2 °c
Kovel'
Неділя, 24 Січня, 2021
  • Вхід
Капличка
  • Про нас
  • Новини
  • Публікації
  • Трансляція
  • Довідник
  • Розклад
  • Подати записку
  • Контакти
Немає результату
Переглянути всі результати
  • Про нас
  • Новини
  • Публікації
  • Трансляція
  • Довідник
  • Розклад
  • Подати записку
  • Контакти
Капличка
Головна Публікації «Волинь православна»

Археологія як різновид паломництва

16.11.2012
в «Волинь православна»
0

Археологія як різновид паломництва, Тимофеев, Археология как разновидность паломничества? Амвон

У суперечках з віруючими запеклі атеїсти нерідко говорять, що описані в Біблії події — лише плід чиєїсь уяви і науково факт їх існування не доведений. Проте є ціла наука — біблейська археологія, яка працює якраз над тим, щоб знайти підтвердження всьому викладеному в Писанні

Що вдалося довести біблейським археологам? Чи підтверджують їх знахідки сказане в Біблії? Що дає біблейська археологія звичайній віруючій людині?

На ці питання відповідає священик Олександр Тимофеєв, археолог, викладач кафедри біблеїстики Московської духовної академії

Специфічні труднощі

— Отче Олександре, чи вірно, що біблейська археологія існує для того, щоб під­твердити істинність Священного Писання?

— Я б інакше розставив акценти. Не «підтвердити істин­ність», а відновити історичний і культурний контекст подій, описаних в Писанні. Підкреслю, що біблейська археологія — це наука, це певна спеціалізація всередині археології як такої, і тому використовує ті ж методи дослідження, ті ж критерії.

Колись, на самій зорі біб­лейської археології дійсно вважалося, ніби її справа — пошук священних реліквій, артефак­тів, підтверджуючих достовір­ність подій Священної історії. Але ця романтична епоха давно пройшла, і зараз навіть сам термін «біблейська археологія» вживається рідко — зазвичай говорять про сіро-палестинську археологію, про археологію Леванта (тобто середземноморського побережжя Близького Сходу)…

Взагалі ж приблизно за сто п’ятдесят років свого існування біблейська археологія зробила безліч відкриттів, які підтверджують достовірність Священного Писання. Точніше сказати, виявилось, що біблейське оповідання в своїх історичних, культурних, етнографічних, природних аспектах цілком узгоджується з даними археології. Що ж до чудес, то археологія (як і будь-яка інша наука) їх ні підтвердити, ні спростувати не може. Це область віри.

— А як взагалі працюють біблейські археологи? Вони безпосередньо займаються розкопками?

— Займаються, але далеко не завжди. Тим більше, що неможливо копати скрізь. Для прикладу — тільки в Ізраїлі одночасно ведеться близько двох тисяч розкопок, адже зона інтересів біблейської археології не вичерпується Ізраїлем — це і весь середземноморський регіон, і Месопотамія, і Єгипет. Тому в основному біблейські археологи займаються аналізом польових даних.

Думаю, варто пояснити, як взагалі ведуться археологічні дослідження. Все починається з розвідки: робляться припущення, беруться проби — чи варто взагалі в цьому місці копати. Другий етап — безпосередньо розкопки. Територія розбивається на квадрати 5х5 метрів. Потім йде безпосередньо сам процес розкопок: буквально по декілька сантиметрів в день знімаються шари. Фік­сується положення кожної знайденої речі, обробляється вся кераміка, всі шматочки і уламки. Це дуже повільна робота, що тягнеться роками. Третій етап — опис того, що було знайдене: на якому рівні це знайдено, з яким шаром пов’язане, як це можна датувати. І, нарешті, четвертий етап — це аналітика, кабінетна робота. Масу матеріалів, отриманих завдяки цим розкопкам, потрібно зв’язати воєдино, збудувати картину історії стародавнього світу.

Загальна система цінностей

— А в чому можуть бути переваги біблейської археології в порівнянні з археологією звичайною?

