Середа, 8 Лютого, 2023
  • Вхід
Капличка
  • Про нас
  • Новини
  • Трансляція
  • Розклад
  • Подати записку
  • Акафісти
  • Публікації
  • Контакти
Немає результату
Переглянути всі результати
  • Про нас
  • Новини
  • Трансляція
  • Розклад
  • Подати записку
  • Акафісти
  • Публікації
  • Контакти
Капличка
Немає результату
Переглянути всі результати
Головна Публікації «Волинь православна»

Мистецтво голки

03.06.2014
в «Волинь православна»
A A

Слово «подорож» сьогодні майже зникає з нашого побутового лексикону, замінюючись турне, поїздками, екскурсіями, відрядженнями… Погано це чи добре – кожен здатний вирішити для себе. Набагато важливіше, як здається, зберегти у своєму житті саме вміння «йти-по-дорозі», не перетворюючи переміщення в просторі на бездумне поглинання вражень.

Блаженний Августин казав, що світ – це книга, і хто не подорожував – прочитав у ній лише одну сторінку.

З іншого боку, для зміни життя буває достатньо й кількох слів, не те що сторінок. Антоній Великий пішов до пустелі й став батьком чернецтва, почувши одного разу євангельське читання про багатого юнака: Коли хочеш бути досконалим, піди, продай добро своє та й убогим роздай, і матимеш скарб ти на небі. Потому приходь та й іди вслід за Мною (Мф. 19, 21).

Святитель Филипп, митрополит Московський, залишив світ, вражений словами: Ніхто двом панам служити не може… (Мф. 6, 24).

Схожі епізоди про почуті Слова є в житіях багатьох святих; є вони й у житті кожного, якщо пригадати. Тому, мабуть, не було б неправдою сказати, що подорожі – це щось зайве, марнування сил і часу.

Але радикалізм – поганий друг недосконалих, до того ж тоді довелось би поставити крапку й закінчити статтю.

Так, без подорожей справді можна обійтися. Якщо людина сильна, якщо вона твердо стоїть на ногах і знає, де Небо над її головою, їй, напевне, подорожі не треба.

Тому що в жодному куточку земної кулі, та й у всьому Всесвіті, людина не знайде більше, ніж вона може знайти в маленькій книжечці, званій Євангелієм.

Але буває так, що саме подорожі допомагають краще зрозуміти написане там. Більше того, можна впевнено стверджувати, що це – головна мета будь-якої нашої мандрівки.

Подорож – як похід

Подорож – як похід по воду. Або по сіль. Коли в буднях пересихає джерело свіжості й здивування, коли все навколо стає прісним, а сил копати вглиб немає, тоді можна кудись їхати – щоб, утамувавши спрагу, продовжувати справи, доручені тобі життям.

Утім, у розбитій посудині багато води не принесеш. Дороги мають слугувати для віднайдення цілісності, а не для занапащення накопиченого; в іншому разі краще й справді сидіти вдома.

Іноді, повернувшись із цілком невинної і навіть, здавалося б, корисної мандрівки і чесно прислухавшись до себе, відчуваєш, як душа тріщить по швах.

І тоді якось зовсім по-іншому починаєш сприймати євангельську істину: Яка ж користь людині, що здобуде ввесь світ, але душу свою занапастить?

Виявляється, мистецтво подорожей таке ж тонке, як, приміром, мистецтво шиття. Складно виправляти неправильні стібки – не менш складно позбавлятися від зайвих образів та емоцій. Тут необхідна чимала обережність, щоб ненароком не поколоти душу новими враженнями, не заплутатись у нитках обраних доріг.

Адже все побачене зростається з тобою, стаючи частиною твого єства. Міри цьому немає; скільки б ти не відвідав, усе вкладається десь усередині тебе.

Але якщо воно не приносить користі, то неминуче принесе шкоду – нейтральний результат не можливий.

Шукати сенс – заняття не завжди вдячне, але завжди потрібне. Головне питання, яке покликане вирішити проблему потрібності подорожі, – а навіщо? Відповідь має бути гранично чесною, і обов’язково – твоєю.

Іноді обманюєш себе, вишукуючи цілі, яких немає: відпочити, змінити середовище, подивитися… Здавалося б, тут немає нічого крамольного, але внутрішній цензор уперто відмовляється приймати такі пояснення.

Якби в людини були лише очі, тоді був би сенс їхати «дивитися». Але – не насититься око баченням, як написано в Екклезіаста.

Людина загалом за природою своєю – істота ненаситна (у хорошому значенні передусім), і подорожі добре допомагають це зрозуміти. Можна об’їхати весь світ, але душу цим не наповнити.

