Середа, 29 Червня, 2022
  • Вхід
Капличка
  • Про нас
  • Новини
  • Публікації
  • Трансляція
  • Розклад
  • Подати записку
  • Контакти
Немає результату
Переглянути всі результати
  • Про нас
  • Новини
  • Публікації
  • Трансляція
  • Розклад
  • Подати записку
  • Контакти
Капличка
Головна Публікації «Волинь православна»

Куди кличе злість?

23.07.2012
в «Волинь православна»
A A

Куди кличе злість? Михайло Завалов, Куда завет злость, Амвон

Я часто злюся. На близьких, коли мене не розуміють. На людей, які стоять на моєму шляху і заважають мені поспішати. Я сильно серджуся, читаючи новини. Я злий на зиму, що вона триває нескінченно довго. Я злюся на самого себе, що ліниво пишу ці рядки. Я злюся, нарешті, на те, що злюся. Що це – гріх? Хвороба? Аномалія?

Злість не завжди зло

Розпочну з однієї історії, яка дуже вплинула на мої уявлення про злість. Багато років тому я був педагогом і відпочивав у  одному літньому сімейному таборі. Там тихо зненавидів одну жінку, вчительку молодших класів. Її авторитарна поведінка з дітьми порушувала моє відчуття гармонії. Вона всіх виховувала і повчала, вона шуміла, гірше за те — вона і мені робила зауваження. Як я зрозумів, вона мене вважала за ледаря, у відповідь я лінувався демонстративно. Я сідав від неї подалі. Якщо вона опинялася поряд за столом, у мене псувався апетит. Я був би щасливий, якщо б вона назавжди зникла.

І ось — там були загальні збори, де можна було про це сказати. Одного разу ввечері я, не без страху, розповів про свої відчуття групі дорослих, де була присутня і моя мучителька. За мною заговорили й інші: з’ясувалося, що не одного мене вона так дратувала. І тут настав зворотній момент: ця жінка заплакала. І в мені щось перевернулося, причому за секунди. Я побачив її абсолютно новими — м’якшими — очима. До того я відчував себе нещасною жертвою, а її – страшним тираном. А тут навіть її ненависне обличчя змінилося в моєму сприйнятті — причому назавжди – і стало людяним і гарним. Ні, мої минулі реакції не зникли, і ми з нею не стали друзями. Але потім я її зустрічав з цікавістю, дихав в її присутності легше і вже не думав: ось би її не було зовсім.

Звичайно, це не рецепт, як поводитися. Казати правду просто заради того, щоб казати правду — небезпечно. Проте,  для мене це був важливий урок конструктивної агресії: якби я не висловив свою злість і продовжував мовчати, я б і сьогодні згадував про жінку з ненавистю і презирством і не знав би щось важливе про себе самого.

Дар злості

Згідно з деякими теоріями розвитку, немовля може виявити своє Я, окреме від мами, тільки за допомогою агресії. Якщо це певно, значить, сила, що народжує злість, будує рамки особи – і іноді захищає їх від посягань за допомогою твердого сказаного «ні», як деякі тварини за допомогою агресії захищають свою територію. Що ще дивовижніше, злість – дуже етичне відчуття: це нормальна реакція на несправедливість (зрозуміло, тут відразу потрібно додати: на «несправедливість як я її розумію», — тисячі разів переконуючись в тому, що інші розуміють її зовсім не так, але це інше питання). Це цілком можна спостерігати вже у малюків в пісочниці. Злість говорить мені, що в житті щось неправильно, і підштовхує це виправити.

Ще одне філологічне зауваження: слово «агресія» походить від латинського aggredior — підійти до когось, щоб напасти, поговорити, порадитися, щось розпочати. Значить, тут є не тільки бажання зруйнувати, але і активність, ініціатива, прагнення вступити в контакт.

