Середа, 8 Лютого, 2023
  • Вхід
Капличка
  • Про нас
  • Новини
  • Трансляція
  • Розклад
  • Подати записку
  • Акафісти
  • Публікації
  • Контакти
Немає результату
Переглянути всі результати
  • Про нас
  • Новини
  • Трансляція
  • Розклад
  • Подати записку
  • Акафісти
  • Публікації
  • Контакти
Капличка
Немає результату
Переглянути всі результати
Головна Публікації «Волинь православна»

Віддзеркалення

23.05.2015
в «Волинь православна»
A A

Віддзеркалення, Видумкін, Зеркальное отражение, Амвон, Волинь Православна

Він сидить переді мною, незвично збентежений, і згадує: «Колись мені потрібно було дочекатися чергової зарплати, щоб купити їм кавуна. Я приносив його додому, вони були такі щасливі… Не думав, що колись вони так вчинять».

Він – процвітаючий до цього дня підприємець, вони – його діти, що не лише подорослішали, але і стали його найближчими компаньйонами. Вони його «кинули», як зараз прийнято виражатися. М’яко «постелили»: «Тато, усе, що тобі потрібно для життя, у тебе буде», та «жорстко спати» – дали зрозуміти, що як компаньйон він їм більше не потрібний.

І так йому було дійсно «жорстко спати», бо фірма – його «дітище», в яке він вклав душу. Мені було образливо за нього. Я знав, що сама компанія і її більш ніж успішний розвиток – його заслуга практично на усі сто. І він не міг зрозуміти, чому це очевидно для нього і для мене, але тільки не для його синів.

Я дивлюся на нього, слухаю. В думках крутиться шаблонне: «Сам же винен. Не дав дітям правильне виховання, не навчив бути вдячними, розпестив». Але не кажу: шаблон на те і шаблон, що завжди ковзає по поверхні, не заглядаючи в глибину. А уся суть ж, вона в глибині.

У його історії, звичайно ж, немає того драматизму взаємин «батьків та дітей», який спостерігається в багатьох ін­ших сім’ях. Діти його не б’ють, не виганяють з будинку, не оформляють в будинок престарілих. Але, поза сумнівом, в ній є і щось загальне для усіх подібних історій…

Батькам не з чуток відомо, що стосунки «дитина-батько» протягом життя трансформуються неодноразово. Причин та чинників, що обумовлюють подібні трансформації, множина, і про це – усі твори педагогів та психологів. Багато хто з них звертає особливу увагу на перші три-чотири роки життя дитини. Характер виховання дитини саме в цей період відіграє визначальну роль у формуванні особового фундаменту.

Іншими словами, «серце дитяти подібне до м’якого воску, на якому так само легко може відображатися образ Бога, як і образ ворогу роду людського» (Священномученик Володимир, митрополит Київський і Галицький «Бесіди про православне виховання ді­тей»).

Звичайно, помилково вважати, що наступне виховання вже не відіграє ніякої ролі, – такі міркування підходять біль­ше до підліткового віку, коли, дійсно, виховувати в класичному значенні цього слова вже пізно, – але риси вдачі, поведінкові стереотипи та інші фундаментальні константи формуються саме в перші декілька років життя людини. І формують їх в дитині саме батьки або (за відсутності таких) її вихователі. Причому відбувається це не вербально, а шляхом передачі досвіду, своїх життєвих стереотипів.

Дуже важливо про це думати і говорити. Батьки, що вже відбулися, можуть пошукати тут коріння тих проблем з дітьми, перед якими вони несподівано для себе зіткнулися сьогодні. Інші повинні узяти це собі на озброєння як дорогоцінне застереження на майбутнє.

Але говорити про це потрібно. Говорити про те, що Бог довірив нам дитину, подібно ще безформному шматку глини, в якому прихований великий скарб. З цього «шматка глини» Він доручив нам висікти прекрасний образ, попередивши нас про те, що цей образ буде схожий на нас самих.

І тому перше, над чим ми повинні замислюватися, приступаючи до цієї «творчості», – чи відповідає наш власний духовний вигляд тому прекрасному образу, який ми прагнемо «зліпити». І якщо зрозуміємо (дай Бог), що багато в чому не відповідає, то виховання своїх дітей доведеться починати з самих себе. Можливо, і задовго до появи на світ самих дітей. Блаженний, хто так і вчинить.

Якщо від високої теорії все ж трішки спуститися до конкретики, стає особливо помітно, як ми, за звичаєм, «за лісом не бачимо дерев». Ми читаємо твори відомих педагогів, відвідуємо  різноманітні семінари, зміц­нюючись в упевненості, що своїх же дітей ми виховаємо як потрібно. Але при цьому в реальному житті виявляємося двієч­никами, що завжди навчаються і нічому не можуть навчитися.