Мені вперше довелося гостро відчути це, здається, після поїздки до Рима.

Рим – місто-гора, місто невичерпне, і поживи для розуму навіть після короткочасного знайомства з ним вистачить на роки, якщо не на все життя. Не те з душею. Рим, з усією своєю історією – і моєю ж історію теж! – з усіма своїми красотами й гармоніями, з усією своєю «вічністю» опустився в мою душу крихітною піщинкою.

Дивовижно: голова переповнена враженнями, а над усім – відчуття невтолимості.

Кажуть, що подорожі – чудовий спосіб самопізнання. Може й так, але межа тонка: можна мимоволі пропустити, коли пошук себе за допомогою мандрів підміниться бігом від себе, коли зовнішнє перетвориться на сховок від внутрішнього, коли анекдот «із депресії лише два виходи – вокзал чи аеропорт» перестане бути просто анекдотом.

Важливо, щоб подорожі не руйнували дійсність, а допомагали її творити. Приємно, звісно, мріяти про майбутню мандрівку, будувати плани, дізнаватися нове, а повернувшись – перебирати в пам’яті набуте.

Втеча від реальності

Але часто це перетворюється на втечу від справжнього життя, коли задовго до подорожі ти вже десь «там», а після повернення додому – ще десь «там». Реальність підміняється ефемерністю, життя – мрійливістю, вдячність – невдоволеністю.

Загалом, частіше б згадувати про вдячність. Вчитися дякувати за світ, за красу, багатство й різноманіття цього світу. Дякувати, якщо тобі пощастило це побачити й до цього торкнутися. Бо ж багато хто хоче, та багато хто не може.

А ще, замість того щоб нарікати на те, чого не вистачає, добре було б навчитися ділитися набутим. Свіжістю, радістю, повнотою буття.

А один із найлегших способів зрозуміти, як дарування й віддача збагачують тебе самого – це, мабуть, ділитися враженнями. Адже дивно: чим із більшою кількістю людей ти поділишся, тим більше залишиться тобі. Тим більше ти запам’ятаєш і збагнеш.

Часто половину задоволення від мандрівки кудись знаходиш у поверненні додому. Не тому, що десь «там» було погано – там може бути навіть надто добре. А тому, що ти повертаєшся на твою землю, у твоє місто, у твій дім.

Тому, що лише набачившись чужого, розумієш, що це «твоє» насправді унікальне, і такого немає більше ніде.

Можливо, подорожі допомагають краще зрозуміти своє місце у світі. У будь-якому разі, вони «зшивають» тебе з далекими країнами і далекими часами – долаючи твою окремішність, відірваність від світу й історії.

Але головне, про що не хочеться забувати, вирушаючи будь-куди: мандри, як і всі наші починання, покликані «пришивати» людину до Неба. Так, щоб кожен крок, як стібок голки, все тісніше й нерозривніше єднав тебе з твоєю небесною батьківщиною.

Наталя Тіхонова

otrok-ua.

Переклад українською – газета “Волинь Православна”, 2014, №5

Попередня публікація

Вознесіння: Христос пішов, але Церква не сумує

Наступна публікація

Осуд

Наступна публікація

Осуд

Пряма трансляція згідно розкладу

Розклад Богослужінь

Пожертва

Єпархіальні новини

ВІТАЙМО митрополита Володимир-Волинського і Ковельського Володимира (Мельника) з днем тезо
ВІТАЙМО митрополита Володимир-Волинського і Ковельського Володимира (Мельника) з днем тезо

💐ВІТАЙМО митрополита Володимир-Волинського і Ковельського Володимира (Мельника) з днем тезоіменитства! 🕊Многая і благая літа! 🌿Митрополит Володимир народився 26 листопада 1968 року у селі Невір Любешівського району Волинської області. 🌿1990 року вступив до Волинської духовної семінарії. 🌿1992 року Преосвященнішим Варфоломієм, єпископом Луцьким і Волинським, пострижений у чернецтво з іменем на честь…

Недільну Літургію митрополит Володимир звершив у кафедральному соборі
Недільну Літургію митрополит Володимир звершив у кафедральному соборі

Фоторепортаж богослужіння. The post Недільну Літургію митрополит Володимир звершив у кафедральному соборі appeared first on Володимир-Волинська єпархія.

Студенти Духовного училища взяли участь у спортивних змаганнях
Студенти Духовного училища взяли участь у спортивних змаганнях

Студенти 2 класу Ткачук Сергій і Дащук Станіслав Дащук взяли участь у Чемпіонаті Володимир-Волинської міської територіальної громади з настільного тенісу . Ткачук Сергій здобув 1 місце. The post Студенти Духовного училища взяли участь у спортивних змаганнях appeared first on Володимир-Волинська єпархія.

