Субота, 21 Травня, 2022
  • Вхід
Капличка
  • Про нас
  • Новини
  • Публікації
  • Трансляція
  • Розклад
  • Подати записку
  • Контакти
Немає результату
Переглянути всі результати
  • Про нас
  • Новини
  • Публікації
  • Трансляція
  • Розклад
  • Подати записку
  • Контакти
Капличка
Головна Публікації «Волинь православна»

Якою мовою говорив Христос?

31.03.2012
в «Волинь православна»
A A

Якою мовою говорив Христос?

Ми читаємо Новий Заповіт в перекладі — це настільки для нас звично, що читач зазвичай вже неначе і забуває, що спочатку цей текст був написаний зовсім іншою мовою. Багато хто при цьому знає, що мова оригіналу старогрецька, хтось пам’ятає, що розмовною мовою в Палестині була тоді арамійська, і що багато висловів з Євангелія звучать зовсім по-особливому, якщо вимовити їх по-арамійськи… Але, насправді, якою мовою говорив Христос з апостолами?

Андрій Десницький
Андрій Десницький

Ми не можемо дати абсолютно точної відповіді на це запитання, адже записи цих бесід до нас просто не дійшли. Але учені можуть з високим ступенем упевненості сказати нам, на яких мовах взагалі говорили в Палестині того часу. Їм дозволяють це зробити знайдені приватні листи і різного роду написи, свідоцтва істориків… і сам текст Євангелія, в кінці  кінців.

Щоб зрозуміти мовну ситуацію в Палестині першого століття, перенесемося спочатку… у сучасне місто Душанбе. По-перше, у тамтешніх таджиків є спільна розмовна мова — сучасна таджицька. По-друге, є мова класичної культури — фарсі. Вона схожа на сучасну таджицьку, але далеко не подібна до неї; кожна освічена людина її добре розуміє і може щось нею сказати, але в побуті нею зазвичай не користується. Є мова міжнаціонального спілкування, російська, на якій таджики розмовляють з представниками інших народів. Сказати на ній декілька слів може практично будь-яка людина, але добре володіють нею тільки люди, що здобули вищу освіту особливого роду, — радянську. Нарешті, пробиває собі дорогу найпрестижніша і могутня англійська мова: можна побачити деякі англійські написи, можна навіть зустріти людину, яка здатна нею спілкуватися (у готелі або в комп’ютерному клубі), але на міському базарі або в тролейбусі вона абсолютно даремна. Зате нею розмовляють бізнесмени, які приїхали в країну, і співробітники гуманітарних організацій.

Ось приблизно те ж саме було і в Палестині. Найпростіше сказати про тодішню «англійську» — це була латинська мова, якою говорили між собою римські солдати і адміністратори. Вони залишили після себе деяку кількість написів, але всі вони пов’язані винятково з самими римлянами. Іудеї могли вживати латинські слова, говорячи про римські реалії (такі, як згадані у Марка «легіон» — військова частина, або «кодрант» — дрібна монета), але власне на латині вони не говорили.

Мовою міжнаціонального спілкування у іудеїв, як і у всьому Східному Середземномор’ї, була грецька — спадок тих часів, коли грецькі правителі володіли всіма цими країнами і привчали своїх підданих до своєї мови і культури. Макавейські книги розповідають про те, що далеко не всі іудеї були старанними учнями, але… вивчили мову з часом практично всі, хоча і різною мірою. Деякі іудеї, такі, як Іосиф Флавій, оволоділи нею досконало і залишили літературні твори, що не поступалися ні в чому творінням самих еллінів. Інші, як можна судити за приватними листами, говорили абияк, з безліччю помилок, але порозумітися загалом і в цілому могли. До речі, Євангеліє від Марка написане якраз на такій «корявій» грецькій (а найкращий стиліст серед Євангелістів, безумовно, Лука).

У побуті палестинські іудеї зазвичай розмовляли на арамійській, хоча в особливо еллінізованних містах (таких, як Кесарія) легко могли переходити і на грецьку. Арамійську вони перейняли в інших могутніх сусідів, ще в часи вавілонського полону — саме ця мова залишалася основним засобом спілкування різних народів і у Вавілонській, і в Персидській імперіях. Вона була достатньо близька до староєврейської, і тому іудеї легко перейшли на неї. Ми бачимо в Євангелії окремі слова Іісуса, записані саме так, як вони прозвучали, і найчастіше це саме арамійська. Знамениті слова, вимовлені Ним на хресті: «Ілі, Ілі! Лама савахфані», як передаються вони в Синодальному перекладі (Матвій 27:46) — це цитата з 21-го псалма, але Христос звернувся до Отця і запитав, чому Той залишив Його, арамійською, а не староєврейською — мовою оригіналу.

