-2 °c
Kovel'
Середа, 20 Січня, 2021
  • Вхід
Капличка
  • Про нас
  • Новини
  • Публікації
  • Трансляція
  • Довідник
  • Розклад
  • Подати записку
  • Контакти
Немає результату
Переглянути всі результати
  • Про нас
  • Новини
  • Публікації
  • Трансляція
  • Довідник
  • Розклад
  • Подати записку
  • Контакти
Капличка
Головна Публікації «Волинь православна»

Православ’я у Литві

06.02.2015
в «Волинь православна»
0

Православ’я у Литві, ПРАВОСЛАВИЕ В ЛИТВЕ, Сергей Мудров, АМВОН, Волинь Православна

(Віленский Свято-Духів монастир, 1597 р.)

Литва – країна переважно католицька. Православ’я тут як і раніше є релігією національних меншин. Серед православних віруючих, що живуть в цій прибалтійській державі, домінують росіяни, білоруси та українці.

Православних литовців дуже мало, але все-таки вони є.

Більше того, у Вільнюсі – столиці Литви – діє єдиний в країні православний прихід, в якому служать на литовській мові. Общиною святої Параскеви опікується протоієрей Віталій Моцкус, етнічний литовець. Він також служить в Свято-Духівському монастирі Вільнюса і є секретарем єпархіального управління.

З отцем Віталієм ми розмовляли в невеликій вітальні при храмі святої Параскеви. Батюшка розповідав про своє дитинство, про свою нелегку долю, про перші зустрічі з Православ’ям. У литовській глибинці, де він жив, Православ’я було практично невідоме. Єдина православна мешканка Салинінкая, російська жінка, приїхала туди тільки тому, що вийшла заміж за литовця.

Місцеві діти приходили до її будинку, щоб подивитися на дивний для тих країв звичай: як вона «п’є чай з тарілки» (вона дійсно пила чай з блюдця). Майбутній священик добре запам’ятав, що саме ця жінка допомагала їм, коли в сім’ї виникли серйозні труднощі. Не вислизнуло від його очей і те, що вона вела гідне християнське життя та свідчила про Православ’я своїми справами, які були сильніші за слова та переконання.

Напевно, приклад християнської віри та життя цієї жінки став однією з причин, що підштовхнули Віталія до того, щоб більше дізнатися про Православ’я. Допитливий молодий чоловік відправився до Вільнюса, в Свято-Духівський монастир.

Правда, зовнішній вигляд монастиря викликав непідроблене здивування: замість очікуваної білокам’яної церкви з вузькими вікнами та золотими куполами перед поглядом Віталія з’явилися храми, побудовані в класичному стилі та зовні мало відмітні від католицьких.

Виникло закономірне запитання: чим же тоді Православ’я в Литві відрізняється від католицизму? Внутрішнім вбранням храму? Так, тут загального відкрилося значно менше, ніж в архітектурі. Ще менша спільність виявилася в богослужінні: православні служби були більш молитовні та довготривалі. Думка про те, що Православ’я та католицизм ідентичні або дуже схожі, відійшла сама по собі.

– Я почав їздити в монастир на вихідні: приїжджав в п’ятницю і залишався до неділі, – згадує отець Віталій. – Мене приймали з любов’ю та розумінням. Добре, що серед духовенства був литовець, отець Павел, – я міг поговорити з ним на духовні теми, йому ж я перший раз сповідався.

Російську мову я тоді знав недостатньо, в основному на побутовому рівні… Потім я вирішив припинити своє навчання в училищі і в 16 років прибув в монастир на постійне проживання. Це відбулося в березні 1991 року. Мріяв стати ченцем, але склалося інакше.

Поступив до семінарії в Білорусії, познайомився там з дівчиною та одружився – відразу після закінчення семінарії, в 1995 році.  До речі, Православ’я також прийняли мама отця Віталія і його брат з сестрою. Але серед знайомих та друзів батюшки ставлення до його переходу в Православну віру було неоднозначним.