ВІДСПІВАЛИ ЗАГИБЛОГО ГОЛОВУ ГРОМАДИ
ВІДСПІВАЛИ ЗАГИБЛОГО ГОЛОВУ ГРОМАДИ

29 січня поховали трагічно загиблого очільника Дубечненської громади Анатолія Костючика. Автокатастрофа, що обірвала життя керівника, сталася 27 січня поблизу Ковеля. Провести в останню путь Анатолія Петровича зібралися жителі громади, колеги, друзі. Чин похорону очолив благочинний протоієрей Сергій Никонюк у співслужінні духовенства району. Священник висловив щирі співчуття осиротілій родині, громаді, що…

Братія Києво-Печерської Лаври звернулася до вірних Української Православної Церкви
Братія Києво-Печерської Лаври звернулася до вірних Української Православної Церкви

Братія Києво-Печерської Лаври звернулася до вірних Української Православної Церкви. «Ми були, є і будемо в Істині і вірними своїй канонічній Церкві та її Предстоятелю». Про це йдеться у зверненні священноначалля та братії Свято-Успенської Києво-Печерської Лаври до всіх вірних чад Української Православної Церкви, опублікованому на сайті обителі 26 січня. Зазначається, що…

Святу мученицю Татіану вшанували у Ковелі
Святу мученицю Татіану вшанували у Ковелі

25 січня митрополит Володимир очолив Божественну Літургію у ковельському храмі на честь святої мучениці Татіани. Настоятель храму протоієрей Володимир Бензюк запросив розділити радість Престольного свята духовенство міста та району. На молитву забралися парафіяни храму та паломники. Богослужіння супроводжував гарний спів парафіяльного хору під управлінням матушки-іменинниці Тетяни Бензюк. Під час Літугії…

Престольне свято храму на честь святого ковельчанина
Престольне свято храму на честь святого ковельчанина

23 січня, у Ковелі, митрополит Володимир очолив Божественну літургію Престольного свята храму на честь священномученика Анатолія, митрополита Одеського, що народився у Ковелі. Правлячому Архієрею співслужили старший благочинний Ковельського району протоієрей Володимир Ровінський, настоятель храму-іменника протоієрей Олександр Кобенко, священники Ковеля та району. The post Престольне свято храму на честь святого ковельчанина…

Митрополит Володимир очолив богослужіння Хрещення Господнього у кафедральному соборі
Митрополит Володимир очолив богослужіння Хрещення Господнього у кафедральному соборі

Фоторепортаж з Успенського кафедрального собору Володимира The post Митрополит Володимир очолив богослужіння Хрещення Господнього у кафедральному соборі appeared first on Володимир-Волинська єпархія.

На Ратнівщині похоронили воїна-захисника
На Ратнівщині похоронили воїна-захисника

19 січня 2023 року, в селі Здомешель, Ратнівської громади прощалися з новопреставленим Іваном Івановичом Хомуком.Чин відспівування в Різдво – Богородичному храмі звершили благочинний ратнівської округи протБільше Анатолій Гурський та духовенство благочиння.Священники висловили співчуття рідним та близьким покійного та закликали молитися за новопреставленого воїна Івана . The post На Ратнівщині похоронили…

На свято Богоявлення, відспівали загиблого воїна Олега Денисюка у Щедрогорі
На свято Богоявлення, відспівали загиблого воїна  Олега Денисюка у Щедрогорі

19 січня у Свято-Аннівському храмі с. Щедрогір, Гірниковського благочиння, відбулося поховання Захисника України Денисюка Олега Івановича . Заупокійне богослужіння очолив настоятель храму прот. Сергій Шамайло у співслужінні духовенства. Із перших днів повномаштабного вторгнення ворога, воїн Олег пішов на захист своєі держави України. Під час виконання свого військового зобов’язання, помер на…

Designed by ROOM SIXTY NINE

Designed by ROOM SIXTY NINE
Немає результату
Переглянути всі результати
  • Про нас
  • Новини
  • Трансляція
  • Розклад
  • Подати записку
  • Акафісти
  • Публікації
  • Контакти
  • Вхід

Designed by R69M

З поверненням!

Увійдіть у свій обліковий запис нижче

Забули пароль?

Відновіть ваш пароль

Введіть своє ім’я користувача або електронну адресу, щоб скинути пароль.

Увійти
Go to mobile version