Вівторок, 6 Червня, 2023
  • Вхід
Капличка
  • Про нас
  • Новини
  • Трансляція
  • Розклад
  • Подати записку
  • Акафісти
  • Публікації
  • Контакти
Немає результату
Переглянути всі результати
  • Про нас
  • Новини
  • Трансляція
  • Розклад
  • Подати записку
  • Акафісти
  • Публікації
  • Контакти
Капличка
Немає результату
Переглянути всі результати
Головна Публікації «Волинь православна»

Багатодітні сім’і та ставлення до них

30.10.2012
в «Волинь православна»
A A

Як потрібно і як не потрібно ставитися до багатодітних сімей? Простови, Как нужно и как не нужно относиться к многодетным семьям, Амвон

Читаючи статті про багатодітність в православних ЗМІ, зіставляючи їх як з життям нашої сім’ї, так і зі спостереженнями за життям інших багатодітних сімей, ми прийшли до деяких висновків, якими хотіли б поділитися.

На нашу думку, проблему багатодітності потрібно розглядати не в контексті стосунків людина – сім’я – держава, а в координатах стосунків людини з Богом.

Не потрібно дивитися на багатодітність як на обов’язок сім’ї перед народом або державою

Раніше людина мислила себе винятково як частина сім’ї, роду, держави. Окремій людині неможливо було вижити поза родом, общиною. Залишки таких родоплеменних стосунків можна побачити в тих кавказьких або азіатських народах, в яких збереглася традиція багатодітності. Проте, як тільки ці люди потрапляють в велике місто, входять в сучасну міську культуру, як їх тенденція мати численні сім’ї відразу ж зникає.

Зараз людина володіє набагато більшою мірою автономності. Вона може піти з сім’ї і жити самостійно, поміняти професію, місце роботи, країну помешкання. Це не означає, що вона більше не потребує людських спільнот – сім’ї, общини, держави, але характер цих стосунків змінився, і не враховувати це неможливо.

Нам потрібно шукати нові форми взаємодії людей всередині сім’ї, церковної общини, держави.

Не потрібно прагнути зробити вигідним народження і виховання діте

Проект «Багатодітна сім’я» завжди буде збитковим. Крім того, ставлення до своєї сім’ї як до «бізнес-проекту» розбещує людей і спотворює стосунки всередині сім’ї.

Звичайно, ми можемо і повинні вимагати від держави, щоб перерозподіл суспільного продукту, збираних податків був справедливішим — враховував факт наявності декількох дітей, а також непрацюючої дружини-домогосподарки у працівника і платника податків. Але серйозно розраховувати на державу і її підтримку не варто – ні відносно допомоги сім’ям, ні відносно пенсії людям похилого віку.

Людина не стає щасливішою від того, більше у неї грошей або менше — щастя до людини приходить від того, що в її житті є стосунки з Богом.

Потрібно дивитися на багатодітність в світлі стосунків людини, сім’ї і Бога

Мати стільки дітей, скільки Бог хоче дати твоїй сім’ї – означає, виконувати волю Божу відносно тебе і твоєї сім’ї.

Воля Божа для сім’ї може полягати не тільки в багатодітності, але і в бездітності, та в покликанні до усиновлення сиріт. Якщо дивитися на питання дітонародження саме як на виконання або невиконання людиною, сім’єю волі Божої, тоді ясними стають не тільки питання дітонародження, але і питання сучасних способів репродукції людини. Питання в тому, що ми хочемо виконувати – свою волю чи волю Божу. Сенс педагогіки Церкви у вихованні в людині прагнення виконувати не свою волю, а волю Божу.

Багатодітність, як шлях до святості

Потрібно переглянути ставлення Церкви до багатодітної сім’ї. Варто ставитися до багатодітності як до виду аскетичного подвигу. Можна сказати, що це сучасний шлях до святості.