– Отче Віталіє розкажіть про храм, в якому Ви служите.

– Храм святої Параскеви був побудований за ініціативою першої дружини Великого князя Литовського Ольгерда вітебської княжни Марії Ярославни. Цей храм був першим кам’яним християнським храмом у Вільно. У 1557 році під час великої пожежі храм згорів дотла.

Православ’я у Литві, ПРАВОСЛАВИЕ В ЛИТВЕ, Сергей Мудров, АМВОН, Волинь Православна

(Храм св. Параскеви, м. Вільнюс)

У 1560 році на місці згорілого храму був побудований новий, який в 1610 році під час чергової міської пожежі знов погорів. Зруйнований пожежею храм вже не відновлювали. У такому сумному вигляді будівля в 1611 році перейшла в руки уніатів. Пізніше храм був повернений Православній Церкві та відновлений в 1698 році.

У 1748 році Параскевська церква знову згоріла майже до підвалин. З великими працями храм був відновлений. Але в 1795 році його знов захопили уніати. У 1839 році Унія в Литві припинила своє існування. Разом зі всіма захопленими уніатами святинями, Параскевський храм був повернений православним. У той час храм був досить жалюгідною та старою будівлею без даху.

Під час Другої Світової війни в храмі згорів інтер’єр. У 1945-1949 роках був зроблений капітальний ремонт. З 1960 по 1990 рік церква святої Параскеви була зачинена: у ній в різний час розташовувалися музеї, сховища та картинні галереї. Сьогодні цей історичний храм унікальний тим, що православні богослужіння тут здійснюються на литовській мові

– Хто є прихожанинами Параскевського храму?

– У нас в храмі різні люди. Є чисто литовські сім’ї, в яких не говорять на російській мові. Але в основному змішані сім’ї. Хоча є ще одна цікава категорія прихожан: нелитовці (росіяни, білоруси, українці), що вільно володіють литовською мовою. Їм легко розуміти службу на литовській мові, ніж на церковнослав’янскій.

Правда, з часом, коли вони добре вивчають службу, то зазвичай переходять в храми, де служать на церковнослав’янській. У якійсь мірі наш храм стає для них першим етапом на шляху воцерковлення.

– Що ж веде до Православної віри корінних литовців? Які тому є причини?

– Думаю, на те є безліч причин, і кожна людина, мабуть, акцентувала б увагу на якомусь своєму моменті. Якщо ж спробувати узагальнити, то можна відзначити такі чинники, як краса Православ’я, духовність, молитва, богослужіння.

Ми, наприклад, бачимо (з певним здивуванням), що на литовські і навіть церковнослав’янскі служби приходить багато католиків, причому вони замовляють у нас панахиди та молебні. Буває, після служби в католицькому храмі вони йдуть до нас в Свято-Духівський монастир або в інші церкви і моляться за нашими богослужіннями. Кажуть, що ми гарно молимося, що молитва у нас тривала, тому можна встигнути самому добре помолитися.

Для католиків це виявляється дуже важливим. Взагалі зараз багато хто знайомиться з православним богослів’ям, з традиціями та святими (тим більше що до XI століття святі у православних та католиків загальні).

Литовською мовою видаються книги про Православ’я і друкуються твори православних авторів, причому ініціаторами видань є нерідко самі католики. Так, на литовську перекладені праці Олександра Меня, Сергія Булгакова, видані «Записки Силуана Афонського». Переклади теж часто робляться католиками, хоча до нас вони звертаються з проханням про перегляд та редагування переведеного матеріалу.

– А як йдуть справи з перекладом богослужбових текстів? Все-таки без них не обійтися на службах на литовській мові.

– Знаєте, я згадую, що, коли я став православним, мені хотілося здійснювати службу на рідній мові. Адже ми, ставши православними, продовжуємо любити свою країну, свою батьківщину, як і апостоли, які любили свої країни, в яких вони народилися.