Простий приклад. Згадаємо, про що і – що дуже важливо – як ми проводимо наші повсякденні домашні розмови у присутності своїх малюків. З точки зору педагогіки, навіть якщо малюк ще нічого не розуміє, дуже важливо, про що і яким чином розмовляють при ньому дорослі.

Напевно, риторичними звучатимуть запитання: чи говоримо ми при дітях про кого-небудь із засудженням? Дратуємося і чи підвищуємо при дітях голос? Чи вимовляємо при них грубі або погані слова? Чи говоримо при них про предмети духовні або виключно про свої матеріальні проблеми?

На жаль, практично кожен, не покрививши душею, дасть відповідь: так, звичайно, і засуджуємо, і лаємося, і гніваємося, і… І це, на жаль, лише квіточки! Саме тут, в сім’ї, за виразом одного древнього нехристиянського вчителя Квінтиліана, «діти бачать та чують щодня такі речі, з якими вони протягом усього свого життя не повинні б були бути знайомі… і злощасні малюки стають зіпсованими перш, ніж вони починають знати, що таке вада». Так чого ж ми бажаємо?

У відповідь іноді доводиться чути: «Ми не знали, що це так важливо. Адже вони ще зовсім маленькі і нічого не розуміють!» І це буде відпо­відь двієчника, бо не лише розуміють, але і як губки вбирають і тон засудження, і звучання поганих слів, і тим більше дух роздратування та злоби. Вбирають та засвоюють як компоненти свого майбутнього духовного налаштування (тобто характеру).

Та все ж дозволю собі припустити, що справа не лише (шви­дше, не стільки) в нашому горезвісному незнанні якихось законів педагогіки. Найчастіше ми якраз знаємо і розуміємо, що «недобре так при дітях», і… нічого не можемо з собою вдіяти. «Мене теж так виховали свого часу, і нічого вже не зміниш», – заспокоюємо ми самих себе, перекладаючи цю відповідаль­ність вже на своїх батьків. Але давайте все ж не квапитимемося так міркувати.

Згадаємо, що йдеться про майбутнє (тимчасове та вічне) нашої дитини, яке багато в чому залежить персонально від батьків. Ми «з пелюшок» починаємо «споряджати в далеку дорогу» своє чадо, і мудрі батьки потурбуються про те, щоб у сина або дочки завжди були під рукою «духовні скарби»: терпіння та мужність, чистота мови та чесність, витримка та доброзичливість. Потурбуються про це вже тоді, коли дитина ще не уміє міркувати, але вже добре бачить та чує.

У випадку з моїм знайомим підприємцем непросто вгадати, чому з ним вчинили так його діти, з якими до часу були добрі компанійські стосунки. Можливо, не зуміли вони з дружиною з раннього дитинства прищепити дітям пошану до думки та бажань батьків. Можливо, не виростили прекрасну квітку під назвою «вдячність». Можливо, кажу.

Я веду свою малолітню дочку із занять, і вона розповідає мені, як тільки що одна мама кричала на свою п’ятирічну дочку, одягаючи її в роздягальні. І як дочка, наслідуючи маму, відповідала їй тим же. «Татусю, чому вони так кричали?» І я, не знаючи, що їй відповісти, кажу: «Донечко, потрібно за них помолитися. Обов’язково помолитися».

Священик Димитрій Видумкін

Православие.RU

Переклад українською – газета “Волинь Православна”, 2015, №5


Теги: дітиМайбутнєПРИКЛАДтерпіння
Попередня публікація

В чому сенс молитви?

Наступна публікація

Дитяча агресія

Наступна публікація

Дитяча агресія

Пряма трансляція згідно розкладу

Розклад Богослужінь

Пожертва

Єпархіальні новини

ВІТАЙМО митрополита Володимир-Волинського і Ковельського Володимира (Мельника) з днем тезо
ВІТАЙМО митрополита Володимир-Волинського і Ковельського Володимира (Мельника) з днем тезо

💐ВІТАЙМО митрополита Володимир-Волинського і Ковельського Володимира (Мельника) з днем тезоіменитства! 🕊Многая і благая літа! 🌿Митрополит Володимир народився 26 листопада 1968 року у селі Невір Любешівського району Волинської області. 🌿1990 року вступив до Волинської духовної семінарії. 🌿1992 року Преосвященнішим Варфоломієм, єпископом Луцьким і Волинським, пострижений у чернецтво з іменем на честь…

Недільну Літургію митрополит Володимир звершив у кафедральному соборі
Недільну Літургію митрополит Володимир звершив у кафедральному соборі

Фоторепортаж богослужіння. The post Недільну Літургію митрополит Володимир звершив у кафедральному соборі appeared first on Володимир-Волинська єпархія.