— Перш за все в тому, що біблейська археологія, інтерпретуючи знахідки, спирається на текст Священного Писання, і це дозволяє їй давати дуже надійні трактування.

Справа ось в чому: основну частку інформації про життя того або іншого стародавнього народу ми черпаємо з його писемності. Якщо писемності немає, то дізнатися про його життя ми можемо небагато. Можемо приблизно уявити побут, економіку, по ідолах і похованнях приблизно відновити релігійні погляди — але це і все. А ось чим жили люди, що думали про себе і про навколишній світ, яка була їх релігія і епос, ми так і не дізнаємося.

Тому ігнорувати тексти при інтерпретації знахідок — це означає здійснювати серйозну методологічну помилку (а в сучасній археології є такі напрями, які недооцінюють роль письмових свідоцтв).

Священне Писання — це цінне джерело для істориків і археологів. Адже це не одна книга, а цілий корпус текстів, що створювався впродовж більш ніж тисячі років. Тому і багато невіруючих археологів намагаються співвідносити свої дані з текстом Біблії.

— Багато учених, що займаються біблейською археологією, — люди віруючі. Чи позначається  їх релігійність в науковій роботі?

— Давайте уточнимо, що ма­ється на увазі. Адже питання можна зрозуміти і так: чи не відступають віруючі дослідники від наукової об’єктивності і безсторонності, чи не підтасовують дані на догоду своєму світогляду? Якщо мова про це, то відразу скажу: ні. Археологія, у тому числі і біблейська, — це наука, і як в будь-якій науці, в ній складно «зрізати кути» і не бути виявленим. Всі дані можуть бути перевірені ще раз, всі публікації загальнодоступні і можуть бути піддані критиці. Отже якби знайшлися недобросовісні учені з числа віруючих — їх давно схопили б за руку.

Але ваше питання можна поставити інакше: чи допомагає релігійна віра біблейським археологам в їх роботі? І ось тут я готовий стверджувати, що віруючий учений має серйозну перевагу порівняно з невіруючим: у нас, віруючих, значно більше загального з тими людьми, життя яких ми вивчаємо. Для нас, як і для них, питання буття Божого — основні питання життя. У нас з ними загальна система цінностей. Авраам, Ісаак і Іаков, царі Давид і Соломон, апостоли Петро і Павел жили тисячі років назад, але ми духовно близькі до них. Тому нам набагато зрозуміліше їх мотивація, їх життєві цілі, їх способи ухвалення рішень.

Отже, коли перед нами встає завдання інтерпретувати результати археологічних знахідок, реконструювати життя стародавніх іудеїв — нам це простіше зробити, чим невіруючим ученим, для яких релігія, — щось чуже і незрозуміле. Від цього нерозуміння, до речі, у невіруючих археологів часто відбуваються помилки в інтерпретації знахідок.

Багато галасу даремно

— А взагалі чи часто у біб­лейських археологів трапляються помилки?

— Помилки в науковій діяльності неминучі, і більш того — стратегічно вони навіть корисні, оскільки їх виявлення приводить не тільки до перегляду якихось конкретних поглядів, але і до глибшого розуміння проблеми.

Помилки можна розділити на дві групи. По-перше, це помилки, пов’язані з неправильною інтерпретацією тексту Священного Писання, і по-друге — помилки археологічного порядку: неправильні описи артефактів, неправильні датування знайденого і так далі.

— Чи доводиться біблейським археологам стикатися з підробками артефактів?

— Так, час від часу доводиться. Підробки почалися ще на зорі біблейської археології, в XIX столітті. Але не завжди вдається однозначно визначити під­робку. Наприклад, в 1997 році один ізраїльський колекціонер представив науковій громадськості оссуарій з написом «Іаков, син Іосифа, брат Іісуса». Оссуарій — це скринька, куди складали кістки після того, як тіло стлівало. Сам оссуарій поза сумнівом справжній, а ось щодо напису ведеться суперечка. Розгорівся галас, був колосальний судовий розгляд. У результаті було винесено ухвалу: суд не має в своєму розпорядженні даних ні за, ні проти підпису. Тому обвинувачені вільні. А питання про достовірність до цих пір залишається відкритим.

