Середа, 8 Лютого, 2023
  • Вхід
Капличка
  • Про нас
  • Новини
  • Трансляція
  • Розклад
  • Подати записку
  • Акафісти
  • Публікації
  • Контакти
Немає результату
Переглянути всі результати
  • Про нас
  • Новини
  • Трансляція
  • Розклад
  • Подати записку
  • Акафісти
  • Публікації
  • Контакти
Капличка
Немає результату
Переглянути всі результати
Головна Публікації «Волинь православна»

Осуд

03.06.2014
в «Волинь православна»
A A

В Святому Письмі, в Євангелії від Матфея сказано: «Не судіть, щоб і вас не судили; бо яким судом будете судити, таким же осудять і вас, і якою мірою будете міряти, такою відміряють вам».

Святе Письмо навчає нас не судити інших і нагадує нам, що нас також буде судити сам Господь Бог на Страшному Суді.

Християнин не судить інших людей, а з покорою визнає, що тільки Господь Бог має право це робити. Тільки Він все бачить і знає, і тільки Він може творити справедливий висновок: хто був правий, а хто переступив Закон Справедливості.

Ми по своїй природі та обмеженості просто не можемо все знати та розуміти всі вчинки іншої людини. Ось, тому не вміємо і не можемо правильно зробити висновок, тобто дати оцінку людині: є вона добра чи погана.

Невже це означає, що не можна говорити про вчинки інших людей? Невже це означає, що потрібно закривати очі на зло, не говорити про нього і таким чином сприяти розповсюдженню зла? Як можна вирішити це протиріччя?

Досить гарно, глибоко та розумно пояснюється це питання святим Іанном Золотоустим. Ці напрацювання вартує взяти під увагу. Можемо розрізнити два слова: судження і осуд.

Судження і осуд

Слово судити – означає роздумувати, аналізувати якийсь вчинок. Слово осуд – це зробити людині вирок, може тільки усний, але все ж таки вирок. Іоанн Золотоустий повчає, що судити ми можемо та зобов’язані, але осуджувати нам недозволено, бо це належиться лише Самому Господу Богу.

Якщо би ми не могли аналізувати, думати про вчинки людей, то ми б поступово перестали розрізняти добро та зло, втративши можливість жити по-християнськи.

Ось, тому забороняється не судження (вияв свої думок про вчинки) ближнього, а осудження його, в розумінні пересуду, засуду, приречення.

Осуд людини відбувається, в більшості випадків через будь-які самолюбиві та нечисті пристрасті, того хто осуджує. Часто гордість наша спонукає до поганої думки про ближнього.

З докором дивимось на людину та залишаємо у своєму серці присуд, який залишається надовго і викликає у нас негативні почуття стосовно тої людини. Коли у нашому серці немає спокою, то які ж думки будуть у нас про ту людину?

Ми думаємо від впливом наших пережитих емоцій з минулого. А людина живе та розвивається, тобто змінюється. Те, що можливо стосувалось її у минулому, вже може бути неактуальним сьогодні.

Роздумувати про вчинки – це не осуд

І все, ж якщо би заборонялося взагалі всяке судження ближнього і його вчинків, невже Господь міг би сказати таке: «Не давайте святого псам: і не кидайте перл ваших перед свинями». І не могли б християни, виконуючи свій обов’язок, наводити на розум грішників, що передбачається Самим Господом.

Тому зрозуміймо добре, що забороняється погане почуття, нерозумна та погана порада, а не сама по собі оцінка вчинку ближнього.

Якщо би ми не помічали зла, тоді б ми перестали розрізняти добро та зло взагалі. Ось, як каже про це святитель Іоанн Золотоустий: «Невже я повинен мовчати, якщо хтось чинить зло, невже не повинен виправити грішника? Виправ, але не як ворог, не як недруг, тим самим наказуючи його, але як лікар, вилікуй його тими ліками, яких він потребує. Не треба принижувати, звинувачувати, але потрібно порадити (та не з гордістю) і з любов’ю виправляти».

Коли пригадуємо звісний заклик Христа «про колоду у власному оці», то тут Він забороняє нам з недобрим почуттям принижувати людей за їхні недоліки, не помітивши наших, можливо, ще більших недоліків.

В цих словах Господь мав на увазі гордих фарисеїв, які з немилосердним осудом ставилися до інших людей, в той час, коли себе вони вважали праведниками.

На цю саму тему святий праведний Іоанн Кронштадський у своєму щоденнику «Моє життя в Христі» написав так: «Треба презирати самі гріхи. А не ближнього, що роблять їх по наказу диявола. По немочі, звичці; ближнього потрібно жаліти, з любов’ю нарозумлювати його, як хворого, як заручника свого гріха. А злоба, презирство наше до ближнього, який грішить тільки збільшить його хворобу, збільшить його духовний неспокій. Та й нас зробить ніби хворими, заручниками власних пристрастей і диявола – їх винуватця».

