Вівторок, 7 Лютого, 2023
  • Вхід
Капличка
  • Про нас
  • Новини
  • Трансляція
  • Розклад
  • Подати записку
  • Акафісти
  • Публікації
  • Контакти
Немає результату
Переглянути всі результати
  • Про нас
  • Новини
  • Трансляція
  • Розклад
  • Подати записку
  • Акафісти
  • Публікації
  • Контакти
Капличка
Немає результату
Переглянути всі результати
Головна Публікації «Волинь православна»

Я погана матір?

28.01.2015
в «Волинь православна»
A A

 Я погана матір?,Я плохая мать? , Людмилой Петрановской, АМВОН, Волинь Православна

Що таке бути «хорошими батьками»? Можливо, як не парадоксально, про це варто рідше себе запитувати?
Про це бесіда з психологом Людмилою Петрановською

Якось століттями люди жили і взагалі над цією темою особливо не замислювалися. Тобто поганими батьками були тільки ті, хто зовсім не займався дітьми, і в результаті дитина йшла по поганій доріжці. Зараз вимоги до батьків набагато вищі.

І це добре, що люди про це думають, прагнуть враховувати потреби дітей, прагнуть зробити для них багато кращого. Просто потрібно знайти «золоту середину» між крайніми полюсами: повною байдужістю і прагненням до нескінченної досконалості.

– Які головні помилки, на Ваш погляд, найчастіше допускають сучасні батьки?

– Мені б не хотілося розвивати цю тему. А то і так сучасні батьки відчувають себе весь час винуватими, думають: які у нас головні помилки?! А більшість – насправді – нормальні батьки. І немає ніякого спеці­ального списку помилок, що здійснюються ними. Мені здається, потрібно просто менше нервувати та більше довіряти собі, своєму якомусь природному чуттю.

– А якщо все-таки щось упущене, щось відкрилося вже в старшому віці, підлітковому, це можна виправити?

– По-перше, ми ніколи не знаємо наслідків, причинно-наслідковий зв’язок тут не завжди очевидний. Є діти, якими мало займалися, і вони виросли прекрасними дітьми. І діти, якими багато займалися, і у них – серйозні проблеми.

Ось якщо дитину примушували ходити в музичну школу – це добре або погано? А якби не змусили – це добре або погано? Ми робимо так, як вважаємо за потрібне. І ніякого способу отримати «дорожню карту безпомилкового батьківства», з якою можна благополучно пройти з дитиною навіть до її дорослого віку. Не буває такої карти в принципі.

Ніхто не знає, як добре. Тому, потрібно просто мати хороші стосунки з дитиною, щоб вона знала, що її люблять, про неї піклуються, її розуміють. А що конкретно ми зробили так або не так, – все одно ми цього не знаємо. І все одно буде за що себе корити, і все одно у дитини буде привід висловлювати нам претензії, якщо вона забажає.

– Ну, а все-таки, спохопилися батьки ближче до підліткового віку: щось недодали, наприклад, дитині; уваги мало приділяли, працювали весь час. Можна щось виправити?

– Можна. Важливо щоб батьки дійсно зрозуміли, яка потреба в дитини, що їй щось потрібне. А там вже вирішувати ситуацію як вийде. Або скоротити робочий час, або вихідні повністю проводити з дитиною. Дитині дуже важливо розуміти, що вона як би на одній хвилі з батьками, що вони готові бути уважними. І, загалом, це досить.

– Для чого батьки виховують дітей? Щоб зробити їх щасливими? Навчити яким-небудь навикам?

– Я вважаю, що ми виховуємо дітей для того, щоб у них було більше можливостей в майбутньому житті, щоб вони були вільнішими. Ну, наприклад – дати дитині освіту. Дитина з освітою може піти до університету, а може працювати двірником. У дитини без освіти немає вибору. Тобто ми виховуємо, даємо освіту не для того, щоб вона обов’язково пішла до уні­верситету, а для того, щоб у неї було більше свободи вибору.

Якщо ми створюємо їй відчуття захисту в дитинстві, то, ставши дорослим, вона може розпорядитися собою, своїм життям, своїм часом, своїми талантами як завгодно. Якщо ми не даємо їй такого відчуття, і вона весь час в стресі, то вона буде вимушена частину життя, як мінімум, витратити на те, щоб знатися на своїй образі на нас і на своїх претензіях до нас.