— А як взагалі звичайним людям, не фахівцям, сприймати регулярні сенсації на тему археологічних знахідок, що нібито перевертають всі наші уявлення про Біблію?

— Ставитися потрібно досить обережно. Перш за все, потрібно розуміти, що журналісти, як правило, люди не досить освічені і тому можуть щиро помилятися, вважаючи щось за сенсацію. Ось приклад — недавня знахідка, що наробила багато галасу, «євангеліє» Іуди. Це не підробка, це дійсно стародавній текст — але текст, створений гностиками в II столітті по Р. Х. До того ж Церкві цей текст давно відомий, про нього згадує священномученик Іриней Ліон­ський, коли описує різні секти гностиків. Знахідка «євангелія» Іуди навіть принесла користь науці: стало зрозуміло, що гностики розробляли свою релігію, абсолютно несхожу ні на іуда­їзм, ні на християнство. Від християнства там була тільки термінологія. Словом, нічого цей текст не перевернув, він був відомий, але коли гностики вимерли, він був забутий.

Але бувають і явні фальшивки, їх творці прагнуть тільки до слави і грошей. Преса ж такі фальшивки починає розкручувати.

Ось що ще потрібно розуміти: жоден серйозний дослідник ніколи не звернеться в жовту пресу. Навіть якщо він знаходиться в конфлікті з офіційною наукою, навіть якщо вважає, що його відкриття не визнають. Тому якщо ви читаєте в пресі про сенсаційне відкриття і бачите посилання на учених, нібито підтверджуючих це — не вірте. Напевно тут якесь підтасовування.

Крім того, враховуйте і ту обставину, що археологія — наука повільна. Від знахідки до її правильної інтерпретації найчастіше проходять довгі роки, а то і десятки років. Тому якщо вам говорять, що ось тільки що від­рили щось, і це щось є тим-то і тим-то — засумнівайтеся. Така швидка інтерпретація просто неможлива.

Археологія як різновид паломництва

— У церковному середовищі іноді можна почути думку, що біблейська археологія Церкві взагалі не потрібна. У нас є Писання, є святі отці — і чого ще треба? Вам доводилося чути щось подібне?

— Так. Наприклад, я стикався з таким упередженням серед студентів духовної семінарії. Вони, ще не знаючи змісту курсу, говорять, що не потрібна наука, не потрібне наукове вивчення Священного Писання, достатньо його просто читати.

Насправді це серйозна помилка. Річ у тому, що просто читати — недостатньо. Потрібно ще і розуміти, і більш того — вміти співвідносити прочитане зі своїм поточним життям. А для цього необхідно знати контекст описаних в Біблії подій.

Контекст цей ми, сучасні люди, в масі своїй не знаємо. Тому, читаючи, ковзаємо по поверхні, текст нас не зачіпає, а не зачіпає саме тому, що для нас незрозумілий фон подій, що відбуваються. Археологія цей фон допомагає відновити. Ось невеликий приклад — в іудейському варіанті книзі Цар­ств (він трохи детальніший за текст синодального перекладу) говориться, що філістимляни монополізували виробництво залізних знарядь, і ізраїльтяни повинні були платити їм за заточування один «пім». А що таке пім? Коли археологи знайшли важки і гирки, на яких було написано «пім», виявилось, що пім срі­бла— це дуже багато. Тобто з’ясувалося, що євреї платили дуже дорого, що філістимляни, монополізувавши ковальську справу, тримали їх на положенні рабів. Маленька деталь — а дає уявлення про важке становище ізраїльського народу у той час.

Я читаю багато популярних лекцій з біблейської археології окрім семінарії. Що цікаво — після першої ж лекції докорінним чином змінюється ставлення. Пропадає скепсис. А відбувається це тому, що виникає живе відчуття старозавітних і євангельських подій. Виникає саме завдяки біблейській археології — вона допомагає ужитися в предмет.

