Середа, 8 Лютого, 2023
  • Вхід
Капличка
  • Про нас
  • Новини
  • Трансляція
  • Розклад
  • Подати записку
  • Акафісти
  • Публікації
  • Контакти
Немає результату
Переглянути всі результати
  • Про нас
  • Новини
  • Трансляція
  • Розклад
  • Подати записку
  • Акафісти
  • Публікації
  • Контакти
Капличка
Немає результату
Переглянути всі результати
Головна Публікації «Волинь православна»

Запал і його подолання

18.02.2014
в «Волинь православна»
A A


Як часто ми виносимо вердикт ближньому з якихось абсолютно безглуздих причин. Починаємо у своєму гніві чинити незрозуміле, коли щось образило нас, а інша-то людина по-суті не винна.

Чи помічали ви за собою, що, поспішно розлютившись через якийсь вчинок ближнього, потім про це шкодуєте? І навпаки, вчасно утримавши себе від бурхливого прояву почуттів, потім радієте, що не допустили цього.

Причина конфлікту

Давайте поглянемося на себе: що відбувається з нами в хвилину сильного роздратування? Та ми ж втрачаємо голову, неначе божевільні перестаємо контролювати ситуацію. Всередині усе кипить, розум не діє, мова стає різкою. І тільки потім ми пояснюємо все тим, що «погарячкували трішки».

Отже, одна з причин конфліктів людей – нестриманість та нетерплячість. Нам здається, що ми неодмінно праві і що потрібно негайно висловити усе, що думаємо.

Усім нам не раз доводилося спостерігати ситуації, як хтось, «потрапивши під гарячу руку», опинявся в такій немилості, що доля його вирішувалася найкардинальнішим чином. Свою втому, засмучення, образи від невдач та прикрощів, що трапилися, ми випліскуємо на першу людину, що опинилася поруч, неначе це вона є причиною усіх наших бід та нещасть.

Подібний зрив легко обертається взаємною, іноді довголітньою ворожнечею. І можливо, що скривджена нами людина, прийнявши від нас естафету запальності та роздратування, передасть її комусь іншому. У результаті, немов по ефекту доміно, люди докучають один одному через якісь дрібниці.

Отримана образа від інших сидить в душі неприємним болем і виплескується назовні при першій же нагоді. Проте в нашому житті діє закон бумеранга. Те зле, що робимо ми іншим людям, неодмінно повернеться до нас, хоч би від абсолютно сторонніх людей, обов’язково хтось теж розлютиться і теж задасть нам болю.

У зв’язку з цим преподобний Марк Подвижник у своєму 6-му Слові висловив дуже важливу думку: спільність з іншими людьми буває не лише від любові, але і від злості. Причому спільність від злості накликає на тебе біди ненависної тобою людини.

Як пише преподобний Марк, «кожен, хто кривдить ближнього, пропорційно з образою переймає на себе спокусу кривдженого ним». Ось чому люди злісні неодмінно піддаються нещастям, причини яких не можуть самі зрозуміти – Господь попускає їм те, що попускалося іншим людям, які потерпіли від злісних образу.

Отже, багато наших проблем пов’язані з тим, що ми вкрай нетерплячі до інших і не можемо зберігати самовладання. Причому виплескуємо своє роздратування переважно на найближчих людей.

Чи є засіб до вирішення цієї проблеми?

У конфлікті, коли ви починаєте гніватися на будь-кого, не давайте волю першому слову. Якщо ви відчуваєте, що вже виходите з себе, промовчіть. Зазвичай вважається, що краще вимовити усе, що ти думаєш, так би мовити – виплеснути назовні негатив, щоб всередині його не залишилося.

Але в хвилину гніву досить вимовити перше слово, як за ним скажете і друге, важче першого, і кон­флікт спалахне як вогонь, який погасити буде дуже важко.