Отже злість — подобається нам це чи ні — невіддільна від життя. Без неї людина була б пасивною і байдужою рослиною, готовою зі всіма погоджуватися, байдужою до несправедливості, тією, що уникає зіткнення з іншими. Якби в інших випадках – коли на моїх очах творять мерзоту – я б не відчував злості, я просто не був би людиною. Раніше я думав, що краще б злості зовсім не було, але тепер уже не можу так думати: це було б втратою чогось украй важливого.

Преподобний Іоанн Лествічник говорить: «Бог не є творець зла; тому помиляються ті, які кажуть, що деякі з пристрастей природні душі, не розуміючи того, що ми самі свої природні властивості до добра перетворили на пристрасті… по єству є в нас і гнів, але на древнього цього змія, а ми вживаємо це й проти ближнього…»

Обережно, зловживання

Звичайне слово «агресія» асоціюється з такими речами, як розбиті вікна, краплі крові на асфальті, образи, бійки, вбивства, помсту, війни. І це зрозумі­ло: такі і багато інших жахливих речей є вираженням тих самих відчуттів. Агресивні емоції неприємні і вимагають «розрядки». Тому можна від них позбавитися, створивши собі ворога і напавши на нього. Що ще гірше: розрядитися зручніше на тому, хто в різних сенсах слабкіший за тебе – і тут завжди страждають найбільш незахищені. Крім того, «етична» емоція злості, реакція на несправедливість, наполегливо вимагає етичного виправдання, відчуття власної правоти. Так, при колективних лиходійствах у всі часи кати вважали себе за праведні жертви, які «не могли інакше» захищати справедливість. Це нам всім дуже добре відомо: з історії, з новин, з нашого власного досвіду ката і жертви.

Так, як будь-який дар, у тому числі любов, «дар злості» небезпечний, він легко перекручу­ється і породжує усіляке зло. Але де починається зло? Щоб в цьому розібратися, спершу варто відокремити переживання від поведінки. Відчуття агресії (гнів, роздратування, злість…) я не можу контролювати безпосередньо. Зате я, як правило, можу вибирати дії своїй злості: я можу їх стримувати, можу миттєво випустити назовні або можу зупинитися і подумати, що з ними робити. Саме у цій точці здійснюється етичний вибір, саме тут злість може стати злом і гріхом – а може і не стати.

Якщо злі відчуття неминучі, на практиці для нас важливе тільки одне питання: що ми з ними робимо? Можливо, достатньо їх просто стримувати? Цьому всіх учать в дитинстві, і уміння контролювати агресивні імпульси абсолютно необхідно, щоб жити з людьми, не потрапити у в’язницю і не руйнувати все навколо. Проте при тривалому вгамуванні сильних відчуттів людина теж руйнує – саму себе. Справедливо сказано, що депресія — це агресія, направлена на себе.

Мабуть, існує третій шлях: шукати для цих неприємних відчуттів конструктивне застосування — долати перешкоди, сміливіше спілкуватися, перебудовувати зовнішній світ, коли це можливо?

У пошуках хорошого гніву

Отже, злість – важливий індикатор, червоний сигнал. Він говорить: щось не так в світі або в мені самому. І це могутній двигун: оскільки жити із злістю украй неприємно, вона примушує щось робити, кличе до боротьби і подвигів. Але що саме робити – на це питання злість не дає відповіді.

Перш за все, потрібно чесно ставитися до своїх відчуттів. Не варто посміхатися і говорити собі: «Я повний миру і любові», — якщо ти сердишся. Звичка себе обдурювати даремно не проходить. І проклинати себе за те, що злишся, не варто.

