любомльського Різдво-Богородичного благочиння, настоятель Свято-Духівського храму с.Олеськ архимандрит Іпатій (Доротюк). Вічна пам’ять і Царство Небесне новопреставленому рабу Божому архимандриту Іпатію! The post Помер архімандрит Іпатій (Доротюк) appeared first on Володимир-Волинська єпархія.

На Ковельщині прощалися зі Станіславом Рибчуком
На Ковельщині прощалися зі Станіславом Рибчуком

Сумна звістка прийшла у село Ворона Ковельського району. Загинув 27- річний житель цього села, захисник України Станіслав Рибчук. З молитвою та військовими почестями провели героя в останню земну дорогу. Вічна пам’ять тобі воїне. The post На Ковельщині прощалися зі Станіславом Рибчуком appeared first on Володимир-Волинська єпархія.

Чин погребіння багаторічного керівника Володимира звершено в Успенському соборі
Чин погребіння багаторічного керівника Володимира звершено в Успенському соборі

7 серпня митрополит Володимир в співслужінні кліру кафедрального собору звершив Чин похорону Петра Даниловича Саганюка, котрий з 1998 по 2020 роки був міським головою Володимира. Попрощатися із колишнім мером прийшли сотні людей. Життя багаторічного очільника Володимира завершилося 6-го серпня близько 11-ї години. Йому стало зле у своєму автомобілі на виїзді…

«Господи, Господи, призри с Небесе, и виждь, и посети виноград сей, и утверди и,
«Господи, Господи, призри с Небесе, и виждь, и посети виноград сей, и утверди и,

«Господи, Господи, призри с Небесе, и виждь, и посети виноград сей, и утверди и, егоже насади десница Твоя»! Високопреосвященніший митрополит Володимир закликає благословення Господнє на паству. м.Ковель. Храмовий комплекс Почаївської ікони Божої Матері. 5.08.2022 #Ковель #Капличка The post «Господи, Господи, призри с Небесе, и виждь, и посети виноград сей, и…

«Малий Почаїв» у Ковелі відвідав митрополит Володимир
«Малий Почаїв» у Ковелі відвідав митрополит Володимир

5 серпня Високопреосвященійший митрополит Володимир відвідав у день Престольного свята громаду храму Почаївської ікони Божої Матері, що у Ковелі. Храм з року в рік збирає на тільки у свята, але й і в будні на молитву багато православних ковельчан. Особливо людно у день шанування Почаївської ікони Божої Матері, 5 серпня,…

Митрополит Володимир відвідав парафію с.Зачернеча на Любомильщині
Митрополит Володимир відвідав парафію с.Зачернеча на Любомильщині

Настоятель храму Архістратига Божого Михаїла ієрей Володимир Корольчук, разом з духовенством округи Любомльського Різдво-Богорогодичного благочиння зустрічали у селі Зачернеча Керуючого єпархії Високопреосвященнішого митрополита Володимира. Владика відвідав парафію у день пророка Божого Іллії. Разом з секретарем єпархії архімандритом Савою (Мякотою) та благочинним округи протоієреєм Василієм Мельничуком, в співслужінні священників благочиння, митрополит…

Митрополит Володимир очолив Престольне свято у Шменьках на Ратнівщині
Митрополит Володимир очолив Престольне свято у Шменьках на Ратнівщині

Перше серпня – день пам‘яті преподобного Серафима Саровського. Цього дня престольне свято у селі Шменьки. У храмі відбулася святкова літургія, яку очолив митрополит Володимир-Волинський і Ковельський Володимир. Співслужили владиці благочинний Ратнівського округи Анатолій (Гурський) і священники Ратнівського благочиння, які своєю присутністю збагатили молитву. Велика кількість людей приїхали із навколишніх сіл,…

У селі Здомишель Ратнівської громади звершили відспівування воїна Івана Шишка
У селі Здомишель Ратнівської громади звершили відспівування воїна Івана Шишка

2 серпня, духовенство Ратнівського благочиння Володимир -Волинської єпархії в Різдво Богородичному храмі села Здомишель Ратнівської громади звершили відспівування воїна Івана Шишка. Чин похорону очолив благочинний Ратнівської округи прот Анатолій Гурський. Священник висловив щирі співчуття рідним та закликав до молитви за новопресталеного воїна Івана. The post У селі Здомишель Ратнівської громади…

Designed by ROOM SIXTY NINE

Designed by ROOM SIXTY NINE
  • Вхід
  • Про нас
  • Новини
  • Публікації
  • Трансляція
  • Розклад
  • Подати записку
  • Контакти
Немає результату
Переглянути всі результати

Designed by R69M

З поверненням!

Увійдіть у свій обліковий запис нижче

Забули пароль?

Відновіть ваш пароль

Введіть своє ім’я користувача або електронну адресу, щоб скинути пароль.

Увійти
Go to mobile version