Середа, 8 Лютого, 2023
  • Вхід
Капличка
  • Про нас
  • Новини
  • Трансляція
  • Розклад
  • Подати записку
  • Акафісти
  • Публікації
  • Контакти
Немає результату
Переглянути всі результати
  • Про нас
  • Новини
  • Трансляція
  • Розклад
  • Подати записку
  • Акафісти
  • Публікації
  • Контакти
Капличка
Немає результату
Переглянути всі результати
Головна Публікації «Волинь православна»

Гармонія – головне в сімейному житті

15.01.2015
в «Волинь православна»
A A

Гармонія - головне в сімейному житті, Митрополит Лимассольский Афанасий,АМВОН, Волинь Православна

Усю свою увагу Церква зосереджує на тому, щоб дізнатися, в чому полягає глибинна, основна проблема людини. Чому розпадаються сім’ї? Після ретельного дослідження приходиш до висновку, що корінь проблеми – в серйозній помилці, дуже поширеній в нашому суспільстві.

На жаль, в сучасному суспільстві нас не навчають правильних стосунків з ближнім. Я в цьому переконався, спостерігаючи за дітьми різного віку, коли мав тісний контакт з учбовими закладами. Неправильне виховання починається з досить раннього віку і дуже швидко приносить свої сумні плоди. З дитинства нам говорять про важливість регулярних відвідин школи, нам вселяють, що необхідно набувати різних знань, стараються, щоб ми виросли добрими, хорошими людьми, нас навчають хороших манер та правильній мові.

Тому ж самому навчали і наші бабусі: «Будь ввічливим, поводься гідно, привчися говорити тільки хороші слова». І в школі нас навчають бути ввічливими, нас навчають звертатися до тих, хто старший за нас, на «Ви», нас навчають правильній мові і так далі. Все це необхідно, звичайно.

Проте ми упустили дещо дуже важливе. Спілкування – це не тільки ввічлива поведінка та гарна мова. Спілкування – це ще уміння слухати іншу людину. Ось цьому нас практично ніхто не навчає. Тоді як в Православ’ї і в нашій культурі цьому надається важливе значення.

Якщо звернутися до аскетичних творінь стародавніх і сучасних отців Церкви і навіть стародавніх грецьких філософів, то можна відмітити, що вони приділяють немало уваги цій темі. Наприклад, святий Никодим Святогорець, чернець, аскет, що трудився в пустелі Афона в XVIII столітті, в співбесідах з духівником радив йому, як він повинен вислуховувати тих, що приходять до нього. Як йому сидіти на стільці, як дивитися на того, що сповідається, як зустрічати людину, яка прийшла на сповідь.

Навіть говорив йому про те, щоб він стежив за своєю мімікою. Святий Никодим радив духівникові стежити за своїми рухами, щоб випадково яким-небудь чином не збентежити людини. Навіть говорив йому про те, як йому дихати в той час, коли він слухає сповідь. Яка чудова премудрість досвіду стосунків між людьми, що витікає з традиції нашої Церкви, на жаль в наше століття вже практично загублена. Ми привчені тільки говорити. Мистецтво слухати нам невідоме.

Рухомі доброю спонукою батьки, чоловіки або дружини приводять до нас на бесіди своїх дітей або подружжя, з якими у них складні стосунки. Але, перебуваючи у ворожнечі, як же мучать вони себе і інших. Як тільки вони починають діалог, відразу ж стає очевидною їх проблема: вони не слухають іншої людини.

Вони починають говорити синхронно, відтворюючи, подібно до двох магнітофонів, заздалегідь записаний запис, в якому викладені всі «за і проти» стосовно них самих. І так чинять обидві сторони. Але ж два магнітофони ніколи не зможуть порозумітися між собою. Вони тільки відтворюватимуть записану на касеті інформацію. Так само і люди: кожен прагне висловити свою точку зору і не в змозі вислухати іншого.

Хто-небудь може заперечити, що так, на жаль, це сумна дійсність, але що ж вдієш! А я зішлюся на свій особистий досвід спілкування з сімейними парами: так от, 90 % шлюбів розпадається зовсім не внаслідок позашлюбних стосунків одного з подружжя. Зрада когось з подружжя виявляється вже слідством. Перша ж тріщина з’являється через те, що чоловік або дружина – виправдано чи ні – замикається в самому собі.