Зрозуміло, слід говорити «стоп!» бажанню негайно заспокоїтися. Саме у цій паузі може здійснюватися моя свобода і відповідальність. Тут потрібний розум і, що ще важливіше, любов. Так, парадокс полягає в тому, що добре виражати агресію можна тільки тому, кого ти любиш, тільки тоді, коли агресію врівноважують турбота про іншого або співчуття. У тій історії з літнього табору був важливий контекст: присутні розуміли, що я говорю про свою ненависть не щоб принизити і скрушити ворога, а щоб загальне життя стало краще. Це розуміють люди в шлюбі, в общинах, в психологічних групах, де є міцні зв’язки і тому можна виражати ненависть, знаючи: у наступний момент ми не розбіжимося, ляскаючи дверима. Тоді я говорю іншому: «Я хочу жити поряд з тобою краще, і саме тому мені доведеться сказати, що я ненавиджу такі-то і сякі-то речі. Я не можу жити з каменем за пазухою». Це ризиковано – але стосунків без ризику не буває. Зовсім інша ситуація, якщо я злюся на незнайомця в метро; майже в ста відсотках випадків краще, що можна зробити, це стримати прояви агресії і промовчати. Але з близькими і ближніми це не так. Тут можна ненавидіти, не руйнуючи, і потім порозумітися, прощати і отримувати прощення і жити далі.

І злість часто кличе нас стояти за справедливість: говорити про те, про що всі мовчать, виправляти неправду, бути разом з жертвами. Навіть якщо я мало що можу зробити і сумніваюся в чистоті моїх мотивів. Зрештою за злістю стоїть інтуїтивне переконання в тому, що світ, (враховуючи мене самого), може і має бути кращим.

Михаїло Завалов

Журнал “Нескучный сад”

Переклад “Волинь Православна”, 2012, №7

Теги: злістьправда
Попередня публікація

Як уникнути проблем підліткового віку

Наступна публікація

Що розлучає віру і любов?

Наступна публікація

Що розлучає віру і любов?

Пряма трансляція згідно розкладу

Розклад Богослужінь

Пожертва

Єпархіальні новини

У ПОЧАПАХ ВІДСПІВАЛИ ПОЛЕГЛОГО ГЕРОЯ УКРАЇНИ
У ПОЧАПАХ ВІДСПІВАЛИ ПОЛЕГЛОГО ГЕРОЯ УКРАЇНИ

26 червня у Свято-Сергіївському храмі с.Почапи Ковельського району було звершено Чин поховання Андрія Давидюка, який загинув на Донеччині під час виконання бойового завдання. Відспівування військовослужбовця очолив настоятель храму протоієрей Ярослав Остапюк. Заупокійна молитва зібрала у храмі численну кількість односельців та жителів з навколишніх сіл. Поховали воїна Андрія на місцевому кладовищі.…

Благословення випускникам школи с.Дубечне
Благословення випускникам школи с.Дубечне

БОЖОГО БЛАГОСЛОВЕННЯ ВИПУСКНИКАМ 2022 РОКУ Свято-Покровський храм радісно зустрів на своєму порозі випускників 2022 року. 25 червня 2022 року був звершений святковий молебен на завершення навчання в Дубечненському ліцеї. Випускники, батьки та вчителі принесли Богу подячні молитви за завершення навчального року та попросили благословіння та допомоги Божої у майбутньому дорослому…

В Кримному молилися за випускників
В Кримному молилися за випускників

25 червня в Кримному прощалися зі школою випускники. Святковим урочистостям передувала спільна молитва в Михайлівському храмі. Юнаки, дівчата та їх батьки дякували Богу за благополучне завершення навчання та просили Божої помочі у дорослому житті. Благочинний кримненської округи прот. Сергій Никонюк привітав випускників з важливою подією, побажав здоров’я, мирного неба, а…

У Бортніві освячено каплицю над святим джерелом
У Бортніві освячено каплицю над святим джерелом

25 червня, релігійна громада УПЦ села Бортнів Нововолинського благочиння, вшанувала пам’ять преподобного Онуфрія Великого освяченням нової каплиці, на честь цього великого угодника Божого. Каплицю зведено над криницею з цілющим джерелом. Багато парафіян та гостей прийшли до святого місця, щоб помолитись та набрати цілющої води із джерела. Адже з давніх давен…

