Неділя, 22 Травня, 2022
  • Вхід
Капличка
  • Про нас
  • Новини
  • Публікації
  • Трансляція
  • Розклад
  • Подати записку
  • Контакти
Немає результату
Переглянути всі результати
  • Про нас
  • Новини
  • Публікації
  • Трансляція
  • Розклад
  • Подати записку
  • Контакти
Капличка
Головна Публікації «Волинь православна»

Що таке Індикт?

29.09.2012
в «Волинь православна»
A A

Що таке Індикт

Початок Індикту — це церковне новоліття, яке припадає на 1 вересня за старим стилем, і яке визначає початок нового богослужбового кола головних, двунадесятих церковних свят, в кожне з яких Церква згадує одну з подій всесвітньо історичного значення, що відносяться до спасіння роду людського від вічної смерті.

Деякі можуть здивуватися — чому в Православній Церкві новий рік наступає 1 вересня, на початку осені. Адже на перший погляд логічніше було б початком нового року вважати перший день весни, а не осінь. Але, це тільки на перший, поверхневий погляд, від якого вислизають першопричини буття цього світу.

А логіка тут та ж сама, що лежить і в основі числення початку церковного богослужбового дня не з ранку, як прийнято в світському численні, а з вечора попереднього дня. Чому, до речі, в православних храмах церковні свята починаються не з ранішнього богослужіння, а з всенічної, яка здійснюється напередодні ввечері.

Для тих, хто не знає логічних підстав такого числення днів в богослужбовому календарі Церкви, нагадаю, що за свідченням Священного Писання, що оповідає про творення світу, спочатку:

«Земля була пуста та порожня, і темрява була над безоднею… І сказав Бог: Хай станеться світло! І сталося світло. І побачив Бог світло, що добре воно, і Бог відділив світло від темряви. І Бог назвав світло: День, а темряву назвав: Ніч. І був вечір, і був ранок, день перший» (Бут. 1:2-5).

З цих слів книги Буття, ми бачимо, що перший День творення, який в нашій повсякденній словесності правильніше було б назвати не днем, а першим періодом творення, так як Сонце і Місяць, і інші світила на тверді небесній, що визначають тривалість нашого земного дня, з’являються на небосхилі тільки на четвертий День творення; так от, з біблійного оповідання про перший День творення, який до того ж названий Днем Єдиним, тобто, в деякому розумінні, загальним для позначення всіх інших подій, що мають початок і закінчення, — ми бачимо, що створенню світла передувала повна і повсюдна темрява, і тільки потім Бог створив світло, і відокремив його від темряви. І завершується опис першої фази творіння словами: «І був вечір, і був ранок: день перший».

Тому і служителі Божі, ще з давніх старозавітних часів визначили початком богослужбового дня — саме вечір, а не ранок, що здається логічним на перший, але, загалом, поверхневий погляд.

От чому і церковний новий рік починається саме з вечора колообігу пір року, а не з ранку; тобто з настанням осені, а не весни. І в такому визначенні початок як земного дня, так і року лежить глибока думка про створення цього світу і первинне небуття його.

Цікаво знати і те, що єврейський цивільний новий рік зі старозавітних часів наступає також у вересні, а точніше в місяці Афанім, або, як його стали називати після Вавилонського полону, місяці Тишрі, який через зсув єврейського місячного календаря наступає в середині нашого вересня. Цей місяць Тишрі є сьомим від місяця Створення світу, який називається місяцем Авів або Нісан, і приблизно відповідає нашому березню.

І Господь, Сам, через Моїсея, повелів першому вибраному Ним народу щороку святкувати настання сьомого місяця, про що написано в 23 розділі книги Левит Священного Писання Старого Завіту:

«… В сьомий місяць, в перший день місяця нехай буде у вас спокій, свято труб, священні збори нехай будуть у вас; ніякої роботи не робіть і приносьте жертву Господу...

…Також в дев’ятий день сьомого місяця цього, день очищення, нехай будуть у вас священні збори; упокорюйте душі ваші і приносьте жертву Господу; ніякої справи не робіть в день цей, бо це день очищення, щоб очистити вас перед лицем Господа, Бога вашого… » (Лев. 23:24-36).

