П’ятниця, 2 Червня, 2023
  • Вхід
Капличка
  • Про нас
  • Новини
  • Трансляція
  • Розклад
  • Подати записку
  • Акафісти
  • Публікації
  • Контакти
Немає результату
Переглянути всі результати
  • Про нас
  • Новини
  • Трансляція
  • Розклад
  • Подати записку
  • Акафісти
  • Публікації
  • Контакти
Капличка
Немає результату
Переглянути всі результати
Головна Публікації «Волинь православна»

Їжа для нашої душі

25.07.2012
в «Волинь православна»
A A

Їжа для нашої душі, Шмелева, Пища для нашей души, Амвон

Для багатьох людей світ православної, духовної літератури загадковий. Адже ми не знайомимося з ним в школі або в інституті. Велика кількість книг, які видаються сьогодні православними видавництвами, викликає безліч запитань: з чого розпочати свою самоосвіту? Чи всі книги корисно читати мирянинові? Про це ми розмовляємо з єпископом Пахомієм.

— Владико, скажіть, будь ласка, які книги належать до духовної літератури? Як можна визначити це поняття?

— Поняття «Духовна література» досить широке. Це цілий ряд книг на різну тематику. Часто до духовної літератури від­носять праці святих подвижників, які висловлюють в них досвід свого духовного життя. Головний критерій духовності літератури — її відповідність євангельському духу. Ці книги допомагають зрозуміти Євангеліє, пізнати Божественний світ, духовно удосконалюватися, навчатися молитві, а найголовніше — навчитися співставляти свої вчинки із заповідями Христа.

У сучасному світі поняття «духовність» і «духовний розвиток» мають дещо інший сенс, ніж той, який зазначено у християнстві. Православна людина в поняття «духовність» вкладає розвиток душі людини, прагнення її до Бога. Говорити про якусь абстрактну духовність, коли людина просто уявляє собі образи, поняття якогось туманного духовного життя, несерйозно. Деколи це може навіть привести до трагедії. Тому що, не бажаючи знатися на духовному, надприродному світі, людина може потрапити під владу духів занепалих і серйозно пошкодитися.

— З чого людині потрібно розпочати знайомство зі світом духовної літератури: з серйозних праць чи з азів?

— Перша духовна книга, яку потрібно прочитати кожній людині, — це Євангеліє. Потім варто познайомитися з тлумаченням Священного Писання. Тому що Євангеліє достатньо специфічна книга, в ній багато глибоких образів, історичних прикладів. Для того, щоб їх зрозуміти, потрібно мати певний навик, знання, понятійний апарат. Багато святоотцівських творінь дозволяють правильно тлумачити Священне Писання, допомагають зрозуміти, про що нам говорить і чому нас учить Христос. Можна порадити, наприклад, праці святителя Іоанна Златоустого або Феофілакта Болгарського.

А далі потрібно йти широким фронтом. З одного боку, церковне життя визначається зовнішніми діями, набором правил зовнішньої поведінки. На цю тему в наші дні виходить безліч хорошої літератури. Обов’язково варто прочитати «Закон Божий», в якому розповідається про те, що таке храм, як в ньому себе правильно поводити, як сповідатися, причащатися.

Другий важливий напрям — розвиток внутрішнього духовного життя людини. Тому що можна навчитися дотримуватись усіх правил зовнішнього християнського благочестя, але при цьому особливо і не розуміти, що відбувається в Церкві і що таке духовне життя. Обов’язково потрібно знайомитися зі святоотцівською літературою. Кожному християнинові потрібно прочитати «Лествицу» преподобного Іоанна Лествічника, «Душеполезные поучения» авви Дорофея, «Невидимую брань» Никодима Святогорця. Тому що це свого роду буквар духовного життя. Щоб Євангеліє застосувати у своєму житті, потрібний приклад подвижників, чиї праці, подвиги, пошуки ми знаходимо на сторінках духовних книг.

— Сучасна людина часто посилається на брак часу, який можна було б виділити для серйозного читання. Що б Ви порадили?

— Я не думаю, що це проблема тільки сучасної людини, навряд чи в давнину часу було більше. Порада тільки одна: розпочати читати і приділяти цьому нехай найкоротший, але все таки постійний час протягом дня. Наприклад, протягом 10–20 хвилин перед сном почитати «Душеполезные поучения» авви Дорофея під силу кожному. Знаєте, я завжди, коли говорять про сучасну людину, згадую сцену з мультфільму про Простоквашино: «Я так втомлююся на роботі, що у мене ледве-ледве вистачає сил телевізор дивитися».

— Але з іншого боку, буває і так, що ми багато читаємо, знаємо про тонкощі духовного життя, тільки ось з виконанням все складно. Як зробити духовні книги керівництвом до дії для себе?