У цьому сенсі біблейську археологію можна порівняти з паломництвом по святих місцях. Паломник, який пройшов стопами Господа, стопами апостолів, відчув биття серця історії в цих місцях, починає зовсім інакше ставитися до Священного Писання, воно для нього оживає.

— А особисто для Вас що означає біблейська археологія? Що вона Вам дає?

— Можу привести такий приклад: я готував монографію по апостолу Павлу. Пройшов за кілька разів весь шлях апостола Павла, описаний в Діяннях святих апостолів, вивчив масу літератури, музейні колекції… і мене все це дуже вразило. Одна справа просто знати новозавітний текст, і зовсім інше — пропустити через себе, пройшовши цим шляхом, побачивши артефакти тієї епохи. Після цього починаєш по-іншому ставитися до текстів апостола Павла — знаючи, кому він пише, в яких умовах.

Або інший приклад — проповіді святителя Іоанна Златоустого. Я помітив, що коли читаєш їх, то відчуваєш себе в натовпі іудеїв, що оточують Господа Іісуса Христа. Коли я читаю Священне Писання, а осо­­б­ливо, коли як священик, виголошую проповіді, у мене вмить виникає ця картина. Я проїхав тисячі кілометрів по Близькому Сходу — у мене по декілька поїздок і експедицій в рік, і ці поїздки змінюють мою свідомість. Мені хочеться думати і жити в євангельському контексті. Саме це мені і дає біблейська археологія — вона, хоч і опосередкованим чином, дозволяє мені стати очевидцем подій Священної історії.

foma.ru

Переклад українською – “Волинь Православна”, 2012, №11

Теги: археологіяБібліяСвященне Писання
Попередня публікація

Чи є сенс у молитві за померлих?

Наступна публікація

Важливіше за повітря

Наступна публікація

Важливіше за повітря

Пряма трансляція

Розклад Богослужінь

Єпархіальні новини

Збори духовенства Старовижівського благочиння

12 січня в Старій Вижівці відбулися збори священиків благочиння. На зборах були підведені підсумки роботи за минулий рік, та окреслені плани на наступний 2021-й рік. Благочинний округи протоієрей Олександр Сандер з духовенством обговорили важливі церковні, богослужбові та господарські та інші питання, а також життя і діяльність общин благочиння. Благочинний привітав всіх з Різдвом Христовим, Новим […] The post Збори духовенства Старовижівського благочиння appeared first on Володимир-Волинська єпархія. [...]

Вітаємо з річницею священницького служіння!

14 січня відзначає 25-років служіння на Сергієво-Радонежській парафії села Залюття протоієрей Юрій Гринько. Двома тижнями раніше в особистому календарику отця Юрія була ще одна пам’ятна дата – 25-річниця священницької хіротонії. Всечесний отче, від усієї православної громади Кримненського благочиння, духовества та парафіян прийміть найщиріші вітання з нагоди славного ювілею! Чверть століття Ви стоїте перед Престолом Божим, […] The post Вітаємо з річницею священницького служіння! appeared first on Володимир-Волинська єпархія. [...]

Вітаємо нового настоятеля Свято-Успенського кафедрального собору міста Володимира-Волинського

6 січня 2021 року з благословення Високопресвященнішого Володимира митрополита Володимир-Волинського і Ковельського, Свято-Успенський кафедральний собор отримав нового настоятеля. Ним став митрофорний протоієрей Олексій Никитюк. Отець Олексій Никитюк – уродженець села Савчиці на Тернопільщині. Народився в селянській родині Олексія і Анни Никитюків 28 березня 1962 року. Батьки дали йому глибоке родинне й релігійне виховання, та з […] The post Вітаємо нового настоятеля Свято-Успенського кафедрального собору міста Володимира-Волинського appeared first on Володимир-Волинська єпархія. [...]