Отож, осуд є великим гріхом. Засудження – це знак гордості, гніву, злоби, зависті, поганої звички, відсутність любові до людини. Для декого засудження може бути поганою звичкою і навіть пристрастю.

Але, що робити, коли довкола нас живуть люди і ведуть спосіб життя для нас неприємливий? Як поводитись, коли від нас вимагають думки на ту чи іншу поведінку людини? Нас заохочують до іспиту совісті, до аналізу наших учинків, але … Чи це тільки стосовно нас чи ще можемо це скерувати на інших?

Кілька кроків

Щоб застосувати це правило судження вчинків, потрібно, щоб ми здійснили кілька кроків:
Щоб не грішити руйнівним осудом, а справді вдатися до збудовуючого аналізу, нам спочатку потрібно самих себе очистити від злого!

Виховати себе так, щоб була би відсутня можливість засуджувати іншу людину. Треба себе очистити від злого наміру приректи людину до присуду: він – злий, вона – погана.

Візьмімо до уваги, що коли ми впадаємо в емоції, то наші висновки стають все більше під загрозою бути правдивими. Тому дуже важливо, щоб емоції не перевищували розум.

Задля цього не можна робити поспішних висновків, а особливо односторонніх. Тільки розважна людина може зробити добрий аналіз і згодом висловити свою розважну думку.

Наступне: потрібно очистити себе від гордості, що може проявитися у думці: як він міг таке зробити? Що вона собі дозволяє? Це запитання ніби хоче отримати відповідь, але насправді є доріканням, закидом, засудженням.

Така людина, висловлюючи своє незадоволення, розчарування, разом з тим вже вказує на висновок про те, що та людина приречена робити саме тільки те, і ніщо інше.

Щоб себе очистити від цієї пристрасті поганої думи потрібно вивчити та пізнати свої гріхи. Звертаючи більшу уваги на свої гріхи, а не на чужі, ми почнемо усвідомлювати, як багато ми потребуємо Божого Милосердя.

І будемо весь час просити Бога милості для нас самих. Таким чином, у нас просто не буде жодного інтересу до гріхів ближніх.

Після цього потрібно розвивати в собі добре ставлення до свого ближнього. Якщо у нього дійсно є погані пристрасті, то потрібно йому співчувати і за нього молитися Господу Богу. Старатися настановляти його з любов’ю.

Потрібно пам’ятати про смерть і про Страшний Суд, на якому Господь Бог буде всіх нас судити і на якому вчинки всіх людей виявляться. Тоді взнаємо всі причини і обставини. Тоді кожен отримає відповіді на свої запитання.

Духовні отці радять: у часі спокус щодо осуду потрібно зайнятися корисними справами, бо дуже часто безробіття породжує осудження.

Для того, щоб не грішити осудом потрібно слідкувати за тим, що ми говоримо і взагалі стримувати свій язик. Менше сказаних слів, менше потрібно відповідати за них.

Золоте правило добра:
Коли ти говориш із ближнім твоїм і маєш сумнів: чи ти допускаєшся осуду і пустомовства, чи ні? – то пам’ятай три правила добра і користі в розмові:
1. Чи ця розмова приносить тобі особисто користь і чи спонукає до добра?

2. Чи ця розмова приносить користь твоєму ближньому-співрозмовнику?

3. Чи ця розмова приносить користь тій особі, про яку ви говорите?

Якщо є всі три добра, то ця бесіда є на збудування, а не на руйнування.
Отже, є добрим ділом, а не гріхом! І хай Милостивий Господь кріпить тебе у цьому благочестивому ділі!

www.rozdum.org.ua

Переклад українською – газета “Волинь Православна”, 2014, №5

Теги: осудСуд
Попередня публікація

Мистецтво голки

Наступна публікація

Покаяння як любов

Наступна публікація

Покаяння як любов

Пряма трансляція згідно розкладу

Розклад Богослужінь

Пожертва

Єпархіальні новини

ВІТАЙМО митрополита Володимир-Волинського і Ковельського Володимира (Мельника) з днем тезо
ВІТАЙМО митрополита Володимир-Волинського і Ковельського Володимира (Мельника) з днем тезо

💐ВІТАЙМО митрополита Володимир-Волинського і Ковельського Володимира (Мельника) з днем тезоіменитства! 🕊Многая і благая літа! 🌿Митрополит Володимир народився 26 листопада 1968 року у селі Невір Любешівського району Волинської області. 🌿1990 року вступив до Волинської духовної семінарії. 🌿1992 року Преосвященнішим Варфоломієм, єпископом Луцьким і Волинським, пострижений у чернецтво з іменем на честь…

Недільну Літургію митрополит Володимир звершив у кафедральному соборі
Недільну Літургію митрополит Володимир звершив у кафедральному соборі

Фоторепортаж богослужіння. The post Недільну Літургію митрополит Володимир звершив у кафедральному соборі appeared first on Володимир-Волинська єпархія.