Чим менше ми створюємо дитині цих несвобод на майбутнє, цих нехороших сценаріїв, за якими вона приречена буде ходити, щоб розібратися з проблемами, тим краще. Вона займатиметься своїм життям, своїми планами, своїми ідеями, а не розбиратиметься з образами на нас.

– Свобода вибору – як її потрібно спочатку починати надавати?

– Тут справа не у виборі. Справа в можливостях. Грубо кажучи, якщо ми дитину не водитимемо на вулицю, не привчатимемо її до нормального харчування, у неї буде сильний рахіт, і можливостей у неї буде значно менше. Так у всьому. Якщо ми не піклуватимемося про дитину, то обмежуватимемо її свободу на майбутнє.

– А ще батьки переживають, що недодають дитині любові…

– Мені здається, постійні нервові роздуми батьків про те, що вони недоробили, любові точно не додають. Тим більше, безперечно всі батьки люблять дітей.

Інша справа, що діти інколи якраз не відчувають любові тому, що батьки не можуть нормально жити, отримувати задоволення від спілкування з ними. Вони весь час повинні стрибати до якоїсь планки, чомусь відповідати: образу «хороших батьків», «батьків відмінників», що правильно виховують, грамотно розвивають і так далі. В результаті не вистачає часу, щоб просто бути разом з дитиною. Отже краще розслабитися і просто любити дітей. Не боячись показати їм це.

– А якщо батьки прагнуть зробити з дитини когось – процвітаючу людину, суперученого, супермузиканта в майбутньому, і так далі, абсолютно не звертаючи уваги на те, а чи потрібно це самій дитині?

– Це через якусь батьківську невпевненість в собі, в своєму праві бути таким, який ти є, бажання відповідати певному ідеалу, щось комусь доводити. Можу порадити тільки психотерапію в таких випадках, якщо вже зовсім ніяк не виходить бачити в своїй дитині саме її саму і її потреби.

– Тобто головна ваша порада нервуючим батькам – розслабитися. А в якихось непростих випадках – звертатися до фахівця?

– Так. Мені здається не потрібно піднімати цей батьківський невроз, говорити про помилки батьківські, про те, що так або не так вони роблять. Більшість батьків нормальні. Можна розповідати про якісь аспекти виховання, можна наставляти і так далі, але без виставляння оцінок та пошуку помилок.

Бесідувала Оксана Головко

Православие и мир

Газета “Волинь Православна”

Теги: батькивихованнядітиосвітa
Попередня публікація

Короткі повідомлення

Наступна публікація

Перемога в духовній боротьбі

Наступна публікація

Перемога в духовній боротьбі

Пряма трансляція згідно розкладу

Розклад Богослужінь

Пожертва

Єпархіальні новини

ВІТАЙМО митрополита Володимир-Волинського і Ковельського Володимира (Мельника) з днем тезо
ВІТАЙМО митрополита Володимир-Волинського і Ковельського Володимира (Мельника) з днем тезо

💐ВІТАЙМО митрополита Володимир-Волинського і Ковельського Володимира (Мельника) з днем тезоіменитства! 🕊Многая і благая літа! 🌿Митрополит Володимир народився 26 листопада 1968 року у селі Невір Любешівського району Волинської області. 🌿1990 року вступив до Волинської духовної семінарії. 🌿1992 року Преосвященнішим Варфоломієм, єпископом Луцьким і Волинським, пострижений у чернецтво з іменем на честь…

Недільну Літургію митрополит Володимир звершив у кафедральному соборі
Недільну Літургію митрополит Володимир звершив у кафедральному соборі

Фоторепортаж богослужіння. The post Недільну Літургію митрополит Володимир звершив у кафедральному соборі appeared first on Володимир-Волинська єпархія.

Студенти Духовного училища взяли участь у спортивних змаганнях
Студенти Духовного училища взяли участь у спортивних змаганнях

Студенти 2 класу Ткачук Сергій і Дащук Станіслав Дащук взяли участь у Чемпіонаті Володимир-Волинської міської територіальної громади з настільного тенісу . Ткачук Сергій здобув 1 місце. The post Студенти Духовного училища взяли участь у спортивних змаганнях appeared first on Володимир-Волинська єпархія.