Митрополит Володимир очолив різдвяні богослужіння у Володимирі-Волинському

7 січня – велике християнське свято – день Різдва Ісуса Христа, Спасителя світу. У день цього величного свята для всіх православних християн, керуючий Володимир-Волинською єпархією Високопреосвященніший Володимир митрополит Володимир-Волинський і Ковельський очолив низку богослужінь в Успенському кафедральному соборі м. Володимир-Волинського. У суботу зранку, 6 січня, в день Навечір’я Різдва Христового, у кафедральному соборі було звершено Вечірню […] The post Митрополит Володимир очолив різдвяні богослужіння у Володимирі-Волинському appeared first on Володимир-Волинська єпархія. [...]

РІЗДВЯНЕ ПОСЛАННЯ Митрополита Володимир-Волинського і Ковельського Володимира

РІЗДВЯНЕ ПОСЛАННЯ Митрополита Володимир-Волинського і Ковельського Володимира боголюбивим пастирям, чернецтву і всім вірним чадам Володимир-Волинської єпархії Української Православної Церкви «Небо і земля сьогодні пророчо будуть радіти, ангели і люди духовно нехай торжествують! Яко Бог у плоті явився … » (стіхіра на літії).   Возлюблені у Господі – всечесне духовенство, ченці та черниці, боголюбиві миряни – вірні чада […] The post РІЗДВЯНЕ ПОСЛАННЯ Митрополита Володимир-Волинського і Ковельського Володимира appeared first on Володимир-Волинська єпархія. [...]

Вітаємо з Днем народження!

8 грудня виповнюється тридцять років настоятелю храму Казанської ікони Божої Матері села Буцинь протоієрею Оресту Ніколайчуку. Духовенство Старовижівського благочиння сердечно вітає ювіляра. Бажаємо Вам отець Орест доброго здоров’я, щастя, любові та пошани від близьких і прихожан. Нехай милосердний Господь допомагає Вам у всіх хороших починаннях і звершеннях, а Пречиста Богородиця посилає мудрість, терпіння та духовні […] The post Вітаємо з Днем народження! appeared first on Володимир-Волинська єпархія. [...]

Вітаємо з ювілеєм!

9 грудня 30-літній ювілей святкує настоятель храму Святої Параскеви с. Кукуріки протоієрей Микола Єфімук. Духовенство Кримненського благочиння та парафіяни щиро вітають іменинника та зичать Божої милості, духовної радості, здоров’я, довголіття, кріпості духовних і тілесних сил. Дорогий отче, прийміть найщиріші і найтепліші слова вітання. Нехай Господь пошле Своє благословення і допомогу на всі починання і труди […] The post Вітаємо з ювілеєм! appeared first on Володимир-Волинська єпархія. [...]

Вітаємо із сорокаріччям!

7 грудня настоятель Преображенського храму села Нова Вижва протоієрей Анатолій Корнелюк святкує сорокаріччя. З ювілеєм отця Анатолія вітає духовенство Старовижівського благочиння. Бажаємо ювіляру Божого благословення, довгих років пастирського служіння на ниві Христовій. А також мудрості і терпіння в несенні нелегкого священицького послуху і міцного здоров’я. На многая і благая літа! The post Вітаємо із сорокаріччям! appeared first on Володимир-Волинська єпархія. [...]

Міжприходські зустрічі молоді продовжуються

Молодіжні групи при храмах Володимир-Волинської єпархії Української Православної Церкви з благословення митрополита Володимира започаткували мандрівки в гості один до  одного. Мета: продовження спілкування, започаткованого влітку в молодіжному таборі «Цитадель».  Так, 6 грудня 2020 року молодь Свято-Воскресенського собору міста Ковеля з керівником священником Ігорем Рожиком завітали до своїх однолітків храму великомученика Георгія Побідоносця селища Голоби.  Андрій […] The post Міжприходські зустрічі молоді продовжуються appeared first on Володимир-Волинська єпархія. [...]

Вітаємо Владику Володимира з Днем народження!