Я, якщо відверто, не уявляв, як може проходити процес становлення служби на литовській, але Господь створив диво: мені потрапила до рук Літургія на литовській мові. Найцікавіше, що переклад був зроблений в другій половині XIX століття і опублікований з благословення Святішого Синоду в 1880-і роки. Правда, текст написаний кирилицею – читати більш ніж дивно.

В кінці тексту навіть прикладений короткий курс фонетики литовської мови. Можливо, переклад був призначений для священиків, які не знали литовської. З історією цього перекладу мені поки розібратися не вдалося, але знахідка підштовхнула мене до конкретних дій.

Я почав заново переводити Літургію – все ж таки переклад XIX століття був неабиякою мірою русифікований і не зовсім підходив для нинішніх реалій. Але я не знав, як мені використовувати переклад, боявся, що частина віруючих може це не сприйняти. На щастя, правлячий архієрей – у той час ним був митрополит Хризостом – сам мене запитав про перспективи служіння на литовській. Я відповів, що такі служби здійснювати можна. Після цього взявся за переклад ще рішучіше, підключив інших людей. 23 січня 2005 року ми звершили першу Літургію на литовській мові. Поступово перекладаємо на литовську інші служби богослужбового кола.

Православ’я у Литві, ПРАВОСЛАВИЕ В ЛИТВЕ, Сергей Мудров, АМВОН, Волинь Православна

(Протоіерей Віталій Моцкус)

– Для нас це не єдина проблема, – помічає отець Віталій. – Досить непросто у фінансовому плані тим священикам, які служать в нечисельних приходах. Наприклад, на північному сході Литви є чотири храми, розташовані порівняно неподалік один від одного. Священик міг би там жити, в приходському будинку.

Але самі приходи настільки бідні та малочисельні, що не можуть утримувати навіть одного священика, без сім’ї. Деякі наші батюшки вимушені працювати на світській роботі, хоча така ситуація, щоб священик працював з понеділка по п’ятницю, зустрічається рідко. Є, наприклад, священик – директор школи, причому його храм облаштований в самій школі. Є священик, що володіє своєю клінікою. Це православна клініка, хоча вона вплетена в структуру державної медичної системи. Наші прихожани ходять туди лікуватися; серед лікарів та персоналу там немало наших віруючих, православних. Священики в сільській місцевості займаються сільським господарством, щоб себе підтримувати.

– Чи немає тих специфічних труднощів, які можуть бути характерні для країни, де домінують католики? Я не можу обійти увагою непросте запитання зі сфери міжконфесійних стосунків.

– В принципі з Католицькою церквою стосунки хороші, перешкод нам ніхто не створює, зокрема держава. Ми маємо можливість викладати в школах, будувати свої храми, проповідувати. Звичайно, в деяких ситуаціях потрібна делікатність. Наприклад, якщо ми хочемо відвідати будинок престарілих, лікарню або школу, бажано поцікавитися заздалегідь, чи є там православні. Інакше можуть виникнути непорозуміння: навіщо ми прямуємо до католиків?

«Зрозуміло, що Римська церква без жодної привітності віднесеться до православного слова на своїй території», – подумалося мені. З іншого боку, в Литві, незважаючи на явне домінування католиків, не так вже і мало людей, до яких в принципі можна обернути православну проповідь не оглядаючись на реакцію Католицької церкви.

Дійсно, за радянських часів до Литви прямували фахівці, які, як правило, були «перевіреними» комуністами, але все таки потім, після розвалу радянського союзу, відійшли від пануючої ідеології. Зараз вони, а також їх діти та онуки починають приходити в Православну Церкву.

За словами отця Віталія, з 140 тисяч православних жителів Литви біля 5 тисяч регулярно відвідують церкву (приходять на службу хоч би разів на місяць, в один з 57 приходів). А це означає, що в самій Литві серед православних за хрещенням або походженням є широка можливість для місії. Вона тим більше важлива, що цю місію перехоплюють різні групи неопротестантського напрямку, які дуже активні, інколи навіть нав’язливі.