Студенти Духовного училища взяли участь у спортивних змаганнях
Студенти Духовного училища взяли участь у спортивних змаганнях

Студенти 2 класу Ткачук Сергій і Дащук Станіслав Дащук взяли участь у Чемпіонаті Володимир-Волинської міської територіальної громади з настільного тенісу . Ткачук Сергій здобув 1 місце. The post Студенти Духовного училища взяли участь у спортивних змаганнях appeared first on Володимир-Волинська єпархія.

ВІДСПІВАЛИ ЗАГИБЛОГО ГОЛОВУ ГРОМАДИ
ВІДСПІВАЛИ ЗАГИБЛОГО ГОЛОВУ ГРОМАДИ

29 січня поховали трагічно загиблого очільника Дубечненської громади Анатолія Костючика. Автокатастрофа, що обірвала життя керівника, сталася 27 січня поблизу Ковеля. Провести в останню путь Анатолія Петровича зібралися жителі громади, колеги, друзі. Чин похорону очолив благочинний протоієрей Сергій Никонюк у співслужінні духовенства району. Священник висловив щирі співчуття осиротілій родині, громаді, що…

Братія Києво-Печерської Лаври звернулася до вірних Української Православної Церкви
Братія Києво-Печерської Лаври звернулася до вірних Української Православної Церкви

Братія Києво-Печерської Лаври звернулася до вірних Української Православної Церкви. «Ми були, є і будемо в Істині і вірними своїй канонічній Церкві та її Предстоятелю». Про це йдеться у зверненні священноначалля та братії Свято-Успенської Києво-Печерської Лаври до всіх вірних чад Української Православної Церкви, опублікованому на сайті обителі 26 січня. Зазначається, що…

Святу мученицю Татіану вшанували у Ковелі
Святу мученицю Татіану вшанували у Ковелі

25 січня митрополит Володимир очолив Божественну Літургію у ковельському храмі на честь святої мучениці Татіани. Настоятель храму протоієрей Володимир Бензюк запросив розділити радість Престольного свята духовенство міста та району. На молитву забралися парафіяни храму та паломники. Богослужіння супроводжував гарний спів парафіяльного хору під управлінням матушки-іменинниці Тетяни Бензюк. Під час Літугії…

Престольне свято храму на честь святого ковельчанина
Престольне свято храму на честь святого ковельчанина

23 січня, у Ковелі, митрополит Володимир очолив Божественну літургію Престольного свята храму на честь священномученика Анатолія, митрополита Одеського, що народився у Ковелі. Правлячому Архієрею співслужили старший благочинний Ковельського району протоієрей Володимир Ровінський, настоятель храму-іменника протоієрей Олександр Кобенко, священники Ковеля та району. The post Престольне свято храму на честь святого ковельчанина…

Митрополит Володимир очолив богослужіння Хрещення Господнього у кафедральному соборі
Митрополит Володимир очолив богослужіння Хрещення Господнього у кафедральному соборі

Фоторепортаж з Успенського кафедрального собору Володимира The post Митрополит Володимир очолив богослужіння Хрещення Господнього у кафедральному соборі appeared first on Володимир-Волинська єпархія.

На Ратнівщині похоронили воїна-захисника
На Ратнівщині похоронили воїна-захисника

19 січня 2023 року, в селі Здомешель, Ратнівської громади прощалися з новопреставленим Іваном Івановичом Хомуком.Чин відспівування в Різдво – Богородичному храмі звершили благочинний ратнівської округи протБільше Анатолій Гурський та духовенство благочиння.Священники висловили співчуття рідним та близьким покійного та закликали молитися за новопреставленого воїна Івана . The post На Ратнівщині похоронили…

На свято Богоявлення, відспівали загиблого воїна Олега Денисюка у Щедрогорі
На свято Богоявлення, відспівали загиблого воїна  Олега Денисюка у Щедрогорі

19 січня у Свято-Аннівському храмі с. Щедрогір, Гірниковського благочиння, відбулося поховання Захисника України Денисюка Олега Івановича . Заупокійне богослужіння очолив настоятель храму прот. Сергій Шамайло у співслужінні духовенства. Із перших днів повномаштабного вторгнення ворога, воїн Олег пішов на захист своєі держави України. Під час виконання свого військового зобов’язання, помер на…

Designed by ROOM SIXTY NINE

Designed by ROOM SIXTY NINE
Немає результату
Переглянути всі результати
  • Про нас
  • Новини
  • Трансляція
  • Розклад
  • Подати записку
  • Акафісти
  • Публікації
  • Контакти
  • Вхід

Designed by R69M

З поверненням!

Увійдіть у свій обліковий запис нижче

Забули пароль?

Відновіть ваш пароль

Введіть своє ім’я користувача або електронну адресу, щоб скинути пароль.

Увійти
Go to mobile version