Ви запитаєте, чому ж тоді все-таки не відмірювали перебіг року з місяця Створення світу, тобто з березня, — відповідаю: тому що, перш ніж світ був створений, Бог його творив, і створив його за шість Днів, точніше за шість творчих актів. Тому, з початку нового року, — з 1 вересня, — через шість місяців, які символізують шість Днів Творіння, і наступає перший місяць від Створення світу, перший місяць весни — місяць березень.

Говорячи про церковне новоліття, яке, як ми пам’ятаємо, припадає на 1 вересня за старим стилем, не можна не сказати і про те, що сама назва місяця вересня походить від латинського слова «septem», що в перекладі означає — «сім». Тобто, за  первинним значенням слова, місяць вересень іменується сьомим. До речі, слово «індикт» також латинського походження і означає — «оголошення»; в даному випадку — оголошення початку нового богослужбового року.

Саме свято церковного новоліття було встановлене для всеправославного святкування святими отцями I Вселенського собору в місті Нікеї, в 325 році, на згадку про офіційне припинення рівноапостольним царем Костянтином Великим трьохвікового гоніння на християнську Церкву, що послідувало в 313 році. Таке вирішення першого Римського імператора-християнина послідувало після його чудової перемоги за сприянням Хреста Господнього над тираном Риму — Максенцієм, війська і злість якого значно перевершували сили Костянтина. Ця чудова перемога відбулася 1 вересня 312 року. Тоді святі отці I Вселенського собору встановили святкувати новоліття, як початок християнської свободи, безумовно узгодившись при цьому з біблейською старозавітною традицією.

З часу Хрещення Русі і в нашій Вітчизні новий рік відзначався 1 вересня аж до часу царювання Петра I, який в 1700 році переніс початок світського нового року на 1 січня. У Церкві ж, яка тисячолітнім досвідом звикла осмислювати свої дії і не поспішати за мінливим духом світу цього, початком Індикту, тобто церковного новоліття, і до наших днів залишається перший день сьомого місяця від Створення світу — 1 вересня за старим стилем.

Тут потрібно додати, що Церква, ще з старозавітних часів, постійно освячує себе і творіння Боже, що оточує її , і освячує не тільки матерію цього світу, але навіть сам час, співвідносячи ділення його з логікою Откровення Божого про творіння цього світу.

Протоієрей Ігор Аксенов

НА ГОРЕ.ru

“Волинь Православна”, 2012, №9

Попередня публікація

Свято сім’ї

Наступна публікація

Як подружити сина з книжкою

Наступна публікація

Як подружити сина з книжкою

Пряма трансляція згідно розкладу

Розклад Богослужінь

Пожертва

Єпархіальні новини

Вітання благочинному Гірниківської округи прот.Іоану Хіночику
Вітання благочинному Гірниківської округи прот.Іоану Хіночику

Вітання благочинному Гірниківської округи прот.Іоану Хіночику з 59-річчям з дня народження. ХРИСТОС ВОСКРЕС! Ваше Преподобіє, дорогий БЛАГОЧИНИЙ! Духовенство та віряни Ратнівщини сердечно вітаємо Вас з 59-річчям з дня Вашого народження. Ви з дитинства бажали нести послух у храмі Божому і, дослухавшись слів Христових про те, що жниво велико, а женців…

У Низкиницькому монастирі проводжали у вічність воїна-захисника Суслова Павла
У Низкиницькому монастирі проводжали у вічність воїна-захисника Суслова Павла

Сьогодні Нововолинськ прощався із воїном-захисником Павлом Сусловом, який загинув 15 травня 2022 року, під час виконання бойового завдання. Священники Нововолинського благочиння Української Православної Церкви на чолі з настоятелем Свято-Успенського Низкиницького монастиря архімандритом Вікентієм, провели до вічного спочинку воїна-захисника. Життя воїна, чоловіка та батька обірване в неповних 27 років! Архімандрит Вікентій…

У Видраниці прощалися з воїном Сергієм Єременком
У Видраниці прощалися з воїном Сергієм Єременком

15 травня ,духовенство Ратнівщини на чолі з благочинним прот Анатолієм Гурським звершили відспівування новопреставленого Єременка Сергія в селі Видраниця Ковельського району Володимир- Волинської єпархії, який загинув в Донецькій області, захищаючи рідну землю від ворога. Отець благочинний висловив співчуття для близьких та рідних покійного та закликав посилити молитви за новопреставленого воїна…

Неділя про розслабленного та День сім‘ї через призму Євхаристії
Неділя про розслабленного та День сім‘ї через призму Євхаристії