Святитель Ігнатій (Брянчанінов) пропонує таку пораду: не роби ніяких рішень під час свого гніву. «Година гніву є година безумства для кожного того, хто розгнівався, хоч би той, хто розгнівався належав до щонайперших мудреців».

Кожне рішення повинне виходити із зрілого, неупередженого судження, а не з пристрасті, що охопила душу. Адже скільки бридких речей люди наговорять один одному в хвилину гніву! Скільки найбезглуздіших рішень приймуть!

Якщо ви відчуваєте, що готові вибухнути, то на мить зупиніться. Не говоріть нічого в мить, коли відчуваєте, що розлютитеся. Психологи, до речі, в таких ситуаціях радять зробити три спокійні вдохи і видохи, неначе ви у цей момент над чимось замислилися. Втім, у кожного християнина є куди сильніший засіб -вимовити про себе нехай і коротеньку, але молитву.

Звернувшись розумом своїм до Бога, ви відволікнетеся від роздратування, напад пристрасті втратить своє перше напруження. А звернення до Господа надасть свободу від виниклої спокуси запальності.

Коли ж перша хвиля почуттів та емоцій буде здолана, ви вже легше опануєте себе, повернете собі рівновагу і дасте відповідь більш зважено та спокійно.

Насправді, подвиг християнського життя полягає не в тому, щоб створити якісь великі героїчні справи, а в тому, щоб у своєму повсякденному житті хоч би в малому перемагати пристрасті та чинити добро іншим людям. Так, так, життєвим подвигом є зовсім не тільки героїзм в екстремальних ситуаціях.

Християнська любов

Християнська любов до ближніх та жертовність в повсякденному житті – теж подвиг та героїзм, хоча і непомітний іншим. Але якщо, скажімо, герої війни переймають удар на себе виключно в хвилину небезпеки, коли совість спонукає пожертвувати собою, то кожному християнинові така жертовність заповідана Христом як правило повсякденного життя, тобто щоб переймати удар на себе і не наносити його нікому іншому.

Як би це не виглядало важким, християнська жертовність та любов мають бути для нас повсякденністю. Насправді, у нас власне і немає іншого виходу – або працювати над собою і долати образи, або плисти за течією.

Отже, для того, щоб здолати в собі запальність, слід розпочати з малого. Найперше, це, коли тебе образять, мовчи. Не дозволяй собі виплескувати обурення. Наступного разу промовчати буде легше, менше стане і зніяковіння від заподіюваних прикрощів.

Друге: якщо назріває конф­ліктна ситуація, то головне – не дати душі захопитися пристрастю. З появою перших злих почуттів потрібно відразу ж звертатися до Бога з молитвою: «Господи, допоможи, зміцни, захисти»!

Святитель Ігнатій дає нам пораду: «Усіма заходами потрібно старатися зберегти мир душевний і не обурюватися образами від інших: для цього потрібно всіляко прагнути утримувати гнів та дотримувати за допомогою уваги розум і серце від непристойних рухів. Образи від інших повинно переносити байдуже та привчатися до такого настрою, ніби образи їх стосувалися не нас, а когось іншого. Така вправа може надати тишу серцю людському і зробити його обителлю Самого Бога».

Ще одне завдання – перемогти в собі спалах злості в той же самий день, ще до заходу сонця. «Сонце нехай не зайде в гніві вашому» (Єф. 4: 26), – сказано у Священному Писанні. Легко вирвати бур’ян, що не встиг пустити коріння, а ось укорінений видалити вже набагато важче.

Звичайно, у кожного з нас трапляються випадки, коли терпіння на другий або третій раз зникає. Чому ж так? Ми часто не терпимо наших ближніх, тому що вважаємо: нам доведеться терпіти нескінченно. Але в житті усе буває лише кілька разів.

Нехай щось трапляється десять або двадцять разів, але потім все одно завершиться. Усе має кінець, і біда наша в тому, що ми цих декількох разів потерпіти не бажаємо. «Терпінням вашим спасуться душі ваші» (Лк. 21: 19), – сказав Христос.