У цьому нас переконав багаторічний досвід спілкування з подружніми парами. Чоловік з головою занурюється в заробляння грошей, самовіддано та з гідністю працюючи з ранку до вечора, інколи на двох роботах, щоб відповідати вимогам сучасного життя. Так само чинить і дружина. І який результат? Обидва приходять ввечері додому настільки втомленими та спустошеними, що навіть не можуть спілкуватися один з одним, і, на жаль, звалюють всю цю психосоматичну втому один на одного.

А якщо у них зростають діти, то вони вважають, що для них досить бути просто «хорошим батьком» або «хорошою матір’ю»: «Я роблю для своїх дітей і для свого будинку все необхідне. Стараюся, щоб вони ні в чому не мали потреби. Щоб вони не відчували себе в чомусь обділеними». Але досвід показує, що найголовніше, в чому мають потребу наші діти, – це гармонія в сім’ї, і дуже часто вона-то і відсутня в сім’ях.

Ви, як батьки, чудово знаєте, що діти володіють дуже тонкими відчуттями, які досить складно обманути. Ми можемо уникати лаятися при них і нічого їм не говорити про наші напружені стосунки між собою. Проте дитина невідомим нам способом розуміє, що відбувається. Навіть немовлята. І тому я раджу матерям, які приходять на сповідь з немовлятами, щоб вони залишали їх з ким-небудь з рідних, оскільки я підмітив, що, коли матері сповідаються, їх немовлята беруть участь в тому, що говорить матір.

Дитя може бути зовсім малятком і нічого не розуміти, але коли матір, яка тримає його на руках, розповідає що-небудь сумне, або плаче, або дуже переживає, то малюк, побачивши її схвильованою, починає хвилюватися сам. Тому я кажу матерям: «Не приходьте з дитиною на сповідь!» – «Та вона ж ще зовсім немовля, вона ще нічого не розуміє», – заперечують мені. Розуміє! Ще задовго до народження вже усе розуміє.

Сьогодні це довела наука, і вже існує «психологія зародку». Тобто навіть зародок сприймає подразники та різні негативні емоції, що утворюються навколо нього. Отже не будемо наївними, вважаючи, що наші діти нічого не розуміють. Розуміють! Вони дуже чутливі. І нам складно від них сховатися.

Митрополит Афанасій Лімассольський

Православие.RU

Переклад українською – газета “Волинь Православна”, 2015, №1

Теги: вміння слухатидітиСімейні проблемисвятий Никодим Святогорецьсповідь
Попередня публікація

Бути, а не здаватися

Наступна публікація

Без стриманості не буде людини

Наступна публікація

Без стриманості не буде людини

Пряма трансляція згідно розкладу

Розклад Богослужінь

Пожертва

Єпархіальні новини

ВІТАЙМО митрополита Володимир-Волинського і Ковельського Володимира (Мельника) з днем тезо
ВІТАЙМО митрополита Володимир-Волинського і Ковельського Володимира (Мельника) з днем тезо

💐ВІТАЙМО митрополита Володимир-Волинського і Ковельського Володимира (Мельника) з днем тезоіменитства! 🕊Многая і благая літа! 🌿Митрополит Володимир народився 26 листопада 1968 року у селі Невір Любешівського району Волинської області. 🌿1990 року вступив до Волинської духовної семінарії. 🌿1992 року Преосвященнішим Варфоломієм, єпископом Луцьким і Волинським, пострижений у чернецтво з іменем на честь…

Недільну Літургію митрополит Володимир звершив у кафедральному соборі
Недільну Літургію митрополит Володимир звершив у кафедральному соборі

Фоторепортаж богослужіння. The post Недільну Літургію митрополит Володимир звершив у кафедральному соборі appeared first on Володимир-Волинська єпархія.

Студенти Духовного училища взяли участь у спортивних змаганнях
Студенти Духовного училища взяли участь у спортивних змаганнях

Студенти 2 класу Ткачук Сергій і Дащук Станіслав Дащук взяли участь у Чемпіонаті Володимир-Волинської міської територіальної громади з настільного тенісу . Ткачук Сергій здобув 1 місце. The post Студенти Духовного училища взяли участь у спортивних змаганнях appeared first on Володимир-Волинська єпархія.

