Неділя, 22 Травня, 2022
  • Вхід
Капличка
  • Про нас
  • Новини
  • Публікації
  • Трансляція
  • Розклад
  • Подати записку
  • Контакти
Немає результату
Переглянути всі результати
  • Про нас
  • Новини
  • Публікації
  • Трансляція
  • Розклад
  • Подати записку
  • Контакти
Капличка
Головна Публікації «Волинь православна»

Святі апостоли Петро і Павел Єдність протилежностей

11.07.2012
в «Волинь православна»
A A

Єдність протилежностей, прот. Андрій Ткачов, Амвон

Кому й коли першому здалося, що церковне життя робить людей одноманітними, так би мовити, рівняє за шаблоном, — невідомо. Але думка ця, як і інші бур’яни, легко вкорінилася. Голими руками її не вирвати. Мені ж, як не погляну на ікону Петра і Павла, хочеться і плакати, й сміятися. Радію з того, що такі різні — і разом. Сумую з того, що багатьом це незрозуміло. Для них — це слово.

Важко знайти у світі людей, настільки не схожих один на одного, як Петро і Павел. Почнемо з родини. Павел — незайманий. Він хотів, щоб люди наслідували його і вільні, й невинні  цілковито присвячували себе служінню Богу. А Петро одружений. Христос приходить у його дім та зцілює його тещу. І потім в його апостольських трудах дружина була супутницею й помічницею. Сі­мейний чоловік і старий холостяк — це люди з різних планет. Відзначимо для себе цю психологічну від­мінність, щоби потім ще біль­ше прославити Бога.

Петро знає Христа в тілі. Звуки голосу, тепло рук, погляд, спільні мандри й молитви приєднали серце Петра до Іісуса Христа від початку. «Куди підемо? Ти маєш слова життя вічного». Петро був свідком багатьох чудес. Інколи з іншими — Яковом та Іоанном — на Фаворі та в домі Яіра, — а іноді й сам, як під час вилову риби з дидрахмою в роті (податок на храм). Петро особливо прив’язався до Христа. Не лише благодать вабила його, але й роки, прожиті разом, сама невідлучність від Учителя. Павел, натомість, Христа в тілі не знав і навіть цим хвалився. Іоанн Предтеча — це кінець пророків і початок апостолів, тобто кінець тих, хто говорив, не бачивши, і початок тих, хто бачив і свідчив. Так само й апостол Павел — кінець апостолів і початок святих отців, тих, хто не бачив і не знає Христа у плоті, але знає Його серцем і служить Йому не менше за тих, котрі ділили з Ним їжу.

Петро простий. Що таке рибалка? Натруджені руки, запах солоної води і напівголодне життя. Це в нас риба дорожча за м’ясо. А якщо їсти її щодня та її ж таки вимінювати на хліб та іншу їжу, тоді ставлення до неї буде зовсім іншим. Рибалці немає діла до книг і до високого споглядання. Він суворий.

Павел — мудрець. Він — знавець Закону. Кожна йота у священних книгах була ним не раз обцілована. Ні, він не білоручка. В релігійних школах у євреїв юнаки разом зі святими книгами навчались ремесел. Знання закону — це не привід для особистої хвальби, і не джерело заробітку. Павел шиє намети. Потребам його і тих, хто з ним, служать його власні руки. Але головне в ньому — це високий пафос палаючого серця й широка освіченість. Еллінські поети не чужі йому. Його послання настільки обширні й повні таємниць, що Петро-рибалка — знаходить в них дещо «тяжко зрозуміле».

Вони розділили світ. Петро пішов до обрізаних. Тоді як Павел, обтрусивши з ніг попіл синагоги, пішов до язичників. Ті виявилися більш вдячними слухачами. Їхні серця були більш відкритими, а у Павла було багато слів та образів, щоб торкнутися цих сердець. Кожен з них поспішав. Адже світ великий, а дні людини пораховані й подихи її зважені. Потрібно було встигнути обійти якомога більше міст, щоб на базарах і в синагогах говорити, переконувати. А потім уночі за містом або у підвалах багатих осель хрестити, переломлювати хліб, рукопокладати пресвітерів.