За нинішньої ситуації майбутнє Православної Церкви в Литві багато в чому залежить від успіху місії серед нецерковних людей. Звичайно, в Церкву приходитимуть і корінні литовці, зокрема що пішли з католицизму, але навряд чи їх притока стане масовою.

Служби на литовській, проповідь на литовській, викладання Закону Божого – це, безумовно, важливі місіонерські кроки, від яких не слід відмовлятися. Втім, судячи по тому, що за останні десять років масового навернення литовців до Православ’я не відбувалося, навряд чи можна очікувати серйозних зрушень в етнічному складі прихожан Православної Церкви Литви. Хоча для Бога, безумовно, цінна та важлива кожна людина, незалежно від її національності та мови.

Сергій Мудро

Православие.RU”

Газета –  “Волинь Православна”


Теги: ВільнюскатоликилітургіяЛитваПравослав’ясвященик
Попередня публікація

Рай і скорбота

Наступна публікація

«Чарівні способи» та «чудодійні пігулки»

Наступна публікація

«Чарівні способи» та «чудодійні пігулки»

Пряма трансляція

Розклад Богослужінь

Єпархіальні новини

Збори духовенства Старовижівського благочиння

12 січня в Старій Вижівці відбулися збори священиків благочиння. На зборах були підведені підсумки роботи за минулий рік, та окреслені плани на наступний 2021-й рік. Благочинний округи протоієрей Олександр Сандер з духовенством обговорили важливі церковні, богослужбові та господарські та інші питання, а також життя і діяльність общин благочиння. Благочинний привітав всіх з Різдвом Христовим, Новим […] The post Збори духовенства Старовижівського благочиння appeared first on Володимир-Волинська єпархія. [...]

Вітаємо з річницею священницького служіння!

14 січня відзначає 25-років служіння на Сергієво-Радонежській парафії села Залюття протоієрей Юрій Гринько. Двома тижнями раніше в особистому календарику отця Юрія була ще одна пам’ятна дата – 25-річниця священницької хіротонії. Всечесний отче, від усієї православної громади Кримненського благочиння, духовества та парафіян прийміть найщиріші вітання з нагоди славного ювілею! Чверть століття Ви стоїте перед Престолом Божим, […] The post Вітаємо з річницею священницького служіння! appeared first on Володимир-Волинська єпархія. [...]

Вітаємо нового настоятеля Свято-Успенського кафедрального собору міста Володимира-Волинського

6 січня 2021 року з благословення Високопресвященнішого Володимира митрополита Володимир-Волинського і Ковельського, Свято-Успенський кафедральний собор отримав нового настоятеля. Ним став митрофорний протоієрей Олексій Никитюк. Отець Олексій Никитюк – уродженець села Савчиці на Тернопільщині. Народився в селянській родині Олексія і Анни Никитюків 28 березня 1962 року. Батьки дали йому глибоке родинне й релігійне виховання, та з […] The post Вітаємо нового настоятеля Свято-Успенського кафедрального собору міста Володимира-Волинського appeared first on Володимир-Волинська єпархія. [...]

Митрополит Володимир очолив різдвяні богослужіння у Володимирі-Волинському

7 січня – велике християнське свято – день Різдва Ісуса Христа, Спасителя світу. У день цього величного свята для всіх православних християн, керуючий Володимир-Волинською єпархією Високопреосвященніший Володимир митрополит Володимир-Волинський і Ковельський очолив низку богослужінь в Успенському кафедральному соборі м. Володимир-Волинського. У суботу зранку, 6 січня, в день Навечір’я Різдва Христового, у кафедральному соборі було звершено Вечірню […] The post Митрополит Володимир очолив різдвяні богослужіння у Володимирі-Волинському appeared first on Володимир-Волинська єпархія. [...]