Високопреосвященніший митрополит Володимир в співслужінні духовенства кафедрального собору звершив Літургію у Неділю про розслабленного. Парафіяни та священники мали можливість поглянути на світський День сім‘ї через призму єднання во Христі та Євхаристії. Під час Літургії Митрополитом було вознесено молитву за мир в Україні. The post Неділя про розслабленного та День сім‘ї…

Митрополит Володимир взяв участь у вшануванні преп.Амфілохія
Митрополит Володимир взяв участь у вшануванні преп.Амфілохія

Девять архієреїв, серед яких керуючий Володимир-Волинською єпархією, чисельне духовенство та тисячі вірян УПЦ вшанували пам’ять подвижника XX століття у Свято-Успенській Почаївській Лаврі. Цього року виповнюється 20 років канонізації святого. Урочистості розпочались ще 10 травня. Після вечірнього богослужіння відбувся хресний хід навколо Почаївської обителі з мощами преподобного Амфілохія. Святиню перенесли з…

В Гірниках похоронили Васила Палія – воїна-захисника
В Гірниках похоронили Васила Палія – воїна-захисника

Сьогодні плач рідних та сльози односельчан чути в кожному куточку с.Гірники та за його межами. Війна трагічно обірвала життя ще одного нашого земляка – воїна Василя Миколайовича Палія, який за покликанням серця з перших днів війни пішов добровольцем з побратимами захищати рідну землю. Неодноразово ми чуємо вислів, що війна забирає…

🔴🎥Підсумки засідання Священного Синоду УПЦ
🔴🎥Підсумки засідання Священного Синоду УПЦ

  У Києво-Печерській Лаврі відбувся Священний Синод УПЦ Насамперед Священний Синод розглянув ситуацію в умовах збройної агресії Російської Федерації проти України та оприлюднив з цього приводу Заяву. У документі, зокрема, підкреслено, що Українська Православна Церква повністю розділяє біль і страждання Українського народу. Крім того, зазначено, що 14 з 53 єпархій…

Вшанування собору Волинських святих та 1030-річчя заснування Володимир-Волинської єпархії
Вшанування собору Волинських святих та 1030-річчя заснування Володимир-Волинської єпархії

У день пам’яті преподобного Стефана Печерського та Собору Волинських святих, цього року вшановується 1030-річчя заснування древньої Володимир-Волинської кафедри. Божественну Літургію у кафедральному Успенському соборі єпархії, на запрошення Керуючого Володимир-Волинською єпархією, очолив Намісник Києво-Печерської Лаври. Під час богослужіння митрополиту Вишгородському і Чорнобильському Павлу співслужили митрополит Володимир Почаївський, митрополит Володимир-Волинський і Ковельський…

Митрополит Володимир взяв участь в Престольному святі Городницького монастиря
Митрополит Володимир взяв участь в Престольному святі Городницького монастиря

6 травня, в день шанування великомученика і побідоносця Георгія, Високопреосвященніший митрополит Володимир разом з єпископами та духовенством Української Православної Церкви брав участь у Престольному святі Городницького чоловічого Свято-Георгіївського монастиря. Візит Архіпастиря до відомої чернечої обителі на Житомирщині відбувся на запрошення намісника ставропігійного монастиря архієпископа Городницького Олександра. The post Митрополит Володимир…

Молитва, вітання та солодкі подарунки. Митрополит Володимир привітав парафіянок
Молитва, вітання та солодкі подарунки. Митрополит Володимир привітав парафіянок

В Неділю жінок-мироносиць Високопреосвященніший митрополит Володимир звершив Божественну літургію в Св.-Успенському кафедральному соборі та привітав жіночу частину парафії зі святом. Владика щиро подякував усім жінкам, хто несе послух в храмі та доглядає за його територією. Митрополит побажав, аби сучасна жінка наслідувала добрий приклад вірності служіння Христу Воскресшому у жінок-мироносиць. The…

Designed by ROOM SIXTY NINE

Designed by ROOM SIXTY NINE
  • Вхід
  • Про нас
  • Новини
  • Публікації
  • Трансляція
  • Розклад
  • Подати записку
  • Контакти
Немає результату
Переглянути всі результати

Designed by R69M

З поверненням!

Увійдіть у свій обліковий запис нижче

Забули пароль?

Відновіть ваш пароль

Введіть своє ім’я користувача або електронну адресу, щоб скинути пароль.

Увійти
Go to mobile version