У них не було ніякого пієтету одне до одного. Вони могли не сходитися в думках і сперечатися, могли викривати один одного наодинці й при свідках. Слово «великий», яким ми сьогодні називаємо як одного, так   і другого святого, вони говорили лише до втіленого Бога, Котрого один з них знав довше, інший — менше, але любили вони Його однаково. Власне, ця любов до Христа і ставить їх поряд. Ця любов приводить їх до столичного міста, аби одночасно постраждати за ім’я Христове.

Ще одну річ не можна оминути увагою. І Петро, й Павел — люди, які каються. Не чистих Ангелів і не незлобивих немовлят Господь поставив біля воріт Небесного Єрусалима. Ключі від Царства, владу в’язати й розв’язувати Він дав тим, хто з власного досвіду знає, що таке тяжко согрішити й прогнівити Бога. Апостоли не осуджують грішників, а лише співчувають їм. Самі вони спасенні не «від вчинків», а лише милістю Божою. Це робить їх близькими нам і вселяє в нас надію.

До раю вони увійшли не тими, якими колись були. Потрібні були сльози та праця, погрози й переслідування. Потрібно було докорінно змінитися. Знаком цієї зміни стала й зміна імен. Симон став Петром, тобто «каменем», Савл став Павлом, тобто «маленьким». Змінюйтеся ж і ви, — говорять нам первоверховні. Тим, хто зможе змінитися, Господь дасть нове ім’я, яке відоме лише Богу й тому, хто його носить.

Ти все відаєш, Господи, відаєш Ти, що люблю Тебе! — говорив Петро (Ін. 21, 17). Для мене життя, то Христос, а смерть, то надбання, — говорив Павел (Флп. 1, 21).

Абсолютно різні за всіма життєвими обставинами: за освітою, темпераментом, сімейним станом, — стоять вони поряд, поєднані однією вірою, одним покаянним поривом, одним бажанням послужити Сину Божому. Такими бачимо ми їх на будь-якій іконі Петра й Павла.

Можливо, комусь здається, що церковне життя рівняє людей за одним шаблоном. Навряд чи це правильно. Свято Петра й Павла не дає місця поді­бним думкам.

Протоієрей Андрій Ткачов

“Отрок.ua”

Волинь Православна, 2012, №7

Теги: апостолиПавелПетроТкачов
Попередня публікація

Що таке Новий Завіт?

Наступна публікація

Як уникнути проблем підліткового віку

Наступна публікація
Церковний дзвін сповістив про перший дзвоник у Недільній школі

Як уникнути проблем підліткового віку

Пряма трансляція згідно розкладу

Розклад Богослужінь

Пожертва

Єпархіальні новини

Вітання благочинному Гірниківської округи прот.Іоану Хіночику
Вітання благочинному Гірниківської округи прот.Іоану Хіночику

Вітання благочинному Гірниківської округи прот.Іоану Хіночику з 59-річчям з дня народження. ХРИСТОС ВОСКРЕС! Ваше Преподобіє, дорогий БЛАГОЧИНИЙ! Духовенство та віряни Ратнівщини сердечно вітаємо Вас з 59-річчям з дня Вашого народження. Ви з дитинства бажали нести послух у храмі Божому і, дослухавшись слів Христових про те, що жниво велико, а женців…

У Низкиницькому монастирі проводжали у вічність воїна-захисника Суслова Павла
У Низкиницькому монастирі проводжали у вічність воїна-захисника Суслова Павла

Сьогодні Нововолинськ прощався із воїном-захисником Павлом Сусловом, який загинув 15 травня 2022 року, під час виконання бойового завдання. Священники Нововолинського благочиння Української Православної Церкви на чолі з настоятелем Свято-Успенського Низкиницького монастиря архімандритом Вікентієм, провели до вічного спочинку воїна-захисника. Життя воїна, чоловіка та батька обірване в неповних 27 років! Архімандрит Вікентій…

У Видраниці прощалися з воїном Сергієм Єременком
У Видраниці прощалися з воїном Сергієм Єременком

15 травня ,духовенство Ратнівщини на чолі з благочинним прот Анатолієм Гурським звершили відспівування новопреставленого Єременка Сергія в селі Видраниця Ковельського району Володимир- Волинської єпархії, який загинув в Донецькій області, захищаючи рідну землю від ворога. Отець благочинний висловив співчуття для близьких та рідних покійного та закликав посилити молитви за новопреставленого воїна…

Неділя про розслабленного та День сім‘ї через призму Євхаристії
Неділя про розслабленного та День сім‘ї через призму Євхаристії