РІЗДВЯНЕ ПОСЛАННЯ Митрополита Володимир-Волинського і Ковельського Володимира

РІЗДВЯНЕ ПОСЛАННЯ Митрополита Володимир-Волинського і Ковельського Володимира боголюбивим пастирям, чернецтву і всім вірним чадам Володимир-Волинської єпархії Української Православної Церкви «Небо і земля сьогодні пророчо будуть радіти, ангели і люди духовно нехай торжествують! Яко Бог у плоті явився … » (стіхіра на літії).   Возлюблені у Господі – всечесне духовенство, ченці та черниці, боголюбиві миряни – вірні чада […] The post РІЗДВЯНЕ ПОСЛАННЯ Митрополита Володимир-Волинського і Ковельського Володимира appeared first on Володимир-Волинська єпархія. [...]

Вітаємо з Днем народження!

8 грудня виповнюється тридцять років настоятелю храму Казанської ікони Божої Матері села Буцинь протоієрею Оресту Ніколайчуку. Духовенство Старовижівського благочиння сердечно вітає ювіляра. Бажаємо Вам отець Орест доброго здоров’я, щастя, любові та пошани від близьких і прихожан. Нехай милосердний Господь допомагає Вам у всіх хороших починаннях і звершеннях, а Пречиста Богородиця посилає мудрість, терпіння та духовні […] The post Вітаємо з Днем народження! appeared first on Володимир-Волинська єпархія. [...]

Вітаємо з ювілеєм!

9 грудня 30-літній ювілей святкує настоятель храму Святої Параскеви с. Кукуріки протоієрей Микола Єфімук. Духовенство Кримненського благочиння та парафіяни щиро вітають іменинника та зичать Божої милості, духовної радості, здоров’я, довголіття, кріпості духовних і тілесних сил. Дорогий отче, прийміть найщиріші і найтепліші слова вітання. Нехай Господь пошле Своє благословення і допомогу на всі починання і труди […] The post Вітаємо з ювілеєм! appeared first on Володимир-Волинська єпархія. [...]

Вітаємо із сорокаріччям!

7 грудня настоятель Преображенського храму села Нова Вижва протоієрей Анатолій Корнелюк святкує сорокаріччя. З ювілеєм отця Анатолія вітає духовенство Старовижівського благочиння. Бажаємо ювіляру Божого благословення, довгих років пастирського служіння на ниві Христовій. А також мудрості і терпіння в несенні нелегкого священицького послуху і міцного здоров’я. На многая і благая літа! The post Вітаємо із сорокаріччям! appeared first on Володимир-Волинська єпархія. [...]

Міжприходські зустрічі молоді продовжуються

Молодіжні групи при храмах Володимир-Волинської єпархії Української Православної Церкви з благословення митрополита Володимира започаткували мандрівки в гості один до  одного. Мета: продовження спілкування, започаткованого влітку в молодіжному таборі «Цитадель».  Так, 6 грудня 2020 року молодь Свято-Воскресенського собору міста Ковеля з керівником священником Ігорем Рожиком завітали до своїх однолітків храму великомученика Георгія Побідоносця селища Голоби.  Андрій […] The post Міжприходські зустрічі молоді продовжуються appeared first on Володимир-Волинська єпархія. [...]

Вітаємо Владику Володимира з Днем народження!

Його Високопреосвященству, Високопреосвященнішому Володимиру, митрополиту Володимир-Волинському і Ковельському   Ваше Високопреосвященство, дорогий Владико!   У світлий і радісний День Вашого Народження прийміть наші сердечні вітання та найщиріші молитви! Сьогодні, коли Ви дякуєте Богу за прожиті роки на землі, ми приєднуємось до Вашої молитви і просимо милосердного Господа, щоб Він  дарував Вашому Високопреосвященству ще більше сил, […] The post Вітаємо Владику Володимира з Днем народження! appeared first on Володимир-Волинська єпархія. [...]