Чи говорили взагалі цією мовою в ті часи? Так, і навіть писали листи. До нас дійшло невелике приватне листування саме на єврейській, але… в одному з листів, написаних грецькою під час повстання проти римлян, борець за незалежність свого народу особливо обумовлює, що єврейською писати в той раз у нього не було настрою. Значить, не так-то це було йому просто. Цю мову кожний освічений іудей повинен був розуміти хоч би вже тому, що саме на ній читалося в синагозі Писання, і при деякому зусиллі він міг сам говорити і писати нею. Але для більшості людей, як ми можемо судити, ця мова вже не була рідною, думали вони не нею, і навіть Христос на хресті молився арамійською.

До речі, розрізнити ці мови не завжди просто. В античності і в середньовіччі греки і римляни постійно змішували назви єврейської, арамійської і сірійської мов (остання, відверто кажучи, є різновид арамійської). Можна зустріти в середньовічних джерелах твердження, що найстародавніша мова на світі, на якій ще Бог розмовляв в Едемі з Адамом — це сірійська. Звичайно ж, насправді мається на увазі єврейська як мова оригіналу Старого Завіту, але греки і римляни не помічали між ними особливої різниці.

Найбільш вражаюче, що Євангелія донесла до нас тільки окремі єврейські і арамійські слова. Євангелісти писали так, щоб було зрозуміло як можна більшій кількості людей і не бентежилися тією обставиною, що грецька не здатна передати якусь тонку гру слів і поезію оригіналу. Давайте порівняємо: «Отче наш, иже єси на небесех…» — довга, важка фраза. Грецькою трохи коротше: «Патер імон, об ен тіс ураніс…» Зате арамійською тут всього два слова, коротких, ємких, звучних: «Аввун дбашмайя». І звучить таке звернення для близькосхідної людини зовсім природно навіть сьогодні — я сам чув, як ліванські віруючі зверталися до свого митрополита «абуна», тобто «наш отець».

Так євангелісти, по суті, раз і назавжди відмовилися від ідеї якоїсь особливої священної мови для християн, хоча на практиці ця ідея не раз з’являтиметься в історії Церкви. Якою саме мовою було сказано, як в точності прозвучало — не так вже і важливо, виявляється. Втім, у  цьому немає нічого дивного. Християнство є віра не в якийсь набір священних слів, а в Слово, що втілилося «нас ради человек и нашего ради спасения», і ніякі словесні формулювання не передають цього Слова в повному змісті.

Андрій Десницький

Переклад українською: “Волинь Православна” 2012, №3

Журнал “ФОМА”

Теги: ДесницькийЕвангеліємова
Попередня публікація

Про культуру подружнього спілкування

Наступна публікація

Соціальна «павутина»

Наступна публікація

Соціальна «павутина»

Пряма трансляція згідно розкладу

Розклад Богослужінь

Пожертва

Єпархіальні новини

Вітання благочинному Гірниківської округи прот.Іоану Хіночику
Вітання благочинному Гірниківської округи прот.Іоану Хіночику

Вітання благочинному Гірниківської округи прот.Іоану Хіночику з 59-річчям з дня народження. ХРИСТОС ВОСКРЕС! Ваше Преподобіє, дорогий БЛАГОЧИНИЙ! Духовенство та віряни Ратнівщини сердечно вітаємо Вас з 59-річчям з дня Вашого народження. Ви з дитинства бажали нести послух у храмі Божому і, дослухавшись слів Христових про те, що жниво велико, а женців…

У Низкиницькому монастирі проводжали у вічність воїна-захисника Суслова Павла
У Низкиницькому монастирі проводжали у вічність воїна-захисника Суслова Павла

Сьогодні Нововолинськ прощався із воїном-захисником Павлом Сусловом, який загинув 15 травня 2022 року, під час виконання бойового завдання. Священники Нововолинського благочиння Української Православної Церкви на чолі з настоятелем Свято-Успенського Низкиницького монастиря архімандритом Вікентієм, провели до вічного спочинку воїна-захисника. Життя воїна, чоловіка та батька обірване в неповних 27 років! Архімандрит Вікентій…

У Видраниці прощалися з воїном Сергієм Єременком
У Видраниці прощалися з воїном Сергієм Єременком

15 травня ,духовенство Ратнівщини на чолі з благочинним прот Анатолієм Гурським звершили відспівування новопреставленого Єременка Сергія в селі Видраниця Ковельського району Володимир- Волинської єпархії, який загинув в Донецькій області, захищаючи рідну землю від ворога. Отець благочинний висловив співчуття для близьких та рідних покійного та закликав посилити молитви за новопреставленого воїна…