— Виконання будь-якої вказівки завжди пов’язане з певними складнощами. Завжди складно робити те, що викликає труднощі. А коли ми читаємо про виконання якоїсь чесноти — такої, як любов у стосунку до ближнього, прощення, смирення, — це завжди важко. Але тут головний принцип: прочитав — почни, нехай з найменшого. Людина говорить: «Я не можу молитися, у мене не вистачає часу». Почни молитися з однієї – двох молитов, читати — з однієї – двох сторіночок в день. Щоб ти не уподібнився людям, які завжди вчаться і ніколи не можуть дійти до пізнання істини (2 Тим. 3, 7). Часто священиків запитують: «Як навчитися смиренню?» Не можна цього зробити, не розпочавши упокорюватися перед начальником, чоловіком, дружиною, дітьми, життєвими труднощами. Так і з іншими чеснотами.

— А чи можуть сер­йозні аскетичні праці нашкодити людині? Адже деколи можна почути такий вислів: «Це книги для ченців, мирянам їх краще не читати».

— Ні, я думаю, що духовні книги не можуть нашкодити людині. Також можна сказати: «А чи можуть праці професорів, вчених нашкодити школяру, початківцю вивчати фізику?». Всьому свій час, і у кожного є своя міра. Початківцю християнинові необхідно читати духовну літературу. І хоча вона за визначенням практично вся чернеча, але те, що в ній написане, можна віднести до будь-якого християнина. Адже, за великим рахунком, чим чернець відрізняється від мирянина? Тільки безшлюбним життям. Усі інші вказівки, які пропонуються в духовній літературі, справедливі як для ченця, так і для мирянина.

Але при цьому потрібно чудово розуміти, що головна чеснота, про яку часто пишуть святі отці, це розсудливість. Потрібно уміти правильно оцінювати те, що ти прочитав. Людина так влаштована, що простіше завжди сприйняти крайність. Раз книга написана ченцем, а я не чернець, значить, мені читати її не потрібно. Часто така думка стає приводом, відмовкою, що для мене достатньо тієї малої міри духовного розвитку, яку я для себе визначив. Але якщо ми відкриємо Євангеліє, то побачимо, що Христос закликає людину до досконалості. Отже, будьте досконалі, як досконалий Отець ваш Небесний (Мф, 5, 48).

— Чи є такі книги, не прочитати які соромно для церковної людини?

— Складно сказати щодо кожної людини. Мабуть, для всіх можна назвати Євангеліє. До речі, багато можна зустріти людей, які називають себе церковними, але при цьому ніколи не читали Євангеліє, Священне Писання. Я думаю, називати себе християнином — і не прочитати Євангеліє, уміючи читати, дуже соромно. А далі потрібно знайомитися і з тлумаченнями Священного Писання, і з житійною історичною літературою, яка дає можливість на прикладах благочестивих подвижників оцінювати своє життя. Потрібно цікавитися сучасною церковною літературою, читати періодичні видання. Літератури багато, і головне — грамотно розставити пріоритети.

На жаль, сьогодні люди взагалі мало читають, і тому, що мало цікавляться духовною літературою. Тому важливо, щоб при храмах були хороші бібліотеки з великим вибором літератури.

Розмовляля Марина Шмелева

Офіційний сайт Покровської і Миколаївської єпархії “Православное Заволжье”

Переклад українською: газета “Волинь Православна”, 2012, №7


Теги: душакниги
Попередня публікація

Що розлучає віру і любов?

Наступна публікація

Слово про мале доброчинство

Наступна публікація
Вітаємо отця Іоанна Кудласевича з Днем Ангела та Ювілеєм!

Слово про мале доброчинство

Пряма трансляція згідно розкладу

Розклад Богослужінь

Пожертва

Єпархіальні новини

У ЛЮБОМЛІ ПРОВЕЛИ В ОСТАННЮ ПУТЬ ЗАХИСНИКА УКРАЇНИ
У ЛЮБОМЛІ ПРОВЕЛИ В ОСТАННЮ ПУТЬ ЗАХИСНИКА УКРАЇНИ

1 червня у м.Любомль Ковельського району відспівали Героя України Дмитра Бісюка, який загинув внаслідок артилерійського обстрілу на Донеччині. Напередодні, 31 травня, благочинний Любомльського Різдво-Богородичного благочиння протоієрей Василій Мельничук з настоятелем Свято-Георгіївсього храму протоієреєм Володимиром Лисим прибули віддати шану полеглому воїну у його рідну домівку та відслужили панахиду. Попрощатися з захисником…

Священники єпархії благословили випускників шкіл. Фоторепортаж з с.Залухів
Священники єпархії благословили випускників шкіл. Фоторепортаж з с.Залухів

Сьогодні, у сонячну днину, пролунав останній дзвінок для одинадцятикласників Залухівського ліцею. Достойним початком входу у доросле життя є подяка випускників. Батьки зі своїми дорослими випускниками дякували Богу за роки, проведені за шкільною партою та просили благословіння у доросле, самостійне життя! «І все на світі треба пережити. І кожен фініш, це…