Новини УПЦ

Предстоятель дав практичну пораду щодо святої агіасми (відео)
Предстоятель дав практичну пораду щодо святої агіасми (відео)

Про це Блаженніший Митрополит Київський і всієї України Онуфрій розповів у своїй проповіді в день свята Богоявлення, повідомляє Інформаційно-просвітницький відділ УПЦ.  Як наголосив Предстоятель, Своїм Хрещенням в Іордані Господь наш Іісус Христос показав приклад того, що ми повинні хреститися, аби бути спадкоємцями Вічного життя. Тому, за словами Його Блаженства, миДОКЛАДНІШЕ → [...]

Предстоятель звершив освячення вод Дніпра (+фото)
Предстоятель звершив освячення вод Дніпра (+фото)

19 січня 2021 року, у день свята Богоявлення, Хрещення Господа Бога і Спаса нашого Іісуса Христа, Блаженніший Митрополит Київський і всієї України Онуфрій освятив води Дніпра поблизу Свято-Покровського собору УПЦ в районі Оболонь м. Київ, повідомляє Інформаційно-просвітницький відділ УПЦ. Чин великого освячення води Архіпастир звершив після святкового богослужіння у Києво-Печерській Лаврі. Предстоятелю  співслужилиДОКЛАДНІШЕ → [...]

У свято Хрещення Господнього Блаженніший Митрополит Онуфрій очолив Божественну літургію у Києво-Печерській Лаврі (+фото, відео)
У свято Хрещення Господнього Блаженніший Митрополит Онуфрій очолив Божественну літургію у Києво-Печерській Лаврі (+фото, відео)

19 січня 2021 року, у день Святого Богоявлення, Хрещення Господа Бога і Спаса нашого Іісуса Христа, Блаженніший Митрополит Київський і всієї України Онуфрій звершив Божественну літургію у храмі на честь преподобних Антонія і Феодосія Свято-Успенської Києво-Печерської Лаври, повідомляє Інформаційно-просвітницький відділ УПЦ.  Предстоятелю співслужили намісник обителі митрополит Вишгородський і Чорнобильський Павел, архієпископДОКЛАДНІШЕ → [...]

Як зустріти день Богоявлення, Хрещення Господа нашого Іісуса Христа правильно? – роздуми прот. Олександра Клименка (відео)
Як зустріти день Богоявлення, Хрещення Господа нашого Іісуса Христа правильно? – роздуми прот. Олександра Клименка (відео)

«Хтось сприйме день Хрещення Господнього лише як можливість зануритись у води і помилково почне думати, що це змінить його життя. А хтось зануриться у глибину молитви – обов’язково відвідає храм Божий, спробує вкотре прочитати Святе Євангеліє і збагнути, що ж трапилося, коли на цю землю прийшов Спаситель. Хтось спробує по-справжньомуДОКЛАДНІШЕ → [...]

Напередодні Богоявлення Предстоятель очолив всенічне бдіння у Києво-Печерській Лаврі
Напередодні Богоявлення Предстоятель очолив всенічне бдіння у Києво-Печерській Лаврі

18 січня 2021 року, напередодні свята Богоявлення, Блаженніший Митрополит Київський і всієї України Онуфрій очолив всенічне бдіння у храмі на честь преподобних Антонія і Феодосія Свято-Успенської Києво-Печерської Лаври, повідомляє Інформаційно-просвітницький відділ УПЦ. За богослужбовим уставом всенічне бдіння у Різдвяний і Хрещенський святвечір складається з великого повечір’я, літії з освяченням хлібів, святкової утрені з полієлеємДОКЛАДНІШЕ → [...]