Кабінет Міністрів відповів борцям з Церквою
Кабінет Міністрів відповів борцям з Церквою

🔴⚠️ Кабмін називає спроби заборонити УПЦ необґрунтованими, оскільки немає доказів будь-яких протиправних діянь духовенства та віруючих релігійної організації. ✅ У відповідь на пропозицію народного депутату від партії «Голос» розірвати договір оренди держави зі Свято-Успенськими Києво-Печерською, Почаївською та Святогірською лаврами Української Православної Церкви, у Кабінеті міністрів наголосили, що не вбачають жодних…

Обмеження діяльності громад УПЦ суперечить Конституції України
Обмеження діяльності громад УПЦ суперечить Конституції України

Заборони та обмеження, що накладаються на діяльність та громади УПЦ органами місцевого самоврядування, юридично нікчемні та суперечать положенням Конституції України. Як пояснив у своєму зверненні до віруючих УПЦ заступник голови фракції «Слуга народу» у Верховній Раді Андрій Мотовиловець: «Жодний закон або нормативно-правовий акт України не наділяє органи місцевого самоврядування правом…

У Зимненській обителі прощалися з воїном Засадко Сергієм
У Зимненській обителі прощалися з воїном Засадко Сергієм

ВІЧНА ПАМ‘ЯТЬ ГЕРОЮ 22 червня у Зимненському жіночому монастирі звершилося відспівування Героя України, водія артилерійської батареї ЗСУ – Засадко Сергія. Ігуменя Стефана та сестри обителі, висловили щирі слова співчуття дружині, рідним та близьким. Уклінно вдячні за жертовний подвиг, котрий несуть нашій герої у жорстокій війні з Росією та захищають нашу…

У КРИМНОМУ ОСВЯТИЛИ ОНОВЛЕНИЙ ХРЕСТ
У КРИМНОМУ ОСВЯТИЛИ ОНОВЛЕНИЙ ХРЕСТ

19 червня в день пам’яті Всіх Святих в Кримному на вулиці Молодіжній освятили оновлений хрест. Ініціювали реставрацію святині місцеві жителі, котрі зібрали кошти та допомогли з встановленням. Благочинний Кримненської округи прот. Сергій Никонюк у вітальному слові підкреслив, що центром життя всіх святих був Хрест Господній, і побажав, щоб таким він…

Другий випуск регентського відділу ВВДУ при Зимненському жіночому монастирі
Другий випуск регентського відділу ВВДУ при Зимненському жіночому монастирі

Після Божественної літургії в актовій залі, відбулась офіційна частина та вручення дипломів випускницям. Насамперед, ігуменя Стефана привітала усіх з другим випуском, подякувала педагогічному колективу за плідну працю на ниві просвітництва церковної молоді та побажала випускницям продовжувати розвивати свої регентські здібності на благо Церкви. В часі вітального слова, протоієрей Валентин Марчук,…

ВИПУСК ДУХОВНОГО УЧИЛИЩА
ВИПУСК ДУХОВНОГО УЧИЛИЩА

15 червня 2022 року відбувся випуск богословського відділення Володимир-Волинського Духовного училища. Випускний день розпочався зі святкової Божественної літурігії у Свято-Успенському кафедральному соборі, по завершенні якої також був відслужений подячний молебен. Після богослужіння, Владика-Ректор, викладацький колектив, батьки, випускники та вихованці училища зібралися для подальших урочистостей та вручення дипломів. Привітальне слово виголосив…

Designed by ROOM SIXTY NINE

Designed by ROOM SIXTY NINE
  • Вхід
  • Про нас
  • Новини
  • Публікації
  • Трансляція
  • Розклад
  • Подати записку
  • Контакти
Немає результату
Переглянути всі результати

Designed by R69M

З поверненням!

Увійдіть у свій обліковий запис нижче

Забули пароль?

Відновіть ваш пароль

Введіть своє ім’я користувача або електронну адресу, щоб скинути пароль.

Увійти
Go to mobile version