Неможливо зобов’язати сім’ю бути багатодітною — так само, як ніхто не може зобов’язати людину роздати свій маєток, взяти свій хрест і слідувати за Христом. Але є люди, які це роблять, тому що бачать в цьому шлях до Бога, шлях до Царства Небесного.

До багатодітності не можна примусити, але можна запропонувати шлях створення багатодітної сім’ї саме як шлях до Царства Небесного. Мати дітей – означає, бути співтворцями, співробітниками у Бога. Дати життя новим жителям Царства Небесного — це вища творчість людини. Таке ставлення до народження дітей повинне виховуватися Церквою.

Тоді багато що встане на свої місця. Тоді діти будуть не тягарем, а даною Богом можливістю спасіння, не власністю, а людьми, яких Бог дає сім’ї на якийсь час, щоб виховати з них майбутніх мешканців Царства Небесного.

Тоді допомога – людей, церковної общини, держави – багатодітна сім’я розглядатиме не як обов’язок оточуючих по відношенню до такої незвичайної сім’ї, а як допомогу Божу, на яку Господь надихає конкретну людину або організацію заради милосердя до цієї сім’ї.

Не дуже-то по-християнськи міркувати про те, що наші діти колись годуватимуть жінку, яка сьогодні не захотіла мати дітей. Можливо, так воно і буде, а можливо, і ні. Ми не можемо знати, що буде в майбутньому. Швидше за все, пенсію замінять безкоштовною евтаназією… У будь-якому випадку, позиція самовдоволеної мурашки, яка лає легковажну стрекозу, не дуже християнська.

Потрібно підсилити роль церковної общини в допомозі сім’ям, зокрема багатодітни

Якщо прихожани знають один одного, проблеми і потреби один одного, то помалу в приходській общині може вирости система взаємодопомоги. Хтось віддасть речі, з яких вже виросли діти, або допоможе з уроками, хтось організує дитячий літній табір або візьме дитину на дачу, хтось допоможе багатодітній матусі посидіти з дітками, відвести когось до лікаря, підвезе на машині і так далі.

Це – міжлюдські стосунки, вони не можуть робитися директивно, по обов’язку. Це може відбуватися тільки за велінням серця, по любові. Для цього потрібно активно розвивати різні форми горизонтальних зв’язків усередині приходу, внутрішньоприходської діяльності, щоб наші приходи дійсно ставали християнськими общинами — системою солідарності, системою взаємодії і спілкування, яка формується в Церкві через молитву.

У церковній общині молодий чоловік, дівчина, які не змогли в своїй батьківській сім’ї побачити приклад правильних сімейних стосунків, зможуть побачити їх на прикладі інших сімей. Дивитися на щасливу багатодітну сім’ю – дуже допомагає увірувати в те, що якщо їм Господь допоміг, то допоможе і нам.

Потрібно переглянути «церковну педагогіку» відносно сім’ї.

Церкві необхідно «працювати» не тільки особисто з окремою людиною, але і з сімейними парами, сім’ями, общинами.

У Церкві багато говориться про патріотизм, про виховання цивільної доблесті, а побудова стосунків між подружжям, прощення і любов вважаються за природне, само собою зрозуміле, і що не потребує виховання. А це далеко не так. Ні держава, ні народ не є встановленням Божим. Господом була встановлена тільки сім’я і Церква.

Євангельський подвиг служіння ближньому потрібно починати дійсно з ближніх, з сім’ї – перш за все, зі своєї сім’ї. Любов до чоловіка, дружини, дітей – це не природне відчуття, властиве будь-якій людині. Любов – це дар Божий: любов, яка «не заздрить, не звеличується, всьому вірить, всього сподівається, все переносить». Вона не виникає сама собою, ні з чого.

У церковній агіографії сьогодні ми знайдемо дуже мало прикладів святості саме сім’ї — не тому, що наші предки не мали уявлення про святість сімейних стосунків, просто весь лад життя був іншим.

Стосунки між чоловіком і жінкою, становище жінок в суспільстві,  – все це змінилося сьогодні. Часи змінюються, і суспільство, і людські відносини також змінюються.