Що обов’язково потрібно зробити на Водохреще? (рос)
Що обов’язково потрібно зробити на Водохреще? (рос)

Про обов’язкові та необов’язкові традиції цього дня. Христос приходит на берег Иордана в то время, когда Иоанн Предтеча крестит людей. Он тоже принимает такое крещение. Когда Христос вышел из воды, разверзлись Небеса и раздался голос: Сей есть Сын Мой возлюбленный, в Котором Мое благоволение (Мф. 3:17). В это время с Неба на Спасителя сошёл Дух Святой в образе голубя. Бог впервые явил Себя в трёхДОКЛАДНІШЕ → [...]

У Навечір’я Богоявлення Блаженніший Митрополит Онуфрій очолив святкове богослужіння у Києво-Печерській Лаврі (+відео)
У Навечір’я Богоявлення Блаженніший Митрополит Онуфрій очолив святкове богослужіння у Києво-Печерській Лаврі (+відео)

18 січня 2021 року, у Навечір’я Богоявлення, Блаженніший Митрополит Київський і всієї України Онуфрій звершив Божественну літургію та чин великого освячення води у храмі на честь преподобних Антонія і Феодосія Свято-Успенської Києво-Печерської Лаври, повідомляє Інформаційно-просвітницький відділ УПЦ. Предстоятелю співслужили намісник Києво-Печерської Лаври митрополит Вишгородський і Чорнобильський Павел, митрополит Бориспільський і Броварський Антоній, архієпископ БучанськийДОКЛАДНІШЕ → [...]

Хрещення Господнє — історія, зміст, особливості богослужінь, іконографія свята
Хрещення Господнє — історія, зміст, особливості богослужінь, іконографія свята

Хрещення Господнє, або Богоявлення, православні християни святкують 19 січня. Цього дня Церква згадує євангельську подію — як пророк Іоанн Предтеча хрестив Господа Іісуса Христа в річці Йордан. Інформаційно-просвітницький відділ УПЦ публікує матеріал про історію, традиції та сенс свята, підготовлений редакцією журналу «Фома в Україні». Хрещення Господа Бога і Спаса нашогоДОКЛАДНІШЕ → [...]

Навечір’я Богоявлення (Хрещенський святвечір) — історія, зміст, особливості
Навечір’я Богоявлення (Хрещенський святвечір) — історія, зміст, особливості

До 5 століття було прийнято згадувати народження і хрещення Сина Божого в один день – 6 січня, і називалося це свято Феофанією – Богоявленням, що засвідчувало втілення Христа у світ і явлення Трійці у водах Йорданських. Святкування Різдва Христового було перенесено на 25 грудня (за Юліанським календарем, або старим стилем)ДОКЛАДНІШЕ → [...]

У Запоріжжі протягом декількох днів напали з ножем на двох священнослужителів УПЦ
У Запоріжжі протягом декількох днів напали з ножем на двох священнослужителів УПЦ

16 січня 2021 року в Запоріжжі невідомий зловмисник, озброєний ножем, звершив напад на диякона Української Православної Церкви і його сім’ю. Раніше, 12 січня, у цьому ж районі  міста невідомий наніс ножове поранення у голову священнику Запорізької єпархії. Голова Представництва УПЦ при європейських міжнародних організаціях єпископ Баришівський Віктор звертає увагу влади на можливі наслідки таких «тривожних тенденцій» в суспільстві. Про цеДОКЛАДНІШЕ → [...]

Designed by ROOM SIXTY NINE
Designed by ROOM SIXTY NINE
  • Вхід
  • Про нас
  • Новини
  • Публікації
  • Трансляція
  • Довідник
  • Розклад
  • Подати записку
  • Контакти
Немає результату
Переглянути всі результати

Designed by R69M

З поверненням!

Увійдіть у свій обліковий запис нижче

Забули пароль?

Створити новий обліковий запис!

Заповніть форми нижче, щоб зареєструватися

Всі поля обов'язкові для заповнення Увійти

Відновіть ваш пароль

Введіть своє ім’я користувача або електронну адресу, щоб скинути пароль.

Увійти