Відбувся навчальний семінар для священників Волині
Відбувся навчальний семінар для священників Волині

Потреба парафіяльних священників у підтриманні належного богословського та освітнього рівня, необхідність самовдосконалення та обміну практичним досвідом, викликали перед Володимир-Волинською єпархією необхідність організації та проведення відповідних заходів. З благословення Високопреосвященнішого митрополита Володимира, голови єпархіальних відділів по роботі з молоддю та інформаційно-просвітницького 29 травня вдруге організували «Пастирський воркшоп» на тему «Служіння православного…

Митрополит Володимир взяв участь у святковому богослужінні в Городницькому монастирі
Митрополит Володимир взяв участь у святковому богослужінні в Городницькому монастирі

У День Ангела архієпископа Городницького Олександра, намісника монастиря великомученика Георгія, Високопреосвященніший митрополит Володимир взяв участь у соборному богослужінні та вітанні владики-іменинника. The post Митрополит Володимир взяв участь у святковому богослужінні в Городницькому монастирі appeared first on Володимир-Волинська єпархія.

Воїна Тараса Троця погребли у с.Чорніїв на Турійщині
Воїна Тараса Троця погребли у с.Чорніїв на Турійщині

29 травня 2023 року у с. Чорніїв, що на Турійщині, в останню дорогу духовенство Турійського благочиння УПЦ провели мужнього, доброго, мудрого воїна Тараса Троця. 24.05.2023 року в Бахмутському напрямку, від прильоту в окоп 120 -ої міни , загинув старший солдат 23 окремого батальйону спеціального призначення Троць Тарас Іванович 29.10.1990р.н. житель…

Відеозамальовки Літургії в Успенському соборі міста Володимира
Відеозамальовки Літургії в Успенському соборі міста Володимира

The post Відеозамальовки Літургії в Успенському соборі міста Володимира appeared first on Володимир-Волинська єпархія.

В кафедральному соборі Володимира прозвучала особлива подячна молитва
В кафедральному соборі Володимира прозвучала особлива подячна молитва

У неділю, 28 травня, в Успенському кафедральному соборі, Високопреосвященніший митрополит Володимир з собором священників звершив Божественну літургію та Подячний Молебень з нагоди першої річниці Собору Української Православної Церкви у Феофанії та тридцять першої річниці Архієрейского Собору у Харкові. Для усіх присутніх за богослужінням було зачитано Звернення Синоду УПЦ з нагоди…

В селі Секунь в останню путь провели воїна Миколу Сахарчука
В селі Секунь в останню путь провели воїна Миколу Сахарчука

27 травня духовенство Старовижівського благочиння звершило Чин похорону над убієнним воїном Миколою Сахарчуком в Свято-Михайлівському храмі с.Секунь. Сахарчук Микола Петрович – воїн-кулеметник, мужньо захищав Україну від ворога. Свій останній бій Микола прийняв на Донеччині, поблизу населеного пункту Діброва. Ворожа снайперська куля 24 травня обірвала його молоде життя. Вічна пам‘ять Герою!…

Жителі села Седлище перед іконою Божої Матері засвідчили свою вірність УПЦ
Жителі села Седлище перед іконою Божої Матері засвідчили свою вірність УПЦ

Жителі села Седлище перед іконою Божої Матері засвідчили свою вірність Українській Православній Церкві У селі Седлище, що на Старовижівщині, у відповідь на намагання сторонніми особами змінити конфесійне підпорядкування громади храму Георгія Побідоносця, 25 травня відбулися збори релігійної громади цього храму, котрий є в канонічному підпорядкуванні Української Православної Церкви. По завершенні…

Яревище: престольне свято. У день Вознесіння Господнього парафіяни села Яревище відзнача
Яревище: престольне свято.
 У день Вознесіння Господнього парафіяни села Яревище відзнача

Яревище: престольне свято. У день Вознесіння Господнього парафіяни села Яревище відзначають своє храмове свято. Тому на звук церковного дзвону спішили віряни цього маленького села, щоб усім разом єдиним серцем та устами прославити Бога. Святкову Літургію очолив благочинний протоієрей Сергій Никонюк, якому співслужили настоятель протоієрей Петро Бабюк та інші священики благочиння.…

Designed by ROOM SIXTY NINE

Designed by ROOM SIXTY NINE
Немає результату
Переглянути всі результати
  • Про нас
  • Новини
  • Трансляція
  • Розклад
  • Подати записку
  • Акафісти
  • Публікації
  • Контакти
  • Вхід

Designed by R69M

З поверненням!

Увійдіть у свій обліковий запис нижче

Забули пароль?

Відновіть ваш пароль

Введіть своє ім’я користувача або електронну адресу, щоб скинути пароль.

Увійти
Go to mobile version