У католицькій церкві прикладом сім’ї є Святе Сімейство — Пресвята Богородиця і святий Іосиф, що разом піклуються про виховання Младенця Христа, Який зростав в смиренні та послухові батькам, — «і Він був в покорі у них» (Лк 2.51).

Можливо, слід говорити, наприклад, про Царське сімейство не тільки як про страстотерпців, але і як про приклад багатодітного сімейства, про приклад стосунків в їх сім’ї.

Іуліанія Лазаревська, яка прославлена Церквою як милостива і милосердна, була матір’ю  13 дітей і вірною слухняною дружиною. У її житії вражає те, що воно було написане її сином. Можна сказати, що мати роздала убогим маєток, який повинен був по праву належати дітям. А син, замість того, щоб дорікнути матері в марнотратстві, пише її житіє!

Значить, не тільки молитовним подвигом і подвигом милосердя була славна Іуліанія. Вона виховала таких дітей, для яких багатство стосунків з Господом було набагато важливіше, ніж матеріальне багатство, «розтрачене» матір’ю.

Напевно, є і інші приклади. Потрібно цілеспрямовано шукати їх як в історії церкви, так і в сучасності, щоб вони були допомогою і орієнтиром для сучасних сімей.

Володимир і Тетяна Простови

Православие и мир

Переклад “Волинь Православна”, 2012, №10

Теги: дітисім'ясуспільствоцерква
Попередня публікація

Форпост Православ’я в Яффі

Наступна публікація

Апостол Лука — євангеліст та освічений лікар

Наступна публікація

Апостол Лука — євангеліст та освічений лікар

Пряма трансляція згідно розкладу

Розклад Богослужінь

Пожертва

Єпархіальні новини

Ковель. Престольне свято Свято-Троїцького кафедрального собору
Ковель. Престольне свято Свято-Троїцького кафедрального собору

5 червня, у другий день Святої Трійці, громада кафедрального собору у Ковелі соборною молитвою вшанувавала Престольне свято. На запрошення настоятеля собору протоієрея Николая Чубиша, духовенство з чотирьох єпархій Волині та Рівненщини зібралося у ковельському соборі-імениннику, аби соборно вшанувати Святу Трійцю. Багатолюдну Божественну літургію завершили урочистим Хресним ходом навколо храму. До…

У Зимненській обителі вшанували престольне свято Троїцького храму
У Зимненській обителі вшанували престольне свято Троїцького храму

З нагоди престольного свята, митрополит Володимир очолив соборне богослужіння. Архіпастирю співслужило духовенство обителі та гості. Літургія супроводжувалася співом хору сестер обителі та вихованок регентської школи під керівництвом настоятельки монастиря – ігумені Стефани. Традиційно для Престольного свята, урочистості закінчились Хресною ходою навколо храму-іменинника. Історична довідка. У часи, коли монастир було закрито,…

м.Ковель. Всенічна престольного свята Свято-Троїцького кафедрального собору
м.Ковель. Всенічна престольного свята Свято-Троїцького кафедрального собору

4 червня, у день Святої Трійці, Високопреосвященніший митрополит Володимир звершив архіпастирський візит на другу архієрейську кафедру у місті Ковель та очолив Всенічне бдіння у Свято-Троїцькому кафедральному соборі. The post м.Ковель. Всенічна престольного свята Свято-Троїцького кафедрального собору appeared first on Володимир-Волинська єпархія.

Урочисте богослужіння у день Святої Трійці в кафедральному соборі
Урочисте богослужіння у день Святої Трійці в кафедральному соборі

4 червня, у день Святої Трійці, в Успенському кафедральному соборі Високопреосвященнійший митрополит Володимир, у співслужінні кліриків храму, очолив святкову Божественну літургію. Під час святкової молитви вознесли прохання до Святої Трійці про Церкву Христову, про багатостраждальний український народ та воїнів, що боронять незалежність держави. The post Урочисте богослужіння у день Святої…

Всенічна Святої Трійці у кафедральному соборі
Всенічна Святої Трійці у кафедральному соборі

3 червня 2023 року, перед святом П’ятидесятниці, митрополит Володимир-Волинський і Ковельський звершив Всенічне бдіння в Успенському кафедральному соборі м.Володимира в співслужінні кліриків храму. The post Всенічна Святої Трійці у кафедральному соборі appeared first on Володимир-Волинська єпархія.