Неділя про розслабленного та День сім‘ї через призму Євхаристії
Неділя про розслабленного та День сім‘ї через призму Євхаристії

Високопреосвященніший митрополит Володимир в співслужінні духовенства кафедрального собору звершив Літургію у Неділю про розслабленного. Парафіяни та священники мали можливість поглянути на світський День сім‘ї через призму єднання во Христі та Євхаристії. Під час Літургії Митрополитом було вознесено молитву за мир в Україні. The post Неділя про розслабленного та День сім‘ї…

Митрополит Володимир взяв участь у вшануванні преп.Амфілохія
Митрополит Володимир взяв участь у вшануванні преп.Амфілохія

Девять архієреїв, серед яких керуючий Володимир-Волинською єпархією, чисельне духовенство та тисячі вірян УПЦ вшанували пам’ять подвижника XX століття у Свято-Успенській Почаївській Лаврі. Цього року виповнюється 20 років канонізації святого. Урочистості розпочались ще 10 травня. Після вечірнього богослужіння відбувся хресний хід навколо Почаївської обителі з мощами преподобного Амфілохія. Святиню перенесли з…

В Гірниках похоронили Васила Палія – воїна-захисника
В Гірниках похоронили Васила Палія – воїна-захисника

Сьогодні плач рідних та сльози односельчан чути в кожному куточку с.Гірники та за його межами. Війна трагічно обірвала життя ще одного нашого земляка – воїна Василя Миколайовича Палія, який за покликанням серця з перших днів війни пішов добровольцем з побратимами захищати рідну землю. Неодноразово ми чуємо вислів, що війна забирає…

🔴🎥Підсумки засідання Священного Синоду УПЦ
🔴🎥Підсумки засідання Священного Синоду УПЦ

  У Києво-Печерській Лаврі відбувся Священний Синод УПЦ Насамперед Священний Синод розглянув ситуацію в умовах збройної агресії Російської Федерації проти України та оприлюднив з цього приводу Заяву. У документі, зокрема, підкреслено, що Українська Православна Церква повністю розділяє біль і страждання Українського народу. Крім того, зазначено, що 14 з 53 єпархій…

Вшанування собору Волинських святих та 1030-річчя заснування Володимир-Волинської єпархії
Вшанування собору Волинських святих та 1030-річчя заснування Володимир-Волинської єпархії

У день пам’яті преподобного Стефана Печерського та Собору Волинських святих, цього року вшановується 1030-річчя заснування древньої Володимир-Волинської кафедри. Божественну Літургію у кафедральному Успенському соборі єпархії, на запрошення Керуючого Володимир-Волинською єпархією, очолив Намісник Києво-Печерської Лаври. Під час богослужіння митрополиту Вишгородському і Чорнобильському Павлу співслужили митрополит Володимир Почаївський, митрополит Володимир-Волинський і Ковельський…

Митрополит Володимир взяв участь в Престольному святі Городницького монастиря
Митрополит Володимир взяв участь в Престольному святі Городницького монастиря

6 травня, в день шанування великомученика і побідоносця Георгія, Високопреосвященніший митрополит Володимир разом з єпископами та духовенством Української Православної Церкви брав участь у Престольному святі Городницького чоловічого Свято-Георгіївського монастиря. Візит Архіпастиря до відомої чернечої обителі на Житомирщині відбувся на запрошення намісника ставропігійного монастиря архієпископа Городницького Олександра. The post Митрополит Володимир…

Молитва, вітання та солодкі подарунки. Митрополит Володимир привітав парафіянок
Молитва, вітання та солодкі подарунки. Митрополит Володимир привітав парафіянок

В Неділю жінок-мироносиць Високопреосвященніший митрополит Володимир звершив Божественну літургію в Св.-Успенському кафедральному соборі та привітав жіночу частину парафії зі святом. Владика щиро подякував усім жінкам, хто несе послух в храмі та доглядає за його територією. Митрополит побажав, аби сучасна жінка наслідувала добрий приклад вірності служіння Христу Воскресшому у жінок-мироносиць. The…

Designed by ROOM SIXTY NINE

Designed by ROOM SIXTY NINE
  • Вхід
  • Про нас
  • Новини
  • Публікації
  • Трансляція
  • Розклад
  • Подати записку
  • Контакти
Немає результату
Переглянути всі результати

Designed by R69M

З поверненням!

Увійдіть у свій обліковий запис нижче

Забули пароль?

Відновіть ваш пароль

Введіть своє ім’я користувача або електронну адресу, щоб скинути пароль.

Увійти
Go to mobile version