Його Високопреосвященству, Високопреосвященнішому Володимиру, митрополиту Володимир-Волинському і Ковельському   Ваше Високопреосвященство, дорогий Владико!   У світлий і радісний День Вашого Народження прийміть наші сердечні вітання та найщиріші молитви! Сьогодні, коли Ви дякуєте Богу за прожиті роки на землі, ми приєднуємось до Вашої молитви і просимо милосердного Господа, щоб Він  дарував Вашому Високопреосвященству ще більше сил, […] The post Вітаємо Владику Володимира з Днем народження! appeared first on Володимир-Волинська єпархія. [...]

Новини УПЦ

Якими були перші слова Господа? – прот. Олександр Клименко (відео)
Якими були перші слова Господа? – прот. Олександр Клименко (відео)

«Сьогодні день спомину перших слів, які Господь сказав, вийшовши на проповідь, а отже вони є надзвичайно для нас важливі. „Покайтеся, наблизилось бо Царство Небесне“ (Мф. 4: 17). Сповідь – це не момент сумний, це момент глибоко радісний, коли ти, виходячи з храму або підіймаючи свою голову з-під єпитрахилі священника, відчуваєш,ДОКЛАДНІШЕ → [...]

У Харкові вандали за три дні пограбували два храми УПЦ
У Харкові вандали за три дні пограбували два храми УПЦ

21 січня 2021 року в Харкові зі Свято-Володимирського храму невідомі викрали ікону святителя Луки Кримського з часткою мощей, а в ніч на 18 січня було обкрадено храм Різдва Іоанна Хрестителя. Про це повідомляє Інформаційно-просвітницький відділ УПЦ з посиланням на SQ. Як розповіли в Харківській єпархії,  у викраденій іконі зі Свято-ВолодимирськогоДОКЛАДНІШЕ → [...]

В Ізюмській єпархії помолились про упокій загиблих в будинку для літніх людей у Харкові
В Ізюмській єпархії помолились про упокій загиблих в будинку для літніх людей у Харкові

22 січня 2021 року у Вознесенському кафедральному соборі Ізюмської єпархії УПЦ відслужили панахиду за 15 загиблими у пожежі мешканцям приватного будинку престарілих «Золотий час» у Харкові. Про це повідомляє Інформаційно-просвітницький відділ УПЦ з посиланням на пресслужбу єпархії. Митрополит Ізюмський і Куп’янський Єлисей підніс свої молитви до Бога, що б Всемилостивий Господь простив їмДОКЛАДНІШЕ → [...]

Ієрарх Дніпропетровської єпархії провів робочу зустріч з представниками ОБСЄ
Ієрарх Дніпропетровської єпархії провів робочу зустріч з представниками ОБСЄ

20 січня 2021 року, з благословення митрополита Дніпропетровського і Павлоградського Іринея, відбулася робоча зустріч архієпископа Новомосковського Євлогія, вікарія Дніпропетровської єпархії з представниками Організації з безпеки та співпраці в Європі (ОБСЄ), під час якої обговорили вплив епідемії коронавірусу на церковне життя в регіоні, а також проблему тиску на віруючих УПЦ зДОКЛАДНІШЕ → [...]

Репортаж про нові храми, які парафії УПЦ побудували у 2020 році замість захоплених (відео)
Репортаж про нові храми, які парафії УПЦ побудували у 2020 році замість захоплених (відео)

У житті українських православних громад минулий 2020 рік ознаменувався черговою низкою випробувань. Але попри всі тяготи, православні християни залишаються вірними головним заповідям — про любов до Бога та ближнього — і не фокусуються на злі, яке їм завдали, та продовжують творити свою Церкву.  Українська земля повниться новими храмами замість захоплених. Про нові храми, які громади УкраїнськоїДОКЛАДНІШЕ → [...]