ВІДСПІВАЛИ ЗАГИБЛОГО ГОЛОВУ ГРОМАДИ
ВІДСПІВАЛИ ЗАГИБЛОГО ГОЛОВУ ГРОМАДИ

29 січня поховали трагічно загиблого очільника Дубечненської громади Анатолія Костючика. Автокатастрофа, що обірвала життя керівника, сталася 27 січня поблизу Ковеля. Провести в останню путь Анатолія Петровича зібралися жителі громади, колеги, друзі. Чин похорону очолив благочинний протоієрей Сергій Никонюк у співслужінні духовенства району. Священник висловив щирі співчуття осиротілій родині, громаді, що…

Братія Києво-Печерської Лаври звернулася до вірних Української Православної Церкви
Братія Києво-Печерської Лаври звернулася до вірних Української Православної Церкви

Братія Києво-Печерської Лаври звернулася до вірних Української Православної Церкви. «Ми були, є і будемо в Істині і вірними своїй канонічній Церкві та її Предстоятелю». Про це йдеться у зверненні священноначалля та братії Свято-Успенської Києво-Печерської Лаври до всіх вірних чад Української Православної Церкви, опублікованому на сайті обителі 26 січня. Зазначається, що…

Святу мученицю Татіану вшанували у Ковелі
Святу мученицю Татіану вшанували у Ковелі

25 січня митрополит Володимир очолив Божественну Літургію у ковельському храмі на честь святої мучениці Татіани. Настоятель храму протоієрей Володимир Бензюк запросив розділити радість Престольного свята духовенство міста та району. На молитву забралися парафіяни храму та паломники. Богослужіння супроводжував гарний спів парафіяльного хору під управлінням матушки-іменинниці Тетяни Бензюк. Під час Літугії…

Престольне свято храму на честь святого ковельчанина
Престольне свято храму на честь святого ковельчанина

23 січня, у Ковелі, митрополит Володимир очолив Божественну літургію Престольного свята храму на честь священномученика Анатолія, митрополита Одеського, що народився у Ковелі. Правлячому Архієрею співслужили старший благочинний Ковельського району протоієрей Володимир Ровінський, настоятель храму-іменника протоієрей Олександр Кобенко, священники Ковеля та району. The post Престольне свято храму на честь святого ковельчанина…

Митрополит Володимир очолив богослужіння Хрещення Господнього у кафедральному соборі
Митрополит Володимир очолив богослужіння Хрещення Господнього у кафедральному соборі

Фоторепортаж з Успенського кафедрального собору Володимира The post Митрополит Володимир очолив богослужіння Хрещення Господнього у кафедральному соборі appeared first on Володимир-Волинська єпархія.

На Ратнівщині похоронили воїна-захисника
На Ратнівщині похоронили воїна-захисника

19 січня 2023 року, в селі Здомешель, Ратнівської громади прощалися з новопреставленим Іваном Івановичом Хомуком.Чин відспівування в Різдво – Богородичному храмі звершили благочинний ратнівської округи протБільше Анатолій Гурський та духовенство благочиння.Священники висловили співчуття рідним та близьким покійного та закликали молитися за новопреставленого воїна Івана . The post На Ратнівщині похоронили…

На свято Богоявлення, відспівали загиблого воїна Олега Денисюка у Щедрогорі
На свято Богоявлення, відспівали загиблого воїна  Олега Денисюка у Щедрогорі

19 січня у Свято-Аннівському храмі с. Щедрогір, Гірниковського благочиння, відбулося поховання Захисника України Денисюка Олега Івановича . Заупокійне богослужіння очолив настоятель храму прот. Сергій Шамайло у співслужінні духовенства. Із перших днів повномаштабного вторгнення ворога, воїн Олег пішов на захист своєі держави України. Під час виконання свого військового зобов’язання, помер на…

Designed by ROOM SIXTY NINE

Designed by ROOM SIXTY NINE
Немає результату
Переглянути всі результати
  • Про нас
  • Новини
  • Трансляція
  • Розклад
  • Подати записку
  • Акафісти
  • Публікації
  • Контакти
  • Вхід

Designed by R69M

З поверненням!

Увійдіть у свій обліковий запис нижче

Забули пароль?

Відновіть ваш пароль

Введіть своє ім’я користувача або електронну адресу, щоб скинути пароль.

Увійти
Go to mobile version