Високопреосвященніший митрополит Володимир в співслужінні духовенства кафедрального собору звершив Літургію у Неділю про розслабленного. Парафіяни та священники мали можливість поглянути на світський День сім‘ї через призму єднання во Христі та Євхаристії. Під час Літургії Митрополитом було вознесено молитву за мир в Україні. The post Неділя про розслабленного та День сім‘ї…

Митрополит Володимир взяв участь у вшануванні преп.Амфілохія
Митрополит Володимир взяв участь у вшануванні преп.Амфілохія

Девять архієреїв, серед яких керуючий Володимир-Волинською єпархією, чисельне духовенство та тисячі вірян УПЦ вшанували пам’ять подвижника XX століття у Свято-Успенській Почаївській Лаврі. Цього року виповнюється 20 років канонізації святого. Урочистості розпочались ще 10 травня. Після вечірнього богослужіння відбувся хресний хід навколо Почаївської обителі з мощами преподобного Амфілохія. Святиню перенесли з…

В Гірниках похоронили Васила Палія – воїна-захисника
В Гірниках похоронили Васила Палія – воїна-захисника

Сьогодні плач рідних та сльози односельчан чути в кожному куточку с.Гірники та за його межами. Війна трагічно обірвала життя ще одного нашого земляка – воїна Василя Миколайовича Палія, який за покликанням серця з перших днів війни пішов добровольцем з побратимами захищати рідну землю. Неодноразово ми чуємо вислів, що війна забирає…

🔴🎥Підсумки засідання Священного Синоду УПЦ
🔴🎥Підсумки засідання Священного Синоду УПЦ

  У Києво-Печерській Лаврі відбувся Священний Синод УПЦ Насамперед Священний Синод розглянув ситуацію в умовах збройної агресії Російської Федерації проти України та оприлюднив з цього приводу Заяву. У документі, зокрема, підкреслено, що Українська Православна Церква повністю розділяє біль і страждання Українського народу. Крім того, зазначено, що 14 з 53 єпархій…

Вшанування собору Волинських святих та 1030-річчя заснування Володимир-Волинської єпархії
Вшанування собору Волинських святих та 1030-річчя заснування Володимир-Волинської єпархії

У день пам’яті преподобного Стефана Печерського та Собору Волинських святих, цього року вшановується 1030-річчя заснування древньої Володимир-Волинської кафедри. Божественну Літургію у кафедральному Успенському соборі єпархії, на запрошення Керуючого Володимир-Волинською єпархією, очолив Намісник Києво-Печерської Лаври. Під час богослужіння митрополиту Вишгородському і Чорнобильському Павлу співслужили митрополит Володимир Почаївський, митрополит Володимир-Волинський і Ковельський…

Митрополит Володимир взяв участь в Престольному святі Городницького монастиря
Митрополит Володимир взяв участь в Престольному святі Городницького монастиря

6 травня, в день шанування великомученика і побідоносця Георгія, Високопреосвященніший митрополит Володимир разом з єпископами та духовенством Української Православної Церкви брав участь у Престольному святі Городницького чоловічого Свято-Георгіївського монастиря. Візит Архіпастиря до відомої чернечої обителі на Житомирщині відбувся на запрошення намісника ставропігійного монастиря архієпископа Городницького Олександра. The post Митрополит Володимир…

Молитва, вітання та солодкі подарунки. Митрополит Володимир привітав парафіянок
Молитва, вітання та солодкі подарунки. Митрополит Володимир привітав парафіянок

В Неділю жінок-мироносиць Високопреосвященніший митрополит Володимир звершив Божественну літургію в Св.-Успенському кафедральному соборі та привітав жіночу частину парафії зі святом. Владика щиро подякував усім жінкам, хто несе послух в храмі та доглядає за його територією. Митрополит побажав, аби сучасна жінка наслідувала добрий приклад вірності служіння Христу Воскресшому у жінок-мироносиць. The…

Designed by ROOM SIXTY NINE

Designed by ROOM SIXTY NINE
  • Вхід
  • Про нас
  • Новини
  • Публікації
  • Трансляція
  • Розклад
  • Подати записку
  • Контакти
Немає результату
Переглянути всі результати

Designed by R69M

З поверненням!

Увійдіть у свій обліковий запис нижче

Забули пароль?

Відновіть ваш пароль

Введіть своє ім’я користувача або електронну адресу, щоб скинути пароль.

Увійти
Go to mobile version