І якщо ми постараємося вникнути, то побачимо, що одні і ті ж ситуації можуть тягнути людину до загибелі, але можуть стати і сходинкою до порятунку її душі, залежно від того, дратуємося ми, або ж, виявивши терпіння та любов до ближнього, загартовуємо душу в добрі.

Ось, наприклад, яку абсолютно несподівану для нас сторону в неприємних для нас ситуаціях спілкування з ближніми розкриває преподобний авва Дорофей: «Трапляється також, що інший, як здається йому, перебуває у мирі та безмовності; але коли брат скаже йому образливе слово, то він бентежиться і тому вважає себе в праві гомоніти на нього, кажучи: якби він не прийшов і не збентежив би мене своїми словами, то я не згрішив би. Ось смішне судження! Ось зваблювання диявольське! Невже той, хто сказав йому слово, вклав в нього пристрасть? Він тільки показав йому ту, яка вже була в ньому, для того, щоб він, якщо хоче, покаявся в ній».

Ось так Господь усіх нас ставить в ситуації, що розкривають нам наш справжній внутрішній зміст. Такий Промисел Божий, щоб ми вдосконалювалися, спі­л­куючись один з одним, зростаючи в терпінні, покорі та вза­ємній любові.

Потрібно тільки правильно поглянути на те, що відбувається. Тоді замість постійних пересудів, ми побачимо свою внутрішню неправоту, здолавши яку знайдемо внутрішній мир.

Валерій Духанін

Джерело – “www.pravoslavie.ru“

Переклад українською – “Волинь Православна”

Теги: АмвонВолиньЗапалКонфліктПодоланняПравославнапроблема
Попередня публікація

Як міг народитися Бог?

Наступна публікація

Чоловік і жінка: чи була Єва помічницею Адама?

Наступна публікація

Чоловік і жінка: чи була Єва помічницею Адама?

Пряма трансляція згідно розкладу

Розклад Богослужінь

Пожертва

Єпархіальні новини

ВІТАЙМО митрополита Володимир-Волинського і Ковельського Володимира (Мельника) з днем тезо
ВІТАЙМО митрополита Володимир-Волинського і Ковельського Володимира (Мельника) з днем тезо

💐ВІТАЙМО митрополита Володимир-Волинського і Ковельського Володимира (Мельника) з днем тезоіменитства! 🕊Многая і благая літа! 🌿Митрополит Володимир народився 26 листопада 1968 року у селі Невір Любешівського району Волинської області. 🌿1990 року вступив до Волинської духовної семінарії. 🌿1992 року Преосвященнішим Варфоломієм, єпископом Луцьким і Волинським, пострижений у чернецтво з іменем на честь…

Недільну Літургію митрополит Володимир звершив у кафедральному соборі
Недільну Літургію митрополит Володимир звершив у кафедральному соборі

Фоторепортаж богослужіння. The post Недільну Літургію митрополит Володимир звершив у кафедральному соборі appeared first on Володимир-Волинська єпархія.

Студенти Духовного училища взяли участь у спортивних змаганнях
Студенти Духовного училища взяли участь у спортивних змаганнях

Студенти 2 класу Ткачук Сергій і Дащук Станіслав Дащук взяли участь у Чемпіонаті Володимир-Волинської міської територіальної громади з настільного тенісу . Ткачук Сергій здобув 1 місце. The post Студенти Духовного училища взяли участь у спортивних змаганнях appeared first on Володимир-Волинська єпархія.