У ЛЮБОМЛІ ПРОВЕЛИ В ОСТАННЮ ПУТЬ ЗАХИСНИКА УКРАЇНИ
У ЛЮБОМЛІ ПРОВЕЛИ В ОСТАННЮ ПУТЬ ЗАХИСНИКА УКРАЇНИ

1 червня у м.Любомль Ковельського району відспівали Героя України Дмитра Бісюка, який загинув внаслідок артилерійського обстрілу на Донеччині. Напередодні, 31 травня, благочинний Любомльського Різдво-Богородичного благочиння протоієрей Василій Мельничук з настоятелем Свято-Георгіївсього храму протоієреєм Володимиром Лисим прибули віддати шану полеглому воїну у його рідну домівку та відслужили панахиду. Попрощатися з захисником…

Священники єпархії благословили випускників шкіл. Фоторепортаж з с.Залухів
Священники єпархії благословили випускників шкіл. Фоторепортаж з с.Залухів

Сьогодні, у сонячну днину, пролунав останній дзвінок для одинадцятикласників Залухівського ліцею. Достойним початком входу у доросле життя є подяка випускників. Батьки зі своїми дорослими випускниками дякували Богу за роки, проведені за шкільною партою та просили благословіння у доросле, самостійне життя! «І все на світі треба пережити. І кожен фініш, це…

Відбувся навчальний семінар для священників Волині
Відбувся навчальний семінар для священників Волині

Потреба парафіяльних священників у підтриманні належного богословського та освітнього рівня, необхідність самовдосконалення та обміну практичним досвідом, викликали перед Володимир-Волинською єпархією необхідність організації та проведення відповідних заходів. З благословення Високопреосвященнішого митрополита Володимира, голови єпархіальних відділів по роботі з молоддю та інформаційно-просвітницького 29 травня вдруге організували «Пастирський воркшоп» на тему «Служіння православного…

Митрополит Володимир взяв участь у святковому богослужінні в Городницькому монастирі
Митрополит Володимир взяв участь у святковому богослужінні в Городницькому монастирі

У День Ангела архієпископа Городницького Олександра, намісника монастиря великомученика Георгія, Високопреосвященніший митрополит Володимир взяв участь у соборному богослужінні та вітанні владики-іменинника. The post Митрополит Володимир взяв участь у святковому богослужінні в Городницькому монастирі appeared first on Володимир-Волинська єпархія.

Воїна Тараса Троця погребли у с.Чорніїв на Турійщині
Воїна Тараса Троця погребли у с.Чорніїв на Турійщині

29 травня 2023 року у с. Чорніїв, що на Турійщині, в останню дорогу духовенство Турійського благочиння УПЦ провели мужнього, доброго, мудрого воїна Тараса Троця. 24.05.2023 року в Бахмутському напрямку, від прильоту в окоп 120 -ої міни , загинув старший солдат 23 окремого батальйону спеціального призначення Троць Тарас Іванович 29.10.1990р.н. житель…

Designed by ROOM SIXTY NINE

Designed by ROOM SIXTY NINE
Немає результату
Переглянути всі результати
  • Про нас
  • Новини
  • Трансляція
  • Розклад
  • Подати записку
  • Акафісти
  • Публікації
  • Контакти
  • Вхід

Designed by R69M

З поверненням!

Увійдіть у свій обліковий запис нижче

Забули пароль?

Відновіть ваш пароль

Введіть своє ім’я користувача або електронну адресу, щоб скинути пароль.

Увійти
Go to mobile version