Студенти Духовного училища взяли участь у спортивних змаганнях
Студенти Духовного училища взяли участь у спортивних змаганнях

Студенти 2 класу Ткачук Сергій і Дащук Станіслав Дащук взяли участь у Чемпіонаті Володимир-Волинської міської територіальної громади з настільного тенісу . Ткачук Сергій здобув 1 місце. The post Студенти Духовного училища взяли участь у спортивних змаганнях appeared first on Володимир-Волинська єпархія.

ВІДСПІВАЛИ ЗАГИБЛОГО ГОЛОВУ ГРОМАДИ
ВІДСПІВАЛИ ЗАГИБЛОГО ГОЛОВУ ГРОМАДИ

29 січня поховали трагічно загиблого очільника Дубечненської громади Анатолія Костючика. Автокатастрофа, що обірвала життя керівника, сталася 27 січня поблизу Ковеля. Провести в останню путь Анатолія Петровича зібралися жителі громади, колеги, друзі. Чин похорону очолив благочинний протоієрей Сергій Никонюк у співслужінні духовенства району. Священник висловив щирі співчуття осиротілій родині, громаді, що…

Братія Києво-Печерської Лаври звернулася до вірних Української Православної Церкви
Братія Києво-Печерської Лаври звернулася до вірних Української Православної Церкви

Братія Києво-Печерської Лаври звернулася до вірних Української Православної Церкви. «Ми були, є і будемо в Істині і вірними своїй канонічній Церкві та її Предстоятелю». Про це йдеться у зверненні священноначалля та братії Свято-Успенської Києво-Печерської Лаври до всіх вірних чад Української Православної Церкви, опублікованому на сайті обителі 26 січня. Зазначається, що…

Святу мученицю Татіану вшанували у Ковелі
Святу мученицю Татіану вшанували у Ковелі

25 січня митрополит Володимир очолив Божественну Літургію у ковельському храмі на честь святої мучениці Татіани. Настоятель храму протоієрей Володимир Бензюк запросив розділити радість Престольного свята духовенство міста та району. На молитву забралися парафіяни храму та паломники. Богослужіння супроводжував гарний спів парафіяльного хору під управлінням матушки-іменинниці Тетяни Бензюк. Під час Літугії…

Престольне свято храму на честь святого ковельчанина
Престольне свято храму на честь святого ковельчанина

23 січня, у Ковелі, митрополит Володимир очолив Божественну літургію Престольного свята храму на честь священномученика Анатолія, митрополита Одеського, що народився у Ковелі. Правлячому Архієрею співслужили старший благочинний Ковельського району протоієрей Володимир Ровінський, настоятель храму-іменника протоієрей Олександр Кобенко, священники Ковеля та району. The post Престольне свято храму на честь святого ковельчанина…

Митрополит Володимир очолив богослужіння Хрещення Господнього у кафедральному соборі
Митрополит Володимир очолив богослужіння Хрещення Господнього у кафедральному соборі

Фоторепортаж з Успенського кафедрального собору Володимира The post Митрополит Володимир очолив богослужіння Хрещення Господнього у кафедральному соборі appeared first on Володимир-Волинська єпархія.

На Ратнівщині похоронили воїна-захисника
На Ратнівщині похоронили воїна-захисника

19 січня 2023 року, в селі Здомешель, Ратнівської громади прощалися з новопреставленим Іваном Івановичом Хомуком.Чин відспівування в Різдво – Богородичному храмі звершили благочинний ратнівської округи протБільше Анатолій Гурський та духовенство благочиння.Священники висловили співчуття рідним та близьким покійного та закликали молитися за новопреставленого воїна Івана . The post На Ратнівщині похоронили…

На свято Богоявлення, відспівали загиблого воїна Олега Денисюка у Щедрогорі
На свято Богоявлення, відспівали загиблого воїна  Олега Денисюка у Щедрогорі

19 січня у Свято-Аннівському храмі с. Щедрогір, Гірниковського благочиння, відбулося поховання Захисника України Денисюка Олега Івановича . Заупокійне богослужіння очолив настоятель храму прот. Сергій Шамайло у співслужінні духовенства. Із перших днів повномаштабного вторгнення ворога, воїн Олег пішов на захист своєі держави України. Під час виконання свого військового зобов’язання, помер на…

Designed by ROOM SIXTY NINE

Designed by ROOM SIXTY NINE
Немає результату
Переглянути всі результати
  • Про нас
  • Новини
  • Трансляція
  • Розклад
  • Подати записку
  • Акафісти
  • Публікації
  • Контакти
  • Вхід

Designed by R69M

З поверненням!

Увійдіть у свій обліковий запис нижче

Забули пароль?

Відновіть ваш пароль

Введіть своє ім’я користувача або електронну адресу, щоб скинути пароль.

Увійти
Go to mobile version