ВІДСПІВАЛИ ЗАГИБЛОГО ГОЛОВУ ГРОМАДИ
ВІДСПІВАЛИ ЗАГИБЛОГО ГОЛОВУ ГРОМАДИ

29 січня поховали трагічно загиблого очільника Дубечненської громади Анатолія Костючика. Автокатастрофа, що обірвала життя керівника, сталася 27 січня поблизу Ковеля. Провести в останню путь Анатолія Петровича зібралися жителі громади, колеги, друзі. Чин похорону очолив благочинний протоієрей Сергій Никонюк у співслужінні духовенства району. Священник висловив щирі співчуття осиротілій родині, громаді, що…

Братія Києво-Печерської Лаври звернулася до вірних Української Православної Церкви
Братія Києво-Печерської Лаври звернулася до вірних Української Православної Церкви

Братія Києво-Печерської Лаври звернулася до вірних Української Православної Церкви. «Ми були, є і будемо в Істині і вірними своїй канонічній Церкві та її Предстоятелю». Про це йдеться у зверненні священноначалля та братії Свято-Успенської Києво-Печерської Лаври до всіх вірних чад Української Православної Церкви, опублікованому на сайті обителі 26 січня. Зазначається, що…

Святу мученицю Татіану вшанували у Ковелі
Святу мученицю Татіану вшанували у Ковелі

25 січня митрополит Володимир очолив Божественну Літургію у ковельському храмі на честь святої мучениці Татіани. Настоятель храму протоієрей Володимир Бензюк запросив розділити радість Престольного свята духовенство міста та району. На молитву забралися парафіяни храму та паломники. Богослужіння супроводжував гарний спів парафіяльного хору під управлінням матушки-іменинниці Тетяни Бензюк. Під час Літугії…

Престольне свято храму на честь святого ковельчанина
Престольне свято храму на честь святого ковельчанина

23 січня, у Ковелі, митрополит Володимир очолив Божественну літургію Престольного свята храму на честь священномученика Анатолія, митрополита Одеського, що народився у Ковелі. Правлячому Архієрею співслужили старший благочинний Ковельського району протоієрей Володимир Ровінський, настоятель храму-іменника протоієрей Олександр Кобенко, священники Ковеля та району. The post Престольне свято храму на честь святого ковельчанина…

Митрополит Володимир очолив богослужіння Хрещення Господнього у кафедральному соборі
Митрополит Володимир очолив богослужіння Хрещення Господнього у кафедральному соборі

Фоторепортаж з Успенського кафедрального собору Володимира The post Митрополит Володимир очолив богослужіння Хрещення Господнього у кафедральному соборі appeared first on Володимир-Волинська єпархія.

На Ратнівщині похоронили воїна-захисника
На Ратнівщині похоронили воїна-захисника

19 січня 2023 року, в селі Здомешель, Ратнівської громади прощалися з новопреставленим Іваном Івановичом Хомуком.Чин відспівування в Різдво – Богородичному храмі звершили благочинний ратнівської округи протБільше Анатолій Гурський та духовенство благочиння.Священники висловили співчуття рідним та близьким покійного та закликали молитися за новопреставленого воїна Івана . The post На Ратнівщині похоронили…

На свято Богоявлення, відспівали загиблого воїна Олега Денисюка у Щедрогорі
На свято Богоявлення, відспівали загиблого воїна  Олега Денисюка у Щедрогорі

19 січня у Свято-Аннівському храмі с. Щедрогір, Гірниковського благочиння, відбулося поховання Захисника України Денисюка Олега Івановича . Заупокійне богослужіння очолив настоятель храму прот. Сергій Шамайло у співслужінні духовенства. Із перших днів повномаштабного вторгнення ворога, воїн Олег пішов на захист своєі держави України. Під час виконання свого військового зобов’язання, помер на…

Designed by ROOM SIXTY NINE

Designed by ROOM SIXTY NINE
Немає результату
Переглянути всі результати
  • Про нас
  • Новини
  • Трансляція
  • Розклад
  • Подати записку
  • Акафісти
  • Публікації
  • Контакти
  • Вхід

Designed by R69M

З поверненням!

Увійдіть у свій обліковий запис нижче

Забули пароль?

Відновіть ваш пароль

Введіть своє ім’я користувача або електронну адресу, щоб скинути пароль.

Увійти
Go to mobile version