Священнослужитель УПЦ в Італії звершив першу Літургію для новоствореної громади в регіоні Тоскана
Священнослужитель УПЦ в Італії звершив першу Літургію для новоствореної громади в регіоні Тоскана

19 січня 2021 року, у свято Богоявлення, кліриком Української Православної Церкви священником Іоанном Малишем була відслужена перша Літургія в православній громаді місцевості Версілія (Тоскана), в старому середньовічному містечку П’єтрасанта, в древньому храмі IX століття Pieve di Santo Stefano. Про це повідомляє Інформаційно-просвітницький відділ УПЦ з посиланням на пресслужбу ВЗЦЗ. За БожественноюДОКЛАДНІШЕ → [...]

Якщо Константинопольський патріарх — Вселенський не тільки за титулом, чому його не обирає вся Вселенська Церква? — Керуючий справами УПЦ
Якщо Константинопольський патріарх — Вселенський не тільки за титулом, чому його не обирає вся Вселенська Церква? — Керуючий справами УПЦ

З огляду на всі заяви, які останнім часом робить Патріарх Варфоломій, виникає все більше і більше питань. І це не порожні питання, це питання, які задає паства. Інформаційно-просвітницький відділ УПЦ публікує актуальний коментар Керуючого справами УПЦ митрополита Бориспільського і Броварського Антонія з посиланням на facebook.com/MitropolitAntoniy. Перш за все, про розуміння титулу «ВселенськийДОКЛАДНІШЕ → [...]

Родина священника просить допомогти вилікувати півторарічного сина
Родина священника просить допомогти вилікувати півторарічного сина

В Синодальний відділ УПЦ з соціально-гуманітарних питань звернулися за допомогою клірик Київської єпархії ієрей Володимир Слободнюк та матушка Катерина. Їх півторарічний син Кирило потребує дороговартісної реабілітації, у т.ч. за кордоном, передає Інформаційно-просвітницький відділ УПЦ.  “Спаси Господи всіх православних християн! Ми батюшка і матушка, у нас троє маленьких діток: 6, 3 рокиДОКЛАДНІШЕ → [...]

Інтерв’ю митрополита Вінницького Варсонофія для ЗМІ Сербської Православної Церкви
Інтерв’ю митрополита Вінницького Варсонофія для ЗМІ Сербської Православної Церкви

В ефірі радіо Белградо-Карловацької Архієпископії Сербської Православної Церкви відбулась трансляція інтерв’ю митрополита Вінницького і Барського Варсонофія, яке владика дав співробітнику пресслужби Сербської Православної Церкви Николаю Сапсаю. В інтерв’ю митрополит Варсонофій відзначив важливість для віруючих УПЦ стояння сербів за Православну віру та захист святинь у Чорногорії.  Під час розмови Його Високопреосвященство розповів віруючим Сербської Церкви проДОКЛАДНІШЕ → [...]

У день свята Богоявлення в єпархіях УПЦ освятили води морів, річок і водойм — фото, відео (оновлено)
У день свята Богоявлення в єпархіях УПЦ освятили води морів, річок і водойм — фото, відео (оновлено)

19 січня 2021 року, у день свята Богоявлення, Хрещення Господа Бога і Спаса нашого Іісуса Христа, єпископатом і духовенством Української Православної Церкви було звершено чин Великого освячення води Чорного и Азовського морів, озер, рік і джерел України, повідомляє Інформаційно-просвітницький відділ УПЦ із посиланням на пресслужби єпархій. Нагадаємо, цього дня Блаженніший Митрополит КиївськийДОКЛАДНІШЕ → [...]

Designed by ROOM SIXTY NINE
Designed by ROOM SIXTY NINE
  • Вхід
  • Про нас
  • Новини
  • Публікації
  • Трансляція
  • Довідник
  • Розклад
  • Подати записку
  • Контакти
Немає результату
Переглянути всі результати

Designed by R69M

З поверненням!

Увійдіть у свій обліковий запис нижче

Забули пароль?

Створити новий обліковий запис!

Заповніть форми нижче, щоб зареєструватися

Всі поля обов'язкові для заповнення Увійти

Відновіть ваш пароль

Введіть своє ім’я користувача або електронну адресу, щоб скинути пароль.

Увійти