ВІДСПІВАЛИ ЗАГИБЛОГО ГОЛОВУ ГРОМАДИ
ВІДСПІВАЛИ ЗАГИБЛОГО ГОЛОВУ ГРОМАДИ

29 січня поховали трагічно загиблого очільника Дубечненської громади Анатолія Костючика. Автокатастрофа, що обірвала життя керівника, сталася 27 січня поблизу Ковеля. Провести в останню путь Анатолія Петровича зібралися жителі громади, колеги, друзі. Чин похорону очолив благочинний протоієрей Сергій Никонюк у співслужінні духовенства району. Священник висловив щирі співчуття осиротілій родині, громаді, що…

Братія Києво-Печерської Лаври звернулася до вірних Української Православної Церкви
Братія Києво-Печерської Лаври звернулася до вірних Української Православної Церкви

Братія Києво-Печерської Лаври звернулася до вірних Української Православної Церкви. «Ми були, є і будемо в Істині і вірними своїй канонічній Церкві та її Предстоятелю». Про це йдеться у зверненні священноначалля та братії Свято-Успенської Києво-Печерської Лаври до всіх вірних чад Української Православної Церкви, опублікованому на сайті обителі 26 січня. Зазначається, що…

Святу мученицю Татіану вшанували у Ковелі
Святу мученицю Татіану вшанували у Ковелі

25 січня митрополит Володимир очолив Божественну Літургію у ковельському храмі на честь святої мучениці Татіани. Настоятель храму протоієрей Володимир Бензюк запросив розділити радість Престольного свята духовенство міста та району. На молитву забралися парафіяни храму та паломники. Богослужіння супроводжував гарний спів парафіяльного хору під управлінням матушки-іменинниці Тетяни Бензюк. Під час Літугії…

Престольне свято храму на честь святого ковельчанина
Престольне свято храму на честь святого ковельчанина

23 січня, у Ковелі, митрополит Володимир очолив Божественну літургію Престольного свята храму на честь священномученика Анатолія, митрополита Одеського, що народився у Ковелі. Правлячому Архієрею співслужили старший благочинний Ковельського району протоієрей Володимир Ровінський, настоятель храму-іменника протоієрей Олександр Кобенко, священники Ковеля та району. The post Престольне свято храму на честь святого ковельчанина…

Митрополит Володимир очолив богослужіння Хрещення Господнього у кафедральному соборі
Митрополит Володимир очолив богослужіння Хрещення Господнього у кафедральному соборі

Фоторепортаж з Успенського кафедрального собору Володимира The post Митрополит Володимир очолив богослужіння Хрещення Господнього у кафедральному соборі appeared first on Володимир-Волинська єпархія.

На Ратнівщині похоронили воїна-захисника
На Ратнівщині похоронили воїна-захисника

19 січня 2023 року, в селі Здомешель, Ратнівської громади прощалися з новопреставленим Іваном Івановичом Хомуком.Чин відспівування в Різдво – Богородичному храмі звершили благочинний ратнівської округи протБільше Анатолій Гурський та духовенство благочиння.Священники висловили співчуття рідним та близьким покійного та закликали молитися за новопреставленого воїна Івана . The post На Ратнівщині похоронили…

На свято Богоявлення, відспівали загиблого воїна Олега Денисюка у Щедрогорі
На свято Богоявлення, відспівали загиблого воїна  Олега Денисюка у Щедрогорі

19 січня у Свято-Аннівському храмі с. Щедрогір, Гірниковського благочиння, відбулося поховання Захисника України Денисюка Олега Івановича . Заупокійне богослужіння очолив настоятель храму прот. Сергій Шамайло у співслужінні духовенства. Із перших днів повномаштабного вторгнення ворога, воїн Олег пішов на захист своєі держави України. Під час виконання свого військового зобов’язання, помер на…

Designed by ROOM SIXTY NINE

Designed by ROOM SIXTY NINE
Немає результату
Переглянути всі результати
  • Про нас
  • Новини
  • Трансляція
  • Розклад
  • Подати записку
  • Акафісти
  • Публікації
  • Контакти
  • Вхід

Designed by R69M

З поверненням!

Увійдіть у свій обліковий запис нижче

Забули пароль?

Відновіть ваш пароль

Введіть своє ім’я користувача або електронну адресу, щоб скинути пароль.

Увійти
Go to mobile version